Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

De ce exista credinta si religia?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
415 replies to this topic

#379
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postpenticostalul, on 02 martie 2021 - 23:52, said:

i.

I-am intrebat pe toti evolutionistii dar tuturor le era o asa crunta rusine.
De ce? Pai voi l-ati vazut cum arata inaintasul ala despre care vorbiti?

Uitati-l aici:
https://forum.softpe...tach_id=2402699

https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/biggrin.png

De fapt asta este motivul respingeri teoriei evolutioniste.. iddea ca sramosul speciei ar fi fost un animal.. si ala unu de ras nu "nobil" ca alea de pe steme ....
E.. daca teoria in loc sa zica ca specoa umana se trage din nu stiu ce specie de maimmute paroase desconde din vreun inger fie el si "cazut"  e.... alta cestie ar fi !!!
Da asa? Dupa ce nenorocita aia de biblie lasa de inteles ca nobilii evropeni ar fi rude cu sclavii negri  ... acum sa fie rude si cu ?!

E.. si daca .inune divina. Creztirul ar da el insusi  o dezmintire ceva cam in genul "si acum 4.100.007 ani si 253 de zile am hotarat sa fac .. altceva  si am luat 24 de maimute carora le-ma palicat ptr inceput urmatoarel modificari genetice ca apoi , iun etapele urmatoare" ....

E cel putin jumatate din astia care spumega cu manie impotriva evolutionismului ... ar deveni brusc atei furiosi "adica ca cum mama mea nu e maimuta ba !!!"

Apoopos pocaituile nu e vorba de  ma-ta sau ma-ta mare sau vreunu dintre ascendentii tai "istorici"

Edited by Ghita_Bizonu, 03 March 2021 - 09:01.


#380
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostGhita_Bizonu, on 03 martie 2021 - 09:00, said:

asta este motivul respingerii teoriei evolutioniste.. iddea ca stramosul speciei ar fi fost un animal..
Bizonule, noi, oamenii rationali, acceptam sau respingem o idee in urma analizei tuturor datelor disponibile.
A argumentelor pro si contra.

Pentru a accepta o idee este nevoie de argumente credibile, nu de povesti naive in care un smecher deseneaza si coloreaza o dihanie si apoi pretinde ca lighioana inventata de el e nici mai mult nici mai putin decat stramosul tau si a tuturor oamenilor.

Eu am impresia ca desenatorii aia coțcari au si scopul de a-si bate joc de voi, asa, in subsidiar.
Doar priveste-le desenele nascocite si te vei prinde, pentru ca esti baiat destept.

Edited by penticostalul, 03 March 2021 - 09:36.


#381
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
Și cam care erau datele disponibile acum 2000 ani când s-au pus bazele teoriei corecte, rationalule?

#382
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ai gasit pana la urma vreun argument plauzibil care sa demonstreze existenta lu' Mos Craciun Stramos Comun?
Stramosu' asta e aproape... stiintific, din cate am auzit eu.

Chiar nu exista nici urma de dovada?
Ce stiinta trasnita mai e si asta? Posted Image

Edited by penticostalul, 03 March 2021 - 09:41.


#383
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
Da, e scris într-o carte. Originea speciilor de Charles Darwin la care ma închin cu ceilalți sataniști.

Tu ești capabil să-mi răspunzi la întrebarea de mai sus? Sau vedem doar paiul din ochiul altuia?

Edited by KiloW, 03 March 2021 - 09:43.


#384
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Sigur ca pot sa-ti dau raspunsul.
Raspunsul tau:

View PostKiloW, on 03 martie 2021 - 09:42, said:

e scris într-o carte
Asta e raspuns?
Daca un habotnic ti l-ar fi dat tie, cum te simteai?

#385
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
Asa am garanția că-l înțelegi.

Propozitii simple.


View PostKiloW, on 03 martie 2021 - 09:36, said:

Și cam care erau datele disponibile acum 2000 ani când s-au pus bazele teoriei corecte, rationalule?

Deci?

Edited by KiloW, 03 March 2021 - 10:41.


#386
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Scrie intr-o carte! :)

Vorba unui clasic in viata.

#387
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 02 martie 2021 - 19:57, said:

Mi se pare mie sau te fofilezi, incercand sa scapi?

Apropos de dovada Marcu 16:17-18 e adevărat, nu ai prezentat-o ! Posted Image

"Semnele care-i vor însoţi pe cei care cred: în Numele Meu [...] îşi vor pune mâinile peste bolnavi, iar aceştia se vor însănătoşi".



View Postlupini, on 02 martie 2021 - 15:32, said:

Acum urmezi tu la rând: prezintă un caz în care un om a fost vindecat de o boală grea, după ce un credincios a pus mâna pe el...în Numele Domnului !

View Postpenticostalul, on 02 martie 2021 - 19:57, said:

Astept!


Aşa e corect: să prezinte fiecare dovezi, nu doar unul să ceară şi apoi să se ascundă când i se cere şi lui.

Edited by lupini, 03 March 2021 - 12:52.


#388
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021

View Postpenticostalul, on 03 martie 2021 - 11:06, said:

Scrie intr-o carte! :)


Da, dar cartea mea e bazata pe indicii, chiar dacă discutabile. O parte ți le-am spus mai devreme.
Iar cartea mea se modifica pe masura ce apar indicii noi. Nu are pretenția că-i perfecta și gravata în piatra, ca a ta :)

#389
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostKiloW, on 03 martie 2021 - 14:07, said:

Da, dar cartea mea e bazata pe indicii, chiar dacă discutabile.

Cred ca nu ai citit Originea Speciilor de Charles Darwin, ai fi gasit scris clar ca autorul considera ca speciile au fost create de ce numeset dumnealui "Creatorul".
To my mind it accords better with what we know of the laws impressed on matter by the Creator, that the production and extinction of the past and present inhabitants of the world should have been due to secondary causes - Origin of Species by Charles Darwin - https://en.wikisourc...59)/Chapter_XIV

#390
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postpenticostalul, on 03 martie 2021 - 08:49, said:


Deci niciunul dintre voi nu stiti nimic despre vreun Stramos Comun.
Si nu aveti nici cel mai mic argument credibil ca el ar fi existat.
Sunt doar inventiile unei minti bolnave care a desenat un monstru.
Si, pentru ca l-a colorat frumos voi l-ati crezut.

My gosh! Posted Image


Si mai sunteti si nostalgici dupa ceasca si considerati ca in timpul lui comunismul nu a fost suficient de dur.
E un cocktail de toata frumusetea Posted Image
Mai dihai ca Molotov.

comunismul e o gresala indiferent unde este si de cine e impus.

a scoate religia si indobitocirea copiilor din societate e un lucru de respectat indiferent de ce presedinte/dictator/rege il face.

Romania e din pacate una din cele mai religioase tari din europa. si se vede clar in nivelul de trai si in puterea internationala pe care o avem.

in o societate sanatoasa la cap , ar fi ilegal sa impui religia ta copilului. normal ar fi sa il lasi sa decida cand e adult.

nu e nici o diferenta intre indobitocirea copilului cu religie si indobitocirea lui sa devina un terorist sau mai stiu eu ce.

#391
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
Darwin nu știa o groaza de chestii, clar ca teoria lui e departe de a fi perfecta
De exemplu nu știa de legile eredității. Alea naive ale lui Mendel, nu ma refer la genetica moderna.
Însă o teorie științifică evoluează pe baza noilor informații. Unele dintre ele la un moment dat sunt date de pământ și înlocuite cu unele complet noi. E normal cu orice teorie. Cu excepția matematicii, toate științele avansează prin aproximari succesive.

În afara de a ta, care pe baza a nimic, fără niciun indiciu, a fost perfecta din prima și de 2000 ani n-are nevoie de nicio revizie :)

Tu nu înțelegi o chestie. Oricâte imperfecțiuni sau greșeli găsești în teoria evoluției, asta tot nu dovedește ca teoria ta e corecta. Pentru ca teoria ta nu se bazează pe nicio dovada, pe niciun indiciu, nici măcar imperfecte.

Nici măcar nu poate fi numita teorie întrucât nu-i falsifiabila.
Rămâne doar pentru poveste naiva pentru oameni care spera sa ajungă în rai pentru ca au ales calea cea mai simpla a ignorantei și răspunsurilor simple.

Edited by KiloW, 03 March 2021 - 15:47.


#392
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostShcherbina, on 03 martie 2021 - 14:34, said:

nu e nici o diferenta intre indobitocirea copilului cu religie si indobitocirea lui sa devina un terorist sau mai stiu eu ce.
Stiu eu: ateu.
Aia e cel mai grav dintre toate.

#393
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostKiloW, on 03 martie 2021 - 15:44, said:

Tu nu înțelegi o chestie. Oricâte imperfecțiuni sau greșeli găsești în teoria evoluției
Tu nu intelegi o chestie: in teoria evolutiei nu-s greseli sau imperfecțiuni.
E o treaba mult mai simpla: o minciuna gogonata inventata de marii smecheri desenatori.

View PostKiloW, on 03 martie 2021 - 15:44, said:

a fost perfecta din prima și de 2000 ani n-are nevoie de nicio revizie Posted Image
Adevarul nu se revizuieste in functie de interese.

#394
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
Adevarul fiind stabilit de tine, nu de dovezi Posted Image  
Zeciuiala aia oare nu-i un interes? Doar intreb.

Edited by KiloW, 03 March 2021 - 18:18.


#395
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021

View Postpenticostalul, on 03 martie 2021 - 17:34, said:



Adevarul nu se revizuieste in functie de interese.

Ba da, atunci când interesul este cunoașterea :)

#396
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 31.03.2015

View Postpenticostalul, on 03 martie 2021 - 17:17, said:


Dovezi
Penticostale, cea mai buna dovada ca omul are un stramos animal, nu o  reprezinta una fizica ci insusi comportamentul omului. Daca omul n-ar  avea niciun fel de acces la educatie s-ar comporta efectiv ca un cimpanzeu. Si chiar si asa, cu tot cu educatie, majoritatea proceselor psihice ale omului sunt de animal, de maimuta. Daca omul ar fi fost o fiinta dupa chipul si asemanarea unei divinitati, n-ar fi avut 99% din procesele psihice provenite de la animale. Da, 99% din natura umana e de fapt "imprumutata" de la animale, de la un stramos comun cu maimutele actuale mai exact. Doar 1% din procesele noastre psihice, care reprezinta varful icebergului, e de natura divina, in rest, suntem mai animale decat animalele.
Eh, ce zici de argumentul asta? ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate