Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Vodafone vrea sa-mi schimbe abonamentul si sunt nemultumit. Cum procedez ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
ElGatoNegro

ElGatoNegro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2017
Acesta este mesajul de la Vodafone.

"Buna! Ne actualizam oferta, iar tipul de abonament pe care il ai nu va mai fi disponibil. Iti propunem o noua oferta cu roaming:nelimitat minute nationale, 250 SMS nationale, 400min internationale si 15 GB internet + 50 GB bonus ce se va activa in 04JUN2021 fara modificarea perioadei contractuale. Daca nu esti de acord, poti denunta unilateral contractul la *222 sau in magazinele Vodafone,in 30 de zile de la primirea acestui SMS, fara plata vreunor penalitati sau despagubiri. Daca ai achizitionat un telefon in rate, ratele ramase devin scadente la ultima factura sau pot fi achitate lunar.Multumim!"

Ideea este ca nu imi cunosc drepturile. Poate Vodafone sa-mi schimbe contractul asa pur si simplu fara aprobarea mea, fara semnatura fara nimic ?
Abonamentul curent este mult mai convenabil in aproape toate aspectele, si practic ma simt furat.
Ce pot face in aceasta situatie ?
Va multumesc.

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ti se comunica exact ceea ce poti face: "Daca nu esti de acord, poti denunta unilateral contractul la *222 sau in magazinele Vodafone,in 30 de zile de la primirea acestui SMS, fara plata vreunor penalitati sau despagubiri."

Aceasta este obligatia lor legala, de care bineinteles te poti folosi in cazul in care iti doresti.

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Dupa cum au facut o multime de cetateni indignati pe aici, suni la *222, spui ca nu esti de acord cu propunerea lor si ceri sa-ti fie trecut numarul pe cartela. Ulterior vei fi sunat de cineva de la fidelizare cu variante mult mai bune. Daca nu-ti convine nimic, ori pastrezi cartela, care are beneficii mai bune decat un abonament la preturi similare, ori portezi numarul in alta retea, unde vei gasi cu siguranta oferte bune de portare.
Citeste topicul de mai jos, pentru a afla care sunt cele mai bune oferte de retentie obtinute, nu de alta, dar sa stii ce sa ceri.
https://forum.softpe...page__st__14022

Edited by mannick, 17 May 2021 - 12:32.


#4
ElGatoNegro

ElGatoNegro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2017

View PostRealThing, on 17 mai 2021 - 12:26, said:

Ti se comunica exact ceea ce poti face: "Daca nu esti de acord, poti denunta unilateral contractul la *222 sau in magazinele Vodafone,in 30 de zile de la primirea acestui SMS, fara plata vreunor penalitati sau despagubiri."

Aceasta este obligatia lor legala, de care bineinteles te poti folosi in cazul in care iti doresti.

Realizez, pare un pic stupid faptul ca am si intrebat, dar am intrebat in speranta in care exista vreo portita sa-mi pot pastra vechiul abonament.

#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Din pacate nu.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 08.10.2004
eu am pastrat un abonament vechi ani de zile dupa ce expirase, si ma tot bateau la cap sa il schimb in fiecare an. l-am schimbat doar cand au venit cu o oferta mai buna...

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

View PostElGatoNegro, on 17 mai 2021 - 12:31, said:

Realizez, pare un pic stupid faptul ca am si intrebat, dar am intrebat in speranta in care exista vreo portita sa-mi pot pastra vechiul abonament.

Eu am obtinut un abonament mai ieftin cu optiuni mai bune decat avea cel vechi. Nu pierzi nimic.

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostElGatoNegro, on 17 mai 2021 - 12:24, said:

Acesta este mesajul de la Vodafone.

"Buna! Ne actualizam oferta, iar tipul de abonament pe care il ai nu va mai fi disponibil. Iti propunem o noua oferta cu roaming:nelimitat minute nationale, 250 SMS nationale, 400min internationale si 15 GB internet + 50 GB bonus ce se va activa in 04JUN2021 fara modificarea perioadei contractuale. Daca nu esti de acord, poti denunta unilateral contractul la *222 sau in magazinele Vodafone,in 30 de zile de la primirea acestui SMS, fara plata vreunor penalitati sau despagubiri. Daca ai achizitionat un telefon in rate, ratele ramase devin scadente la ultima factura sau pot fi achitate lunar.Multumim!"

Ideea este ca nu imi cunosc drepturile. Poate Vodafone sa-mi schimbe contractul asa pur si simplu fara aprobarea mea, fara semnatura fara nimic ?
Abonamentul curent este mult mai convenabil in aproape toate aspectele, si practic ma simt furat.
Ce pot face in aceasta situatie ?
Va multumesc.

Sa nu accepti, asta e tot ce poti face. Ai toata procedura descrisa in sms. Apoi vezi ce se intampla.
Concret, ce ai acum si la ce pret ?

#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Poti defini "nu accepta"?

#10
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

View PostElGatoNegro, on 17 mai 2021 - 12:24, said:

"Buna! Ne actualizam oferta, iar tipul de abonament pe care il ai nu va mai fi disponibil. Iti propunem o noua oferta cu roaming:nelimitat minute nationale, 250 SMS nationale, 400min internationale si 15 GB internet + 50 GB bonus ce se va activa in 04JUN2021 fara modificarea perioadei contractuale. Daca nu esti de acord, poti denunta unilateral
La 8 euro, nu? Am primit si eu acelasi mesaj. Ma bate gandul sa trec pe cartela. La pretul de 8 euro ce se poate obtine mai avantajos?

Edited by Swerige, 17 May 2021 - 13:10.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMagicwisewolf, on 17 mai 2021 - 12:43, said:

Sa nu accepti, asta e tot ce poti face.

Nu are ce sa nu accepte. Neacceptarea se face prin denuntarea unilaterala de contract, asa cum scrie si in sms si atat.

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Portarea e soluția. Dacă se răzgândesc, te sună. Dacă nu, beneficiezi de o ofertă mai bună la portare.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostAlexEn, on 17 mai 2021 - 13:08, said:


Nu are ce sa nu accepte. Neacceptarea se face prin denuntarea unilaterala de contract, asa cum scrie si in sms si atat.

Pai la asta m-am referit, sa nu accepte oferta (adica intra sub procedura de reziliere) si sa vada apoi ce demersuri fac cei de la Vodafone, ce oferta ii fac.

View PostRealThing, on 17 mai 2021 - 12:59, said:

Poti defini "nu accepta"?

Am scris mai sus. Adica denuntare, cerere de reziliere la *222.
Din ce stiu, e o buna oportunitate de a obtine altceva mai bun si mai ieftin. Depinde cum o joci...
Sau de a rezilia fara alte costuri daca mai are perioada contractuala.

View PostSwerige, on 17 mai 2021 - 13:06, said:

La 8 euro, nu? Am primit si eu acelasi mesaj. Ma bate gandul sa trec pe cartela. La pretul de 8 euro ce se poate obtine mai avantajos?

Ce a scris mai sus (nelimitat minute nationale, 250 SMS nationale, 400min internationale si 15 GB internet + 50 GB bonus ce se va activa in 04JUN2021 fara modificarea perioadei contractuale) este Red10.
Se poate obtine la 5-6 eur.

#14
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostMagicwisewolf, on 17 mai 2021 - 13:37, said:


Am scris mai sus. Adica denuntare, cerere de reziliere la *222.
Din ce stiu, e o buna oportunitate de a obtine altceva mai bun si mai ieftin. Depinde cum o joci...
Sau de a rezilia fara alte costuri daca mai are perioada contractuala.


Ah ok, am inteles. Sigur poate incerca, oricum in punctul asta nu are nimic de pierdut.

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostRealThing, on 17 mai 2021 - 13:39, said:


Ah ok, am inteles. Sigur poate incerca, oricum in punctul asta nu are nimic de pierdut.

Pai de aia zic. E in avantajul lui, ca poate incepe negocierea.
Nu il lasa sa rezilieze fara sa il sune de 2-3 ori sa ii propuna alte oferte.
Poate gasi informatii cu ce se obtine la retentie aici :
https://forum.softpe...page__st__14022

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017
Poti suna la ei ca sa incerci sa negociezi o oferta mai buna decat cea primita pe SMS. Sau poti sa reziliezi contractul, caz in care de obicei te contacteaza ei pentru o oferta mai buna. Sau te portezi si cu siguranta vei primi ceva mai bun decat ce iti ofera VF.

#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
si oferta de care ziceam, obtinuta de cineva acum 3 saptamani

https://forum.softpe...4#entry27805317

eu as suna la ei si as cere direct reziliere
daca ceri oferta, o sa te futa la cap cu toate cacaturile de oferte, una mai proasta ca alta, pt ca le dai de inteles ca nu vrei sa pleci si doar cauti altceva
cele mai bune oferte sunt la cererile de reziliere si nu se obtin din prima, de abia de la a doua sau a treia intercatiune (nivele de retentie)

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Asa m-au trecut si pe mine la alt abonament anul trecut.
Dupa ce vreo 7 ani m-au tot sicanat taindu-mi din extraoptiunile gratuite.

Nu ai ce face decat ori reziliezi ori te portezi ori il accepti.
Poti sa tatonezi poate scoti ceva oferte mai bune.

Eu i-am fortat in baza unor clauze din contract pe care le-au incalcat ca sa-mi treaca extraoptiunile pe noul abonament. Si iar au inceput cu sicanele anul asta... Cica extraoptiunile care le aveam nu sunt incluse in abonamentul asta si trebuie sa le treaca manual in fiecare an...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate