Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Cartela PrePay pentru router 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
O persoana are routerul D-link DWR-921, achitat integral, cu un abonament Vodafone WiFi Acasa, cu 8 euro. ( trafic 50GB )

Poate folosi in router o cartela Prepay Vodafone cu extraoptiunea de 5 euro ? (trafic 60 gb + GB cadou daca se va juca in my vodafone)

E mai ieftin si traficul e mai mare, numai sa nu fie vreo problema din partea celor de la Vodafone. Multumesc !

Edited by Cristian_Medias, 21 September 2020 - 10:15.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate folosi orice cartela.

#3
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011

View PostCristian_Medias, on 21 septembrie 2020 - 10:08, said:


Poate folosi in router o cartela Prepay Vodafone cu extraoptiunea de 5 euro ?


Teoretic, da! Practic însă se pare că Vodafone face o măgărie și nu lasă SIM-uri cu oferte voce să funcționeze în dispozitive exclusiv de date. Poți să încerci și să ne spui cum este de fapt? Sau altcineva care are posbilitatea de a încerca?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta de unde "se pare"? Ca poate doar ți se pare.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostxCSSx, on 21 septembrie 2020 - 13:03, said:


Teoretic, da! Practic însă se pare că Vodafone face o măgărie și nu lasă SIM-uri cu oferte voce să funcționeze în dispozitive exclusiv de date. Poți să încerci și să ne spui cum este de fapt? Sau altcineva care are posbilitatea de a încerca?
Ba functioneaza. Nu merge automat fiindca isi ia APN-ul de la SIM-urile data only. Il pui pe cel de prepaid si o sa mearga.

#6
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011

View PostMembruAnonim, on 21 septembrie 2020 - 13:14, said:

Asta de unde "se pare"? Ca poate doar ți se pare.

Exact asta am zis și eu: că „se pare”. :) Dacă pe la alții, iau cartela o bagă în tabletă (de exemplu) și merge fără probleme, la ăștia nu.

View PostMembruAnonim, on 21 septembrie 2020 - 13:17, said:

Ba functioneaza. Nu merge automat fiindca isi ia APN-ul de la SIM-urile data only. Il pui pe cel de prepaid si o sa mearga.

Nu m-am gândit la asta având în vedere activarea automată în cazul altor operatori. Care sunt setările necesare pentru un prepaid de Vodafone?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Merge pentru ca Orange si Telekom au acelasi APN, Vodafone nu si parca nici Digi Mobil.


Pentru prepaid Vodafone tre sa pui live.vodafone.com la APN.

#8
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011

View PostMembruAnonim, on 21 septembrie 2020 - 13:47, said:

Merge pentru ca Orange si Telekom au acelasi APN, Vodafone nu si parca nici Digi Mobil.


Pentru prepaid Vodafone tre sa pui live.vodafone.com la APN.

La Digi merge, că am. Voi încerca și cu prepaid Vodafone când voi putea.

#9
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 26.06.2013
Vezi ca si username-ul este diferit pentru cartela normala: https://www.vodafone...afone/index.htm

"Setările pentru internet pentru Cartela Vodafone sunt:
APN: live.vodafone.com
User: live
Parola: Nu se completează"

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View PostxCSSx, on 21 septembrie 2020 - 13:03, said:


Teoretic, da! Practic însă se pare că Vodafone face o măgărie și nu lasă SIM-uri cu oferte voce să funcționeze în dispozitive exclusiv de date. Poți să încerci și să ne spui cum este de fapt? Sau altcineva care are posbilitatea de a încerca?
Eu am pus prepay Vodafone cu oferte de tot felul in modemuri si au mers perfect.
Modemul/routerul sa nu fie blocat pe vreo retea si apn-ul setat corect.

#11
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 08.03.2011
DWR921 nu a fost vindut codat, merge in orice retea

pentru majoritatea retelelor routerul "stie" setarile pentru apn

in cazut cartelei de voce Vodafone, trebuie setat manual apn-ul live.vodafone.com

nu este nevoie de user si parola

telekom are apn broadband, orange apn net, mai exista la fiecare operator si alte apn-uri in functie de tipul de abonament

la Digi apn-ul oficial este internet insa merge cu orice apn



#12
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

View PostxCSSx, on 21 septembrie 2020 - 13:03, said:



Teoretic, da! Practic Ă®nsă se pare că Vodafone face o măgărie și nu lasă SIM-uri cu oferte voce să funcționeze Ă®n dispozitive exclusiv de date. Poți să Ă®ncerci și să ne spui cum este de fapt? Sau altcineva care are posbilitatea de a Ă®ncerca?

Bati campii domnule , daca nu stii numai balmaji degeaba.

In router daca bagi un sim de voce schimbi apn din internet.vodafone.ro in live.vodafone.com

Daca perioada contractuala sa terminat clientul are dreptul la decodare gratuita si poate baga un sim de Orange in care schimba apn din router in NET.

De ce postati oameni buni daca informatii aveti ZERO?

View PostMembruAnonim, on 21 septembrie 2020 - 13:47, said:

Merge pentru ca Orange si Telekom au acelasi APN, Vodafone nu si parca nici Digi Mobil.


Pentru prepaid Vodafone tre sa pui live.vodafone.com la APN.

Nu au acelasi apn pe voce

Orange are : net
Telekom : broadband
Vdf : live.vodafone.com
Digi : internet

View PostAlexutzulro, on 21 septembrie 2020 - 13:50, said:

Vezi ca si username-ul este diferit pentru cartela normala: https://www.vodafone...afone/index.htm

"Setările pentru internet pentru Cartela Vodafone sunt:
APN: live.vodafone.com
User: live
Parola: Nu se completează"

Gresit, daca completezi useri bagi si parola vodafone, daca nu iti cere aparatu user si parola lasi campuri goale

Au fost anumite routere de la anumiti furnizori de nu puteai salva apn, iti cerea camp obligatoriu. Dar nu se recomanda parola si user

Edited by HeroicStar, 22 September 2020 - 10:24.


#13
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 26.06.2013
Așa este, am verificat lista cu APN-urile și ai dreptate. Atunci de ce este scris greșit pe site-ul Vodafone? Daca au scris username-ul trebuiau să scrie și parola...

#14
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View PostHeroicStar, on 22 septembrie 2020 - 10:27, said:

Bati campii domnule , daca nu stii numai balmaji degeaba.

In router daca bagi un sim de voce schimbi apn din internet.vodafone.ro in live.vodafone.com

Daca perioada contractuala sa terminat clientul are dreptul la decodare gratuita si poate baga un sim de Orange in care schimba apn din router in NET.

De ce postati oameni buni daca informatii aveti ZERO?



Nu au acelasi apn pe voce

Orange are : net
Telekom : broadband
Vdf : live.vodafone.com
Digi : internet



Gresit, daca completezi useri bagi si parola vodafone, daca nu iti cere aparatu user si parola lasi campuri goale

Au fost anumite routere de la anumiti furnizori de nu puteai salva apn, iti cerea camp obligatoriu. Dar nu se recomanda parola si user
Asa este.

La Vodafone la APN-uri e fara user/password. Niciodata nu am folosit asa ceva.
Pana si in mesajele de configurare trimise de Vodafone nu exista asa ceva.

#15
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

View PostAlexutzulro, on 22 septembrie 2020 - 11:23, said:

Așa este, am verificat lista cu APN-urile și ai dreptate. Atunci de ce este scris greșit pe site-ul Vodafone? Daca au scris username-ul trebuiau să scrie și parola...

Probabil ce scriu eu aici e mai sigur decat pe siteuri si alte surse :)) odata ce am lucrat cu ele 7 ani

#16
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Deci nu ar bloca cei de la Vodafone cartela, daca observa ca e introdusa intr-un router strict pentru net ? Persoana in cauza va trebui sa inchida un abonament, care nu se mai gaseste pe piata, decat la pret dublu fata de momentul in care a incheiat contractul si deasta intreb, ca sa fiu sigur ca nu va anula abonamentul si sa intampine probleme cu cartela.

#17
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Exista riscul blocarii, dar nu pe motiv ca e introdus sim-ul intr-un router, ci pe alte criterii.
Am patit sa imi fie deconectata cartela prepay desi era bagata si folosita intr-un telefon, dupa ce le-am cerut lamuriri nici unul nu a vrut sa spuna de ce a fost deconectata, unii au bagat placa "s-a demagnetizat cartela".
In final se rezolva, doar ca te pun pe drumuri sa iei alta cartela sa iti transfere numarul pe cartela noua.

#18
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

View PostCristian_Medias, on 22 septembrie 2020 - 12:34, said:

Deci nu ar bloca cei de la Vodafone cartela, daca observa ca e introdusa intr-un router strict pentru net ? Persoana in cauza va trebui sa inchida un abonament, care nu se mai gaseste pe piata, decat la pret dublu fata de momentul in care a incheiat contractul si deasta intreb, ca sa fiu sigur ca nu va anula abonamentul si sa intampine probleme cu cartela.

Boss eu analizam aceste lucruri acum 2 ani, timp de 7 ani, singura reglementare la routere a fost ca daca aveai abonament de date prin router numit Wifi Acasa, nu aveai voie sa parasesti judetul cu el pt ca era considerat serviciu fix si se bloca. Acum nu mai exista nici o regula, se pot baga cartele in router, de la orice companie daca il ai decodat. Nu intereseaza pe nimeni ca tu bagi sim in router, telefon, tableta, frigider, adidasi, aer conditionat, navigatie in masina, sau alarma cu  senzori. Se ofera serviciul prin sim.

Singura reglementare e pe SMS unde daca te apuci si bagi cartela intr-o masinarie care da sms-uri multe in acelasi timp, blocheaza sim pt abuz

View Postgooroo, on 22 septembrie 2020 - 12:50, said:

Exista riscul blocarii, dar nu pe motiv ca e introdus sim-ul intr-un router, ci pe alte criterii.
Am patit sa imi fie deconectata cartela prepay desi era bagata si folosita intr-un telefon, dupa ce le-am cerut lamuriri nici unul nu a vrut sa spuna de ce a fost deconectata, unii au bagat placa "s-a demagnetizat cartela".
In final se rezolva, doar ca te pun pe drumuri sa iei alta cartela sa iti transfere numarul pe cartela noua.

SMS abuz sau conferinte in 3 la greu. Mai sunt si alte criterii : frauda, amenintari la tel etc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate