Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Bături alcoolice în România anilor '90

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmissionnad, on 13 mai 2021 - 15:16, said:

Băutură nu poșircă.
Cred ca te-ai entuziasmat prea usor. Marca Saber a produs masiv dar de calitate mediocra.
In ce priveste lichior de visine/visinata/afinata iti recomand sa cauti mici producatori locali, care nu utilizeaza conservanti si alte prafuri.
Sau te apuci si iti faci singur, ca nu e mare filozofie.

#38
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
ursus "verde" - un ursus cu eticheta verde, ceva mai ieftin decat cel obisnuit, cu gust mai distinct si mai bun in opinia mea

gambrinus - o bere cu un gust distinct, bun, altceva decat inlocuitorul din ziua de azi

vodca hermannstadt - vodca buna cu un gust distinct, era vodca mea preferata - din pacate a disparut originalul(de 40 grade) si a aparut in inlocuitor slab de 28

visinata - diverse marci, nu prea scumpe de regula, dar era visinata reala(sau cel putin asa parea), nu porcariile din ziua de azi care majoritatea sunt niste vodca amestecata cu ceva sirop cu gust de visine(si mai au si prostul obicei sa fie scumpe, ba poate si cu niste visine in sticle care sa te duca in eroare ca ar fi veritabila)

vodca "ordinara" - o vodca romaneasca, de pe vremea comunistilor cred, ambalata in sticle returnabile comuniste de 0.5l, cred ca avea 28 de grade daca imi aduc bine minte, era nasoala dar foarte ieftina

#39
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostBamyhun, on 16 mai 2021 - 10:06, said:

ursus "verde" - un ursus cu eticheta verde, ceva mai ieftin decat cel obisnuit, cu gust mai distinct si mai bun in opinia mea

gambrinus - o bere cu un gust distinct, bun, altceva decat inlocuitorul din ziua de azi

vodca hermannstadt - vodca buna cu un gust distinct, era vodca mea preferata - din pacate a disparut originalul(de 40 grade) si a aparut in inlocuitor slab de 28

visinata - diverse marci, nu prea scumpe de regula, dar era visinata reala(sau cel putin asa parea), nu porcariile din ziua de azi care majoritatea sunt niste vodca amestecata cu ceva sirop cu gust de visine(si mai au si prostul obicei sa fie scumpe, ba poate si cu niste visine in sticle care sa te duca in eroare ca ar fi veritabila)

vodca "ordinara" - o vodca romaneasca, de pe vremea comunistilor cred, ambalata in sticle returnabile comuniste de 0.5l, cred ca avea 28 de grade daca imi aduc bine minte, era nasoala dar foarte ieftina
Pe vremea comunistilor,sa nu scumpeasca bautura,au scazut gradele.Vodca de la32 la 28.

#40
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscania_delfin, on 16 mai 2021 - 10:23, said:

Pe vremea comunistilor,sa nu scumpeasca bautura,au scazut gradele.Vodca de la32 la 28.

28 de grade are 'soju' coreean, daca nu ma insel.

#41
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
17% pentru Chamisul Fresh.

#42
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postscania_delfin, on 16 mai 2021 - 10:23, said:

Pe vremea comunistilor,sa nu scumpeasca bautura,au scazut gradele.Vodca de la32 la 28.
Se intampla si azi din pacate, tocmai am dat exemplu cu hermannstadt 40 -> 28, dar asta nici nu se gaseste usor... sunt si alte exemple... sankt petersburg - aparut o varianta de 28 de grade cu eticheta argintie care nu era inainte, oricum nu se mai gaseste nici asta usor.. zubrowka de la lidl avea 40 prin 2014-2015, acu are 37.5 ...  si tot asa..

#43
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postnniki, on 14 mai 2021 - 00:18, said:

In ce priveste lichior de visine/visinata/afinata iti recomand sa cauti mici producatori locali, care nu utilizeaza conservanti si alte prafuri.

Chiar, sunt curios cat de mult seamana procesul industrial de "fabricatie" cu cel de productie de casa...

View PostBamyhun, on 16 mai 2021 - 10:06, said:

vodca hermannstadt - vodca buna cu un gust distinct, era vodca mea preferata - din pacate a disparut originalul(de 40 grade) si a aparut in inlocuitor slab de 28

Facuta, din intamplare Posted Image, la Sibiu?

View PostNinja, on 16 mai 2021 - 11:17, said:

17% pentru Chamisul Fresh.

Ce-i ala...?!

Edited by Piscopescu, 16 May 2021 - 19:37.


#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostPiscopescu, on 16 mai 2021 - 19:38, said:



Chiar, sunt curios cat de mult seamana procesul industrial de "fabricatie" cu cel de productie de casa...

Apa, colorant, zahăr, esenta(aroma) de visine si alcool rafinat. Se pune 1ml de aroma la 1l de lichid.

#45
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostFreddy12, on 18 mai 2021 - 21:42, said:

Se pune 1ml de aroma la 1l de lichid.

Cah :(

#46
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Păi dacă cumperi "vişinată" "Florentino"... e Copşa Mică în ea    :samui:

View Postmissionnad, on 13 mai 2021 - 17:27, said:

Scz,am uitat sa incarc poza

Posted Image


Ce amplificator bengos în fundal    :naughty:
Da' beutura, cum a fost beutura.

#47
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostPiscopescu, on 16 mai 2021 - 19:38, said:

Ce-i ala...?!
Soju coreean.
Scuze, era raspuns la post-ul de deasupra.

#48
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Coperta IV a cărţii de telefoane pentru Braşov , ediţia 1994. Sunt curios cum erau beuturile produse de ăştia. Produceau mai tot tipul de băuturi alcoolice, afară de vin şi cidru (bere produceau). Hâc!
Acum la fabrica aia se produce "Ciucaş".

Posted Image

Edited by djl, 17 January 2022 - 16:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate