Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Castrare caine sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#73
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 SmurfK, on 03 martie 2021 - 21:39, said:


Consider că dacă n-ai de gând să înmulțești, e mai bine să sterilizezi. Sunt totuși împotriva sterilizării la vârste fragede, sub un an. Pare să le poată fi afectată creșterea.
Da, asta așa e. Depinde de la rasa la rasa, cât de repede se maturizează. La al meu, doctorul mi-a recomandat castrarea la minim 3, maxim 5 ani.
Nu îl voi castra, dar asta e recomandarea pentru rasa.

 tfmercedez, on 03 martie 2021 - 22:18, said:

cu mai multi ani in urma, intr-o seara de vara,  l-am luat la o plimbare scurta apoi mi-a venit ideea sa imi iau bicicleta.  
Nu mai retin imprejurarile, cum a scapat liber, si n-a mai vrut sa se intoarca.  Doua ore l-am cautat, prin trei cartiere, am pedalat vreo 10 km , pana cand am dat de el, bezmetic pe strazi.  De atunci m-am lecuit. Nu asculta, se duce vandra. Decat sa-l calce vreo masina, prefer sa nu ma leg la cap.  Si trage in lesa ca un tractor la plug.
Asta pentru ca ai fost prea comod sa îl educi. Sau nu te-a interesat.

Nu ti se pare normala reacția lui de a “dispărea”?

#74
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Cainele parintilor mei, un maidanez tip shih tzu, a fugit de mai multe ori pe poarta, mai ales cand erau femele in calduri prin zona. De 3 ori a venit capsat acasa. O data ne-a anuntat un vecin ca era un dulau cu el in gura si a trebuit sa mergem sa il luam din camp. Am crezut ca nu se mai face bine, avea perforatii pana aproape de plamani.

Cainele meu, in varsta de 2 ani, din cauza mai multor femele in calduri, a avut de cateva ori prostata atat de umflata incat nici nu mai putea sa stea in fund. Am sa il castrez in curand. Veterinarul ne-a spus ca exista optiunea de a-i introduce un cip sub piele care elibereaza nu stiu ce substante care sa ii tempereze nivelul de testosteron atunci cand incepe sa o ia razna. Avantajul ar fi ca nu este o interventie chirurgicala permanenta ce necesita anestezie totala (ambele cu riscurile de rigoare). Dezavantajul ar fi ca trebuie reintrodus anual si costa vreo 500 de lei/an.

Poate varianta cu CIP ar trebui sa o iei in considerare. Sau macar sa te interesezi mai mult despre ea.

#75
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

Poate varianta cu CIP ar trebui sa o iei in considerare. Sau macar sa te interesezi mai mult despre ea.
Mie îmi scriai?
Eu nu o iau in calcul, pentru ca al meu vreau sa monteze.

#76
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,679
  • Înscris: 15.06.2007

 richelieu, on 04 martie 2021 - 00:15, said:




Asta pentru ca ai fost prea comod sa îl educi. Sau nu te-a interesat.

Cum sa educi un caine care nu e al tau?  Un caine pe care azi in cheama cumva, si saptamana viitoare aflii ca soacra si cumnatu  decreteaza ca il cheama altfel?   Lasa, nu te baga,  nu detaliez.  Atata comentezi, de parca ai baut dupa soacra-mea.

#77
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Pai de unde știi ca nu sunt? 😂😂😂

#78
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020

 richelieu, on 04 martie 2021 - 07:34, said:

Mie îmi scriai?
Initiatorului :)

#79
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Bun. In orice caz, multumesc pentru informatie, nu stiam nici eu despre solutia asta. Voi intreba veterinarul, de curios. Nu se stie niciodata cand si cum o fi buna....

#80
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 richelieu, on 03 martie 2021 - 18:57, said:

Ba eu chiar asta îmi doream sa faci.....
Pentru ca nu ne putem baza polemica pe argumente observaționale din multe motive. Unul e ca in privința oamenilor, nu avem eunuci pe care sa ii observam....și ar trebui sa fie suficient de mulți, ca sa avem o statistica serioasă.
In privința câinilor, eu nu am observat modificări semnificative. Nici dresorii cu care lucrezi și i-am
Întrebat expres. Deci argumentul asta nu tine.
Speram sa discutam pe argumente medicale...

Dar pana la urma nu contează, oamenii par a fi imuni la argumente, fie ele medicale...fie ele legale,
Pentru ca da, este ILEGAL sa nu castrezi un câine fără drept de monta.
Păi ia un tratat de biochimie și caută lanțurile metabolice ale testosteronului sau estrogenului.
Pai dacă e ilegal atunci eu unul n-o sa mai cresc câini și am terminat. Eu câini eunuci nu țin.

#81
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Eu pe tine te-am întrebat, nu ma interesa sa citesc prin tratate. Care (in afara de posibila ingrasare) este un alt efect major al lipsei testosteronului?

Sincer, nici mie nu îmi place sa ii sterilizez, așa ca m-am hotărât sa iau caini cu valoare de monta, sa ii arbitrez și sa le obțin acreditările necesare pentru monte. Și aia e. In timp mai fac și un ban din asta.

Apropos....îți poți lua fete, care oricum nu sunt atât de afectate de lipsa testosteronului ;)

#82
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Mâine dimineață o duc și eu pe-a mea la sterilizat, sper să fie ok.

#83
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Operațiunea a fost mai simplă decât credeam. Am dus-o la 9:30, am luat-o la 16, pe picioarele ei. A fost și este în continuare puțin amețită și înceată, dar se vindecă ok. În vreo 7-10 zile ar trebui să se întoarcă în a alerga non-stop, sau, să îi fac pe plac colegului de mai devreme, în a deveni o legumă. În orice caz, tot cățelușa care era înainte este, știu asta pentru că am însemnat-o înainte s-o duc. Posted Image

Edited by SmurfK, 18 March 2021 - 20:57.


#84
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Compari castrarea unei cățele cu cea a unui câine ?
Manopera e mult mai simplă la un câine, adevărat, însă efectele ulterioare sunt mult mai pronunțate.
La o cățea probabil nu va fi nici o diferență.

#85
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
O să vă țin la curent și cu cățelul, dacă nu-mi iese cu cățeaua, văd dacă-l fac pe-ăsta legumă, sau, cel puțin, mai legumă decât este deja, că e cam leneș de fel...

#86
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 SmurfK, on 18 martie 2021 - 21:25, said:

O să vă țin la curent și cu cățelul, dacă nu-mi iese cu cățeaua, văd dacă-l fac pe-ăsta legumă, sau, cel puțin, mai legumă decât este deja, că e cam leneș de fel...
Eu am observat ca femelele devin mai agresive dupa sterilizare.

#87
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu cred că e cazul. A mea nu a arătat niciodată că e capabilă de a fi agresiva, nu vad de ce ar începe acum.

Ce cred că se întâmplă, e că mulți își sterilizează câinii când deja sunt pe o pânta ascendentă, sperând că sterilizarea va rezolva problemele comportamentale. Iar cand nu le rezolva, dau vina pe sterilizare că le-a accentuat chiar dacă câinele ar fi devenit oricum mai agresiv și fără să fie sterilizat.

#88
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am fost programat vineri dupa masa pentru sterilizarea catelusei. Dus la 5.00 luat la 5.45, interventie laparoscopica, cu anestezie inhalatorie. Sambata a fost nauca, apoi treptat si-a revenit. Am pus un guler gonflabil la gat , altfel isi scoate firele. Doctorul a recomandat fire clasice in locul celor resorbabile, fiindca sunt mai rezistente. A primit un singur antibiotic injectabil cu efect pe trei zile. Sincer n-am crezut ca isi revine atat de repede, fiind cel putin daca nu mai mult energica inainte de interventie. Degeaba recomanda toti sa-l feresti de miscari bruste, de alergat, al meu sare din fotolii in pat si invers nu poti fi tot timpul cu ochii pe ea, daca-i dau drumul in curte pentru treaba mica/mare alearga ca racheta, abia il pot prinde. Daca la inceput abia manca, acum haleste tot de beton in sus, insa hrana este bine portionata, dar mancare lichida sau semilichida.
Eu am sterilizat-o nu atat pentru a intra sau nu in calduri/imperecheri ad-hoc ci mai mult ma deranja cat era la ovulatie (ciclu) care poate tine pana-n in 25-30 de zile, toata casa era plina de pete de sange.
Prin urmare recomand castrarea, o operatie considerata de rutina, insa daca este fuserita sau facut de maini nepricepute - se pot isca complicatii. Cat timp am asteptat, am vorbit cu doi medici veterinari despre acest risc, de la care am aflat ce cele mai multe si grave complicatii apar la anestezie. Sant putini care fac analiza de sange si EKG-ul cum prevede procedura standard.
Acum probabil si userul @testosteron are pe undeva drepatate: acum vreo 8 ani am castrat un motan, care efectiv a devenit tantalau dupa castrare.

Edited by vibeo, 23 March 2021 - 20:37.


#89
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Calypsso, on 28 februarie 2021 - 15:21, said:

Buna!

Am un beagle, fix astazi a facut 1 anisor, infara ca e un turbat, si face numa prostii(face gropi in curte,cara diverse obiecte, roade tot ce prinde (preferat cablurile), se joaca cu tine dar in acelasi timp musca, probabil nu isi da seama, are o energie in el ca nu-l potolesti niciodata poti sa-l obosesti 2 ore ca tot mai alearga inca 2 ore,* AVETI O POZA MAI JOS CU DOAR UNA DIN PATANIILE LUI a luat perna de pe terasa si a facut'o de comanda + furtun ros/spart, poza este de anu trecut, avea doar cateva luni aici* etc, o data mi-a scos din curte din pamant un bec decorativ exterior, habar nu am cum, si nu stiu cum nu s-a curentat, sunt multe chestii, mi-e tare drag de el, dar tot timpu mi-am pus intrebarea sa-l castrez sau nu? pentru ca am auzit tot felul de chestii, ca se ingrasa, ca nu o sa mai fie atat de energetic, o sa fie lenes, etc.. Nu prea vreau chestiile astea.
Ideea e ca am o catea in curte a unui vecin pentru cateva zile, pentru ca ei sunt plecati ,si efectiv o ia razna, numa calarea pe ea este, a trebuit sa-l tin numa inchis. Nu asta ar fii problema, ci celelalte ca face numa prostii,, Am vazut caini care nu erau castrati si erau ok, numa a meu sa fie asa turbat?
Voi ce spuneti, e recomandat sau ?
Nu rezolvi nimic cu castrarea. Eu nu am avut caine am avut motan  care pleca de acasa ...deh motan ce sa-i faci... Toti mi-au zis ca daca-l castrez nu o sa mai plece. Eroare totala. Pe langa faptul ca tot pleca a devenit mai bleg si l-am gasit mort dupa 3 luni ca nu mai era asa de agresiv cum era inainte de castrare ...cu alte animale evident.

Edited by Clovis, 23 March 2021 - 20:42.


#90
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.08.2007
De plecat pleaca, normal. Am zis mai sus motivul principal pentru care am facut-o.

Attached Files


Edited by vibeo, 23 March 2021 - 20:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate