Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Sunt in dilema. Merita sa aduc masina in tara sau nu?

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1456 replies to this topic

#1369
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tsunnnami, on 07 iunie 2022 - 07:52, said:

Acum am avut si ceva probl de sanatate, dar sunt in revenire.
Sanatate!

 Tsunnnami, on 07 iunie 2022 - 07:52, said:

Ma gandesc ca acolo fara salariu, doar sa stau in casa aia fara sa mai pun utilitatile, mancarea, benzina, plateam in fiecare luna $800 impozit pe casa.
Pai da, de asta se si discuta acolo la greu de savings, 401k si ce mai e ca te ajunge ~$1500/luna doar impozitul la casa cu utilitati (gunoi, apa, canalizare, curent si HOA) si asta e cam o suma minima, fara niciun fel de exces (dar stii si tu asta probabil).
In Romania cred ca e undeva la 10% din suma asta, doar sa stai intr-o casa.

D-asta e bine mai peste tot sa ai mai multe proprietati achitate pana la batranete in zone de interes: locuiesti in una si celelalte iti platesc taxele, utilitatile si o parte din pensie Posted Image

Edited by MembruAnonim, 07 June 2022 - 15:26.


#1370
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,942
  • Înscris: 20.10.2015

 MembruAnonim, on 07 iunie 2022 - 14:59, said:

Sa te acomodezi cu mizeria, aglomeratia si nesimtirea unor concetateni. in rest e ca afara... doar ca aici nu zambesc fals (si eu apreciez asta de ex).
bucuresti nu e mai rau ca multe capitale din afara, ba chiar e mai bine ca unele (a zis cineva de Bruxelles -> acolo nu as trai nici 2 zile de ex, mi se pare urat cu spume).

Ma mir ca te-ai acomodat sa stai la bloc, din nou. Mie mi-ar fi greu...

1. Nu bag in seama mizeria, cu restul sunt okay, asta-i un alt motiv pentru care m-am calit nitel cu UBER-ul
2. La bloc, e discutabil. Ma enerveaza confortul de a avea caldura cand vreau, in rest, am aranjat 2 boxe la subsol, am open space si mi-am construit 4 debarale stil american in loc de dulapuri si sifoniere.

Da, vizez in viitor o casa, acum ma uit in zona Campina

 Catean, on 07 iunie 2022 - 14:36, said:

In Europa fara UK. In Canada banuiesc ca ai cetatenie? Dar in US nu iti expira green cardul ?
Chiar crezi ca-i dificil UK-ul?
Nu ca m-as baga. M-ar fi interesat, dar, de cand esti tu acolo, e greu cu competitia.
Daca nu erai tu... mai mergea

 MembruAnonim, on 07 iunie 2022 - 15:22, said:

Sanatate!
Mersi, lucrez la ea, de azi fac physio + dieta ca mi-am paradit nervul sciatic la o cazatura cu motoru'
Imi revin...

Maine am un al 4-lea interviu in Ungaria. Se pare ca va fi...

Edited by Tsunnnami, 07 June 2022 - 15:37.


#1371
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Tsunnnami, on 07 iunie 2022 - 15:35, said:

Chiar crezi ca-i dificil UK-ul?
Nu ca m-as baga. M-ar fi interesat, dar, de cand esti tu acolo, e greu cu competitia.
Daca nu erai tu... mai mergea


Pentru prieteni cobor si eu nivelul competitional Posted Image  . Te astept oricand, eu prin Romania nu mai calc vreo 5 ani minim, is la dezintoxicare.

Edited by Catean, 07 June 2022 - 15:41.


#1372
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Catean, on 07 iunie 2022 - 15:40, said:

Te astept oricand, eu prin Romania nu mai calc vreo 5 ani minim, is la dezintoxicare.
Posted Image si tu parca ai plecat de prin zona aia mai civlizata a Romaniei (din vest)

#1373
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,942
  • Înscris: 20.10.2015

 Catean, on 07 iunie 2022 - 15:40, said:

Pentru prieteni cobor si eu nivelul competitional Posted Image  . Te astept oricand, eu prin Romania nu mai calc vreo 5 ani minim, is la dezintoxicare.

Din pacate cred ca-s blocat aici cel putin vreo 2 ani.
E grea acomodarea.
Am o invidie pe astia care-s la echilibru de "numa' "
Nici concediu ca lumea nu pot face inca,e  al dracu de multa treaba
Bine ca nu-mi da mandra treaba in plus

 MembruAnonim, on 07 iunie 2022 - 15:43, said:

Posted Image si tu parca ai plecat de prin zona aia mai civlizata a Romaniei (din vest)

Apropo, stii cat e somajul in Bucuresti???
Sub 0.
E un loc de dezvoltare de nu-ti vine a crede.

#1374
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Tsunnnami, on 07 iunie 2022 - 15:55, said:


Am o invidie pe astia care-s la echilibru de "numa' "


Ce mai inseamna echilibru in zilele astea ? Am un job care il pot pierde oricand, sotia trebuie sa se recalifice in tech ca altfel nu are nici o sansa, stau in chirie si nici nu imi pot imagina sa detin ceva la ce preturi is prin Londra. Dar ma simt bine fata de majoritate lumii. Definitia echilibrului se schimba continuu.

#1375
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,942
  • Înscris: 20.10.2015

 Catean, on 07 iunie 2022 - 16:08, said:

Ce mai inseamna echilibru in zilele astea ? Am un job care il pot pierde oricand, sotia trebuie sa se recalifice in tech ca altfel nu are nici o sansa, stau in chirie si nici nu imi pot imagina sa detin ceva la ce preturi is prin Londra. Dar ma simt bine fata de majoritate lumii. Definitia echilibrului se schimba continuu.

Exact,
Echilibru inseamna sa platesti mortage, femeia sa mearga la munca, sa ai un plan de investitii, un fond de 9 luni tampon (salariu 9 luni, fond de avarie), in cazul in care-ti pierzi slujba.
Si tu mai ai cel putin un an pana sa ajungi acolo.
Planul meu era pentru 2 ani, insa se duce in realitate spre 5. Cum si casa vredeam ca va fi locuibila in 4 luni, in realitate a luat 11 luni.

Dar au fost si lucruri pozitive. Razboiul din Ucraina m-a ajutat de numa', neasteptat

#1376
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Echilibrul e mai mult o chestie mentala.
Când nu aveam mai nimic și trăiam din floare în floare eram foarte echilibrat.

Când eram îndatorat pana în gât și puteam fi dat afara și sa pierd absolut tot ce aveam strâns pana atunci ma simțeam echilibrat.

Acum când am aproape totul setat dar am 2 copii pe care simt ca trebuie sa ii aduc la liman am niște frici sa le zic... responsabilitatea a fost transformata în teama și am grija sa nu prea calc în străchini. Deși imboldul meu e sa mușc din mana care m-a hrănit ;) sunt vânător.

Sunt echilibrat azi? Eu zic ca nu. Sunt precaut. Ceea ce nu-mi sta în fire.

#1377
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,942
  • Înscris: 20.10.2015

 MembruAnonim, on 07 iunie 2022 - 19:24, said:

Echilibrul e mai mult o chestie mentala.
Când nu aveam mai nimic și trăiam din floare în floare eram foarte echilibrat.

Când eram îndatorat pana în gât și puteam fi dat afara și sa pierd absolut tot ce aveam strâns pana atunci ma simțeam echilibrat.

Acum când am aproape totul setat dar am 2 copii pe care simt ca trebuie sa ii aduc la liman am niște frici sa le zic... responsabilitatea a fost transformata în teama și am grija sa nu prea calc în străchini. Deși imboldul meu e sa mușc din mana care m-a hrănit Posted Image sunt vânător.

Sunt echilibrat azi? Eu zic ca nu. Sunt precaut. Ceea ce nu-mi sta în fire.

Nu stiu ce intelegi tu prin "echilibrat"
Si nu e o chetie mai mult mentala, e exclusiv mentala

Bineinteles ca erai in echilibru si cand nu aveai nimic, dar si acum esti.
Nu ai 6,000 de chestii pe care nu stii unde sa le duci, traiesti dupa un plan.
Pleci in concediu mai mult de 5 zile?
Inseamna ca esti in echilibru
Ai o locuinta in care-ti place sa traiesti, un venit care sa-ti asigure traiul? Ai hobbies?
Aia inseamna echilibru.

#1378
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Echilibrul este atunci cînd nu ai frici.
Poți să nu ai frici pentru că ești inconștient, ca în tinerețe, sau, poți să nu ai frici pentru că ai ajuns la o vîrstă cînd ai certitudini, cunoști cum să miști cîrma, să nu ajungi pe stînci și să scufunzi nava.

#1379
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Sa ai sau s anu ai frici e doar in capul tau, nu are absolut nici o legatura cu conditiile exterioare.

Ma refer evident la lumea civilizata, care nu e in stare de razboi, nu avem masacre  etc.

#1380
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,942
  • Înscris: 20.10.2015

 crisstonne, on 08 iunie 2022 - 02:47, said:

Echilibrul este atunci cînd nu ai frici.

Nope, eu cel putin nu am echilibru atunci unde nu sunt acolo unde vreau
Daca aveam frici d-astea, pai nu plecam din Romania.

Sa-ti fie mai simplu.
Un imigrant care pleaca in necunoscut, ala nu o sa fie in echilibru decat dupa
ce se aseaza undeva unde va locui cel putin18 luni,
care are o slujba catre care a tins (cea de supravietuire nu se pune),
copiii la scoala, acolo unde se simt bine,
casa mobilata si cu fotoliul in care poate citi cu un pahar de Bordeaux in mana,
masina de care sa se foloseasca oricand, fara surprize,
6-9 luni de venit puse in savings pentru zile negre,
credit cards-uri,
planuri care se deruleaza,
care s-a stabilit la un doctor de familie,
care-si planifica o vacanta mai lunga de o saptamana,
care se apuca sa cheltuiasca pentru cel putin un hobby.

Astea nu-s frici.

Eu, acum inca nu sunt la echilibru, dar in 2009 cand am venit in Romania, eram.

#1381
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
2009?

#1382
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am zis... singura mea frica sunt copiii - adica responsabilitatea.
Nu o suport

#1383
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,942
  • Înscris: 20.10.2015

 MembruAnonim, on 08 iunie 2022 - 08:26, said:

Eu am zis... singura mea frica sunt copiii - adica responsabilitatea.
Nu o suport

Ceea ce e corect.
Iti e teama de ceea ce nu poti controla, e rational

#1384
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bun. Deci nu sunt în echilibru.

Ideea e ca nici nu vad cum s-o rezolv.

Azi copilul a cerut bani sa de ducă la nu știu ce târg în scoala. Ieri ii dăduse soția 30 lei și a zis... ca e puțin. Copil preșcolar ;). Baaaaa... nu e puțin. E deja prea mult. Azi soția a băgat mana în portofel la mine și i-a suplimentat pana la 50 lei, "sa aibă copilul bani". Aste pe lângă miile de euro lunar pt școală. Deja simt presiunea asta, copiii vor crește și cerințele vor crește iar eu nu am chef de fițele lor. Ma gândesc când ai doi din ăștia de 17-19 ani cum e? Nu zic ca și acum vin cu cerințe dar sunt vreau o trotineta, hai o bicicleta, un joc pe computer.

Responsabilitatea și mai ales cheltuielile care vin asociate nu îmi produc liniște. Măcar recunosc.

#1385
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Invata-i valoarea banului. Cum se obtine si cum se cheltuie. Invata-i valoarea muncii, orice fel ar fi ea.
De ai mei ma rugam sa ia bani.... Nu ca as fi fost eu vreun profesor priceput, doar am avut noroc. Dar stiu ca se poate. Cu mult tact ai putea sa il intrebi de ce e putin 30 de lei.

Am mai spus pe aici - nu te plange ca nu te intelege copilu'. O sa te bufneasca plansul cand ai sa realizezi cat de mult intelege de fapt.

Si am mai spus si asta. Ceva vreme in urma, lucram pe valuta, cand destul de putini o faceau. Cand soata avea 35 de dolari pe luna... cand se plangea ca s-a usurat poseta ii replicam simplu, ce pisici ma freci, schimba si tu o suta. Intr-o zi iesea maica-sa la piata (stateam la ea atunci) si-i zice fii-mea, "mamaie, ia si tu niste dulciuri"; "da' n-am eu bani de dulciuri, mamaie..."; la care fiica-mea: "schimba si tu o suta". Nu glumea. Asa intelesese ea ca merg lucrurile.

Chrisule, de sanatate sa te rogi.... restul se rezolva cumva.

Edited by viotl, 08 June 2022 - 12:57.


#1386
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil ii puneai sa care pietre ;)

Ii invat stai calm. Aia mica îmi zicea ieri... auzi da' noi nu suntem asa săraci cum zici tu. Adică cum? Adică suntem asa la mijloc. Mai tata, bogați nu suntem. Dar ok... nu suntem cei mai săraci. După care i-am servit-o pe aia de am învățat o de la Shaq O'Neal. Dacă am fi bogați, eu sunt bogat nu voi ;)
Nu i-a plăcut dar ii tot explic cu munca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate