Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cand este bine sa se faca rambursarea anticipata pentru un credit ipotecar/credit prima casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012

View Postwertyck, on 15 ianuarie 2022 - 12:07, said:

Eu cred a te înșeli. Am depus banii in plus fata de rata datorata și banca a considerat rambursare, când am solicitat rambursarea anticipată, pentru suma depusă, doar suma rămasă, după ce au scăzut rata lunara datorata. Adică dacă rata era 1000 lei și eu am depus 10000 lei, au procesat rata datorata de 1000 lei și au considerat rambursare anticipata doar pe diferența de 9000 lei.

Depinde si când faci rambursarea anticipată, daca am Inteles bine ce ai spus mai sus. Cel mai bine o faci in ziua imediat următoare scadenței. Sper sa nu vb de lucruri diferite sau daca mi-ai răspuns mie.

#38
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,679
  • Înscris: 13.03.2005
Da,așa e.Sa o faci după ce ai plătit rata și a trecut ziua scadentei... Nu a fost cazul meu.

#39
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
E normal ca au considerat plata anticipata doar 9000 lei, din moment ce 1000 lei oricum ii plateai pentru rata. Dar dacă aveai soldul de 210000 sa zicem, după plata celor 10000, ți-au scăzut întâi 700 lei din principal, presupunând ca din rata de 1000 lei, 300 înseamnă dobânda. Apoi au mai scăzut 9000 lei din principal. In final soldul a ajuns 200300 lei. S-a întâmplat așa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate