Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Permis suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#19
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 alexe01, on 12 ianuarie 2021 - 10:27, said:

Salutare.
Mi.au suspendat permisul 30 de zile ptr nedeclarare tamponare usoara la politie 🤣 in data de 21 mi.a expirat dovada de circulatie acum luna asta pe 21 trebuie sa ma duc sa mi.l innapoieze 🤣 ma pot duce eu cu masina ? Teoretic penalizarea s.a incheiat... mai am si dovada sa i.o pot arata ca merg dupa permis ...
A mai procedat careva asa si sa fie oprit de politie in acea zi ?
E bine ca mai ai si dovada, fara ea nu-ti poti ridica permisul. Daca ai ghinionul sa te opreasca politia in trafic, vei fi sanctionat pentru lipsda documentelor.

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ai de capu meu,acea dovada are valabilitate,ca orice produs sau document ce este datat,dupa expirarea lui te stergi la ce vrei tu

#21
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Imi permit sa cred ca nu va fi sanctionat deloc, pe teritoriul Romaniei.

#22
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 danvlas, on 12 ianuarie 2021 - 11:15, said:

Dovada inlocuitoare nu are termen de expirare. Logica imi spune ca a putut circula cu dovada (cu drept de circulatie) pana in data de 21 decembrie, data in care a inceput suspendarea efectiva.
Dupa expirarea suspendarii, omul trebuie sa mearga sa-si ridice permisul si sa lase dovada inlocuitoare la Politie. Dreptul de a conduce nu mai este suspendat, deci are voie sa conduca, iar in loc de permis are in buzunar actul inlocuitor al acestuia, emis de autoritatea in posesia careia se afla acel permis.
As aprecia foarte mult daca ai renunta la tonul zeflemitor, fac un efort sa nu raspund in aceeasi nota.
Ba are termen de expirare, dupa 15 zile. Si tu daca uiti permisul acasa ai dreptul sa conduci dar vei fi sanctionat pentru lipsa documentelor.

#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 ceanu1980, on 12 ianuarie 2021 - 11:24, said:

ai de capu meu,acea dovada are valabilitate,ca orice produs sau document ce este datat,dupa expirarea lui te stergi la ce vrei tu
E datat ca sa fie clara perioada de suspendare. Documentul in sine nu expira, fiindca in baza lui iti recuperezi plasticul Posted Image

 titoo, on 12 ianuarie 2021 - 11:27, said:

Ba are termen de expirare, dupa 15 zile. Si tu daca uiti permisul acasa ai dreptul sa conduci dar vei fi sanctionat pentru lipsa documentelor.
In cazul de fata, nu pot sa am documentul original pentru ca e la tine. Iar tu mi-ai dat o dovada ca e la tine. Cum poti sa ma sanctionezi ca n-am documentul original?
E absurd.

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 11:28.


#24
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
si zici ca fara fituica aia nu iti elibereaza permisul?

#25
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ba da, cu declaratie pe propria raspundere autentificata la notar ca ai pierdut dovada. Adica.... daca pastrezi dovada ca sa o folosesti pe urma s-ar putea sa dai de alte belele, din sfera penalului.

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ceva imp.in functie de cat de grava este abaterea conteaza f mult prima impresie,primele cuvinte iesite de la sofer,ai sansa sa scapi doar cu avertisment scris sau verbal FARA SPAGA
ca si sfat,niciodata nu incepe cu sefu etc

#27
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Trebuie sa scrii pe dovada ca ti-a fost inapoiat permisul.

Erau cateva persoane din alte judete care nu-si mai gaseau permisele. La ghiseu le-au arata dovada ca au fost trimise in judetele lor iar de acolo aveau hartii ca nu au ajuns niciodata :)

Edited by csi1, 12 January 2021 - 11:34.


#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

 danvlas, on 12 ianuarie 2021 - 11:28, said:

In cazul de fata, nu pot sa am documentul original pentru ca e la tine. Iar tu mi-ai dat o dovada ca e la tine. Cum poti sa ma sanctionezi ca n-am documentul original?
E absurd.

Acea dovadă atestă că permisul tău e la mine, dar la expirarea suspendării mi se pare normal să arăți permisul la un control și nu o dovadă. Să forțăm puțin un exemplu. Inițiatorul nu se mai duce să-și ridice permisul de la poliție. Ți se pare normal să prezinte dovada asta la un control în trafic peste un an? Mie nu mi se pare. Ești la mâna și la mila polițistului. Eu n-aș risca o amendă.

Edited by caiuscorneliu, 12 January 2021 - 11:37.


#29
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 ceanu1980, on 12 ianuarie 2021 - 11:31, said:

ceva imp.in functie de cat de grava este abaterea conteaza f mult prima impresie,primele cuvinte iesite de la sofer,ai sansa sa scapi doar cu avertisment scris sau verbal FARA SPAGA
ca si sfat,niciodata nu incepe cu sefu etc
Despre ce abatere vorbim aici? Ce anume putea sau trebuia sa faca initiatorul ca sa impace si capra (condusul pentru ca are acest drept) si varza (sa aiba asupra lui permisul care e la Politie pana duce dovada)? Daca omul nu a comis nici o abatere, ce sanctionezi?

 caiuscorneliu, on 12 ianuarie 2021 - 11:35, said:

Acea dovadă atestă că permisul tău e la mine, dar la expirarea suspendării mi se pare normal să arăți permisul la un control și nu o dovadă. Să forțăm puțin un exemplu. Inițiatorul nu se mai duce să-și ridice permisul de la poliție. Ți se pare normal să prezinte dovada asta la un control în trafic peste un an? Mie nu mi se pare.
Pai chiar se intampla treaba asta, cu cei care sunt implicati in dosare penale si li se prelungeste dreptul de conducere cate o luna, pana la terminarea procesului.
LE: lumea zice, impropriu, ca "se prelungeste dovada" ;)

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 11:39.


#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 csi1, on 12 ianuarie 2021 - 11:16, said:

@ceaunu , lasa interpretarea pentru cei care se pricep. El nu poate avea permisul deoarece e retinut de politie si are dovada in acest sens.
@ceanu nu  interpretat nimic. Tu interpretezi presupunînd că nu poți fi sancționat fiindcă permisul e la poliție. Unde scrie asta în lege?

 danvlas, on 12 ianuarie 2021 - 11:28, said:

In cazul de fata, nu pot sa am documentul original pentru ca e la tine. Iar tu mi-ai dat o dovada ca e la tine. Cum poti sa ma sanctionezi ca n-am documentul original?
E absurd.
Articolul 101 sancționează contravențional faptul de a conduce un vehicul fără a avea asupra ta, printre altele, permisul de conducere. E irelevant de ce nu îl ai asupra ta. Poate fi la poliție sau acasă în sertar. Polițistul care constată că nu îl ai este obligat de acest articol să te sancționeze. Punct. Că acel polițist poate decide să te lase în pace, asta e altceva.
Și nu știu dacă e absurd sau nu, dar articolul zice clar - dacă te sui la volan fără actele A, B și C, comiți o contravenție. Atît și nimic în plus.
Concluzia - nu ai permis sau dovadă valabile asupra ta, te sui în taxi sau autobuz. Conduci mașina, îți asumi consecințele.

Edited by radunic, 12 January 2021 - 11:39.


#31
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 danvlas, on 12 ianuarie 2021 - 11:28, said:

In cazul de fata, nu pot sa am documentul original pentru ca e la tine. Iar tu mi-ai dat o dovada ca e la tine. Cum poti sa ma sanctionezi ca n-am documentul original?
E absurd.
Pai daca e la ei inseamna ca nu e la tine si daca nu e la tine (asa cum e prevazut in legislatie ca trebuie sa fie) vei fi sanctionat...e simplu.

#32
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai dovada e valabila, asta zic. Dupa ce expira suspendarea dreptului de conducere, poti conduce pe teritoriul Romaniei pana iti iei permisul de la Politie. daca nu ti-l iei si ti se suspenda dreptul de conducere, ti se va da o alta dovada inlocuitoare, unde e scrisa perioada de suspendare si tot asa.
Daca n-ai nici permis si nici dovada inlocuitoare da, sunt de acord. N-ai documentele.

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 11:43.


#33
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 ceanu1980, on 12 ianuarie 2021 - 11:28, said:

si zici ca fara fituica aia nu iti elibereaza permisul?
Exact, cand te prezinti la ghiseu trebuie sa predai dovada.

#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 titoo, on 12 ianuarie 2021 - 11:43, said:

Exact, cand te prezinti la ghiseu trebuie sa predai dovada.
Bingo! Daca n-ar fi un document valabil, de ce nu-l poti pastra ca amintire?
La fel se intampla cu dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare. Pe ea scrie clar ca trebuie distrusa la primirea originalului.

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 11:47.


#35
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

 danvlas, on 12 ianuarie 2021 - 11:42, said:

(...) Dupa ce expira suspendarea dreptului de conducere, poti conduce pe teritoriul Romaniei pana iti iei permisul de la Politie. (...)
Corect, dar vei fi amendat pentru lipsă acte! E simplu...

 danvlas, on 12 ianuarie 2021 - 11:45, said:

(...) Daca n-ar fi un document valabil, de ce nu-l poti pastra ca amintire?
E valabil pentru eliberarea permisului suspendat (e actul care certifică preluarea în custodie a permisului original). Pentru partea de conducere a unui vehicul pe drumurile publice, ai termenul de valabilitate...

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 danvlas, on 12 ianuarie 2021 - 11:42, said:

Pai dovada e valabila, asta zic. Dupa ce expira suspendarea dreptului de conducere, poti conduce pe teritoriul Romaniei pana iti iei permisul de la Politie.
Scrie undeva chestia asta? Lege, OUG, regulament, ordin de ministru?  Că dacă nu scrie, e doar o presupunere care urmează să fie testată la întîlnirea cu polițistul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate