Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1441 replies to this topic

#1063
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
@vasilicasenzafrica: cand faci sistem off-grid, nu esti obligat sa dai scoruri premium pe baterii brand. Eu am luat baterii cu sub ~1ron/W.
La consumul meu de aprox. 1MWh pe luna si preturile in crestere, nu mai discutam de zeci de ani pentru recuperarea investitiei. Daca bagam in calcul birocrația, manopera exagerata a unor instalatori si mai ales perioadele cand stai pe intuneric, ca e cazuta reteaua, se schimba datele problemei.

Stau uneori vara si ma gandesc ca ar fi fost buna o compensare financiara/valorica (ce o fj) pentru energia care o pierd pentru ca nu o pot consuma (pur si simplu nu mai am ce face cu ea) dar cum vad toate problemele prosumatorilor, legile facute pe genunchi si valul de prostime, imi reaminteste sa stau in banca mea, independent de acest haos.

Edited by topcat36, 19 November 2022 - 17:31.


#1064
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Cam complicat cu bateriile astea de voltaj mare care merg la Huawei-ul meu, daca se ajunge la blackout o sa iau Luna de 5 sau 10 KW.
Deocamdata cele 3 invertoare cu baterii gel puse strategic prin casa acum cativa ani sunt suficiente pentru o pana de curent ocazionala.

Consumul tau de 1MWh lunar nu este foarte comun, anul asta cred ca o sa am consum cam 7MWh si asta pentru ca ziua am incalzit partial electric parterul iarna trecuta. Fara incalzire n-as trece de 5MWh.

Cat despre trecutul KW injectati de la un furnizor la altul, nu prea cred ca merge asa, fiecare cu pretul lui....mi se pare mai plauzibila plata dupa schimbarea furnizorului sau plata la scadenta de 2 ani, dar fara transfer de report intre furnizori.

#1065
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
omul nu face diferenta dintre on si off grid, e oarecum normal, ce nu mi se pare normal e sa crezi ca, "in caz de blackout", vei mai gasi de cumparat vreo baterie fie ea si 777...

#1066
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Sistemul produce cam 4 MWh excedent anual, voi ati vinde la Hidro pe 25 de bani si ati plati 50 de bani taxe pe KW consumat din retea?
Sau ati vinde pe 4 lei la Electrica si ati plati un leu taxe la KW din retea?
Cat merge....

Omul e inginer electronist, face multe diferente.
Consumul e consum, indiferent de unde il tragi. Din cei 7MWh, doar vreo 4 vor fi din retea.

#1067
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006

 pexic, on 19 noiembrie 2022 - 18:17, said:

omul nu face diferenta dintre on si off grid, e oarecum normal, ce nu mi se pare normal e sa crezi ca, "in caz de blackout", vei mai gasi de cumparat vreo baterie fie ea si 777...
Am comandat de la chinezi un powerbank (doar cutia si electronica) care stie PD si QC3.0.
Are capacitate de 16 celule 18650.
Erau si de 21 celule.

Am niste celule de 3500.
Astea sunt 777-le mele.

#1068
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
N-ar fi un capat de lume investitia intr-un back-up box si un modul Luna, dar rentabilitatea e ridicola.
Daca vine apocalipsa...e alta poveste.

Edited by ggelu, 20 November 2022 - 18:01.


#1069
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Este clar ca nu discutam la acelasi nivel. Tu vorbesti de Luna si baterii pe gel ? Arunci banii pe fereastra.
Eu vorbesc de Victron/Studer si celule LFP varsate. Sub nici o forma nu as baga bani in bateria originala Huawei si backup boxuri. In cel mai rau caz, pui un invertor hibrid si o baterie normala de 48V... Si tot iesi mai ieftin decat sa iei Luna cu backup-box.

Am vara consum de 1MWh pentru ca nu am ce face cu energia (merg non-stop AC-urile ca sufar de caldura, incalzesc apa numai cu boilerul). Nu e consum "normal", dar de ce sa nu il folosesc pentru mine ci sa il dau imprumut altora si sa ma milogesc sa mi-l dea inapoi parțial ? Am 0 factura 9-10 luni pe an si 2-3 luni trag din retea cu Hidroelectrica. Si asta fara sa am nimic de impartit cu ei majoritatea anului. Poate sa fie blackout continuu ca nu ma intereseaza.

Edited by topcat36, 19 November 2022 - 19:22.


#1070
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008

 vasilicasenzafrica, on 19 noiembrie 2022 - 18:49, said:

N-ar fi un capat de lume investitia intr-un back-up box si un modul Luna, dar rentabilitatea e ridicola.
Daca vine apocalipsa...e alta poveste.


N-ar fi un capat de lume investitia intr-un back-up box si un modul Luna, dar rentabilitatea e ridicola.
Daca vine apocalipsa...e alta poveste.
De circuit separat sau trecerea consumatorilor pe circuitul backup box-ului ai uitat?

Edited by catalincre, 20 November 2022 - 07:37.


#1071
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005

 Ion_Bumbu, on 19 noiembrie 2022 - 17:12, said:

La trecere probabil ca se va prelua de noul furnizor cantitatea restanta si se vor compensa intre ei, conform legii se emite factura cu termen de plata de 2 ani iar mutarea de la unul la altul ar trebui sa fie "transparenta" din punct de vedere a platii pentru consumator/prosumator.

Scrie clar intr-un articol 11 (nu mai țin minte ordinul) cum este reglementat termenul de plată. Maxim 42 de zile / termenul din contractul de achiziție (nu vânzare). Sigur e reglementat,  pentru că l-am folosit în sesizarea făcută către Enel. Soldurile nu se transferă de la un furnizor la altul.

#1072
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Exact asta ziceam si eu, bani aruncati pe fereastra.
Chiar si un al doilea invertor de putere mai mare plus baterii de voltaj mic mi se pare o investitie inutila, cata vreme am cele 3 invertoare UPS puse unde doare mai tare.
Deocamdata sunt multumit de aranjament, nu mai investesc alti bani in sistem.

Inteleg ce zici legat de partea de vanzare a productiei, dar e prea buna piata acum ca sa nu profitam.
Cu toate piedicile puse in legi, tot se poate recupera mai rapid o parte din investitie.
Odata ce ai castigat razboiul cu birocratia si esti prosumator, nu mai e asa complicat.
Daca devine operationala si platforma de schimbare furnizor in 24h lucrurile devin chiar simple.

#1073
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 vasilicasenzafrica, on 20 noiembrie 2022 - 12:54, said:

Cu toate piedicile puse in legi, tot se poate recupera mai rapid o parte din investitie.
Odata ce ai castigat razboiul cu birocratia si esti prosumator, nu mai e asa complicat.
Perfect de acord.

Iar referitor la teoria ca "on-grid e mai scump" ... este mai scump doar in comparatie cu un off-grid DIY cu invertoare chinezesti si cu celule de pe aliexpress, dar asta NU este o solutie potrivita pentru oricine. Unii poate nu se pricep sau n-au sculele sau timpul necesar, altii poate vor o solutie mai de calitate decat "aliexpress".

Daca ne gandim doar la colegul topcat, prin cate iteratii a trecut cu instalatia pana a ajuns la nivelul "Victron/Studer" ... eu suspectez ca a depasit ca si cheltuiala costul unui sistem cu un invertor on-grid hibrid Huawei si bateria lui dedicata.

Ca vrei sa faci ca hobby sau din convingeri personale e ok si inteleg perfect asta...si eu fac la fel...dar nu mai incerca sa vinzi castraveti gradinarului in ce priveste costurile reale / finale / totale.

#1074
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Suspectezi gresit, dar nu mai are importanță.  Doar 20kWh de Huawei Luna costa cat am bagat eu in tot sistemul meu (doar bateria !!! Luna).
Si eu am invertoare de 12kW si baterie de 40kWh !!!! Din care 10kWh sunt LTO ! Am bagat in total, 15k Euro in acest sistem (interatiile s-au si vandut, nu s-au dus la remat). Deci hai sa nu mai vindem castraveti sau orice altceva, ca nu are rost.

OnGrid nu este mai scump, pentru ca este un sistem mult mai simplu, dar depinde total de rețea. Cea mai scumpa componenta a sistemului NU o ai (bateria) si platesti cu varf si indesat chiria pentru ea. Veti vedea mai târziu.

Edited by topcat36, 20 November 2022 - 18:25.


#1075
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am uitat sa adaug la costuri: mii de ore de documentare, teste, experimente, bricolaj, etc.
Unii fac treaba asta de placere si inteleg acest lucru.
Dar majoritatea oamenilor nu gandesc asa si au alte obiective in viata.

#1076
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
@vasilicasenzafrica: ai curent cat te țin acele UPS-uri, fara posibilitatea sa te folosesti de sistemul FV. Stai si te uiti la el cum ti se termina cei 10-20min de autonomie din bateriile cu plumb. Eu iti spun solutii sa folosesti energia sistemului in continuare, fara a avea rețea, macar cat e soarele pe cer.

Edited by topcat36, 20 November 2022 - 18:35.


#1077
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 topcat36, on 20 noiembrie 2022 - 18:13, said:

NU o ai (bateria) si platesti
Platesti dar Ai UN BENEFICIU pentru ceea ce platesti, iar afirmatia citata este tendentioasa si incearca sa dea impresia (gresita) ca dai bani fara nici un beneficiu.

 topcat36, on 19 noiembrie 2022 - 19:16, said:

Am vara consum de 1MWh pentru ca nu am ce face cu energia
Acum vorbim despre beneficiul pentru banii dati: iti poti reduce factura din Decembrie folosind surplus injectat in Iunie.
La un sistem off-grid NU poti face asta.

#1078
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.01.2014

 kolfleading, on 21 noiembrie 2022 - 06:54, said:

Acum vorbim despre beneficiul pentru banii dati: iti poti reduce factura din Decembrie folosind surplus injectat in Iunie.
La un sistem off-grid NU poti face asta.

asta cand furnizorii vor repecta legea... dar mai avem mult pana acolo!

#1079
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006

 kolfleading, on 21 noiembrie 2022 - 06:54, said:


Platesti dar Ai UN BENEFICIU pentru ceea ce platesti, iar afirmatia citata este tendentioasa si incearca sa dea impresia (gresita) ca dai bani fara nici un beneficiu.


Acum vorbim despre beneficiul pentru banii dati: iti poti reduce factura din Decembrie folosind surplus injectat in Iunie.
La un sistem off-grid NU poti face asta.
La momentul asta:
- majoritatea nu au facturi pe energie injectata
- nu se stie cu ce pret se va factura
- tinand cont de istoric, probabil ca se mai schimba legea cel putin o data
- vezi banii "la anul si la multi ani" (ar trebui dat ANRE in judecata si cerut dobanzi de la furnizori pe sumele blocate 2 ani de legea lu' peste).

Edited by radurus, 21 November 2022 - 11:06.


#1080
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 radurus, on 21 noiembrie 2022 - 11:05, said:

La momentul asta:
- majoritatea nu au facturi pe energie injectata
As zice ca majoritatea au, dar pe forum ajung sa se planga doar cei care n-au.
Eu am si facturi pe energia injectata si am si compensare cand a fost nevoie.

 radurus, on 21 noiembrie 2022 - 11:05, said:

vezi banii "la anul si la multi ani"
Asta este subiect separat, n-are treaba cu compensarea facturii din Decembrie folosind energia injectata in Iunie.
Dar chiar si asa imperfecta cum e, macar exista aceasta optiune la sistemele on-grid...ca tot vorbim de energie cu care n-ai ce face.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate