Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Bicicleta sosea

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
606 replies to this topic

#397
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Ai fost la tura cu Mândruță sau ce dez-sarmalizare?

#398
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Am fost la o tura cu niste oameni. N-a fost cu Mandruta. A fost pur si simplu prima tura pe 2023.

#399
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Am văzut termenul „dez-sarmalizare” în titlu la un event pe fb, de asta am întrebat.

#400
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
unde anume organizeaza asta turele?

#401
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Cine, Mandruta?

https://www.facebook...bicicletalamare

#402
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Asta a fost lejeră de vreo 50 de kilometri, dar vara organizează ture la mare.

#403
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Am o nelamurire, care poate parea banala, dar nu m-am lovit de asta si nici nu gasesc raspuns pe undeva. Cum am groupset Campagnolo, seturile de roti care vin cu freehub Campa sunt destul de putine.

Daca achizitionez un set de roti cu freehub de Shimano, se poate inlocui doar freehub-ul cu unul de Campa, fara sa inlocuiesc tot butucul?

#404
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
Depinde, depinde daca exista freehub campa compatibil cu butucul rotii pe care vrei s-o cumperi.
Cauta intai aspectul acesta.
De ex la Dt Swiss probabil se poate, la vreun butuc exotic sau specific shimano cine stie ..
Trebuie cautat fix pe modelul respectiv de butuc, nu exista un raspuns general.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rkN60JUnBb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 03 February 2023 - 13:24.


#405
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 27.04.2014
Salut. Observ ca nu a mai postat nimeni pe acest topic de peste 6 luni. Utilizez o cursiera cu transmisie Shimano 105 și azi am controlat uzura lanțului încă originală a cursierei, cred ca e marca KMC și nu Shimano. Cursiera a fost cumpărată de la un magazin online anul trecut de către subsemnatul, nu a avut alt proprietar. Are la activ 5500km conform ciclocomputerului Garmin 530 edge. La controlul lanțului cu lera specifica am constatat ca are o uzură de 75%, chiar dacă am întreținut exemplar lanțul cu degresare și lubrifiere cu ceară Squirt la fiecare 200-250 km parcurși. Lanțul în permanență inclusiv pinioanele și foile au fost mereu curate, colegii nu înțelegeau niciodată cum de luceau de curățenie tot timpul. Am folosit în exclusivitate  Squirt. La temperaturi mai scăzute Squirt de ,,iarna” și totuși constat ca s-a uzat cam prematur lanțul. Schimbările de viteze functioneaza ok dar parca nu chiar așa de silențios și se mai aud și foarte ușoare zgomote, zgomote pe care numai eu le percep și simt ușor în pedale dar numai în rularea pe anumite (2-3 pinioane). Pot rula în continuare cu această uzură a lanțului până la finalul sesonului, până prin noiembrie să zicem dacă condițiile meteo vor permite? La sfârșitul sezonului să schimb obligatoriu lanțul? Multumesc

#406
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
Ar trebui sa stim 105 pe cate viteze si ce fel de KMC? Intr-un fel se uzeaza lant de 11 si altfel de 8.
De mers mergi cu el asa cat vrei, numai ca e posibil sa schimbi si pinioanele odata cu lantul.
Sunt baieti care merg cu doua, alternativ, ca sa se lungeasca progresiv si la doua lanturi schimba si pinioanele.
Dar depinde si ce transmisie ai.

#407
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 27.04.2014
Caseta Shimano105 11 pinioane, MICROSHIFT11S 11/32. Am facut o măsurătoare mai atentă pe tot întinsul lanțului. Cam 25-30% din tot întinsul lanțului uzura între zale ajunge la 75%. In rest 50-60%. Am aflat și eu aspectul cu cat ai caseta cu mai multe pinioane e de evitat ca uzura să ajungă la 75%. Leră de măsurare nu e profesională, e o leră ieftină de la Decathlon dar totuși oferă cat de cat un reper de luat în seamă

Voi trece pe la mecanicul meu să facă o măsurătoare mai exactă și voi proceda în consecință. Oricum merci de raspuns

Edited by jeff48, 22 September 2023 - 12:54.


#408
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 27.04.2014
Uzura lanțului e o realitate. Acum îmi schimbă lanțul la service. Cost total 230 lei. Am ales lanțul KMC cel mai scump, bineinteles lanț compatibil pentru 11 pinioane

Edited by jeff48, 22 September 2023 - 13:54.


#409
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
Lanturile scumpe sunt pt clientii fra... fideli :P
O fi cu ~10% mai rezistent dar sa platesti dublu .. iti dai seama cat merita.

E si normal sa schimbi lantul la 5k km, cat vroiai sa tina.
La mine lant pe mtb rezista ~1500km, la cursiera ~3500.
Dar nu le curat obsesiv, doar la modul acceptabil, am avut si perioada cu obsesiv, mi-a trecut :)

Si da, schimba-l imediat, nu 'tragi' de un lant uzat ca-ti mananca si caseta + foi, mai mult mi-ar fi de foi ca-s mai scumpe.

#410
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Una e să mergi 5k km având 70 de kile și alta e să mergi 5k km având 90-100 de kile. Degeaba este întreținut corect în acest caz. El este/ poate fi curat, lubrifiat corespunzător, dar stând tensionat mai tare tot timpul se lungesc efectiv zalele mai repede și mai tare.
Lanțul se schimbă când începe să dea rateu la plecările de pe loc, că nu ești la TdF. Și pinioanele la fel, de asta sunt de preferat cele care se pot schimba individual pe casetă. Adică nu mă impresionează că face „burfă” un pic pe foi. Dacă merge, ok, încă îl folosesc.
Am tras de un lanț pe o bicicletă anul ăsta de abia plecam cu pinioanele mici pe foaia mijlocie de pe loc. Am schimbat lanț și pinioane și acum merge foarte bine, după vreo 10k km. dacă nu mai bine.
Și dacă aș și avut și înainte pinioane individuale(nu știu cum se numesc exact) ca pe cursieră, nu schimbam toată caseta. Bine că măcar acum am tot individuale. Care se ascute, altul nou, nu toată caseta pentru 3/4/5 pinioane. Păi alea cele mai mari măcar primele sau ultimele două depinde cum le vezi/ de unde le numeri și alea cele mai mici la fel, sunt la majoritatea aproape noi pentru că sunt folosite cel mai puțin. Sau în orice caz, cine stă la munte măcar o să le aibă pe alea mici aproape noi și cine stă la câmpie nu are unde să se cațăre și o să le aibă pe alea mari aproape noi.
Și la foi la fel am procedat, am schimbat la un angrenaj Deore XT doar foaia mare și cea mijlocie.

#411
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Si la mine, vreo 3000km rezista KMC-ul. La 3 lanturi schimb si caseta, pentru ca... mnoh. Se uzeaza.

#412
mirciusx

mirciusx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.01.2007
Daca le gasesti la pret bun, se mai gasesc pinioane pe care le poti achizitiona sperat si inlocuiesti doar ce ai nevoie din caseta. Eu folosesc varianta cu 4 lanturi pe caseta. Insa nu am ajuns sa schimb inca folile, probabil ca o sa urmeze. Aproximativ la cati km schimbati foile? Inteleg ca difera de la unul la altul, intreb orientativ. Si mai este un aspect, am uitat sa notez cand le-am schimbat, iar cand le-am schimbat am uitat unde am scris :))

#413
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
Schimbi foile cand incep sa scape... la foi de regula scapa mai greu, uneori doar se aude un pocnet (usor) cu lant nou, in special cand impingi mai tare in pedale.
Fiindca foaia respectiva si lantul nou nu mai au acelasi 'pas', nu se mai imbina perfect.

Personal incerc sa scot cat pot din piese, n-am regula "la x lanturi schimb caseta", o schimb cand incepe sa scape lantul.
Daca nu folosesti vreun pinion f mult caseta rezista mai mult de 4 lanturi... evident e valabil si daca ai cadenta ok, si schimbi lantul la timp.

Cum s-a zis in majoritatea cazurilor se uzeaza pinionul cel mai uzat, eventual 2 pinioane, restul casetei ar mai putea duce lanturi (noi).

Edited by sirgoofy, 25 September 2023 - 20:10.


#414
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Dati-mi si mie niste idei de cauciucuri de 28.
Acum am cele stock de pe CAA12, Mavic Yksium parca le zice, de 25, am decis sa migrez la 28.
Ma gandeam la Conti 5000 dar cica albesti ca sa le pui. Pai asa nu mai vreau.
As vrea un compromis bun intre rezistenta la inaintare si rezinstenta la gaurit. Nu fac racing deci 2-3W in plus nu conteaza. Aderenta la ud nu conteaza, nu ies daca e ud.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate