Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Xiaomi Mi11 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
639 replies to this topic

#55
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Atenție, nu vreau flame și nici troll nu sunt !

Colegii, citisem pe aici pe undeva (sper că nu pe threadurile rivale Samsung :) ) că este unul din seria 11 (sper că nu varianta Lite) care se încălzește în folosire uzuala ? Am citit bine sau le confund ? Sau pe gsmarena ? Sau era vorba despre un Oppo ? Am citit undeva, dar timpul fiind scurt, e cam varza in capul meu...

Am postat aici pentru că mi 11 lite 5G îmi face cu ochiul, având nevoie rapid de un telefon pentru anumite cerințe... Și de telefon care se încălzește n-am mai avut parte de cel puțin 5-6 ani, și parcă nu as vrea acum sa experimentez din nou. Bine, până și aifonu (celălalt telefon) se încălzește, dar ăla are o scuză, că e premium :), glumesc, nu săriți...

#56
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Am și eu o întrebare...butonul de "power", are și la voi un joc mare?

#57
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005
La al meu(4g) nu are joc butonul de power.
Si nici nu se incalzeste in utilizare, ca sa-i raspund si lui "curentelectric".

#58
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postcurentelectric, on 30 mai 2021 - 14:58, said:

Colegii, citisem pe aici pe undeva (sper că nu pe threadurile rivale Samsung Posted Image ) că este unul din seria 11 (sper că nu varianta Lite) care se încălzește în folosire uzuala ? Am citit bine sau le confund ? Sau pe gsmarena ?

cam toate telefoanele cu snapdragon 888 stau prost la capitolul thermal management.
mi 11 simplu e cel mai proeminent dintre ele datorita faptului ca a fost al doilea telefon lansat cu acest chipset
la mi 11 lite 5g ai snapdragon 780 care nu are problemele fratelui mai mare.

View Postmaiokoti2, on 30 mai 2021 - 15:26, said:

Am și eu o întrebare...butonul de "power", are și la voi un joc mare?
nu

#59
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,366
  • Înscris: 03.04.2004
Mi11 pare să își fi rezolvat problema cu încălzirea excesiva din ce am observat pe vlogurile mai recente.
Se duce spre 45+ grade pe teste gen AnTuTu, dar aplicațiile/jocurile uzuale îl țin mai jos.
Am comandat și eu unul (Mi11), aștept să vina mâine.

#60
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Da, era vorba despre un oppo cu încălzirea...
Mulțumesc tuturor pentru amabilitate!

Mi 11 lite 5G, butonat aseară, prea devreme să mă pronunț, deocamdată merge bine, îmi place că au lăsat mesageria și dialerul de la Google, la fel și tastatura. Per total este ok, se aude tare, este slim și nici vorba de încălzire.

La Mi 11 în schimb, probabil că acea performanta de top vine cu prețul ei... Chiar daca se încălzește, e de înțeles, este 888.

Edited by curentelectric, 31 May 2021 - 11:55.


#61
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,366
  • Înscris: 03.04.2004
Pa nu prea are cum sa scoata valorile acelea fara sa degaje căldură, dovada faptul că și alte branduri cum e Asus sau similar care au creat telefoane de gaming ce le pot fi atașate carcase cu ventilator. Deci un sistem de răcire performant are nevoie de loc și spatiu pt instalare ceea ce la telefonele astea care trebuie sa fie și slim și ușoare....

E ca si la mașinile cu benzina sport cu motoare foarte mari, au mai mult de 1 radiator că să facă față la răcire :)



#62
george05

george05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.06.2007
Cei care vreți să cumpărați Mi 11 Lite trebuie să știți că jucați un pic la loterie. Există pe piață două versiuni (trei, dacă punem la socoteală și China): Global și EU.

Se pare că modelul global este echipat cu display inferior față de cel EU, în sensul că are o matrice de tip RGB Delta. Eu nu am știut de treaba asta, până când am fost curios să testez conținut HDR pe Netflix. Și am avut parte o surpriză foarte neplăcută. Imaginea este foarte neclară/blurry, imaginile în care predomină culorile închise sau umbre, sunt super pixelate și nu se înțelege nimic în zona respectivă. Subtitrările sunt și ele atât de blurate, încât sunt imposibil de vizionat. Asta m-a făcut să caut problema pe Google și am dat peste review-ul celor de la GizmoChina care vorbesc de problema asta (cred că sunt singurii) și am mai găsit niște thread-uri pe XDA și Reddit (sunt făcute, se pare, de aceeași persoană).

Dacă am voie, pun și link-urile.

#63
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Cred că în România se vinde doar varianta EU. Am încercat acum și eu Netflix pe telefon, și se vede subtitrarea ciudat rău.

#64
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Varianta 4G sau 5G ?

#65
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Eu am varianta 4G.

#66
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Ce înseamnă ciudat ? Poți pune un screenshot ?

View Postgeorge05, on 01 iunie 2021 - 14:07, said:

Dacă am voie, pun și link-urile.
Acum, na, daca nu ai voie, bănuiesc că o să se șteargă...
Te rog, pune linkul.

La mine se vede clar filmul, nu știu cum să fac HDR, nu am umblat nicăieri, îmi dă opțiunea HDR10 la redare, iar subtitrările se vad cu un fel de umbra, dar perfect lizibile.

#67
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005
La mine se vad bine si filmele HDR pe Netflix si subtitrarea e ok. Varianta 4G.

#68
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Bine, eu am vrut mai mult sa văd linkul speranța că aflu mai multe despre variantele produse. Văd că varianta m2101k9g este cea globală. Mă refer la cel 5g.

#69
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 30.03.2009

View Postgeorge05, on 01 iunie 2021 - 14:07, said:

Cei care vreți să cumpărați Mi 11 Lite trebuie să știți că jucați un pic la loterie. Există pe piață două versiuni (trei, dacă punem la socoteală și China): Global și EU.

Se pare că modelul global este echipat cu display inferior față de cel EU, în sensul că are o matrice de tip RGB Delta. Eu nu am știut de treaba asta, până când am fost curios să testez conținut HDR pe Netflix. Și am avut parte o surpriză foarte neplăcută. Imaginea este foarte neclară/blurry, imaginile în care predomină culorile închise sau umbre, sunt super pixelate și nu se înțelege nimic în zona respectivă. Subtitrările sunt și ele atât de blurate, încât sunt imposibil de vizionat. Asta m-a făcut să caut problema pe Google și am dat peste review-ul celor de la GizmoChina care vorbesc de problema asta (cred că sunt singurii) și am mai găsit niște thread-uri pe XDA și Reddit (sunt făcute, se pare, de aceeași persoană).

Dacă am voie, pun și link-urile.

Ma scuzi, dar mi se pare că este o problemă cu conexiunea sau transmisia celor de la Netflix mai degrabă decât a telefonului.
Sau, probabil, varianta globală, nu cea EU, să nu aibă acea certificare (imi scapă denumirea) care să permită vizionarea Netflix în FullHD, și nu o problemă cu ecranul care este apreciat peste tot.

Edited by Alxdava, 01 June 2021 - 21:01.


#70
george05

george05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.06.2007

View PostAlxdava, on 01 iunie 2021 - 21:00, said:

Ma scuzi, dar mi se pare că este o problemă cu conexiunea sau transmisia celor de la Netflix mai degrabă decât a telefonului.
Sau, probabil, varianta globală, nu cea EU, să nu aibă acea certificare (imi scapă denumirea) care să permită vizionarea Netflix în FullHD, și nu o problemă cu ecranul care este apreciat peste tot.

Cred că ești conștient că n-am nici un interes să critic negativ acest telefon. Dar nici nu pot să laud ce nu e de lăudat. Eu vorbesc despre ceea ce văd, am telefonul în mână, nu vorbesc despre ceea ce apreciază review-erii (sau nu).

Conform celor arătate în aplicația Netflix, există suport pentru Full HD și HDR10.


https://youtu.be/Gacm1tEn8IU?t=96

https://forum.xda-de...creens.4270203/

https://www.reddit.c..._fuzzy_display/

View Postmaiokoti2, on 01 iunie 2021 - 16:07, said:

Cred că în România se vinde doar varianta EU. Am încercat acum și eu Netflix pe telefon, și se vede subtitrarea ciudat rău.

Pe mi-home.ro sigur se vinde varianta Global. Așa cum se întâmplă și prin alte țări din EU, se pare. Modelul cu probleme este M2101K9G, așa cum am îl am și eu.

Vechiul telefon, un Lenovo P2, avea un ecran AMOLED mult peste acest Xiaomi, un full HD impecabil, care deși nu suportă nici HDR și nici full HD pe netflix, se vede foarte bine. La fel, mai am în casă un X3 NFC, cu ecran full HD IPS după cum știți unii dintre voi, care redă perfect tot ce înseamnă video. Cu Lite-ul ăsta am impresia că mă uit la un 720p de cea mai proastă calitate.

Mai am un Galaxy A41 de la serviciu, la fel, are un ecran AMOLED impecabil, cu culori vii și cu definiție clară.

Ceea ce vreau să subliniez este că am destule puncte de reper, am cu ce să compar și să observ calitatea inferioară a acestui mult-apreciat display. Faptul că pe hârtie are 1 miliard de culori și nu știu câți niți la strălucire este total irelevant, atâta timp cât experiența pe care ți-o oferă în utilizare este departe de niște specificații utile doar pentru marketing.

Attached Files


Edited by george05, 02 June 2021 - 00:06.


#71
george05

george05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.06.2007
Acest dispozitiv are două puncte forte:
- chipset-ul, care se mișcă bine și duce niște gaming lite, pentru cei pasionați;
- dimensiunile, pentru că este mai mic și mai ușor față de majoritatea smartphone-urilor apărute recent.

Și două minusuri majore:
- display-ul care nu este nici pe departe atât de performant pe cât l-au făcut unii review-uri să pară;
- bateria care, la fel, ține destul de puțin comparativ cu toate cifrele pe care le găsiți pe net. Aici tind să cred că are foarte mare legătură cu display-ul. Probabil că varianta cu display-ul mai bun are și o autonomie mai bună. Eu de câte ori aprin ecranul, mai scade câte 1% din baterie.

Alte minusuri, care nu mă deranjează foarte tare:
- inconsistența opțiunii vo-wifi. Testat cu aceeași cartelă în X3 NFC, funcționează în 100% din timp. La Mi 11 Lite nu funcționează în 95-98% din timp. Scoți sim-ul și-l introduci din nou, merge, dar până când te deconectezi de la Wi-Fi. După aceea, la reconectarea pe Wifi nu mai funcționează. N-am înțeles de ce, nu mi-am mai bătut capul, l-am lăsat așa.

- AOD care, de fapt, e un semi-AOD, dar despre asta citisem ceva și în review-uri.

Oricum ar fi, îl recomand doar dacă vreți un telefon cu dimensiuni ceva mai decente și vă încântă un chipset mai nou și destul de performant. Dar având în vedere cât costă, sunt alte opțiuni mai bune din toate celelalte puncte de vedere: Poco X3 Pro, Poco F3 sau Redmi Note 10 Pro.

#72
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005
George05 - eu am modelul M2101K9AG. Nu stiu daca e varianta globala - pe cutie apare ca e compatibil cu tari europene.

Nu am problemele descrise de tine.
Netflix merge bine.
Bateria tine bine - de regula pe la 2 zile la utilizare obisnuita, 3 zile daca il folosesc doar la apeluri si mail, o stire, ceva. Daca il incarc seara, dimineata are inca 100%.
Apelurile wireless - eu nu le folosesc, parca am observat ceva probleme, dar probleme am avut si cu motorola - asa ca am tras concluzia ca mai bine nu-mi bat capul cu tehnologia asta.

Poate ai avut ghinion cu achizitia - daca poti, returneaza-l si incerca si alta versiune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate