Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Castrare caine sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La a mea n-a fost nevoie de guler. Fire absorbante, veterinarul a zis că dacă are chef să se lingă, e liberă s-o facă. În primele trei zile a fost mai buimacă, din ziua a 3-a a fost fix cum era înainte. Firele s-au absorbit, operația s-a vindecat. Bineînțeles că a mai sărit, a mai alergat, cam greu să oprești un Jack Russell din astea, dar nu atât de rău încât să deranjeze ceva pe-acolo.

Eu am făcut-o pentru confortul nostru, al tuturor. Că zicea cineva sus că ține cățeaua o săptămână la o pensiune canină și scapă. Eu nu știu, ori cățelușa lui e mai altfel, ori nu știu ce să zic. La a mea, căldurile, efectiv, au ținut vreo lună. Timp în care nu o puteam duce la joacă unde o duceam, nu o puteam plimba pe unde voiam, nu o puteam lăsa să stea cu celălalt câine, trebuia să-i plimb separat. Chiar a fost bulversantă pentru ea perioada, că vedea toate schimbările astea și nu înțelegea de ce o țin închisă într-o cameră anume, de ce nu mai facem plimbările pe care le făceam, de ce nu ne mai jucăm în parc, cu cățeii.

#92
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Din experienta noastra,
L-am castrat pe Lord acum 2-3 ani, un metis ciobanesc (sau Pastor Catalan zicea cineva pe aici).
De ce? Pe de o parte intrucat ni s-a spus ca o sa devina mai ..., sociabil, sa zicem asa, si pe de alta intrucat, persoana de la care l-am luat si care are zeci de caini si pisici, a zis asa: aveti unde sa il duceti la cateluse? Daca nu, castrati-l, e mai bine si pt. voi si pentru el.
Nu imi mai aduc aminte f multe detalii, chit e ca, i s-a schimbat total metabolismul; de unde era un mofturos si domnul Lord nu servea niciodata boabe (etc), acuma e un fomist, ar manca orice, boabele fiind delicatese, iar caca de pisica e oricand binevenit.
In cca doi ani a luat 7-8 kg si de la 18 a ajuns la cca 25; ii e mereu foame bietul de el.
Proteina? I-am dat hrana cu multa proteina, dar nu prea s-a rezolvat si in plus, a dobandit o problema pe care medicii o considera incompatibila cu proteina multa, o boala de piele, alergie sau altceva; toata perioada calda e un chin, pana nu il ducem la injectii nu se domoleste din lins, e de cosmar; nu stiu si nu cred ca problema de piele are legatura cu castrarea; ingrasarea insa, da, categoric da.
Aaa, si inca ceva, credeti ca a devenit mai sociabil, ca nu mai maraie cateii? Nu. nici vorba, ba mai rau, maraie si catelusele.

#93
firecracker23

firecracker23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.07.2014
Castrează-l. E mai bine pentru toată lumea.

#94
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La a mea au trecut și hormonii, adică au trecut vreo trei săptămâni de la castrare, ca nivel de energie, are mai multă ca niciodată, în rest, nimic schimbat, e aceeași cățelușă care era înainte, cu toate bunele și relele.

Astăzi l-am rezolvat și pe mascul. Momentan e cam amețit și morocănos, îl las să doarmă, revin cu povești despre cum s-a simțit Negru fără ouțe.

#95
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
@altnume: cainele tau are alergie la ceva, nu are legatura cu castrarea. Prin incercari iti vei da seama unde este problema. Ca prim pas, da-i hrana cu miel si fara cereale si vezi cum este. Apoi, uita-te la piele si daca vezi ca au aparut pete pigmentate, e posibil sa aiba un microorganism al carui nume l-am uitat si care reactioneaza bine la spray cu clorhexidina. Alta cauza si cea mai probabila dat fiind ca pruritul apare in sezonul cald e alergia la intepatura de purice. Pentru asta iti recomand ca la sfarsitul lunii aprile sa-i pui o zgarda antiparazitara Foresto care are eficacitate timp de 8 luni deci pana in noiembrie cand da frigul e protejat. Si eu am un caine cu problema asta: un purice daca ia, se scarpina in draci. Lui nu-i pot pune zgarda fiindca i-o rupe o catea nebuna care il calareste. Ii aplic pipeta cu Advantix lunar,  uneori intarzii si incepe circul cu scarpinatul.
L.E. Mi-am amintit cum se numeste mcroorganismul, este malassezia
https://ro.best-pets...a-chez-le-chien

Edited by Freddy12, 06 April 2021 - 19:10.


#96
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Între timp, câinelui i s-a vindecat incizia, probabil că se vor absorbi firele în zilele următoare. După operație, a fost molâu rău, până acum. Cam o săptămână a fost morocănos, a fost puțin mai agresiv față de noi, ăștia din casă, dar mai liniștit afară. S-a cam întors depresia, probabil să fie și hormonii de vină, îl țin sub supraveghere.
Astăzi a avut un moment în care s-a jucat cu cățeaua, că asta-i tot sare-n cap, mare minune, având în vedere că mai devreme o alerga pe-aici s-o muște. Posted Image

Să îmi mănânc cuvintele, la o săptămână după castrare, se observă o modificare a comportamentului, în cazul lui, nu în bine. Voi reveni și la două săptămâni, și mai târziu, că atunci e mai relevant. Acum poate fi și depresia, că, din câte am observat, el e cam predispus la așa ceva.

Cățeaua cel puțin la fel de zbanghie și energică cum era înainte de sterilizare. La o lună de la castrare nu observ vreo schimbare comportamentală sau de altă natură.

Edited by SmurfK, 14 April 2021 - 18:58.


#97
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
E si normal ca la masculi sa fie altfel. Orice ar spune lumea, masculul fara testosteron are alt comportament.

#98
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Între timp a mai început să-și mai revină, e mai vioi, este mult mai aproape de câinele reactiv pe care-l știam și-l iubeam, a reînceput să latre la tot ce mișcă, pisică, câini, porumbei, pietre. Ieri chiar a încercat să-mi muște prietena, așa că e din ce în ce mai bine. Posted Image

A avut niște probleme la incizie, scrotul i se învinețise, probabil i se umpluse cu sânge, i-am dat cu gel cu arnică, i-a trecut.

#99
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Probabil ca avea dureri din cauza inflamatiei si de aceea avea comportamentul schimbat. Eu am avut un caine pe care l-am castrat pe la 2 ani si jumatate si nu am observat nici o schimbare de comportament. Catele am sterilizat mai multe si am observat ca devin mai energice, mai dominante.

#100
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La trei săptămâni după, lucrurile au cam revenit la normal. Incizia nu mai e roșie, scrotul nu mai e vânăt. A durat mai mult la el, pentru că se tot lingea, doctorul a zis să-l las așa, să nu-i pun con.

Comportamentul a revenit cel puțin la nivelul la care era înainte, e la fel de activ. Nu era nici înainte mare jucăuș, nici acum nu e, dar nu mai stă și moțăie toată ziua. Vizavi de alți câini, e mai permisiv. Sunt la nivelul la care îl pot lăsa să se miroasă cu un mascul fără să-mi fie teamă că sare la bătaie și nu mai latră la tot ce prinde. Tot are "clienții" lui, pe care-i latră mereu, dar nu așa rău ca înainte. Ori a început să mai prindă dresajul meu, ori s-a mai calmat el. În orice caz, în final, sunt mai optimist cu privire la castrare decât am fost inițial. Câinele e cel puțin la fel cum era înainte, cu câteva îmbunătățiri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate