Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Stocuri pe termen scurt

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
N-am luat dar felicitari pentru atitudine. Ar fi util sa mai semnalam pe aici una / alta, cu precizarea domeniului ca sunt opinii nu recomandari de investitii :)

Eu am studiat putin LS-ul la sugestia lui hyp3rion si mi-a placut ce am vazut. Insa trebuie sa fii sigur cand faci pasul pentru ca au niste costuri maricele. Adica nu e rentabil decat daca te pui serios pe treaba si faci day trading, in niciun caz pentru etf-uri sau chestii long. Dar trading cu cap, cu ceva baza de cunostinte. Altfel ai de plata asa:
There are 2 monthly fees for the LS Trader platform
- Software fee - $130 per month (eligible for waiver/reduction based on monthly commissions)
- Market data - $13 per month base package
- Level 2 data – additional cost (replaces the $13 package)
Costurile le poti recupera dintr-o singura miscare, daca o faci cu cap, dar fiecare decide in functie de tiparul sau de investitor.

Apropo de superrapiditatea LS si de actiunile pe termen scurt, as vrea sa va intreb daca aceasta rapiditate influenteaza si indicatorii de pe un grafic? Spre exemplu la XTB, mi se pare ca urmaresc aproape degeaba semnalele (eu am RSI, MACD, EMA10 / EMA20, Awesome) pentru ca neavand rapiditatea de procesare a LS-ului, care inregistreaza fiecare miscare, semnalele sunt primite cu intarziere practic, ca efect al miscarilor relativ lente ale graficului din XTB.

#164
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.08.2013

View PostBlomsfield, on 28 septembrie 2021 - 17:09, said:

Sa bag si eu o recomandare aici: IBKR pare ca se duce in sus. De cumparat ori aici pe loc, ori pe la 63$. Dar s-ar putea sa nu mai coboare la 63. Stopul sub 58.84$. Target minim 69.90$. Sanse de castig 70%.

Ce factori ai analizat pentru aceasta previziune?

#165
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View PostLyvyoo, on 08 octombrie 2021 - 19:56, said:


Eu am studiat putin LS-ul la sugestia lui hyp3rion si mi-a placut ce am vazut. Insa trebuie sa fii sigur cand faci pasul pentru ca au niste costuri maricele. Adica nu e rentabil decat daca te pui serios pe treaba si faci day trading, in niciun caz pentru etf-uri sau chestii long. Dar trading cu cap, cu ceva baza de cunostinte. Altfel ai de plata asa:
There are 2 monthly fees for the LS Trader platform
- Software fee - $130 per month (eligible for waiver/reduction based on monthly commissions)
- Market data - $13 per month base package
- Level 2 data – additional cost (replaces the $13 package)
Costurile le poti recupera dintr-o singura miscare, daca o faci cu cap, dar fiecare decide in functie de tiparul sau de investitor.

Apropo de superrapiditatea LS si de actiunile pe termen scurt, as vrea sa va intreb daca aceasta rapiditate influenteaza si indicatorii de pe un grafic? Spre exemplu la XTB, mi se pare ca urmaresc aproape degeaba semnalele (eu am RSI, MACD, EMA10 / EMA20, Awesome) pentru ca neavand rapiditatea de procesare a LS-ului, care inregistreaza fiecare miscare, semnalele sunt primite cu intarziere practic, ca efect al miscarilor relativ lente ale graficului din XTB.

Să compari XTB cu LS e ca și cum ai compara Krups cu Lelit sau Rancilio, să vorbesc pe limba ta. Practic nu au termen de comparație la nimic, pentru că  se adresează către 2 categorii total diferite de traderi.
Acel software fee de 130$ eu nu l-am plătit direct, niciodată, deoarece am avut comisioanele lunare mai mari de 130$. Din ce am observat comisioanele lunare de pînă acuma, sunt undeva in jurul a 10-14% din  Gross P/L, însă depinde foarte, foarte mult cum faci trading.
Referitor la semnale si inclusiv grafic, azi făceam o comparatie între 212 ( nu am XTB) si LS. Practic la un moment dat pe grafice 212 vs LS aveam o diferentă de 15 centi (TESLA shares). Iar semnalul RSI de pe 212 e degeaba acolo.... mișcă după ce fluctuațiile sunt mai rare. De fapt cam toate celelate semnale. O sa mă uit mâine si pe TWS, acolo cred că acuratețea e mult mai mare decât pe 212.

P.S. Acuma nu știu dacă vei încerca însă crede-mă, acei 130$ vor fi cea mai mică problemă + că sunt ferm convins ca-i vei plăti prin comisioane.

#166
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Apropo de comisioane am avut dreptate. M-am uitat peste raportul din Octombrie si e fix 10% din gross P/L. Bine asta la stilul meu de trading. Poti faci 1.000 USD/zi cu comision de 3$.
Daca nu ești greedy, eu zic ca poți merge lejer pe verde, cu o medie de 50-80$ zi. Acuma depinde si cât timp iți aloci, si stilu de trade.
Eu ieri am stat mai mult ca de obicei in jur de 3 ore si vindeam pe pachete ( la 50 luate, vindeam cate 10 odata, de aici si comisionul mai mare).

Attached Files

  • Attached File  MTL.jpg   58.63K   53 downloads


#167
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostLyvyoo, on 27 septembrie 2021 - 21:13, said:

Atentie la NAKD, se duce cel mai probabil spre 1$. Acum e 0.8 si par niste 20% easy money. Se anunta saptamana asta sau cealalta o unificare cu o companie momentan secreta, ceea ce a starnit ceva interes in piata.
S-a cam stabilizat la 0.68 - 0.71$, volumul a crescut in seara asta la 52.26m, stirea fuziunii pare iminenta.
Eu am gasit site-ul  https://stocktwits.com unde apar agregate tweet-urile specifice simbolului de interes si unde printre multe prostii mai apar si semnale, zvonuri comentate, stiri etc

#168
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Revin - azi noapte s-a dat stirea fuziunii, actiunea a sarit cu vreo 35% la 1$ in post market, putand fi vanduta azi la deschidere cu 0.93 de muritorii fara Level 2.
30% facuti usor, intr-o luna de asteptare. Daca mai aveti si voi ponturi nu ezitati Posted Image

Intrebare suplimentara: de ce saptamana trecuta se deschidea NYSE la 15.30 ora noastra, iar saptamana asta la 16.30? Vorbesc dupa ce am dat noi ora inapoi, ca sa nu amestecam lucrurile.

Edited by Lyvyoo, 09 November 2021 - 22:45.


#169
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Au schimbat și ei ora?

#170
Dinutzel

Dinutzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.04.2009
Americanii au trecut la ora de iarna pe 7 noiembrie.

#171
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
UPS cu potential spre 220 (sau peste)

#172
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
E maxim istoric, eu unul m-am ars pe maxime cu Disney, Intel, Path, chiar daca aveau potential. Fiind pe topicul de actiuni pe termen scurt, din mica mea experienta de un an, as recomanda monitorizarea a 10-20 de titluri care sa fie tinute sub observatie macar cateva saptamani daca nu chiar luni si profitarea de momentul cand se atinge nivelul de suport sau unul apropiat in urma unei caderi din motive care nu sunt grave, gen cum ne-a avertizat un coleg despre coborarea ibkr la 60 (unde mai fusese) si iminenta explozie spre 75.

#173
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
UPS a fost nuca tare in astea doua zile. Ma astept sa vedem un breakout daca nu intervine VIX-ul cu vorba lui grea.

#174
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Risk-Reward bun pentru BABA, merita incercat acum in decembrie.

BABA Dec31'21 140 CALL

Attached Files

  • Attached File  baba.jpg   216.12K   42 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate