Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Card Mastercard de la WIREX!

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Da, Mastercard a inceput colaborarea cu aceasta veche si cunoscuta platfoma cripto.
Pana in prezent, Wirex avea atasat doar cardul VISA insa de acum se poate opta si pentru Mastercard.
Exista insa o lista de asteptare si practic trebuie sa primesti ok-ul in mail, daca vrei cardul Mastercard.

Daca vrei totusi vechiul card VISA, instalezi imediat aplicatia si dai order la card (costa 7.99 Euro si vine cu DHL)
Daca vrei noul card Mastercard, comanzi si apoi primesti un mail iar in mail vezi la ce numar te gasesti in lista de asteptare
Exista chiar si un link de invitatie, fara bonus, doar pentru a inainta in lista https://wirexapp.com...card/ref/1G2HGX
Revin mai tarziu cu info despre aplicatie/preturi/comisioane

Attached Files


Edited by rz, 04 March 2021 - 11:48.


#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Aplicatia este una simpla, fara prea multe briz-briz-uri insa mai putin ergonomica (la aranjarea sectiunilor/optiunilor in pagina/ecranul principal)
Wirex se poate alimenta cu cardul local si spun asta deoarece exista cont/balanta atat in Lei cat si in Euro sau Dolar (plus inca cateva, in alte valute). Luna aceasta se face alimentarea fara comision. Nu am gasit transfer bancar deci ca optiuni de alimentare/transfer sunt doar doua - card sau transfer cripto din alte aplicatii/exchange-uri
Suma minima la alimentare este de 10$ (da, la dolar se fac conversiile in Wirex) iar cursul este unul foarte ok (10$ in Lei, la cursul de ieri, se vede in captura 2).
Am alimentat de test cu 49 de lei... am observat un fee la cumparare cripto dar mai mic de 1.5% si o chestie faina este ca poti vedea direct cate monede/fractiuni poti cumpara cu suma alimentata cu cardul (apare asta la toate criptomonedele din lista - se vede in ultima captura)

Attached Files


Edited by rz, 04 March 2021 - 10:20.


#3
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008
La mine nu merge top-up. Revolut refuza, apoi OM, confirmare in aplicație dar nu se face totuși plata,  George la fel. Cu ce ai făcut?

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Cu Orange Money si a fost ok din prima... vezi ca in O.M. ai si un cod de confirmare, trimis de Wirex. Procedura este la fel cu aia de inrolare carduri in CURVE... dupa ce am trecut codul s-a memorat si cardul O.M. in Wirex

Attached Files


Edited by rz, 06 March 2021 - 14:14.


#5
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008

View Postrz, on 06 martie 2021 - 14:09, said:

Cu Orange Money si a fost ok din prima... vezi ca in O.M. ai si un cod de confirmare, trimis de Wirex. Procedura este la fel cu aia de inrolare carduri in CURVE... dupa ce am trecut codul s-a memorat si cardul O.M. in Wirex

Merci, a mers pana la urma dupa multe incercari. Am validat si cardul adaugat. Am comandat cardul Wirex sa vedem in cat timp vine.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Fain... ti-a aparut ca este disponibil cardul si se livreaza?
Ma pistoneaza si pe mine cu multe mailuri cica sa prind primele carduri dar nu se spune nimic despre termen... iar in aplicatie este prezenta doar livrarea prin DHL (8 euro).

#7
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008
7.99 euro = 39,02 ron

Attached Files



#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Ms... deci nu se mai asteapta pe lista!
Comand si eu cardul... am incercat sa platesc cu cripto din balanta dar se pare ca Wirex nu accepta decat fiat la plata cardului Mastercard

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Am comandat și eu acum... și cu ocazia am testat încă un card la top-up mai exact Coinbase, cu care am cumpărat direct LTC in Wirex (am vrut sa vad dacă se poate lua cripto direct, la un top-up in Wirex).
Am schimbat din LTC in Euro și apoi am comandat cardul
Așadar, funcționează ok cardurile de cripto la top-up in Wirex... dacă Coinbase a mers (care-i foarte restrictiv la asa ceva), atunci cu siguranță că și celelalte se inteleg bine cu Wirex!

Attached Files


Edited by rz, 08 March 2021 - 11:46.


#10
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
sunt curios daca crypto.com da cashback la alimentare wirex...poate incerca cineva?
Eventual prin Curve

Edited by ovydiks, 08 March 2021 - 15:21.


#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
O sa testez si cu Crypto.com dar dupa acest pump (abia inceput).
In Orange Money doar alimentarea Change Investments a fost vazuta la comerciant... la Binance si Wirex scrie: tranzactie quasi-cash

Attached Files


Edited by rz, 08 March 2021 - 21:54.


#12
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008

View Postovydiks, on 08 martie 2021 - 15:21, said:

sunt curios daca crypto.com da cashback la alimentare wirex...poate incerca cineva?
Eventual prin Curve

Nu da cashback

#13
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
@rz : un scurt rezumat la wirex, ce curs interbancar au ? Limite lunare la exchange ? Taxe la primire / trimitere crypto ?
Întreb pentru cardul mastercard...m-am uitat in T&C dar scrie de Visa card...
Nu prea știu dacă sa comand cardul mastercard...

Edited by wiz4rd_24, 09 March 2021 - 13:23.


#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Referitor la Wirex Mastercard, sunt info doar pe blog (deocamdata)

https://wirexapp.com...-companion-0247

Exact azi 9 martie 2021 se lanseaza oficial cardul Mastercard... probabil ca vor schimbari/info si pe site/aplicatie

https://wirexapp.com...-programme-0282

Pe langa acest nou card de debit, spun ei ca se ofera si un schimb fiat > fiat avantajos... practic, este un schimb valutar in aplicatie, intre: LEI, EUR, GBP, USD, DOLARI CANADA, COROANE CEHIA, KUNA CROATIA, FORINTI, ZLOTI

''The card will solidify Wirex's vision of making the digital economy accessible to everyone. Features include real-time point-of-sale conversion, exclusive interbank and OTC exchange rates, free international ATM withdrawals, zero monthly fees and free fiat-to-fiat exchanges.''

Cashback-ul primit la plata cu cardul Mastercard se ofera acum in tokenul lor, WXT (inainte era in BTC)... daca vrei mai mult de 0.5% cashback (atat primesti fara stacuire) trebuie sa faci o stacuire de WXT mai exact 100 mii WXT pentru 1% Cashback iar asta inseamna aproxiamtiv 1000$ la cursul de azi, de doar 1 cent https://www.coingeck.../ro/coins/wirex

Edited by rz, 09 March 2021 - 14:50.


#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Planurile pentru Wirex cu card Mastercard sunt deja aici: https://wirexapp.com/pricing

#16
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Dat comandă,  cursul este unul foarte bun, peste wise..

Attached Files



#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Am primit mesaj de la DHL... cam mult 8 zile (in 8 martie l-am comandat) dar sigur este la Wirex problema mai exact au pus cardul/plicul cu cel putin 5-6 zile intarziere.
La DHL sint livrari in 48-72 de ore (zile lucratoare) in cele mai multe cazuri

Attached Files


Edited by rz, 12 March 2021 - 20:12.


#18
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008

View Postrz, on 12 martie 2021 - 20:07, said:

Am primit mesaj de la DHL... cam mult 8 zile (in 8 martie l-am comandat) dar sigur este la Wirex problema mai exact au pus cardul/plicul cu cel putin 5-6 zile intarziere.
La DHL sint livrari in 48-72 de ore (zile lucratoare) in cele mai multe cazuri

Eu l-am comandat in 6 martie si nici un semn...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate