Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Card Mastercard de la WIREX!

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#73
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Comisionul este foarte mare atunci cand cumperi direct cripto cu cardul!.
Daca faci top-up in Wirex si apoi cumperi cripto este deja altceva... am luat acu' mai bine de o luna BAT, cu cardul, iar acum astept sa creasca din nou - atat BAT cat si WXT
Doar daca astepti o crestere la cripto cumparat poti sa amortizezi total comisioanele!

#74
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Bomba bombelor 😀 a fost când am încercat sa scot extern 30 DAI, fee 130 DAI 😀..
Am lucrat cu multe platforme, dar asta mi-a pus capac..

#75
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu este doar la Wirex asta... cand este vorba despre tranzactii pe ERC-20 platesti taxe (gaz) cat cuprinde!
Daca ai ETH sau DeFi (erc-20) pe platforme centralizate nu incerci sa scoti in extern... vinzi in aplicatie si scoti cu cardul

Attached Files



#76
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Am rezolvat ușor :  schimbat DAI in Xrp si retras extern..taxele la Xrp și LTC sunt mici.


#77
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da... si asta (swap), daca vrei sa pastrezi in continuare in cripto

#78
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
La 2600 lei depusi cu cardul cumparand direct crypto ,comisionul e 71 lei , plătești 2671 lei si intra in contul de crypto doar 2550 lei si poti plati cu cardul direct cu crypto 2530 lei.

#79
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cumperi cripto cu cardul doar atunci cand au ei promotii... o suma se duce intr-adevar pe comision dar acel bonus in WXT poate fi lasat in balanta pana la o crestere mai serioasa (am prins de mai multe ori crestere de 60-70-80% si tot nu l-am retras).
Daca nu esti interesat de promotiile lor, faci top-up cu cardul fara comision, in lei sau euro, iar cu banii respectivi cumperi cripto in aplicatie... si ai un comision de 1.7 sau 1.8% nu mai retin.

Attached Files


Edited by rz, 07 December 2021 - 21:55.


#80
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Oferta de azi , bagi 2000 lei si ii scoti de la bancomat prin cardul curve si primesti 28.88 euro bonus , am primit de 5 ori pana acum in 6 luni facand asa.

Attached Files



#81
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Oferta de azi ,daca faci schimb de crypto în aplicație în valoare de minim 1000 euro primești 50 euro bonus in WXT , eu am găsit USDT fara comision la schimb , era din alea 6 recomandate de pe pagina promoției.

#82
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Revin aici cu info despre depunerile/depozitele EURO din WIREX, purtatoare de dobanda, de la X-ACCOUNT

Este vorba strict despre depozite/depuneri EURO (cu dobanda saptamanala) in fintech-ul WIREX... utilizatorul WIREX nu vede altceva in balanta decat EURO!
Sistemul este urmatorul:
WIREX tine EURO clientilor in USDC (care-i 1:1 cu USD) deoarece se foloseste de ei (exact asa cum fac si bancile normale, prin plasamente si alte investitii)
WIREX ofera clientilor doar 10-12% pe an dobanda in EURO la EURO insa ei castiga mai mult deoarece ii baga in trade-uri, dupe ce schimba USDC-ul in ceva volatil.
Acesta va fi sistemul de economisire in viitor... deja se foloseste dar este abia la inceput!
Asteptati-va ca si bancile clasice sa adopte aceasta varianta... asa cum au copiat deja mai multe chestii de la fintech-uri (gen Revolut sau Curve)
In capturi se poate observa ca nu exista niciun fel de comisioane la depuneri si retrageri EURO (intre contul normal de EURO si contul X-ACCOUNT)
Nici la top up cu cardul (alimentare cu EURO sau LEI) nu exista comision!
Se pierde putin doar daca se face schimb valutar in aplicatie... daca nu aveti un card in Euro pentru alimentarea contului EURO

Attached Files


Edited by rz, 16 February 2022 - 18:48.


#83
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,894
  • Înscris: 22.12.2005
urmaresc:)

#84
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
E bine ca mai sunt si oameni care vor sa tina pasul cu tehnologia si cu sistemele financiare noi (care folosesc stablecoin-urile respectiv blockchain-urile)
Stablecoin-urile deja sunt in atentia bancilor clasice deci nu ar fi exclus ca in 2-3 ani sa vedem si la sistemul bancar clasic ce vedem acum la fintech-urile din zona cripto (ma refer strict la partea de Interest)

#85
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am uitat sa mentionez ceva...
La deschiderea unui Euro X-Account debifati butonul verde, daca doriti dobanda saptamanala in Euro (12% pe an)... daca ramane bifat/activ cu verde, se primeste 16% pe an dobanda dar este in tokenul lor, WXT

Attached Files


Edited by rz, 16 February 2022 - 20:18.


#86
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
De pe site-ul Wirex, din footer:

Quote

The Bank of Lithuania Deposit Insurance System does not apply to the cryptoasset activities carried on by UAB Wirex. Cryptoasset services are not provided by UAB Wirex.

Deci depozitele nu sunt garantate deloc. Asa ca degeaba te bagi in seama in subiectele de depozite bancare, acelea sunt garantate pana la 100.000 euro / persoana / banca, nu sunt deloc comparabile cu Wirex sau alte Crypto/Coin/Fintech/Buzzword.

View Postrz, on 16 februarie 2022 - 18:16, said:

WIREX tine EURO clientilor in USDC (care-i 1:1 cu USD)

Aha. De aia anul trecut au scos mentiunea ca USDC era 1:1 cu USD. Acum zic ca au "rezerve" echivalente in USD, dar nu zic care-s acele rezerve, ce fel de rezerve, cum este calculata valoarea lor, etc. (sunt depozite? titluri de stat? obligatiuni? de care? actiuni? de care? unde? etc.)

Suna al dracului de similar cu Tether.

Edited by chirea_mircea, 17 February 2022 - 10:00.


#87
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ma citez (scris pe thread-ul cu depozitele bancare):


''Pentru cei care vor sa puna lunar la pastrare sume sub 100 Euro, recomand WIREX... are cont de LEI, EURO, GBP si dupa depozit se poate muta suma in X-ACCOUNT
In X-ACCOUNT se ofera 12% pe an pentru EURO (platita saptamana cu posibilitate de retragere)... dupa conversie din Euro in Lei si alte spread-uri se ramane cu aprox. 8-9% an net
Wirex are si un card Mastercard, care poate fi utilizat in Romania deci cu balanta in Lei!
Top-up in lei/euro/lire este fara comision...''


Ce le place unora sa vorbeasca vorbe... fara sa citeasca cu atentie un post scris destul de clar!

Intr-un Fintech nu se baga mai mult de 10K+ Euro (poate nici 5K) deoarece este un Fintech, nu o banca... nu iti garanteaza nimeni nimic pe astfel de platforme (cu mici exceptii) iar riscul este asumat in totalitate de catre utilizator!.
Un utilizator cu o minima educatie financiara stie insa ca investesti in bursa sau in cripto doar banii pe care esti dispus sa ii pierzi ori sa ii blochezi o perioada!
Este vorba despre acel procent de maxim 10% din disponibilitati... daca ai disponibil 2000 Euro lunar nu directiona spre bursa sau cripto mai mult de 200 Euro in acea luna!
Daca pierzi/blochezi in luna respectiva 200 Euro te descurci destul de bine cu restul de 1800 Euro (ramasi in acea luna)... nu scoti ca fraierul in pierdere acei 200 Euro, crezand ca bursa/cripto s-a prabusit si niciodata nu isi va mai reveni.
Si se mai stie ca nu e bine sa pui toate ''oualele'' in acelasi cos... iti faci conturi la cel putin 5-6 fintech-uri (cripto si cateva non-cripto, ca sa duci acolo ce retragi) si imparti cumva sumele intre aceste fintech-uri/platforme.

Despre banci clasice, garantii si sisteme financiare invechite (din secolul trecut), nu este cazul sa discutam aici... pentru banci clasice si dobanzi de 0% la valuta sunt alte thread-uri

Edited by rz, 17 February 2022 - 11:22.


#88
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Oamenii vorbeau de depozite ca sa tina banii in siguranta, nu ca sa investeasca. Uite acum ai zis si tu ca riscul este in totalitate la utilizator.

#89
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 26.01.2019
Incerc sa confirm un card nou Revolut in app. WireX.
Am facut un topup cu cardul nou si ar trebui sa extrag numarul secret din tranzactie si sa-l introduc in WireX.
Problema este ca numarul pe care il afiseaza Revolut nu este acceptat de WireX: cod invalid.

Suportul WireX spune ca e o problema cunoscuta: Revolut nu arata numarul secret trimis de WireX, ci un alt numar.
Am contactat suportul Revolut si i-am rugat sa-mi comunice numarul corect din tranzactie. Banuiesc ca stim cu totii cat de repede reactioneaza suportul Revolut...

Pot face ceva ca sa rezolv singur problema?

#90
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Se pare ca nu... eu am renuntat din 2020 sa mai fac vreun top-up cu cardul Revolut in aplicatiile/platformele de cripto
Pentru WIREX folosesc Orange Money (ca doresc sa pun Lei) si alte carduri in Euro (iCARD, Wise, Blackcatcard, Coinbase, Change, etc), cand este vorba despre top up in Euro

Edited by rz, 18 February 2022 - 17:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate