Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19898 replies to this topic

#19639
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,031
  • Înscris: 24.04.2013
@av_myjob: Daca te referi la prevederi din oferta curenta, vezi ca exact inainte de sectiunea din care ai citat este una intitulata ‘CONDITII DE REINNOIRE CONTRACT’ si acolo gasesti, printre altele, reinnoirea tacita.

Edited by sags, 04 April 2024 - 15:30.


#19640
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 14.04.2009

View Postsags, on 04 aprilie 2024 - 15:28, said:

@av_myjob: Daca te referi la prevederi din oferta curenta, vezi ca exact inainte de sectiunea din care ai citat este una intitulata ‘CONDITII DE REINNOIRE CONTRACT’ si acolo gasesti, printre altele, reinnoirea tacita.
Contractul se va prelungi automat pe Perioade Contractuale succesive, egale cu Perioada Inițială, dacă niciuna dintre părți nu își exprimă până pe data de 20 a ultimei luni a fiecărei Perioade Contractuale pentru care a fost încheiat sau prelungit, intenția de încetare a acestuia.

Daca inchei contractul pe 20 (va expira pe 19), HE ma notifica cu 30 de zile inainte, contractul se va prelungi tacit in cel mai scurt timp posibil...

#19641
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 27.08.2021
Ce e interesant e ca nu mai este contractul prelungit cu pretul valabil timp de un an, ci mai putin, respectiv pana la 31.03.2025, data expirarii prevederilor din OUG. In alte cuvinte, se pregatesc sa aiba posibilitatea sa puna un pret diferit tuturor clientilor exact la acea data.

"În conformitate cu prevederile din contractul dumneavoastră de furnizare, vă înaintam propunerea de modificare a Anexei nr.2, cu prețul energiei valabil până la data de 31.03.2025 începând cu 20.04.2024"

Edited by ForsakenTotal, 04 April 2024 - 16:47.


#19642
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,923
  • Înscris: 13.03.2005

View Postjeff48, on 04 aprilie 2024 - 13:17, said:

Am primit în data de 02 sau 03.03.2024 si bineinteles nu am dat nici un răspuns la oferta

Atunci stai liniștit că s-a prelungit automat.

#19643
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 14.04.2009

View PostForsakenTotal, on 04 aprilie 2024 - 16:40, said:

Ce e interesant e ca nu mai este contractul prelungit cu pretul valabil timp de un an, ci mai putin, respectiv pana la 31.03.2025, data expirarii prevederilor din OUG. In alte cuvinte, se pregatesc sa aiba posibilitatea sa puna un pret diferit tuturor clientilor exact la acea data.

"În conformitate cu prevederile din contractul dumneavoastră de furnizare, vă înaintam propunerea de modificare a Anexei nr.2, cu prețul energiei valabil până la data de 31.03.2025 începând cu 20.04.2024"
A fost o eroare, care spunea HE ca a fost corectata...

View Postwertyck, on 04 aprilie 2024 - 16:48, said:

Atunci stai liniștit că s-a prelungit automat.
Ar sta el linistit, "da' constiinta nu si nu"...

#19644
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 27.04.2014

 jeff48, pe 04 aprilie 2024 - 09:35, a scris:

Am semnalat atât telefonic prin call center, cat și prin e-mail la adresa [email protected] situația mea, primind și număr de înregistrare atât de la call center cat și prin e-mail+ plus ca am scris și o sesizare către ANRE despre această situație. Nu vreau surprize neplăcute să fiu trecut cumva de către ANRE la FUI ( furnizor de ultima instanță). Din partea Hidroelectrica te poți aștepta la orice aspect profund negativ!!! Mă pot trezi din partea ANRE datorită Hidroelectrica ca să am furnizor de ultima instanță de exemplu: getica95 sau tinmar energy, smenari calificati!!! Doamne ferește!!! Nu am încredere în nimeni și nimic și din cauza asta am luat măsuri de precauție prin intermediul acestor 3 sesizări, din care 2 sesizări scrise cu confirmări de înregistrări scrise primite cu numere de înregistrari

Pe ultima factură primită (februarie 2024) apare data de încetare contract: 03.04.2023, da, 2023!!! Superb!!!
Am mai apelat încă o dată call center-ul Hidroelectrica și încă o dată mi-au confirmat ca la ei voi figura cu contractul încetat începând de mâine cu data de 05.04.2024 deoarece am înaintat sesizări și până la ,,soluționarea” lor nu pot prelungi cu încă 1 an contractul. Deci până nu primesc răspuns la sesizarea mea privind contractul meu încetat în POSF în data de 03.04.2024 eu practic nu voi beneficia de nici un contract activ dar totuși voi fi facturat de către Hidroelectrica. M-au ,,asigurat” ca ANRE nu o sa ma treacă la FUI, deoarece am sesizări pentru reactivarea contractului meu cu Hidroelectrica. Asa procedează Hidroelectrica când depui sesizări, începând cu neemiterea viitorului sau a viitoarelor facturi până la aspecte chiar esențiale, precum activarea unui contract care trebuia să se prelungească automat. Menționez ca nu am avut niciodată si nu am nici în prezent absolut nici o restanță financiară față de Hidroelectrica. Situația e incredibilă dar adevărată! Voi notifica pe topic când voi fi repus în drepturile mele elementare. Jalnic!!!

Edited by jeff48, 04 April 2024 - 17:02.


#19645
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 27.04.2014
Am primit acum un e-mail din partea Hidroelectrica ca eu aș fi accesat link-ul și aș fi selectat neacceptarea noilor condiții din contract!!! Nici vorba de așa ceva!!! Mi s-a promis reactivarea și prelungirea contractului meu cu încă 1 an dar nu au menționat data exactă!

#19646
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 30.04.2008
Genul asta de "democratie cu pumnul in gura" este pe modelul chinezesc, drepturi in functie de "creditele acumulate ca cetatean/client model".

Edited by w140, 04 April 2024 - 17:50.


#19647
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 27.08.2021
@av_myjob
Mersi, o sa vad la anul daca cum stau lucrurile. Alt email de corectie n-am mai primit oricum.


Oricum e si o neconcordanta intre email unde vorbeste de exprimare acord/dezacord prin notificare si notificarea unde e posibila doar exprimarea dezacordului.

#19648
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 16.01.2023

 w140, on 04 aprilie 2024 - 17:47, said:

Genul asta de "democratie cu pumnul in gura" este pe modelul chinezesc, drepturi in functie de "creditele acumulate ca cetatean/client model".

Zi mersi că nu ești cashless că rămâneai și fără banii virtuali daca nu erai smerit.

#19649
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 27.04.2014

 jeff48, pe 04 aprilie 2024 - 17:46, a scris:

Am primit acum un e-mail din partea Hidroelectrica ca eu aș fi accesat link-ul și aș fi selectat neacceptarea noilor condiții din contract!!! Nici vorba de așa ceva!!! Mi s-a promis reactivarea și prelungirea contractului meu cu încă 1 an dar nu au menționat data exactă!
Chiar e o cacialma. Hidroelectrica m-a notificat în această dimineață despre contractul meu ca este activ în continuare. În POSF în continuare figurează ca și contract încetat. E un haos marca înregistrată!!!

#19650
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 23.12.2022
Nu e cacealma dar e mai ușor pentru HE să fie complicat decât să fie simplu. Mai bine se agita clienții. E că la casele self care. La pet, la fel, tu le iei, tu le duci. Cred că și cu electronii e la fel acum.

Edited by Master_the_cat, 05 April 2024 - 09:19.


#19651
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019

 jeff48, on 05 aprilie 2024 - 07:44, said:

Chiar e o cacialma. Hidroelectrica m-a notificat în această dimineață despre contractul meu ca este activ în continuare. În POSF în continuare figurează ca și contract încetat. E un haos marca înregistrată!!!

Cred ca depinde ce operator nimerești.
Eu am făcut de 2 ori sesizare la ei, o dată pentru neînregistrarea indexului autocitit și a doua oară pentru schimbarea conventiei de consum. Ambele dăți am primit răspuns să mai dau eu o tură, adica să mai transmit indexul și formularul de convenție de consum, pe care la făcusem deja. Dacă mai faci valuri, poate se mișcă și ei, cu puțin noroc în direcția bună.
Când s-a reînnoit contractul nu am verificat in Posf, dar se pare că de acum in colo va fi și asta o grijă in plus. Ce simplu era in lumea nedigitalizata când toate mergeau de la sine.

Edited by Graa, 05 April 2024 - 10:51.


#19652
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019

 Graa, on 05 aprilie 2024 - 10:47, said:



Cred ca depinde ce operator nimerești.
Eu am făcut de 2 ori sesizare la ei, o dată pentru neînregistrarea indexului autocitit și a doua oară pentru schimbarea conventiei de consum. Ambele dăți am primit răspuns să mai dau eu o tură, adica să mai transmit indexul și formularul de convenție de consum, pe care la făcusem deja. Dacă mai faci valuri, poate se mișcă și ei, cu puțin noroc în direcția bună.
Când s-a reînnoit contractul nu am verificat in Posf, dar se pare că de acum in colo va fi și asta o grijă in plus. Ce simplu era in lumea nedigitalizata când toate mergeau de la sine sau poate era mai puțină birocrație...


#19653
sungsam

sungsam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.12.2010
14 facturi într-un minut
în urma reclamațiilor am primit facturile din luna noiembrie 2022 până în ianuarie 2024

Attached Files


Edited by sungsam, 05 April 2024 - 13:57.


#19654
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Plata 45 zile pt toate sumele?
La mine vor sari sigur de 15.000 lei, sunt curios cum vor veni....
Poate la tine e o sumă mai omenească

#19655
georgepopoiu

georgepopoiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 01.07.2016
Astazi mi-au aparut in contul de la DEER indexurile pe martie, asta doar dupa ce le-am trimis sesizre/reclamatie! Indexul autocitit este cel transmis prin iHidro, nu cel transmis prin metoda veche, se pare ca au rezolvat problemele legate de transmiterea indexului prin aplicatia iHidro!

#19656
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,672
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajmegastorm, pe 05 aprilie 2024 - 16:36, a scris:

Plata 45 zile pt toate sumele?

iti dai seama, ca se ia in calcul data emiterii...si cum au fost emise toate in aceeasi zi...nasol :) daca n-a strans banii

Vizualizare mesajsungsam, pe 05 aprilie 2024 - 13:54, a scris:

14 facturi într-un minut
în urma reclamațiilor am primit facturile din luna noiembrie 2022 până în ianuarie 2024

ai limbrici. Posted image

mai fa o reclamatie ca din ianuarie sunt inca 3 luni pe care n-ai facturi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

jeff48

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate