Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1915 replies to this topic

#1405
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.08.2020
Bună ziua,

am primit și a 2-a ofertă (pe care va trebui să o discutăm și cu ei deoarece la bucatărie am cerut ca geamul de 200*70 să fie fix, iar la garaj considerăm că e suficient dacă se deschide doar cel de pe mijloc + ușa de la garaj care nu are deloc sticlă).
De asemenea nu am înțeles la ușa principală de intrare dacă puiul are sticlă sau nu (eu cred că nu au pus).

Așteptăm păreri și mulțumim!

Attached Files



#1406
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.08.2020
Dar cu ofertantii v-ati vazut?

In primul rand intre oferte este o diferenta de 4mp (suprafata) si o piesa de tamplarie (sunt date care apar la sfarsitul ofertelor).
Mai sunt diferente de culoare la usile de bucatarie, garaj si de configurare la cea dintre garaj si casa, cred ca am observat si ceva diferente la configurarea deschiderilor ferestrelor. Am mai observat o diferenta de configurare la fereastra mare de la living, dar asta tine de ofertanti.

Daca mariti poza o sa vedeti pe oferta 2 in stanga sus a partii fixe configuratia sticlelor, daca aceasta exista inseamna ca si sticla exista.
Pentru montajul cu benzi de etansare mai ales, dar si in general, golurile de geam ar trebui sa fie tencuite si curate (fara praf).

Imbunatatiri pentru eficienta termica, mare lucru nu pot fi aduse, dar, pentru functionalitate si pentru ca eficienta termica pe profil si sticla sa nu fie zero dupa ce bate vantul pe langa ele, armaturi de 2mm ar fi de preferat, avand in vedere dimensiunile si faptul ca la exterior tamplaria este colorata. La Helios apar armaturile pe oferte, exista cateva de 2mm dar majoritatea sunt de 1.5mm. Nu vorbim de ferestre mici, majoritatea sunt mari, sa ai montant de 2300mm armat cu 1.5 mm nu este bine deloc. Mai avem aici un coleg care are montant armat cu 1.5mm pe oferta, dar nu pot sa le raspund eu tuturor.

#1407
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.08.2020
Bună seara,
Cu aceștia doi de la care am primit ne-am văzut față în față. In oferta V1 ușa principală de intrare e în alt fișier de acolo diferența de componente.
Cele 2 uși secundare sunt una de la bucătărie spre terasă și cealaltă e de la garaj spre exterior.
Am observat și eu ulterior că în oferta V2 aceste uși sunt albe pe interior și geamurile nu se deschid la fel. Pentru V2 ar trebui să-i întrebăm ce armătură folosesc?
Mulțumesc!


#1408
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.08.2020
Da ar trebui intrebati ce armaturi folosesc, da, am uitat de usa ca este separat. Apropo de usa/usi, pentru izolare termica buna diferenta intre prag de aluminiu si toc in partea de jos, aceasta este importanta. Intrebati ofertantii despre avantajele si dezavantajele pragului de aluminiu. In principiu este simplu, pragul de aluminiu nu izoleaza termic la fel de bine ca si tocul (rama fixa), este insa mai ingust (20mm) si mai rezistent. Tocul (rama fixa) izoleaza mult mai bine, dar este mai mare, inestetic, incomod. Cel mai bine este sa vorbiti cu ofertantii despre cele doua variante, sa vi se explice diferentele, avantajele si dezavantajele pragului de aluminiu.

La armaturi trebuie sa fiti siguri ca vor fi de 2mm la usi si la ferestrele mari.

Inca ceva, pe oferta helios nu vad solbancuri si adaosuri de toc (extensii) sub usi. Pe oferta q fort apar sub denumirile “adaptor montaj glaf” si “profil inaltare”, ele ar trebui sa se regaseasca la toti ofertantii.

#1409
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.08.2020

 Dorel-Jefuitorul, on 19 august 2022 - 08:01, said:

Da ar trebui intrebati ce armaturi folosesc...

La armaturi trebuie sa fiti siguri ca vor fi de 2mm la usi si la ferestrele mari.

Inca ceva, pe oferta helios nu vad solbancuri si adaosuri de toc (extensii) sub usi. Pe oferta q fort apar sub denumirile “adaptor montaj glaf” si “profil inaltare”, ele ar trebui sa se regaseasca la toti ofertantii.

Mulțumesc de informații!
După ce adunăm toate observațiile/întrebările pe care le avem vom lua iar legătura cu cei care ne-au trimis ofertele. O zi plăcută!

#1410
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021
ce parere aveti de ofertele acestea 2? si cum s-ar explica diferenta semnificativa intre greutatile totale dintre cele doua oferte

Attached Files



#1411
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 andrew_zx, on 20 august 2022 - 18:30, said:

ce parere aveti de ofertele acestea 2? si cum s-ar explica diferenta semnificativa intre greutatile totale dintre cele doua oferte
diferențele de greutate se explică așa:la prima oferta ai sticla termopan,profil 73 ( care e cel mai slab de la salamander),o feronerie incompletă și destul de slăbuță,armatura mai mult că sigur e 1,5( poate și mai subțire),.    La adf ai tripan,armaturi de 2( posibil pe toc rectangulare) feronerie completa. Un sfat : cînd cereți oferte cereți pe aceleași profile ( sau comparabile) ,aceeași configurați a feroneriei( de la producători consacrați),aceeași armaturi ( de 2) precum și aceleași accesorii ( minere uși și ferestre,balamale etc),atunci vedeți exact diferențele dintre oferte,greutățile Sint pur estimative scoase din program

#1412
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021

 Timplarualin, on 20 august 2022 - 20:09, said:

diferențele de greutate se explică așa:la prima oferta ai sticla termopan,profil 73 ( care e cel mai slab de la salamander),o feronerie incompletă și destul de slăbuță,armatura mai mult că sigur e 1,5( poate și mai subțire),. La adf ai tripan,armaturi de 2( posibil pe toc rectangulare) feronerie completa. Un sfat : cînd cereți oferte cereți pe aceleași profile ( sau comparabile) ,aceeași configurați a feroneriei( de la producători consacrați),aceeași armaturi ( de 2) precum și aceleași accesorii ( minere uși și ferestre,balamale etc),atunci vedeți exact diferențele dintre oferte,greutățile Sint pur estimative scoase din program

crezi ca merita diferenta de pret pt. oferta de la adf?

#1413
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 andrew_zx, on 20 august 2022 - 20:14, said:







crezi ca merita diferenta de pret pt. oferta de la adf?
da,un lucru bun costa

Edited by Timplarualin, 20 August 2022 - 20:52.


#1414
alfa33

alfa33

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.02.2022

 conu71, on 17 august 2022 - 09:12, said:



pare o oferta corecta. ce as cere in plus: sticla 4 sezoane pe exterior, eventual o sticla de 6 mm la mijloc pentru ca ai latimi si inaltimi destul de mari la sticla.

multumesc !

#1415
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021

 Timplarualin, on 20 august 2022 - 20:51, said:

da,un lucru bun costa

mai am o oferta din alta parte, nu am mai pus o aici pentru ca a gresit firma si a adaugat eronat 2 paneluri de 640mm la fereastra 3, cea de balcon, asa-dar pretul crescand. insa e tot un 76 md premium, doar ca cea de la adf are un coeficient termic superior cu un Uw total: 0.80 W/m2K, iar cea de la pajero, oferta atasata aici mai jos are un coeficient de transfer termic total: 1.23 W/m²K, teoretic mult inferior. cum crezi ca se explica diferenta asta majora? sa fie de la geam?

Attached Files


Edited by andrew_zx, 21 August 2022 - 06:49.


#1416
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 22.02.2009

 andrew_zx, on 21 august 2022 - 06:49, said:

mai am o oferta din alta parte, nu am mai pus o aici pentru ca a gresit firma si a adaugat eronat 2 paneluri de 640mm la fereastra 3, cea de balcon, asa-dar pretul crescand. insa e tot un 76 md premium, doar ca cea de la adf are un coeficient termic superior cu un Uw total: 0.80 W/m2K, iar cea de la pajero, oferta atasata aici mai jos are un coeficient de transfer termic total: 1.23 W/m²K, teoretic mult inferior. cum crezi ca se explica diferenta asta majora? sa fie de la geam?

La adf ai tripan si la pajero ai bipan , si pana la urma acele valori sunt asa asa de ochiul lumi sa atraga atentia au ele ceva relevanta pe acolo . la pajero  pe langa cele 2 paneluri sunt si doua cuplari de 90 de grade care cresc pretul.La nici una din oferte nu vad solbanuri,  dupa configuratie este vb de un apartament .

#1417
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021
si in ce situatii e de preferat tripan in loc de geam standard? e de preferat tripan pentru o izolatie termica/fonica mai buna?

Edited by andrew_zx, 21 August 2022 - 15:26.


#1418
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 andrew_zx, on 21 august 2022 - 15:26, said:

si in ce situatii e de preferat tripan in loc de geam standard? e de preferat tripan pentru o izolatie termica/fonica mai buna?
da,mai ales că ai un profil cu 3 garnituri ,e păcat să nu îl configurezi ( echipezi) cum trebuie, diferența între termopan și tripan e de 12-16 euro +tva mp

#1419
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 22.02.2009

 andrew_zx, on 21 august 2022 - 15:26, said:

si in ce situatii e de preferat tripan in loc de geam standard? e de preferat tripan pentru o izolatie termica/fonica mai buna?

Un tripan configurat  corect este mai bun fonic/termic decat unul bipan ,dar au existat  pe aici oferte cu bipan batea si tripanulPosted Image Posted Image,  problema este daca o duci spre extrema  coeficient fonic s-ar putea sa pierzi din coeficient termic ,intrebi cel care iti configureaza, orice mica fisura face loc la zgomot deci ,fisura poate fii si pe langa toc si spuma , as zice sa folosesti si benzi de etansare.

#1420
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Aveti recomandari de firme care realizeaza montaj profesional in zona Oradea?

#1421
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Colegul Dorel-Jefuitorul cred ca ar putea sa te ajute.

#1422
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021
am restrans ofertele la acestea doua, sunt asemenatoare iar una dintre ele fiind putin mai ieftina. care mi-o recomandati dintre acestea doua? eu m-as duce pe cea de la ADF. nu sunt mentionate nr. de camere ale profilului dar ma gandesc ca sunt 5 camere.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate