Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#1099
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Nici aia normala nu am primit-o de la ENEL...

#1100
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014
Ultima factura primita a fost pe Aprilie 2022  (de la Enel  Posted Image )

#1101
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Pai mutati-va la altii.

#1102
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014
o sa trec la Hidro prin Martie... pana atunci sper ca Enelul sa ajunga la zi cu facturarea dar si sa inceapa perioada in care produc mai mult decat consum.

#1103
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Dupa incepe aventura cu Hidro, macar aia e documentata, stii la ce sa te astepti!
:D

#1104
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014
tot o sa raman la Enel cu 2 puncte de consum -> nu de alta dar cu Hidro nu am nimic (inca)

unu punct care are consum zero de peste 10 ani, iar celalalt are consum de 3-5 kWh pe an (un garaj)... dar o sa anulez factura electronica si o sa astept lunar facturile lor prin posta :-)

#1105
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Am trecut de la Enel la hidroelectrica în septembrie și nici așa nu mi-am reglat conturile cu enel. Are de dat oricum... sesizare la ei, sesizare la anre, cu somație trimisă de anre către ei. nimic nu-i sperie...

#1106
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Si eu o sa fac acelasi lucru in primavara, dupa ce consum productia reportata de anul trecut.
Sa factureze cand vor ei si, daca nu factureaza, si mai bine.

#1107
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am scapat de ei inainte de a fi prosumator, cand a aparut Restart. Deci acum multisor timp. Dupa ce a cazut Restart m-am mutat la Eon. A durat vreo 3 luni, si am ajuns si FUI la Engie din cauza incompetentei Eon. Dar am reusit pana la urma, un apel telefonic dura 30 de minute on hold si apoi urma un incompetent contarctor extern. La contractul de prosumator am pierdut 1MW injectati, asta este. Recent Enel mi-a emis o factura de fix 4 bani. Am platit-o in 4 transe de cate 1 ban. Mi-au confirmat platile :D

#1108
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu dc aveti acces la acest link.

Aparent a fost castigat un prim pas legislativ impotriva metodologiei ANRE prin care se modifica legislatia primara prin cea secundara referitor la compensarea cantitativa.

Pe scurt, in lege se vorbeste de compensare cantitativa, iar in normele ANRE au compensat cum au inteles ei.

Attached Files



#1109
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014
am tot zis: DEMISIA ANRE !!!

#1110
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
ANRE e praf, dar in cazul asta a factut ceea ce a putut, deoarece legea a fost scrisa prost si/sau incomplet.

1. Compensarea cantitativa e in lege pana la 31.12.2030 -> legiuitorul a luat in calcul o compensare totala 1:1 pentru 7-8 ani, ca perioada de incurajare.
Interia banuiesc ca a fost ca pe aceasta perioada statul si-a asumat pierderile din taxe/accize pentru energia compensata.

Targetul pe termen si mai lung fiind ca fiecare cocioaba din Romania sa aiba panouri PV. Altfel ce rost avea aceasta limitare de timp (2030)?

2. ANRE s-a trezit ca trebuie sa aplice o lege vaga, care nu spunea ce se intampla cu restul (peste 2/3 din pret) costului energiei electrice:
- taxe
- accize
- tva
- tarif de furnizare
- tarif de distributie

Cine plateste aceste costuri?
Statul sa zicem ca isi asuma pierderea pt 7-8 ani, dar distribuitorii si furnizorii nici nu vor sa auda de asta! Ei din asta traiesc!

Problema este ca sunt mari sanse sa nu mai vedem nicio compensare (nici macar in forma actuala), daca demersul de mai sus are scucces.

Furnizorii abia asteapta sa nu factureze compensarea (unii nici nu o fac) pe motiv de blocaj legislativ.
Daca ord 15 pica, trebuie sa asteptam sa se modifice legea, deci realist... vom astepta pana in 2030 si expira ideea de compensare cantitativa.

Aveti grija ce va doriti!

#1111
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Legea se aplica de la publicarea in monitorul oficial, nu?
Așa ca o compensare tot trebuie facuta.

#1112
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014

View PostAdm, on 28 ianuarie 2023 - 11:08, said:

ANRE e praf, dar in cazul asta a factut ceea ce a putut, deoarece legea a fost scrisa prost si/sau incomplet.

1. Compensarea cantitativa e in lege pana la 31.12.2030 -> legiuitorul a luat in calcul o compensare totala 1:1 pentru 7-8 ani, ca perioada de incurajare.
Interia banuiesc ca a fost ca pe aceasta perioada statul si-a asumat pierderile din taxe/accize pentru energia compensata.

Targetul pe termen si mai lung fiind ca fiecare cocioaba din Romania sa aiba panouri PV. Altfel ce rost avea aceasta limitare de timp (2030)?

2. ANRE s-a trezit ca trebuie sa aplice o lege vaga, care nu spunea ce se intampla cu restul (peste 2/3 din pret) costului energiei electrice:
- taxe
- accize
- tva
- tarif de furnizare
- tarif de distributie

Cine plateste aceste costuri?
Statul sa zicem ca isi asuma pierderea pt 7-8 ani, dar distribuitorii si furnizorii nici nu vor sa auda de asta! Ei din asta traiesc!

Problema este ca sunt mari sanse sa nu mai vedem nicio compensare (nici macar in forma actuala), daca demersul de mai sus are scucces.

Furnizorii abia asteapta sa nu factureze compensarea (unii nici nu o fac) pe motiv de blocaj legislativ.
Daca ord 15 pica, trebuie sa asteptam sa se modifice legea, deci realist... vom astepta pana in 2030 si expira ideea de compensare cantitativa.

Aveti grija ce va doriti!

sa nu-mi zici ca trebuie sa le plangem de mila distribuitorilor !!!

despre ce taxe vorbim?!? pentru orice kWh injectat de prosumatori statul si distribuitorii incaseaza TOATE taxele de la vecinul care consuma respectivul kWh !
daca devin prosumator o fac sa consum cat mai putin de la ei - ideal zero! deci... despre ce vorbim ?!?

cat despre respectarea legii privind calitatea serviciilor furnizate de distribuitori -> jalnic !!!
vezi cati prosumatori au probleme de tensiune si le intra invertoarele in protectie... eu unul am problema de aproape 3 ani. cine pierde daca nu se produce toata energia posibila?!? toti !!!

da, imi doresc sa dispara cei de astazi din ANRE si ANPC si sa vina unii competenti! de 2 ani tot deschid reclamatii care nu se rezolva iar ministrul tot trimite lumea catre ei.
si-mi mai doresc sa avem un stat care sa dea legi clare si imediat aplicabile. crezi ca cer mult ?!? ... ca taxe platesc la greu si lunar, la salariu, dar si la orice produs cumparat ca persoana fizica (si tva, si accize, si ...)

LE: si pana la urma e chiza energetica sau nu?!? ca daca nu e, hai mai usor cu preturile... dar daca e, ar trebui sa favorizeze pe oricine are un kWh sa-l bage imediat in retea!

Edited by stoianalin, 28 January 2023 - 12:11.


#1113
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Vezi ce iti doresti. Daca ar veni cineva competent, asa lege nu ar fi aparut macar. Compensare totala 1:1 e imposibila pentru ca orice companie (de stat sau privata) NU va functiona (voit !) in pierdere. De ce ar face ei, GRATIS, baterie pentru noi ? Da, statut castiga toate taxele de la vecin si distribuitorul castiga toate tarifele de distributie. Din cauza ca e criza, ai vrea sa ofere servicii moca ?

Te rog sa nu ma intelegi gresit, NU tin cu ei ! Doar sunt realist ca asa ceva e nefezabil pentru ei si nu toti sunt prosti. Legea a fost data de oameni fara cap (nu intru in detalii cata mine au unii de la putere) si ANRE, care are oameni mai pe subiect, au incercat sa o dreaga. Chiar daca va functiona acest sistem o perioada, nu va dura mult pentru ca pierderile lor cresc pentru fiecare moment cat e aplicat.

#1114
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Hmmm, dar 10000E pentru o masina electrica este fezabil?
E de inteles ca trebuie platite taxe, dar daca e compensare cantitativa de ce n-au facut-o direct la contor, iti dau 2kWh tu imi dai inapoi 1kWh cind imi trebuie si gata.
Ce ramine in plus de la mine il platesti la pretul de contract si la ala aplica ce taxe vrei.

Edited by Ion_Bumbu, 28 January 2023 - 12:25.


#1115
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014

View Posttopcat36, on 28 ianuarie 2023 - 12:20, said:

Vezi ce iti doresti. Daca ar veni cineva competent, asa lege nu ar fi aparut macar. Compensare totala 1:1 e imposibila pentru ca orice companie (de stat sau privata) NU va functiona (voit !) in pierdere. De ce ar face ei, GRATIS, baterie pentru noi ? Da, statut castiga toate taxele de la vecin si distribuitorul castiga toate tarifele de distributie. Din cauza ca e criza, ai vrea sa ofere servicii moca ?

Te rog sa nu ma intelegi gresit, NU tin cu ei ! Doar sunt realist ca asa ceva e nefezabil pentru ei si nu toti sunt prosti. Legea a fost data de oameni fara cap (nu intru in detalii cata mine au unii de la putere) si ANRE, care are oameni mai pe subiect, au incercat sa o dreaga. Chiar daca va functiona acest sistem o perioada, nu va dura mult pentru ca pierderile lor cresc pentru fiecare moment cat e aplicat.

folosind logica ta... de ce cheltuieste statul mai mult cu servicile medicale pentru fumatori decat accizele incasate din produsele din tutun?!?... sau de ce ofera servicii de medicina de urgenta pentru oricine, indiferent daca e asigurat sau nu?!? ... si mai sunt exemple...

Edited by stoianalin, 28 January 2023 - 12:49.


#1116
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
De ce compenseaza statul energia pina la 255kWh... si o groaza de asttfel de exemple.
La prosumatori exista si un raspuns, au bani de fotovoltaice? clar sint burjui, deci sa-i belim!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate