Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Castrare caine sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007

View Posttfmercedez, on 02 martie 2021 - 08:43, said:

hai zi: esti crescator? Astia deobicei considera ca doar cainii lor  de rasa pura merita viata, si ar eutanasia pe toti cainii ceilati.
Auzi la el: calitate chinologica. Hai spune care este echivalentul uman.
ai inteles gresit (sper)!
aici e vorba despre oameni, ce de niste animale, care pot fi imbunatatite prin selectie!
din pricina acei selectii de fundu' curtii, vedem labradori extrem de agresivi si rottwaileri fricosi!
daca exemplarul in cauza este de calitate chinologica, ar trebui pastrat, chiar daca distruge curtea!
si nu am spus ca trebuiesc eutanasiati!
doar ca cei mai slabi catitativ nu ar trebui reprodusi!
cum se face asta?
hai, curaj, se poate! Posted Image

#38
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postgushpi, on 02 martie 2021 - 11:14, said:



asta se numește „juma” de măsură!
sau poate se numește ipocrizie: dacă mi-e mie bine - e bună măsura!

Ca sa nu fie juma de măsură ar trebui sa începem sa castram și oamenii abia atunci n-ar mai fi juma de măsură.

#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTestosteron, on 02 martie 2021 - 11:28, said:

Păi dar de ce ai dus cățeaua la mascul ca dacă n-o duceai nu avea pui.


hehe, puterea naturii și-a spus cuvântul...
așa cum am văzut cățel tip pechinez cuplându-se cu o cățea de 2x mai mare decât ea, urcându-se pe treptele intrării la un bloc (cățeaua stând la bază :P )
tot așa io priveam neputincios camerele de supraveghere, cum câinele s-a „laminat” printre barele porții (15 cm distanță-ntre ele :o ) și cuplându-se cu panarama mea...
(iar jivina „străină” a avut șoldul dislocat fo' 3 luni :) )

View PostTestosteron, on 02 martie 2021 - 11:30, said:

Ca sa nu fie juma de măsură ar trebui sa începem sa castram și oamenii abia atunci n-ar mai fi juma de măsură.

ca un vajnic iubitor de sefeuri ce ești :P , tot așa arunci aici vorbe, în loc să iei problema-n dinți și să-i propui înaltpreamărețului pontif ideea ta!

hihi!

#40
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Nu asta ar trebui. Ar trebui sa intelegi ca dacă îți iubești animalul nu-l castrezi.  Daca-l ții ca pe un porc doar pt carne etc atunci poți face ce dorești dar atunci înseamnă ca-l tratezi ca pe un porc.

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
puncte de vedere și ... puncte de vedere...
io gândesc dacă-i fac un bine animalului...
punctul meu de vedere zice că îi era mai rău cățelei să aibă uterul la locul său

poate că ar trebui să vezi și din alt unghi: dacă i se infecta o lăbuță, deci trebuia tăiată - o tăiai sau o lăsai să se chinui?
castrarea nu face altceva decât i se suprimă un organ care nu-i mai face bine - în rest animalul funcționează bine, nu se mai chinuie
(că dacă o lași întreagă și n-o dai să „puieze” obții multe alte boli - PAROL! am pățit-o!)
faptul că are perioade de rut pe care le ratează de 2x/an, se obțin niște dereglări hormonale de tot plânsul în cei 10...15 ani de viață...

faptul că nu se mai secretă acei hormoni, în urma castrării, este un lucru benefic

ZIC: doar dacă n-o folosești la monte continui să faci bani din vânzarea puilor! că dacă o dai în fiece an la montă - atunci totul e OK!

#42
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Și ce dacă le ratează? Și oamenii ratează și nu pățesc nimic din cauza asta.
Și oricum catelele se țin izolate pe perioada căldurilor nu li se da acces la masculi.

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostTestosteron, on 02 martie 2021 - 08:43, said:

Dacă îl castrezi n-o sa mai ai câine, o sa ai o legumă. Pai imagineaza-ți cum ai fi tu dacă te-ai castra.
Ai avut tu caine castrat si s-a transformat in leguma? Cred ca ai auzit la radio-sant as ceva. Eu am avut caine castrat si nu si-a shimbat de loc comportamentul.

View PostTestosteron, on 02 martie 2021 - 11:30, said:


Ca sa nu fie juma de măsură ar trebui sa începem sa castram și oamenii abia atunci n-ar mai fi juma de măsură.
Unii din ei chiar ca ar trebui castrati si sunt tari europene unde se aplica pentru pluri-violatori sau pedofili.

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Parerile sunt impartite.  Hormonii au si alte roluri pe langa functia reproductiva.  
La pisici e stiut de multa lune, ca dupa castrare, trebuie luate masuri speciale de alimentatie, nu se mai da orice, pentru ca apar probleme. Eu am avut de suferit din cauza asta, mi-a murit un birmanez in brate, doctorul nu avea ce-i face, a murit inainte de operatie de la anestezie, fiind in blocaj renal. Nu pot sa-mi iert faptul ca datorita mie, acel motan a murit in chinuri groaznice.
Desigur , aici se vorbeste despre caini nu despre pisici. Dar eu nu cred ca problema e asa de simpla, castrezi animalul, si ai scapat de toate neajunsurile, ramanand numai cu beneficii.
Eu sunt de parere ca fiecare trebuie sa judece singur daca este capabil sa faca fata unui animal de companie. Este un angajament bilateral, permanent.  Daca nu stii cu ce se manaca compania unui catel, ori nu iti iei catel , ori te documentezi bine ce ai de facut, modificari, adaptari.


#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpimi, on 02 martie 2021 - 08:47, said:

asta cu legumele e din folclor banuiesc ?
Da. Chiar unul de proasta calitate...

View PostTestosteron, on 02 martie 2021 - 09:27, said:


Dar sa te facem și pe tine obedient și ascultător ce zici? Și chiar dacă nu e vorba despre oameni ci despre caini castrarea produce aceleași efecte.  Omul si-a permis sa castreze animale pt ca asa e el ca specie pervers și ordinar și își imaginează ca poate sa-și bage picioarele în tot inclusiv în Natură.

Realizezi cât de deplasata e comparația dintre om și câine....nu-i așa?

View Posttfmercedez, on 02 martie 2021 - 08:43, said:

hai zi: esti crescator? Astia deobicei considera ca doar cainii lor  de rasa pura merita viata
Viața merita toți....dar sa se reproducă.....mnop.
Și nu doar ca nu merita, e și ilegal.

View PostTestosteron, on 02 martie 2021 - 09:56, said:


Da, cu aia de pe străzi sunt de acord.  Facem asta doar ca sa nu-i omorâm pt ca altfel ar fi imposibil de trăit.  Dar sa-ți iei un câine de care ulterior sa-ți bați joc castrandu-l nu e bine.  Mai bine nu-l luai și în felul ăsta nu incurajai alți crescători de câini sa pună caini pe piață pe care ulterior sa-i crești în condiții de cacao.

Pt ca în mod normal nici n-ar trebui sa existe maidanezi.  Maidanezii există tot din cauza unor nesimțiți care după ce își iau câine se plictisesc de el și îl arunca în stradă. Chiar recent am văzut cazuri  un Beagle, un Collie etc.
Dacă fiecare om ar acționa responsabil față de câinele lui în mod normal maidanezi n-ar trebui sa existe.
De fapt maidanezi exista din cauza idioților care își iau caini și nu ii sterilizează, ii lasa sa se reproducă necontrolat și pe urma abandonează cățelele cu tot cu pui pe unde apuca.

View PostTestosteron, on 02 martie 2021 - 11:28, said:

Păi dar de ce ai dus cățeaua la mascul ca dacă n-o duceai nu avea pui.
Și știi la ce riscuri este supusa o cățea nesterilizata, care nu se reproduce?
Sau vorbim așa...doar ca sa ne aflam in treaba și sa proiectam toate reperele umane asupra animalelor?!

View Posttfmercedez, on 02 martie 2021 - 15:39, said:

Parerile sunt impartite.  Hormonii au si alte roluri pe langa functia reproductiva.  
La pisici e stiut de multa lune, ca dupa castrare, trebuie luate masuri speciale de alimentatie, nu se mai da orice, pentru ca apar probleme. Eu am avut de suferit din cauza asta, mi-a murit un birmanez in brate, doctorul nu avea ce-i face, a murit inainte de operatie de la anestezie, fiind in blocaj renal. Nu pot sa-mi iert faptul ca datorita mie, acel motan a murit in chinuri groaznice.
Desigur , aici se vorbeste despre caini nu despre pisici. Dar eu nu cred ca problema e asa de simpla, castrezi animalul, si ai scapat de toate neajunsurile, ramanand numai cu beneficii.
Eu sunt de parere ca fiecare trebuie sa judece singur daca este capabil sa faca fata unui animal de companie. Este un angajament bilateral, permanent.  Daca nu stii cu ce se manaca compania unui catel, ori nu iti iei catel , ori te documentezi bine ce ai de facut, modificari, adaptari.
Desigur ca sunt avantaje și dezavantaje dpdv al riscurilor asociate diverselor afecțiuni, in ambele situații.
Dacă vorbim de mascul, castrat risca cel mult sa se îngrașe. Nici vorba sa devină leguma, însă nu va mai fi la fel de competitiv ca înainte (ceea ce e in principiu de dorit). Riscurile de îmbolnăvire sunt de fapt legate de îngrășare și tot ce poate sa aducă ea.
Necastrat, un mascul TREBUIE sa monteze de doua ori pe an, ca sa se micsoreze riscul (destul de mare la unele rase), de adenom de prostata și de cancer testicular.
La femele, e cam același lucru, doar ca riscurile sunt ceva mai mari la cele necastrate. Pot dezvolta foarte ușor tumori mamare.

Acu nah...e de pus in balanța dacă te concentrezi pe o dieta potrivită pentru un câine castrat și astfel sa eviti ingrasarea, sau îți asumi in numele lui celelalte riscuri, destul de mari.

Eu am optat pentru varianta a doua, in doua rânduri. Și așa m-am ales cu un mascul mort de cancer testicular metastazat pe intestinul gros și cu o cățelușa moarta de tumori mamare, metastazate general.

Trust me...nu e tocmai plăcut.

#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Fugi domle de-aici. Eu am o catea de 9 ani nesterilizata sanatoasa tun și un mascul de 10 ani tot sănătos tun. Așa ca despre ce vorbim? Vorbim povești din cărți cu reclame pt medicii veterinari sau vorbim despre fapte concrete? Odată la 6-7 luni duc masculul 2 săptămâni la cresa de câini și cu asta basta.

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Ce înțelegi prin “creșa de caini”?

#48
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Există firme private care îți țin câinele o perioada contra cost.

#49
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Ce legatura are cresa cu castrarea?

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
A...și vorbim de riscuri. Statistici și procente.
Cazul tău cu caini sănătoși, e teoretic anulat de cazul meu, cu doi caini bolnavi grav.
Și de logica....
Organismul câinelui este gândit de mama natura pentru condițiile de trai pe care aceasta le-a trasat: papa, nani, activitate fizica, reproducție.
Dacă omul intervine și limitează (chiar anulează) unele dintre ele, organismele alea fac buba.
Și la om e la fel de altfel....

View PostTestosteron, on 02 martie 2021 - 20:42, said:

Există firme private care îți țin câinele o perioada contra cost.
Pai și ce legatura are asta cu discuția noastră?

#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Pai are ca nu poți ține un mascul și o femela decât dacă în perioada de calduri duci masculul la creșă. În felul ăsta eviți sterilizarea.

View Postrichelieu, on 02 martie 2021 - 20:44, said:

A...și vorbim de riscuri. Statistici și procente.
Cazul tău cu caini sănătoși, e teoretic anulat de cazul meu, cu doi caini bolnavi grav.
Și de logica....
Organismul câinelui este gândit de mama natura pentru condițiile de trai pe care aceasta le-a trasat: papa, nani, activitate fizica, reproducție.
Dacă omul intervine și limitează (chiar anulează) unele dintre ele, organismele alea fac buba.
Și la om e la fel de altfel....

Păi și la om e la fel. Uite sa zicem ca eu hotărăsc ca de mâine nu mai vreau sa fac sex. Pare stupid dar sa zicem ca iau decizia asta. Pai ți se pare rezonabil ca în consecință sa mă castrez? Te asigur ca hormonii sexuali joaca un rol extrem de important atât la om cât și la câine ca faci sex ca nu faci sex.

Edited by Testosteron, 02 March 2021 - 20:49.


#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Ah...ok. Fair enough.


View PostTestosteron, on 02 martie 2021 - 20:48, said:

Păi și la om e la fel. Uite sa zicem ca eu hotărăsc ca de mâine nu mai vreau sa fac sex. Pare stupid dar sa zicem ca iau decizia asta. Pai ți se pare rezonabil ca în consecință sa mă castrez? Te asigur ca hormoniI sexuali joaca un rol extrem de important atât la om cât și la câine ca faci sex ca nu faci sex.

Te asigur ca probabil după câteva luni, îți vei dori singur sa o faci :)

#53
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrichelieu, on 02 martie 2021 - 20:49, said:

Ah...ok. Fair enough.




Te asigur ca probabil după câteva luni, îți vei dori singur sa o faci :)
Păi da ca la om mesajele sexuale sunt permanente dar la caini nu sunt decât cand e câte o catea în calduri.  În rest câinele este un animal extrem de liniștit sexual. Deci chiar sexul nu le pune probleme decât din 6 în 6 luni. În rest sexul nu există pt ei.

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Really?????
Pe asta de unde ai mai scos-o??
😂😂😂😂.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate