Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Insectarul greșelilor zilnice din forum

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
979 replies to this topic

#685
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 24.12.2005
Greu cu adresele, pardon cu adresatul. Posted Image

Quote

cele in care s-au impachetat multe garsoniere si apartamente de doua camere cu suprafete mici si care adreseaza segmentul celor cu bani mai putini sau sectorul celor care cumpara strict pentru inchiriat pe termen lung


#686
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

Quote

Cine face robotii ? Cine e robotii ? Cine repara robotii ?

Pare o formulare simpatică, glumeaţă, dar tot dezacord râmăne. Repetând o greşeală, chiar şi în glumă, se va ajunge la asimilarea ei.

#687
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
desi corect este "cine sunt robotii", din context se pare ca autorul se referea la cineva care ar fi creatorul lor... cine ii face, cine ii repara, cine este(intruchipeaza) robotii. trebuie verificat daca tipul este analfabet sau chiar asta a vrut sa spuna :)

#688
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Cred ca CASCO se preteaza atunci cand ai posibilitati financiare, si o masina care sa merite.
La cazanul meu de Logan, nu merita sa-i fac casco, daca cade un copac pe el cum zicea cineva mai sus, o rezolv cu o carapace de la dezmembrari.

ma rog... si Picasso era scatofil :)

#689
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 12.02.2012

View Postobosit, on 21 aprilie 2023 - 21:14, said:

Cred ca CASCO se preteaza atunci cand ai posibilitati financiare, si o masina care sa merite.
La cazanul meu de Logan, nu merita sa-i fac casco, daca cade un copac pe el cum zicea cineva mai sus, o rezolv cu o carapace de la dezmembrari.

ma rog... si Picasso era scatofil Posted Image

Nu vad unde este greseala. Poti sa o subliniezi?

#690
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009

View Postobosit, on 21 aprilie 2023 - 21:14, said:

Cred ca CASCO se preteaza atunci cand ai posibilitati financiare, si o masina care sa merite.
La cazanul meu de Logan, nu merita sa-i fac casco, daca cade un copac pe el cum zicea cineva mai sus, o rezolv cu o carapace de la dezmembrari.
(...)
Virgulele sînt bonus...:)

#691
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 12.02.2012
Ok. Si care este greseala? Cacofonia? De cand este cacofonia greseala? Trebuia sa scrie "ca si casco"?

#692
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018


intrii si vezi ce dimensiune poate avea bagajul care pot sa ti-l iei cu tine si cam asta e. schemele pentru turisti sunt de obicei in centru, dar tu vrei buget. in rest sunt atatea canale de youtube care discuta subiecte de genul.


nu! nu intra decat daca are un "i".
"care pot" - sa zicem ca s-a razbunat tastatura pentru i-ul anterior.
s-a discutat mult despre diferenta dintre "care" si "pe care" - chiar exista un personaj pe la tv, celebru pentru expresia "care este". :)
"sa ti-l iei cu tine" - in context, este complet gresit.

#693
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
Cacofonia este neplăcută, însă nu este considerată greșeală. Evitarea cacofoniei prin artificii precum "ca și" reprezintă însă o greșeală.

#694
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.02.2010
Când vezi paiul din ochiul altuia:

Quote

   Adica tu nu esti in stare sa-ti cumperi un stilou, sa scri corect gramatical, dar ai curiozitati legate de altii... Pe bune?


#695
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

Quote

Am citit o dată o opinie de genul - "Credeam că..."
1. În acest caz cuvântul „odată” se scrie legat - este sinonim cu „mai demult”, „cândva”.
2. Înaintea citatului se pun două-puncte.
https://dexonline.ro...i_(ghilimelele)
https://dexonline.ro...

P.S.
Conform DOOM 3, semnele de punctuație compuse se scriu cu cratimă: „două-puncte”, „punct-și-virgulă”.
https://dexonline.ro...e_nou_Ăźn_DOOM3

#696
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postgeorge_alexandru, on 22 aprilie 2023 - 20:20, said:

Cacofonia este neplăcută, însă nu este considerată greșeală. Evitarea cacofoniei prin artificii precum "ca și" reprezintă însă o greșeală.
Utilizarea "ca si" atunci cand nu e cazul e o greseala :)

#697
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

Quote

Practic s-a întâmplat din cauzează unei precipitari ca o lesa improvizata elastica sa devina praștie și sa proiecteze în ecran o mica carabina.

Termenul corect pentru acel cârlig metalic cu arc este "carabinieră". Carabina este o armă.

Greşeala este făcută des de oameni care vor să pară duri prin folosirea unor termeni cu provenienţă militară.

#698
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Și eu credeam la fel, dar...

https://dexonline.ro...
carabină, carabine
1. Pușcă cu țeava ghintuită și scurtă.
sinonime: ștuț
2. Cârlig închis cu un arc, fixat printr-un inel la capătul unui lanț, al unei curele etc. și folosit pentru a prinde de el diferite obiecte.
sinonime: carabinieră
3. Cârlig pentru cablu fixat cu un dispozitiv care permite rotirea ușoară a cablului.

Habar n-aveam că au etimologii diferite: carabinieră provine din germană, carabină din franceză.

#699
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostBeda_Venerabilis, on 31 mai 2023 - 17:44, said:

Și eu credeam la fel, dar...

https://dexonline.ro...
carabină, carabine
1. Pușcă cu țeava ghintuită și scurtă.
sinonime: ștuț
2. Cârlig închis cu un arc, fixat printr-un inel la capătul unui lanț, al unei curele etc. și folosit pentru a prinde de el diferite obiecte.
sinonime: carabinieră
3. Cârlig pentru cablu fixat cu un dispozitiv care permite rotirea ușoară a cablului.

Habar n-aveam că au etimologii diferite: carabinieră provine din germană, carabină din franceză.

Dexonline este un agregator de dicţionare.
În cazul mai sus menţionat nu sunt date sursele. Probabil este contribuţia proprie a unui dorel care pune marfa în raft la supermarket.
Am amintit de supermarket pentru că acolo am văzut folosirea incorectă a termenilor.

Şi eu am confundat termenii în copilărie dar am fost corectat de fiul unui aviator. După aceea am auzit varianta corectă la mai mulţi ofiţeri, de la diferite arme.

#700
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.02.2010
Vechiul meu dicționar are următoarea definiție:

Attached Files



#701
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Foarte interesant! Chiar m-ați făcut curios și m-am apucat să sap.
Spoiler

Trebuie să vă mulțumesc, datorită vouă am aflat lucruri pe care nu le știam.

#702
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

Quote

Daca vezi un produs care pe emag e 600 lei si te apuci sa spui ca pe aliexpress este 150 lei iti dai seama ca nu va apare

Ca nu va aparea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate