Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Stocuri pe termen scurt

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#1
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
Am tot parazitat subiectul "stocuri pe termen lung" cu opinii despre trades pe termen scurt, ceea ce nu a fost prea frumos din partea mea (scuze @pumbacu90!), asa ca iata, de acum inainte aceste subiecte le putem discuta aici. Ce aveti de gand sa cumparati pe termen scurt, strategii de intrare, entry/exit points etc. Welcome!

Edited by chique, 28 December 2020 - 21:11.


#2
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Tu vrei sa te imbogatesti din "Day Trading"?
Inapoi la pacanele, ca acum le-a deschis Orban iara...

Altfel, 1$ castig, 1$ vanzare, 1$ cumparare nu are rost...

#3
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
termen scurt NU inseamna day trading (nu ca ar fi ceva rau cu day tradingul). Ca sa fim ultrarigurosi, orizontul de timp pentru trading pe termen scurt e de aprox 6 saptamani.

#4
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Daca nu ai ce face cu banii, incearca pe actiuni speculative gen NKLA.
Dar daca pierzi banii, nu mai veni aici sa te plangi. Risc maxim, castig/pierdere maxima. Ca sa castigi de un pachet de tigari iti trebuie 1% din 2000 RON.
Spor la treaba!

#5
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
eh, merci, dar ideea acestui topic nu e sa dai sfaturi de cumparare din avion, fara sa te recomande nimic. Nu cred ca e cineva care isi bazeaza pe astfel de sfaturi deciziile de cumparare. Eventual poti sa ne spui ce cumperi tu, la ce pret si de ce.

#6
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Pai hartie igienica, conserve, pateu.... biscuiti. Cam astea. A, si desigur carti. Inclusiv ceva in limba romana, este o limba neo-latina mai rar uzitata asa.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pe termen scurt fac in general sell, azi am deschis Etsy pe sell 4.5% intr-o zi. Il voi inchide cand se schimba trendul, momentan nu cred ca poate sustine un al treilea ATH in 30 de zile. :) Cand cumpar ceva ma gandesc la termen lung, unde lung pentru mine insemnand de la 6 luni in sus ca nu am destui bani cati sa fac set and forget sa ma gandesc ca sunt blocati banii acolo pe 10 ani indiferent de ce face piata. Acum cand ai anumite actiuni care au depasit orice limita a bunului simt cu cresterea e pacat sa nu vinzi mai repede. :)

#8
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postfilipxxx, on 28 decembrie 2020 - 22:07, said:

Pe termen scurt fac in general sell, azi am deschis Etsy pe sell 4.5% intr-o zi. Il voi inchide cand se schimba trendul, momentan nu cred ca poate sustine un al treilea ATH in 30 de zile. Posted Image Cand cumpar ceva ma gandesc la termen lung, unde lung pentru mine insemnand de la 6 luni in sus ca nu am destui bani cati sa fac set and forget sa ma gandesc ca sunt blocati banii acolo pe 10 ani indiferent de ce face piata. Acum cand ai anumite actiuni care au depasit orice limita a bunului simt cu cresterea e pacat sa nu vinzi mai repede. Posted Image

poti sa-mi zici cum faci exact asta, tehnic vorbind? Pe platforma mea (deGiro) nu merge sa vand ceva ce nu am. Teoretic ar merge sa emit optiuni put, daca vreau sa shortez ceva, dar n-am incercat inca.

l.e: intre timp m-am lamurit, nu pot sa shortez actiuni americane, nu permite platforma mea. Dar pot europene :)

Edited by chique, 28 December 2020 - 22:44.


#9
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View Postchique, on 28 decembrie 2020 - 22:32, said:

Teoretic ar merge sa emit optiuni put, daca vreau sa shortez ceva, dar n-am incercat inca.

Cind crezi ca pica o actiune, nu emiti puts, ci cumperi puts, sau vinzi calls.
Poate e confuzie in ce inseamna a emite, dar in general, cumparat de puts si vindut de calls sint bearish iar cumparat de calls si vindut de puts sint bullish.

#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View Postchique, on 28 decembrie 2020 - 21:55, said:

eh, merci, dar ideea acestui topic nu e sa dai sfaturi de cumparare din avion, fara sa te recomande nimic. Nu cred ca e cineva care isi bazeaza pe astfel de sfaturi deciziile de cumparare. Eventual poti sa ne spui ce cumperi tu, la ce pret si de ce.
Aia care au ce sa-i recomande, cer bani seriosi pentru consultanta :naughty:

#11
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postrigmarole, on 28 decembrie 2020 - 22:50, said:

Cind crezi ca pica o actiune, nu emiti puts, ci cumperi puts, sau vinzi calls.
Poate e confuzie in ce inseamna a emite, dar in general, cumparat de puts si vindut de calls sint bearish iar cumparat de calls si vindut de puts sint bullish.

da, corect, scuze. inca n-am facut niciodata operatiuni cu optiuni, nici cumparare nici emisiune, clar nu sunt inca la nivelul la care sa fac asta.

#12
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postfilipxxx, on 28 decembrie 2020 - 22:07, said:

Pe termen scurt fac in general sell, azi am deschis Etsy pe sell 4.5% intr-o zi. Il voi inchide cand se schimba trendul, momentan nu cred ca poate sustine un al treilea ATH in 30 de zile. Posted Image Cand cumpar ceva ma gandesc la termen lung, unde lung pentru mine insemnand de la 6 luni in sus ca nu am destui bani cati sa fac set and forget sa ma gandesc ca sunt blocati banii acolo pe 10 ani indiferent de ce face piata. Acum cand ai anumite actiuni care au depasit orice limita a bunului simt cu cresterea e pacat sa nu vinzi mai repede. Posted Image

m-am lamurit si nu prea. Ar trebui sa fac o operatiune ca sa vad exact cum merge, dar presupun ca platesti o dobanda pentru actiunile pe care le "imprumuti" (le vinzi fara sa le ai)? Si in cat timp trebuie sa acoperi "creditul"?

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
O traducere de tip furculision. Stocks=acțiuni, nu stocuri. Stocurile sunt grămezi mari de marfă de orice fel.

#14
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postchique, on 28 decembrie 2020 - 22:32, said:

l.e: intre timp m-am lamurit, nu pot sa shortez actiuni americane, nu permite platforma mea. Dar pot europene :)

Aproape orice broker din Europa are macar CFD-uri (fiindca pe aia isi fac banii in mare parte..), m-as mira sa nu aiba DeGiro nici optiuni si nici cfd-uri. Pe google zice ca are, desi mi-a luat putin sa gasesc

#15
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
N-am tranzactionat pana acuma Options , dar zilele astea am tot studiat "cu ce se manaca"... :))
Poate in viitor... Inca mai am de studiat.

Overall, pe contul de Short term trading nu stau rau... :) Dar si acesta usor usor a devenit long term ...

Attached Files



#16
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postpumbacu90, on 29 decembrie 2020 - 09:16, said:

Aproape orice broker din Europa are macar CFD-uri (fiindca pe aia isi fac banii in mare parte..), m-as mira sa nu aiba DeGiro nici optiuni si nici cfd-uri. Pe google zice ca are, desi mi-a luat putin sa gasesc

are si una si alta, dar doar ptr bursele europene. Insa nu ma intereseaza atat produsele speculative, cat efectiv sa vand actiuni pe care nu le am - ceea ce am vazut ca e posibil, dar numai ptr actiuni europene. Ma interesau tehnicalitati, de ex: cat poti sa tii deschisa o pozitie short, ce dobanda platesti etc, dar presupun ca astea depind de la platforma la platforma. Poate o sa ma risc sa vand un pic de Shell, doar sa vad cum functioneaza si cum arata o pozitie short in portofoliu :)

View Postdumida1, on 29 decembrie 2020 - 12:44, said:

N-am tranzactionat pana acuma Options , dar zilele astea am tot studiat "cu ce se manaca"... Posted Image)
Poate in viitor... Inca mai am de studiat.

Overall, pe contul de Short term trading nu stau rau... Posted Image Dar si acesta usor usor a devenit long term ...

Eu in general stau deoparte de produsele speculative m-am ars mai demult cu un turbo pe care-l luasem mai mult de pamplezir, sa vad cum functioneaza. Dar chiar si asa, m-a cam socat cat de repede s-a dus la 0 Posted Image).

Stai foarte bine cu randamentul, felicitari!

View PostDigix, on 29 decembrie 2020 - 01:46, said:

O traducere de tip furculision. Stocks=acțiuni, nu stocuri. Stocurile sunt grămezi mari de marfă de orice fel.

Stim, stim :). Din pacate, cand vorbesti de bursa, investitii, trading, romgleza e cam inevitabila, daca stam sa traducem corect fiecare termen nu se mai intelege nimic. In plus, am vrut sa fac un topic in oglinda cu cel "pe termen lung", ca sa fie cat mai simplu.

Edited by chique, 29 December 2020 - 14:29.


#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Trebuie sa ai macar CFD pe sell, nu stiu cum e degiro asta dar logica e sa iei banii cat mai repede fraierilor :) Pe sell ii poti lua mult mai repede, te poate scoate din joc relativ rapid cresterea normala care e oarecum normala in bull market.

#18
SiLvIu9

SiLvIu9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2010
Short term,eu recent am descoperit stocks de minerit crypto,in special btc.Cum btc ii intr un bull market am ca price target un 2x,3x in 2-3 luni
Simboluri:MARA,RIOT,BTBT.Marathon se extinde in 2021 cu echipamentele de minerit BTC ar putea fii si un hold mid-long term.Eu am inceput pozitie pe MARA la un avg de 10$.

Virgin Galactic(SPCE) la fel ma astept sa fie un stock cu potential de 2x in ianuarie,februarie de indata ce fixeaza data ptr noul test flight,iar daca reusesc sa il zboare pe fondator Richard Branson in spatiu in Q1 posbil chiar 3x+.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate