Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Capac culbutori fisurat

Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?
 Huawei band 8

Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...
 Windows XP Volume License

Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...
 Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20085 răspunsuri în acest subiect

#19603
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.393
  • Înscris: 05.11.2009
Eu am contor smart și am avut o corespondență cu cei de la electrica-distribuție, fostul Enel. Am povestit-o pe aici. După ce 1 an jumătate contorul a transmis indecșii la final de lună, când au venit ei la butoane, cineva a uitat să facă sincronizarea și pentru luna decembrie, mi-au estimat 100kwh în plus. Ca răspuns mi-au spus că punctul Trafo la care sunt conectată nu permite transmiterea. Deci, despre ce vorbim? Apoi, luna următoare a funcționat. De atunci urmăresc curbele de sarcină și cum am o pauză, cum reclam. Poate se satură de reclamații și iau măsuri. Acum m-am hotărât să trimit și la ANRE reclamație.

#19604
daniel2012ro

daniel2012ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 03.07.2012

 VipeR85, pe 31 martie 2024 - 20:46, a scris:

n-ai incercat sa apesi pe butonul albastru?

eu am un CERM1 ...si luni de-a randul am stat ca fraieru sa ma uit la el pana aparea indexu....da stiu, sunt idiot.....dar m-am desteptat si am observat ca daca apas butonul galben imi deruleaza la urmatorul ecran. apas acuma pe galben pana imi ajunge la index -5 secunde maxim

Din păcate acel buton este doar de design.Nu se apasă. Singura variantă e să aștept lângă el până apare indexul.

 aris86, pe 01 aprilie 2024 - 03:42, a scris:

Nu au pus internet, încă, în punctul trafo de care aparții și nu transmite.

Cei care l au montat au spus că nu este modelul cu citire de la distanță.
În Ploiești doar în zona Malu Roșu se montează  contoare cu citire de la distanță.(asta mi au spus cei de la distribuție energie).



#19605
bdlaur

bdlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 324
  • Înscris: 20.02.2014
Nu puteti pune si voi o poza, cum arata dihania asta de contor smart ?
Multumesc

#19606
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.696
  • Înscris: 13.12.2006
cauta pe net dupa  "CERM1"  - de ex. eu din asta am. sunt mai multe modele

#19607
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.592
  • Înscris: 27.04.2014

 jeff48, pe 28 martie 2024 - 07:00, a scris:

Am transmis indexul autocitit tot asa ca și in ianuarie și in februarie. Prima dată prin telverde o valoare mai mică cu 1KWH și a doua oară prin vechea metodă cu o valoare mai mare cu 1KWH. Bineînțeles ca am primit și email de confirmare înregistrare pentru vechea metodă. Voi notifica aici care valoare va fi luată in considerare
Azi 02.04 a apărut pe portalul DEER TN in contul meu indexul autocitit transmis tot prin telverde și nu valoarea transmisă prin vechea metodă. Nu are absolut nici o valoare acea confirmare de înregistrare, nu e luată în considerare, chiar dacă a avut o valoare mai mare cu 1KWH. Mă refer la vechea metodă. Deci în concluzie: 3-0 pentru telverde în ,,confruntarea ” cu vechea metodă!!! Ianuarie, februarie, martie 2024 ,,învingător incontestabil”e telverde. Prin aplicația iHidro nu transmit niciodată indexul autocitit, chiar dacă mai mulți useri de pe topic au confirmat ca funcționează

Editat de jeff48, 02 aprilie 2024 - 09:04.


#19608
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.145
  • Înscris: 16.01.2023
Că să aibă valoare trebuie valorificată.

#19609
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.592
  • Înscris: 27.04.2014
Pentru mine telverde are valoare. Întotdeauna se înregistrează, bineînțeles până la un ipotetic rateu

#19610
georgepopoiu

georgepopoiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 01.07.2016

View Postjeff48, on 02 aprilie 2024 - 08:56, said:

Azi 02.04 a apărut pe portalul DEER TN in contul meu indexul autocitit transmis tot prin telverde și nu valoarea transmisă prin vechea metodă. Nu are absolut nici o valoare acea confirmare de înregistrare, nu e luată în considerare, chiar dacă a avut o valoare mai mare cu 1KWH. Mă refer la vechea metodă. Deci în concluzie: 3-0 pentru telverde în ,,confruntarea ” cu vechea metodă!!! Ianuarie, februarie, martie 2024 ,,învingător incontestabil”e telverde. Prin aplicația iHidro nu transmit niciodată indexul autocitit, chiar dacă mai mulți useri de pe topic au confirmat ca funcționează
La mine ptr martie apare "Nu exista date pentru perioada selectata!", acelasi DEER TN, index transmis prin metoda veche si iHidro! (n-am folosit niciodata telverde, iar index neinregistrat am avut doar in luna noimbrie anul trecut cand au fost probleme la mai multi clienti)

#19611
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.592
  • Înscris: 27.04.2014
Pe bune ca a apărut indexul autocitit transmis. Poate se încarcă datele după ordine alfabetică. Nu prea cred asta dar iată niște capturi de ecran. Mai multe informații nu pot expune

DEER TN are în componență județele: Cluj, Bihor, Sălaj, Satu-Mare, Maramureș, Bistrita-Nasaud

Fișiere atașate



#19612
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.462
  • Înscris: 29.04.2010
Mie nu mi valideaza in luna iunie indexul, indiferent de metoda. Cu toate ca nu e luna de citire de catre distribuitor via postas, vin ei cu estimare apropiata de real. Nu mai imi bat capul. Sunt curios anul asta daca se petrece la fel.

#19613
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.564
  • Înscris: 16.12.2006
Poate din toamna o sa putem sa achitam facturile online direct din contul (aplicatia) iHidro :D

https://www.profit.r...ulatie-21546336

#19614
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.492
  • Înscris: 28.08.2019
Poate mai întâi vor reuși să transmită indecși fara să dea rateu din iHidro și sa factureze in concordanță.
Un istoric al indecsilor in iHidro ar fi și mai util.

#19615
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.145
  • Înscris: 16.01.2023

 catalinman, on 03 aprilie 2024 - 19:32, said:

Poate din toamna o sa putem sa achitam facturile online direct din contul (aplicatia) iHidro :D

https://www.profit.r...ulatie-21546336

Daca realizează și plățile o sa devină astfel furnizorul perfect absolut și vor închide topicul. Și pleacă toată lumea nemulțumită în parc pe o banca sa plângă.

Doar sa nu fie precum autocitirea despre care au zis că funcționează perfect acum.

#19616
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.592
  • Înscris: 27.04.2014
Începând de azi în POSF figurez cu contractul meu cu Hidroelectrica ca fiind contract încetat. Aveam data expirare contract 03.04.2024. După ora 8 voi suna la call center HE

Editat de jeff48, 04 aprilie 2024 - 05:10.


#19617
daniel2012ro

daniel2012ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 03.07.2012

 jeff48, pe 04 aprilie 2024 - 05:09, a scris:

Începând de azi în POSF figurez cu contractul meu cu Hidroelectrica ca fiind contract încetat. Aveam data expirare contract 03.04.2024. După ora 8 voi suna la call center HE

Contractul se prelungește automat cu încă un an.
Aveam dată de încetare pe 27.02.2024.
Pe ultima factură îmi apare data de încetare 27.02.2025

Nici la mine nu apare noul contract.
Se actualizează mai greu in POSF.

Editat de daniel2012ro, 04 aprilie 2024 - 07:51.


#19618
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.962
  • Înscris: 07.02.2003
Mda, deci indexul transmis prin aplicatia de android la sfarsit de martie, desi in portal a aparuse ca valoare, nu s-a transmis la distribuitor... adica pe scurt nu a functionat. Deci a ramas ca merge doar de pe portal si metoda veche.

Fișier atașat  index.jpeg   27,06K   28 download-uri

Editat de andreic, 04 aprilie 2024 - 08:18.


#19619
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.311
  • Înscris: 14.04.2009

View Postandreic, on 04 aprilie 2024 - 08:17, said:

Mda, deci indexul transmis prin aplicatia de android la sfarsit de martie, desi in portal a aparuse ca valoare, nu s-a transmis la distribuitor... adica pe scurt nu a functionat. Deci a ramas ca merge doar de pe portal si metoda veche.

index.jpeg
I phone, you tube...

Fișiere atașate



#19620
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.592
  • Înscris: 27.04.2014

 jeff48, pe 02 aprilie 2024 - 08:56, a scris:

Azi 02.04 a apărut pe portalul DEER TN in contul meu indexul autocitit transmis tot prin telverde și nu valoarea transmisă prin vechea metodă. Nu are absolut nici o valoare acea confirmare de înregistrare, nu e luată în considerare, chiar dacă a avut o valoare mai mare cu 1KWH. Mă refer la vechea metodă. Deci în concluzie: 3-0 pentru telverde în ,,confruntarea ” cu vechea metodă!!! Ianuarie, februarie, martie 2024 ,,învingător incontestabil”e telverde. Prin aplicația iHidro nu transmit niciodată indexul autocitit, chiar dacă mai mulți useri de pe topic au confirmat ca funcționează
Pentru luna aprilie încercați și telverde. Nu o să vă pară rau

 daniel2012ro, pe 04 aprilie 2024 - 07:50, a scris:



Contractul se prelungește automat cu încă un an.
Aveam dată de încetare pe 27.02.2024.
Pe ultima factură îmi apare data de încetare 27.02.2025

Nici la mine nu apare noul contract.
Se actualizează mai greu in POSF.
In cazul meu pe ultima factura ( factura pe februarie 2024) apare data de încetare contract: 03.04.2023!!! Superb!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 8

0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate