Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Permis suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#199
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Are balta peste.
Daca nu, iau cu mine o lingura de lemn.
(iestee, ma apropiu)

#200
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,243
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcristobob, on 15 ianuarie 2021 - 13:34, said:

Are balta peste.
Daca nu, iau cu mine o lingura de lemn.
(iestee, ma apropiu)
E mai util un facalet...parol.

#201
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcsi1, on 14 ianuarie 2021 - 09:27, said:

Nu se da nici o dovada la schimbarea buletinului.  Teoretic as putea arata pasaportul , certificatul de nastere , etc, dar am vrut sa fac o paralela cu permisul.
Daca iau amenda ca nu am buletin il strang de gat pe politist , a durat 30 min sa scot o adeverinta de rol , 1ora sa platesc taxa de 7 lei si inca vreo 2 ore la evidenta populatiei unde am aflat ca nu-i pot face buletin copilului ca s-au schimbat numele strazilor anul trecut. Azi o iau de la capat cu buletinul meu .

Poate intereseaza pe cineva , buletinul a ramas la mine dupa ce am dat o declaratie prin care ma oblig sa-l predau cand il ridic pe cel nou. Mi s-a dat ca termen 17 februarie si nu puteam ramane atata timp fara cartea de identitate !

#202
alexe01

alexe01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.07.2011
Azi am fost la politie dupa permis , idiotul de politist ce mi la suspendat nu e capabil sa calculeze 14 zile .
Am intrebat la ghiseu daca maine pot conduce si daca e vre.o problema cu politia. Raspunsul a fost ca nu e nici o problema , am dreptul de a conduce si daca sunt oprit in trafic specific unde merg si arat dovada care am primito de la agentu inapt .
Mersi de raspunsuri , scuzati ca n-am mai intervenit .✋

#203
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Tocmai ai furnizat argumentul suprem favorabil practicii de a nu conduce până ai plasticul în buzunar. Dacă azi ai fi mers cu mașina crezând că ai dreptul de a conduce și te oprea cașchetarul pe drum, aveai dosar penal pentru conducere fără permis.

#204
alexe01

alexe01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.07.2011

View Postexqusit_drunk, on 21 ianuarie 2021 - 10:08, said:

Tocmai ai furnizat argumentul suprem favorabil practicii de a nu conduce pĂąnă ai plasticul Ăźn buzunar. Dacă azi ai fi mers cu mașina crezĂąnd că ai dreptul de a conduce și te oprea cașchetarul pe drum, aveai dosar penal pentru conducere fără permis.
Din pacate da ... din pacate avem oameni in institutii care nu isi fac treaba ok 👍

#205
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalexe01, on 21 ianuarie 2021 - 09:39, said:

Azi am fost la politie dupa permis , idiotul de politist ce mi la suspendat nu e capabil sa calculeze 14 zile .
Care 14?
Dovada nu e pe 15?
Cine nu știe să calculeze?

#206
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Ni se dă apă la moară ăstora care spuneam să nu conduci fără plastic în buzunar. O puneai de un dosar penal dacă te prindeau în trafic cu dovada aia.

#207
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postalexe01, on 21 ianuarie 2021 - 09:39, said:

.
Am intrebat la ghiseu daca maine pot conduce si daca e vre.o problema cu politia. Raspunsul a fost ca nu e nici o problema , am dreptul de a conduce si daca sunt oprit in trafic specific unde merg si arat dovada care am primito de la agentu inapt .
...
Banuiesc ca nu s-a vazut ce a scris . De aceeea am marit. Sper sa si intelegi ca nu e vorba de a conduce cand nu a expirat perioada, ci din ziua cand ai dreptul sa conduci, chiar daca permisul este la politie.

#208
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019

View Postalexe01, on 21 ianuarie 2021 - 09:39, said:

Azi am fost la politie dupa permis , idiotul de politist ce mi la suspendat nu e capabil sa calculeze 14 zile .
Am mărit eu ceea ce e mult mai important și ți-a scăpat. După calculul inițiatorului, azi avea dreptul de a conduce dar în realitate nu avea. Dacă ar fi aplicat ceea ce susții tu și-l oprea poliția conducând către serviciul de permise, avea dosar penal pentru că a condus cât încă avea dreptul suspendat.

#209
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Aia am văzut și noi. Dar dacă te prinde unul mai ciufulit te poate amenda, are tot cadrul legal s-o facă. Faza e că i-a și spus să zică unde merge dacă e oprit. Dacă dovada aia ar ține loc de permis pe termen nelimitat nu ar trebui să justifice nimănui unde merge. Ar arăta-o și gata. Practic, i-au dat de înțeles că vor închide ochii dacă-l prind în drum spre poliție ca să-și recupereze permisul. Bine, asta i-a zis unul sau una de la ghișeu, de milă că l-a văzut trist că nu-și poate încă recupera permisul și că a bătut drumul degeaba până acolo :D
Dacă-l punea naiba să vă urmeze sfatul și să meargă cu mașina să-și recupereze permisul, la cum a calculat greșit, era bun de dosar penal. De aia e bine să conduci cu permisul în buzunar, nu la poliție sau în sertarul din dormitor.

Edited by caiuscorneliu, 21 January 2021 - 14:04.


#210
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
El nu stie sa calculeze.
Dovada e pe 15 zile nu pe 14.
Daca nici nu pricepe un text scris si nu stie sa calculeze... asta e.

Rezulta 12 pagini aiurea de topic

#211
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Nu contează care e cauza greșelii de calcul, important este că trebuie înțeles că o astfel de greșeală se poate întâmpla. Iar pentru a nu regreta apoi o lungă perioadă de timp, e indicat să nu te duci cu mașina să ridici permisul. Asta din punct de vedere practic.
Legal am arătat mai demult de ce nu trebuie să conduci fără plastic în buzunar.

#212
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postalexe01, on 21 ianuarie 2021 - 09:39, said:

...
am dreptul de a conduce .
...


#213
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Păi normal că are dreptul să conducă, că i-a expirat suspendarea. Dar poate la fel de bine să ia amendă că nu are permisul la el. Una-i una, alta-i alta.

#214
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Si, ca sa revenim, de ce nu are permisul la el ?

Da', nu mai bine discutam despre ce a fost intai : oul sau gaina ?

#215
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
O luăm de la început? Citește paginile din urmă și găsești acolo ce e dovada, ce scrie în ea și la ce folosește.

#216
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu nu inteleg de ce va cramponati atat de un dosar penal? ca nu il baga nimeni la inchisoare !!!
ii deschidea dosar penal, il plimba de cateva ori (multe ori) pe la politie ptr declaratii, il mai tinea 6 luni-1 an cu permisul supendat si ii dadeau dovada, apoi ii dadeau o amenda penala de 1000-2000-3000 lei.
si dupa toata alergatura asta se invata minte sa nu mai conduca pana nu se vede cu plasticul roz in buzunar !!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate