Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Permis suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#1
alexe01

alexe01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.07.2011
Salutare.
Mi.au suspendat permisul 30 de zile ptr nedeclarare tamponare usoara la politie 🤣 in data de 21 mi.a expirat dovada de circulatie acum luna asta pe 21 trebuie sa ma duc sa mi.l innapoieze 🤣 ma pot duce eu cu masina ? Teoretic penalizarea s.a incheiat... mai am si dovada sa i.o pot arata ca merg dupa permis ...
A mai procedat careva asa si sa fie oprit de politie in acea zi ?

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Te poți duce dar riști amendă că nu ai actele la tine. Și e vreo nouă sute de lei. Merită riscul? Nu poți lua un taxi?

#3
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Eu stiu ca pana nu ai permisul in posesie nu ai voie sa conduci, de aceea si la schimbare permis iti elibereaza o dovada. Acum... daca vrei sa conduci, este riscul tau si ti-l asumi, inclusiv penalizarea.

ps: nu e de ras faptul ca nu ai declarat accidentul, ci e de plans.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ia un taxi sau mergi cu transportul in comun. Va fi mai ieftin. Teoretic, pe 21 esti in drepturi sa sofezi, dar daca te prinde, ai o noua amenda.

#5
alexe01

alexe01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.07.2011
Nu merita , deaia si intrebam ca nu am stiut ... mersi 👍

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Sau roagă un prieten sa te ducă (conduce el mașina ta pana acolo sau mergeți cu mașina lui).

#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Trebuie sa dai de cel mai tampit politai din Romania ca sa primesti sanctiune in cazul asta. Daca incearca sa te amendeze, ii zici sa scrie la obiectiuni ca nu poti avea si permis si dovada in acelasi timp ;)

#8
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Am fost in situatia ta anul trecut, am condus 60 km pana la politia judeteana sa ridic permisul. Am sunat o cunostinta comisar sef de acolo, mi-a spus ca pot conduce fara probleme. Tot el a verificat si imi expirase suspendarea cu o zi inainte.

Edited by csi1, 12 January 2021 - 10:42.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 10:39, said:

Trebuie sa dai de cel mai tampit politai din Romania ca sa primesti sanctiune in cazul asta. Daca incearca sa te amendeze, ii zici sa scrie la obiectiuni ca nu poti avea si permis si dovada in acelasi timp Posted Image

Ce treaba dovada cu terminarea perioadei de suspendare? Colegul nostru intreba ce risca daca nu are carnetul (valabil si in termen). Evident, la dovada nu ai carnet (pentru suspendare). Nu stiu daca se elibereaza si pentru alte motive (furt, pierdere, ridicare permis suspendat, etc).

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Dovada reprezinta actul inlocuitor al permisului. Daca politaiul incearca sa-l amendeze pentru lipsa documente (nu pentru ca n-ar avea dreptul de a conduce, suspendarea fiind expirata), obiectiunea respectiva il scapa pe initiator de sanctiune pentru ca in instanta  se va anula procesul verbal de contraventie.

#11
alexe01

alexe01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.07.2011
Eu am intrebat un fost politist si un actual politist care a trecut la criminalistica .. cel de la criminalistica a zis ca pot merge si daca ma opreste sa arat dovada care mi.a dat.o ptr 15 zile ... celalalt fost politist a zis ca teoretic nu e infractiune si ca pot merge dar sa nu dau peste un politist nesatisfacut 🤣
Am intrat aici sa intreb poate a mai intampinat problema cineva..

Edited by alexe01, 12 January 2021 - 10:55.


#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008
aberati cu pilele voastre spagare
daca faci asta poti primi amenda pt lipsa permis,s-a scos tampenia asta de la contraventie?
uite alta lipeala,exact in cazu colegului
ai numere rosii expirate si mergi cu masina sa le ridici pe alea definitive,dai in belea daca esti oprit si verificat,faceti abstractie de situatia de alerta
fost politist spagar cacanar,cum sa fie infractiune lipsa documente!!!

Edited by ceanu1980, 12 January 2021 - 10:58.


#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 10:39, said:

Daca incearca sa te amendeze, ii zici sa scrie la obiectiuni ca nu poti avea si permis si dovada in acelasi timp Posted Image

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 10:48, said:

Dovada reprezinta actul inlocuitor al permisului. .
Dracu stie ce ai inteles tu si ce a vrut sa spuna colegu' ... da' eu am inteles ca dovada a epirat in 21.12.2020:

View Postalexe01, on 12 ianuarie 2021 - 10:27, said:

in data de 21 mi.a expirat dovada de circulatie


#14
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postcsi1, on 12 ianuarie 2021 - 10:41, said:

Am fost in situatia ta anul trecut, am condus 60 km pana la politia judeteana sa ridic permisul. Am sunat o cunostinta comisar sef de acolo, mi-a spus ca pot conduce fara probleme. Tot el a verificat si imi expirase suspendarea cu o zi inainte.
Da, dar nu toata lumea are o cunostinta comisar sef.

#15
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Eu am intrebat daca pot conduce si daca mi-a expirat suspendarea . Nu e vorba de pile/relatii , nu mi-a spus sa il sun daca ma opreste cineva. Orice politist poate verifica in 30 secunde daca ai permis.

Mi-a expirat cu o zi mai devreme ca se calculeaza din ziua cand am primit dovada.

Edited by csi1, 12 January 2021 - 11:08.


#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008
valabil si pt comisaru ala
„Art.101. – (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni (6-8 puncte de amendă, sau 870 – 1.160 de lei – n.r.) următoarele fapte săvârşite de persoane fizice: 18. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevăzute la art.35 alin.(2).

poti conduce,dar risti sa platesti amenda

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postadrian_r5, on 12 ianuarie 2021 - 11:01, said:

Dracu stie ce ai inteles tu si ce a vrut sa spuna colegu' ... da' eu am inteles ca dovada a epirat in 21.12.2020:
Dovada inlocuitoare nu are termen de expirare. Logica imi spune ca a putut circula cu dovada (cu drept de circulatie) pana in data de 21 decembrie, data in care a inceput suspendarea efectiva.
Dupa expirarea suspendarii, omul trebuie sa mearga sa-si ridice permisul si sa lase dovada inlocuitoare la Politie. Dreptul de a conduce nu mai este suspendat, deci are voie sa conduca, iar in loc de permis are in buzunar actul inlocuitor al acestuia, emis de autoritatea in posesia careia se afla acel permis.
As aprecia foarte mult daca ai renunta la tonul zeflemitor, fac un efort sa nu raspund in aceeasi nota.

#18
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
@ceaunu , lasa interpretarea pentru cei care se pricep. El nu poate avea permisul deoarece e retinut de politie si are dovada in acest sens.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate