Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bături alcoolice în România anilor '90

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Posted Image Tare faze cu puii!
Da, știu și Motorolele, la litru sau la 0,2, cu pai. Era Scandic, făcută de European Drinks.
Mai strecuram la concerte cutii din alea mici, că se puteau ascunde de control. Am ascuns și în pîine scobită, și în chiloți :D

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 22:31, said:

Deci să înţeleg că în România anilor '90 nu au fost produse lichioruri de caliate.
Cred că nici acum în România nu se produc lichioruri de caitate.

Edited by abancor, 25 January 2021 - 08:50.


#20
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
In vremea respectiva, copil fiind, nu prea ma interesau bauturile alcoolice. Dar tin minte ca acel lichior Tanita a devenit un fel de tratatie a noastra in scoala, prin clasa a 5-ea cred. In grupul nostru faceam aproape zilnic o cheta si cumparam o sticla din aia pe care o beam in spatele scolii. Cred ca ne placea mai mult gustul de ciocolata...

In acele zile era absolut normal ca elevi de scoala generala sa cumpere bautura si tigari de oriunde, nimeni nu punea intrebari, mai ales ca parintii ii trimiteau deseori pe copii sa cumpere paine, lapte, bere, tigari... si sa fi zis un vanzator ceva, raspunsul ar fi venit imediat: "iau tigarile pentru tata". Si in cele mai multe cazuri era adevarat...

Edited by Manasu, 25 January 2021 - 09:15.


#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Dar au fost produse vroedată în România lichioruri de calitate?     Posted Image
Motorola le zicea că îşi luase Poliţia staţii "Motorola" noi.
Revenind la lichiouri, "Tanita" mai există.
La ţară, în Prahova, era un magazin care avea în vitrină multe sticle de băutură. Goale. Din păcate nu le mai are, că ar fi fost bune de colecţie     Posted Image      Ştiu că se găsea pe acolo votcă "Stalin" sau "Stalingrad" şi era cu I.V. Stalin desenat pe etichetă. La ţară acolo e uneori un pic mai spre oraş.
A revenit şi "Angeli", "preludiul unei aventuri". (ăsta ce e).
Ah, la ţară acolo se găsea şi "Garrone".

Edited by djl, 25 January 2021 - 10:55.


#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Da, Tanita e tot a lu European Drinks, ca și Scandic.
Nu mă prea pricep să evaluez calitatea lichiorurilor. Deși îmi place să beau din cînd în cînd Kahlua, Sheridans, Mozart, Drambuie și altele. Pînă la urmă, toate sînt produse industrial. Importantă e calitatea ingredientelor.
Dar un lichior care costă 12 lei juma de litru nu prea poate fi de calitate.

#23
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 15.11.2005
Cred ca era un vin ars mai de soi asa, numai tin minte numele dar era ambalat intr-o taranca de sticla, destul de inalta.

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 02:00, said:


Lichior de ciocolată. "Tanita"


Aia e legenda frate !!

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 02:00, said:

Şi nu puteai să mânci pe ascuns?
Pe vremea aia chiar nu, era imposibil. Mai ales la bloc unde fiecare miscare imi era urmarita, exceptand intervalul orar 13-16. Luam banii de pe masa din fatza lui tata vinerea cand era ziua de ciocolata si el imi zicea ca dau cu dijma sau cu jula.

Din 2011 mananc shaorma pe ascuns. La casa da, poti face lucruri pe furis. In studentie desi locuiam singur, nu-mi permiteam sa cheltuiesc pe dulciuri, banii erau pentru paine, pentru a lua ceva cand nu mai aveam mancare, de shaorma spuneam cand luam.

Din 2011 pana in 2020 cand s-a inchis, mancam chestii din magazinul de familie (dulciuri, chipsuri, mezeluri) fara sa stie patroana, adica maica-mea. S-a inchis, m-am lasat de chipsuri si dulciurile, mai rar dar iau in special Nutella, de care nu prea aveam.

La Spineni niciodata nu am vazut un magazin pe dinauntru. Ciocolata o mai aducea tata pe Dacie, vara topita si scursa, praf, o bagam la frigider, scursa sau inghetata, era mai bine inghetata desi clar pierdea destul din gust.

Aparuse Finetti in 1996. Tata ii zicea ciocolata la pahar. Am vazut cat de mult se strica daca o bagam la frigider, nu scria inca in romana pe el dar cand am vazut in engleza Do not refrigerate, mi-am dat seama.

Un pic mai on topic, lichiorul Sheriddan's a fost la Sambata de Sus la Revelion 2013. Ultimul Revelion acolo. Afinata imi placea. Mai buna ca visinata de la Slatina care este prea inspre tuica.

#26
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 01.11.2012

View PostNeaceasca85, on 25 ianuarie 2021 - 19:26, said:

Din 2011 pana in 2020 cand s-a inchis, mancam chestii din magazinul de familie (dulciuri, chipsuri, mezeluri) fara sa stie patroana, adica maica-mea. S-a inchis, m-am lasat de chipsuri si dulciurile, mai rar dar iau in special Nutella, de care nu prea aveam.
De ce ati inchis chiar in anul in care magazinele au mers cel mai bine? Am doi amici cu magazine mici, de cartier, ambii spun ca le-a mers excelent, cel mai bun an de cand sunt in afaceri.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Attached File  scandic_o.jpg   82.58K   43 downloads

#28
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postdjl, on 25 ianuarie 2021 - 10:54, said:

Dar au fost produse vroedată în România lichioruri de calitate? Posted Image
Motorola le zicea că îşi luase Poliţia staţii "Motorola" noi.
...
Ah, la ţară acolo se găsea şi "Garrone".

Cred ca la vremea respectiva, lichiorurile de casa erau baza.
Si legat de "Motorole", nu doar politia se dotase, pe vremea era simbol al statutului social. La Evenimentul Zilei in redactie, de ex., cine avea - corespondentii parlamentari, sefii de sectii, reporterii de serviciu - era mare scula pe bascula :)

Si, da, Garrone era omniprezent in calitate de reprezentant al bauturilor straine "de calitate". Parca aveau si reclame la TV, in ziare tin destul de sigur minte...

Tot la inceputul anilor '90 era o invazie de "palinca" ungureasca, alcool indoit cu apa si aromat artificial cu gust de pere. Brrr :( Cred ca si vodca aia, Stalinskaya, era la fel, alcool indoit cu apa...

View PostMondeo, on 25 ianuarie 2021 - 11:16, said:

Cred ca era un vin ars mai de soi asa, numai tin minte numele dar era ambalat intr-o taranca de sticla, destul de inalta.

Milcov?

View PostNeaceasca85, on 25 ianuarie 2021 - 19:26, said:

Mai buna ca visinata de la Slatina care este prea inspre tuica.

Este fabrica de spirtoase, locala?

View Postdjl, on 26 ianuarie 2021 - 18:13, said:


Ce calendar e ala, pe 2013? Nu-i cam prea recent ;)?!

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View PostAdi757, on 25 ianuarie 2021 - 19:40, said:

De ce ati inchis chiar in anul in care magazinele au mers cel mai bine? Am doi amici cu magazine mici, de cartier, ambii spun ca le-a mers excelent, cel mai bun an de cand sunt in afaceri.

Era mort demult, de prin 2012 de cand s-a deschis Kaufland in zona. Cel tarziu in 2015 trebuia inchis dar maica-mea s-a pus in unghii, tata a murit in 2014 dar si el ii tot zicea de inchidere ca nu mai merge, era doar pierdere si ea nimic.

L-am inchis in februarie, cu 1 luna inainte de pandemie, maica-mea s-a felicitat ca l-a inchis si nu a prins pandemia cu el. Uite asa nu a mai facut scandal.

De la 5 vanzatoare in 2003 la 4, apoi la 3 incepand cu 2010, 2 incepand cu 2013 si 1 vanzatoare din 2017 pana in 2020. Se inchidea seara la 19 cu 1 singura vanzatoare, pe vremuri era deschis 06:30-22:30. Acum oricum pandemia spune ora 21 adios tovarasi.

*******
Faceam comparatie intre visinata de Slatina (nu de fabrica) si afinata de la Sambata de Sus, unde am facut Revelioanele 2008-2013.

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View PostA10, on 24 ianuarie 2021 - 02:49, said:

Bături  ?  Cred ca ai testat puternic inainte sa "sicri " acest topic Posted Image
Chiar nu am vazut atunci ca a scris baturi. Eram prea high de la shaormele pe care le mancasem. Acum insa am vazut in alta parte cotorizare date in loc de contorizare.

In anii '90 am avut si sampanie, si coniac sau whisky, dar ai mei nu prea au fost amatori de tarii. Whisky obisnuiam sa beau la nunti, care nu au mai fost din cauza pandemiei. Imi place sa merg la nunti, dar sa-mi fac eu propria nunta, nu. Posted Image

#31
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View PostBogdansv1, on 24 ianuarie 2021 - 15:25, said:

La Saber Radauti se fabrica afinata, destul de ok.
Saber inca produc mai multe sortimente sub gama Elyzia.

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cognicarile "Alexandrion" şi "Metaxa" se găseau la noi în anii '90?    :huh:

#33
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 01:25, said:

Sunt curios dacă lichiourile (inclusiv vișinată, afinată, cireșată) sunt bune după 21+ ani de când au fost produse...

Alea nu erau bune nici atunci!
Bitter Senator, Florio, Tanita de ciocolata, Lichior de mere verzi (avea un gust amarui), vodca Saniuta (din aia buna, originala, cu eticheta albastra lucioasa, nu mizerii imbuteliate in curte cu eticheta eftina de hartie igienica), plus actualele Campari si alte vermuturi. Mai era coniac-u' Napoleon, da' ala era lux.

View Postdjl, on 16 februarie 2021 - 01:40, said:

Dar cognicarile "Alexandrion" şi "Metaxa" se găseau la noi în anii '90? Posted Image

Da.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
"Garrone", da.
Mai era şi <<"Angeli>>, preludiul unei aventuri>>.

#35
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 01:25, said:

Sunt curios dacă lichiourile (inclusiv vişinată, afinată, cireşată) sunt bune după 21+ ani de când au fost produse, că tare aş vrea să gust conţinutul unei sticel precum cea de mai jos.
Chiar azi a adus-o tata din beci, am ciocnit un pahar...Are 20 ani pe puțin.
Gustul?? Vaii de tine...
Băutură nu poșircă.

#36
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 15:13, said:

Nostalgia mea
Scz,am uitat sa incarc poza

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate