Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Bături alcoolice în România anilor '90

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Despre bere există deja un subiect,  https://forum.softpe...ania-anilor-90/
așa că acesta este dedicat restului de tipuri de băuturi alcolice, începând de la vin, vin spumant (șampanie), cidru și mergând până la tequila. Mă gândeam să menționez doar despre băuturile de marcă, dar dacă vreți să menționați mini-producători de anumite băuturi, spuneți.
Sunt curios dacă lichiourile (inclusiv vișinată, afinată, cireșată) sunt bune după 21+ ani de când au fost produse, că tare aș vrea să gust conținutul unei sticel precum cea de mai jos.

Attached File  Visinata si lichioruri anii '90 91870530_1522310184589005_1198645683490390016_n.jpg   53.88K   138 downloads

Overview Romania Panoramic" (1996)
ditor: Regia Autonomă "Monitorul oficial" - RAMO, București, Palatul Parlamentului, Str. Izvor nr. 2-4, Sect. 5
Inițiator proiect, logistică: Ing. Eugenia Ciubâncan  - manager
Coordonare editorială, prezentară grafică: Dumitru Ioncică - director editură
Redactor resposnabil lucrare: Melania Papugiu
Versiune Română: Ana Baciu
Versiune Engleză: Sergiu Marcus
Redactori versiune Engleză: Constantin Coșman, Ireana-Denisa Petrescu
Tehnoredactor: Octavian Telceanu
Procesare electronică text-imagine: Ing. Gheorghe Toma - coordonator
Procesare imagine: Rodica Marincaș, Ing. Sorin Gârd, Adrian Manole
Originale ilustrații: S.C. "Tipo Dec '95" - fotoreporteri Constantin Dina, Ion Șerban
Studoiul foto R.A.I. "Coresi"
S.C. "Pro-Tip" - fotoreoporter George Dumitru
Muzeul Național de Istorie
Uniunea Artiștilor Plastici
Casa Minovici
ș.a.
cărora R.A.M.O. le exprimă gratituinea sa

Tipărit în România la Tipografia R.A. "Monitorul Oficial" - RAMO

Printed in Romania by the self - Managed Public Company "Monitorul Ofical" - R.A.M.O.
ISBN 973-567-111-5

pg. 48-49 vinuri Românești

Posted Image

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Pfff, djl, eu as fi deschis topic cu dulciurile anilor '90, ciocolatele, clasica si banala tableta de ciocolata care era Rai pentru mine, fiindca aveam dreptul la 1 pe saptamana. Alcoolul nu l-am suportat deloc pana pe la 18-20 de ani de cand pot bea mai mult din complezenta si maxim 2 pahare. Dar la dulciuri sau la mancarurile gustoase nu am masura. Alea sunt viciile mele.

Marci de ciocolata ce au disparut. Bomboane cu lichior, uite una tangentiala cu topicul. Sau lichior de ciocolata, mmm.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Şi nu puteai să mânci pe ascuns?
Lichior de ciocolată. "Tanita" (care apropos, se mai găseşte!). Am băut ca prostul o dată juma de litru ascultând piesa de mai jos,.. rezultatul: mi s-a făcut greaţă. Lichiorul de ciocolată e greu, de aia prefer alte tipuri. De când am deschis subiectul mi s-a făcut poftă, dar deocamdată nu am lichior...    :(

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sQL_Bv8nbDo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,079
  • Înscris: 19.12.2012
Bături  ?  Cred ca ai testat puternic inainte sa "sicri " acest topic Posted Image

#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011
Pai ce bauturi alcoolice sa fie, omule, in anii aia de saracie crunta, in care se inchideau fabricile una dupa alta? Ceva ramasite din anii 70-80, reinviate, si ce se mai facea traditional prin gospodarii (tuica, visinata etc) Nici nu existau supermarketurile de astazi, iar altceva nici nu cred.

Si la fel era la mai toate capitolele. Ce sa fie altceva, cand noi degustam sucuri cu chimicale fresco, la colt de strada, fara etichete, fara nimic? :)

Cred ca stiu la ce te referi, sunt si acum lichiorurile alea ieftine facute din alcool, zahar si ceva esente. De la "inacceptabil" la "merge", dar nimic mai mult... Multe aveau un gust aiurea (n-am luat multe, recunosc), dar cred ca o visinata cinstita facuta in casa le depasea...

#6
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
In anii 90 , cel putin mai la inceput , gaseai vodca si rom , facute acasa in cada de baie , de diversi mici intreprinzatori care de obicei aveau si buticuri . Vodca se facea din : apa , alcool rafinat si glicerina , iar romul din : alcool rafinat , apa , caramel si inca ceva , nu mai tin minte sigur .

PS

Poti sa bei sticlele alea care le ai . Taria cu cat e mai veche , cu atat e mai buna Posted Image . Eu am baut tuica albaneza si lichior bulgaresc de prin anii 70-80 , in 2002 cand mi-am ajutat matusile sa se mute .
Lichiorul isi pierduse gustul original si avea mai mult gust de coniac si nu mai era dulce .

Edited by vitas, 24 January 2021 - 07:12.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018
TROCADERO

ce-ai pus tu acolo in prima poza erau mai rau ca soda caustica.nimeni nu lua asa ceva

#8
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Bitter Senator - de asta bagam pe partie ca era frig al naibii ....

#9
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.11.2005
RDD si RDV:) pentru cunoscatori, a, si sa nu uitam de Primula!

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006
De RDD nu stiu,in schimb era RDV si RDM,rachiu din vin respectiv din mere.
Cele mai proaste bauturi posibile au fost fabricate in perioada 1990-1995,apoi si-au mai revenit.In zilele noastre cam toate bauturile de pe rafturi sunt non-calitatve cu provenienta dubioasa,dar cei care le cumpara au noroc ca ambalajul fura ochiul iar snobii si parvenitii cauta pretul,pretul sa fie cat mai mare.
Inainte de 1989,perioada critica a fost 1985-1989 cu bauturi mizerabile.Dar erau zone din tara unde gaseai in special vinuri bune in magazin.Spirtoasele erau insa mizerabile,iar berea era in general execrabila.
Litoralul insa era o exceptie.Pepsi-ul de atunci poate da lejer lectii posircii cu acelasi nume de acum,de exemplu,chiar daca-i bautura racoritoare.Dar erau vinul Murfatlar si Sarica Niculitel sau berea Bucegi sau Olimp.

#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.11.2005
Rachiu De Drojdie!
O finete:)
Pentru initiator, esti un fericit ca nu ai apucat sa gusti din mizeriile astea, sincer... Cu toate astea dupa cum ati vazut toti, sunt o gramada de nostalgici, ce bine era, ce bune erau etc. Era o mizerie generala.

Edited by Mondeo, 24 January 2021 - 12:08.


#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Eu credeam că era ceva de capul lor. Nostalgia mea vine uneori şi din idealism şi vise, deşi ştiu că trecutul nu a fost perfect.

#13
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Aparusera niste sortimente de "vodka" la nivel national: Hermannstadt si Stalinskaya, ambele te ardeau si simteai izul si mirosul de alcool industrial. Habar n-am cum sunt acum daca se mai fabrica. Cred ca tot vodka dar cu raspandire locala se facea si la Vorona, era cea mai proasta dintre toate. La Saber Radauti se fabrica afinata, destul de ok. Alta bautura spirtoasa aparuta era Ecuator, doar drojderii inveterati o puteau bea.

#14
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
"Coniacurile" Milcov si Drobeta, cred ca au mai rezistat putin si inspre anii '90.
Renumita vodca "Saniuta", un prim-ministru al vremii era cunoscut drept adept al ei :)

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Am băut toate nenorocirile pomenite mai sus, de la RDD la toată gama de votci și romuri „cu numele”, inclusiv horincă (care am concluzionat că e țuică de brînză, după arome), țuica cu ochii lu Dobrin și vinuri (foarte prezente erau Fetească Regală de Ștefănești Argeș, și riesling italian de Murfatlar).
Votcă cred că fabrica oricine avea chef, rețeta o zice cineva mai sus. Era în sticle de jumate, de bere. Țin minte denumiri ca votcă Soldat 33, votcă Diamant, rom Pirat (3 catarge). Treapta următoare era Săniuța. Iar cînd aveam bani, Stolicinaia. Smirnof era de lux. Mai era o vodcă Simeonoff, dădea de înțeles pe etichetă că e făcută în SUA, cine știe unde era de fapt.
Cînd aveam bani de whisky luam Grants sau 100 Pipers. Dar preferam să bem ceva mai ieftin, mai mult.
La un moment dat exista un gin Sibiu, într-o sticlă cumva frîntă la jumate.
Exista și coniac Napoleon. În gama de băuturi cu preț acceptabil.
La capitolul dulcegării, Florentino, un soi de vermut cred.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Deci să înţeleg că în România anilor '90 nu au fost produse lichioruri de caliate.
78 de descărcări ale pozei cu dulcegării!   :w00t:   Se pare că băutura este iubire    B-)

#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

 djl, on 24 ianuarie 2021 - 15:13, said:

Eu credeam că era ceva de capul lor. Nostalgia mea vine uneori şi din idealism şi vise, deşi ştiu că trecutul nu a fost perfect.
Au fost cateva lucruri bune, la care astazi cam visam. Ca veni vorba. De exemplu unele exemple de arhitectura urbana (cel putin, nu se construia alandala). Chestii ce tin de scoala, reciclarea, sportul. Si mai sunt.

#18
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.11.2005

 abancor, on 24 ianuarie 2021 - 22:25, said:

Am băut toate nenorocirile pomenite mai sus, de la RDD la toată gama de votci și romuri „cu numele”, inclusiv horincă (care am concluzionat că e țuică de brĂźnză, după arome), țuica cu ochii lu Dobrin și vinuri (foarte prezente erau Fetească Regală de Ștefănești Argeș, și riesling italian de Murfatlar).
Votcă cred că fabrica oricine avea chef, rețeta o zice cineva mai sus. Era Ăźn sticle de jumate, de bere. Țin minte denumiri ca votcă Soldat 33, votcă Diamant, rom Pirat (3 catarge). Treapta următoare era Săniuța. Iar cĂźnd aveam bani, Stolicinaia. Smirnof era de lux. Mai era o vodcă Simeonoff, dădea de Ăźnțeles pe etichetă că e făcută Ăźn SUA, cine știe unde era de fapt.
CĂźnd aveam bani de whisky luam Grants sau 100 Pipers. Dar preferam să bem ceva mai ieftin, mai mult.
La un moment dat exista un gin Sibiu, Ăźntr-o sticlă cumva frĂźntă la jumate.
Exista și coniac Napoleon. În gama de băuturi cu preț acceptabil.
La capitolul dulcegării, Florentino, un soi de vermut cred.

După 90, cred ca in jur de 95’ a apărut și Motorola:) era vodca aia la tetrapack care avea pai:))) de aici și numele, ca semăna cu in mobil. Cred va tot săniuța era
Ce vremuri:)))))
In 88’ la Laromet era obligatoriu dacă vroiai sa cumperi o sticla se vodca trebuia aa cumperi și 2 pui vii.... nu pot sa uit niciodată toți bărbații beți pe drum și toți puii care piuiau, un peisaj total apocaliptic, știu, acum nu are sens și e total incredibil, atunci era normal. Ne întrebam toți: ce au adus de vânzare pe lângă puii aia? Era aleatorie chestia! Vremuri tata, vremuri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate