Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Stocuri pe termen scurt

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#55
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
bdw ... ce ziceti de un swing trade pe UPS ? Posted Image

Attached Files

  • Attached File  UPS.PNG   158.95K   46 downloads

Edited by dumida1, 11 January 2021 - 20:25.


#56
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postdumida1, on 11 ianuarie 2021 - 20:25, said:

bdw ... ce ziceti de un swing trade pe UPS ? Posted Image

de ce crezi ca o sa creasca?

#57
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Si-a atins support level si a facut un bounce back, ii over sold si pe MACD se ved semenele de revenire.

P.S. Nu-s expert in chart analysis :)

#58
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postdumida1, on 12 ianuarie 2021 - 14:18, said:

Si-a atins support level si a facut un bounce back, ii over sold si pe MACD se ved semenele de revenire.

P.S. Nu-s expert in chart analysis Posted Image

Nici eu Posted Image. Nu ma pricep deloc la indicatorii gen MACD, tre' sa-mi fac timp sa inteleg exact ce fac.

Altfel, e adecarat ca isi formeaza o baza inca din august, dar actiunea de pret nu e destul de tight inca, as zice. In plus, UPS nu e un stoc ciclic? Ma gandesc ca acum, dupa decembrie, se asteapta sa le cam scada business-ul, daca te uiti istoric parca asa mi se pare. Bine, acum nu e o situatie normala, caci lumea comanda in continuare on-line. Eu  personal nu m-as baga, dar asta nu inseamna nimic.

Edited by chique, 12 January 2021 - 14:28.


#59
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Daca ajutoarele la americani se vor mari, asa cum se preconizeaza, va creste inapoi UPS. Iar in cazul ala caderea a fost cauzata doar de faptul ca imediat dupa Craciun/Revelion, vanzarile sunt moarte.

#60
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
Mie mi se pare ca Coty se pregateste de un salt, are oscilatii foarte mici de pret in ultimele 20 de zile si pe volum mediu spre mic si foarte mic. O sa ma risc sa cumpar putin. Daca m-am intepat, va spun :)

#61
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
vazusem de curand ca a primit downgrade-uri de la analisti coty

#62
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
Cam cand? Pe yahoo vad ca ultimul downgrade e in august, iar intre timp s-a schimbat managementul. In noiembrie a primit 2 upgrade-uri.

#63
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
ia uite-l, manca-l-ar mama pe el! + 5% in primele  15 minute.

#64
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
vazusem zilele astea pe marketwatch. oricum, si analistii astia...

#65
SiLvIu9

SiLvIu9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2010
Baietii de pe wsb/r dupa ce au pompat gme,s-ar putea sa avem o situatie asemanatoare cu BB(blackberry).Merita urmarit pe sapt viit.

#66
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View PostSiLvIu9, on 15 ianuarie 2021 - 13:52, said:

Baietii de pe wsb/r dupa ce au pompat gme,s-ar putea sa avem o situatie asemanatoare cu BB(blackberry).Merita urmarit pe sapt viit.

dar care a fost faza cu GME ca n-am urmarit. Vad ca a crescut enorm, dar din ce cauza?

#67
GruVe51

GruVe51

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.10.2020
/Wallstreetbets

E nebunie totala. Ma tem ca traim niste vremuri tulburi care nu se vor incheia prea bine.

#68
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
ha ha, crazy, wallstreetbets s-au organizat sa cumpere gme oricare ar fi pretul doar ca sa buseasca shortsellerii, si se pare ca le iese so far. wow.

#69
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Am vandut azi la deschidere UPS la un mic profit, a luat-o la vale :)
Cred ca va fi un trade bun before earnings ... sigur au livrat ceva pachete iarna asta.

View PostOigen, on 15 ianuarie 2021 - 16:24, said:

ha ha, crazy, wallstreetbets s-au organizat sa cumpere gme oricare ar fi pretul doar ca sa buseasca shortsellerii, si se pare ca le iese so far. wow.

Si CEO-ul si-a vandut jumatate din felie :) la pret umflat.

https://seekingalpha...lls-810k-shares

#70
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Am pus si eu niste marunti pe IPOE si ACTC, fiindca Chamath e vazut ca un fel de Buffet 2.0 si fiindca e plin youtube-ul.
SoFi nici nu-mi pare o idee rea pt termen lung de altfel, doar ca e mult mai speculativ decat ceva ca SQ / PYPL.

Edited by pumbacu90, 15 January 2021 - 19:28.


#71
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
pai era fraier daca nu vindea, nu mai pupa el pretul asta. sa fim seriosi, ce sanse are gamestop intr-o lume de streaming, ps5 online only si game libraries online?

#72
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postchique, on 20 ianuarie 2021 - 23:24, said:

ajuta-ma si pe mine cu un cfd, nu-s sigura ca inteleg ce face. Deci derivatul asta are stop loss la 3066 si un leverage de 11.6 si asta-i tot? Cat timp pretul actiunii se mentine peste 3066, pretul cdf-ului oscileaza in functie de pretul actiunii? Si daca pretul AMZN scade la 3066, am pierdut banii. Asta-i tot sau imi scapa mie ceva?

Nu stiu cum e pe platforma aia, dar pe ce am incercat eu (xtb, etoro si trading212) sunt cam aceleasi principii, in mare. Fiecare are un levier specificat (ex: 1/3, 1/5 etc), uneori variaza si in functie de platforma.

Sa zicem ca iau amzn cu 1:5, si cumpar exact o actiune - sa zicem ca e 3000$. Pt fiecare 100$ pe care ii face in plus sau in minus amzn, eu castig sau pierd 500, fiindca lever-ul e 1:5. Stop loss sau take profit iti setezi tu unde vrei, uneori sunt limitari, iar depinde de platforma, altele iti pun automat, dar poti edita. Dar daca nu mai ai bani pe langa pozitia aia in cont, si amzn scade de la 3000 la 2400, la majoritatea brokerilor ti s-ar inchide automat pozitia, chiar si daca nu ai pus tu stop loss, fiindca deja ai pierdut 3000$ (600 * 5). Altfel, daca mai ai, si nu e niciun stop loss, ai drum liber sa pierzi si mai mult Posted Image

Oricum, ar fi sugerat sa citesti sau sa vezi ceva materiale de la platforma respectiva, ar trebui sa aiba ceva tutoriale. Eu de ex, am observat mici diferente intre XTB si eToro, de ex la XTB automat cu orice pozitie (cfd) pe care o am, imi variaza inclusiv restul banilor (buying power) pe care ii am in cont, dar la eToro e cumva inclus in pozitie, ceea ce pare mai normal - gen, tocmai am acum 2 pozitii pe fb si amzn, si mai am 3$ buying power, indiferent ce se intampla cu alea (desigur, daca nu le inchid, sau daca nu sunt inchise automat).

Edited by pumbacu90, 21 January 2021 - 08:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate