Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1910 replies to this topic

#1387
ooctaa

ooctaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.07.2022
Salutare,

Pareri despre configuratia acestor 2 oferte?
Sticla / feronerie / accesorii

PS: Aluplast vine inlocuit cu rehau in V2

Orice feedback e bine venit
Multumesc

Attached Files

  • Attached File  V1.pdf   1.83MB   60 downloads
  • Attached File  V2.pdf   679.87K   40 downloads


#1388
laz123

laz123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.12.2015

View PostDorel-Jefuitorul, on 26 iulie 2022 - 20:58, said:

La cabanele tip A este o problema, tamplaria are forma neregulata, dimensiunile sunt agabaritice, necesita ranforsari. La tamplaria cu profile pvc toate acestea cresc costurile. La tamplaria cu profile din lemn stratificat posibil ca lucrurile sa stea un pic altfel. Colegul nostru Dead este din Cj cred (aproape de tine), face tamplarie din lemn stratificat, el intra rar aici vezi cum poti si ia legatura cu el.
Nu chiar,
-in fata parter un 4x2m,etaj usa balcon 1x2m
-in spate un geam de baie 0,5x0,5,bucatarie 1x1,5m,etaj ,1x1,5m

#1389
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postooctaa, on 26 iulie 2022 - 22:40, said:

Salutare,

Pareri despre configuratia acestor 2 oferte?
Sticla / feronerie / accesorii

PS: Aluplast vine inlocuit cu rehau in V2

Orice feedback e bine venit
Multumesc

Poate nu vad eu bine V2, nu vad aluplast.

Pai, in v1 ti se ofera un hst urias + solbancuri si cam atat, abia au pus un 331 cu 331 la aproape 5,5 mp de sticla, iar armatura pentru cerceveaua hst de 1,5mm este uluitoare. In v2 ai cercevele intermediare la ferestrele mari, ai armaturi de 2mm, solbanc-uri, extensii de toc si 3 slide-uri simple,  sticle duplex cu 441. Si sigur, mai sunt lucruri de spus despre ambii ofertanti, rigidizari canci (la rehau e si complicat aspectul asta).

Eu as merge pe v2 daca doar astea sunt optiunile pe geneo, dar nu “stralucesc” nici ei. Profilul permite pachet de geam de 52mm. Daca primesti pachet de geam de 44mm mai bine mergi pe gealan s8000, este mult mai ieftin (glumesc, nu este comparabil), serii economice de la salamander permit pachete de geam identice sau mai mari (nici acestea nu sunt comparabile). Atat la salamander cat si la gealan exista variante care permit pachete de 52mm si au si trei garnituri, plus profilele kommerling/trocal, la fel ca geneo, dar evident nici acestea nu sunt comparabile.

Tu ca profil ai facut cea mai buna alegere pentru o astfel de lucrare, teoretic. Practic geamul de 44mm de pe un gealan s8000 izoleaza la fel de bine ca si geamul de 44mm de pe geneo. Gealan S8000 care este un produs economic nu are trei garnituri, dar si Geneo sau alt profil cu trei garnituri, acestea au trei garnituri doar pe deschideri. Unde sunt parti fixe sunt tot doua garnituri (tu platesti trei garnituri pe toata lucrarea) si ramele (tamplaria) ocupa o suprafata nesemnificativa comparativ cu pachetul de geam.

View Postlaz123, on 27 iulie 2022 - 06:57, said:

Nu chiar,
-in fata parter un 4x2m,etaj usa balcon 1x2m
-in spate un geam de baie 0,5x0,5,bucatarie 1x1,5m,etaj ,1x1,5m

Nu suna rau, ti-as face oferta de la Arad dar nu cred ca este in interesul tau.

#1390
ooctaa

ooctaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.07.2022
Poate nu vad eu bine V2, nu vad aluplast.

Pai, in v1 ti se ofera un hst urias + solbancuri si cam atat, abia au pus un 331 cu 331 la aproape 5,5 mp de sticla, iar armatura pentru cerceveaua hst de 1,5mm este uluitoare. In v2 ai cercevele intermediare la ferestrele mari, ai armaturi de 2mm, solbanc-uri, extensii de toc si 3 slide-uri simple,  sticle duplex cu 441. Si sigur, mai sunt lucruri de spus despre ambii ofertanti, rigidizari canci (la rehau e si complicat aspectul asta).

Eu as merge pe v2 daca doar astea sunt optiunile pe geneo, dar nu “stralucesc” nici ei. Profilul permite pachet de geam de 52mm. Daca primesti pachet de geam de 44mm mai bine mergi pe gealan s8000, este mult mai ieftin (glumesc, nu este comparabil), serii economice de la salamander permit pachete de geam identice sau mai mari (nici acestea nu sunt comparabile). Atat la salamander cat si la gealan exista variante care permit pachete de 52mm si au si trei garnituri, plus profilele kommerling/trocal, la fel ca geneo, dar evident nici acestea nu sunt comparabile.

Tu ca profil ai facut cea mai buna alegere pentru o astfel de lucrare, teoretic. Practic geamul de 44mm de pe un gealan s8000 izoleaza la fel de bine ca si geamul de 44mm de pe geneo. Gealan S8000 care este un produs economic nu are trei garnituri, dar si Geneo sau alt profil cu trei garnituri, acestea au trei garnituri doar pe deschideri. Unde sunt parti fixe sunt tot doua garnituri (tu platesti trei garnituri pe toata lucrarea) si ramele (tamplaria) ocupa o suprafata nesemnificativa comparativ cu pachetul de geam.


—————————————————
Multumesc pentru raspuns, rectific culisanta Synego v-a fi inlocuita cu Geneo mergand pe sistemul cu ridicare.
Elimanand V1, luat in considerare spusele tale de mai sus, revin in runda finala cu V2 si V3

In V3 ma gandesc sa mergem full Geneo si sa scoatem 4S ( nu-mi place efectul de oglindire din exterior) si sa marim pachetul de geam pana in 52mm
PS: vom avea si rulouri aluminiu tencuibile

As aprecia o analiza si comparatie intre cele doua oferte ramase V2/V3

Multumesc
Octa

Attached Files

  • Attached File  V2.pdf   679.87K   11 downloads
  • Attached File  V3.pdf   2.73MB   9 downloads


#1391
ooctaa

ooctaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.07.2022

View PostDorel-Jefuitorul, on 27 iulie 2022 - 23:21, said:



Poate nu vad eu bine V2, nu vad aluplast.

Pai, in v1 ti se ofera un hst urias + solbancuri si cam atat, abia au pus un 331 cu 331 la aproape 5,5 mp de sticla, iar armatura pentru cerceveaua hst de 1,5mm este uluitoare. In v2 ai cercevele intermediare la ferestrele mari, ai armaturi de 2mm, solbanc-uri, extensii de toc si 3 slide-uri simple,  sticle duplex cu 441. Si sigur, mai sunt lucruri de spus despre ambii ofertanti, rigidizari canci (la rehau e si complicat aspectul asta).

Eu as merge pe v2 daca doar astea sunt optiunile pe geneo, dar nu “stralucesc” nici ei. Profilul permite pachet de geam de 52mm. Daca primesti pachet de geam de 44mm mai bine mergi pe gealan s8000, este mult mai ieftin (glumesc, nu este comparabil), serii economice de la salamander permit pachete de geam identice sau mai mari (nici acestea nu sunt comparabile). Atat la salamander cat si la gealan exista variante care permit pachete de 52mm si au si trei garnituri, plus profilele kommerling/trocal, la fel ca geneo, dar evident nici acestea nu sunt comparabile.

Tu ca profil ai facut cea mai buna alegere pentru o astfel de lucrare, teoretic. Practic geamul de 44mm de pe un gealan s8000 izoleaza la fel de bine ca si geamul de 44mm de pe geneo. Gealan S8000 care este un produs economic nu are trei garnituri, dar si Geneo sau alt profil cu trei garnituri, acestea au trei garnituri doar pe deschideri. Unde sunt parti fixe sunt tot doua garnituri (tu platesti trei garnituri pe toata lucrarea) si ramele (tamplaria) ocupa o suprafata nesemnificativa comparativ cu pachetul de geam.



Nu suna rau, ti-as face oferta de la Arad dar nu cred ca este in interesul tau.

Multumesc pentru raspuns, rectific culisanta Synego v-a fi inlocuita cu Geneo mergand pe sistemul cu ridicare.
Elimanand V1, luat in considerare spusele tale de mai sus, revin in runda finala cu V2 si V3

In V3 ma gandesc sa mergem full Geneo si sa scoatem 4S ( nu-mi place efectul de oglindire din exterior) si sa marim pachetul de geam pana in 52mm
PS: vom avea si rulouri aluminiu tencuibile

As aprecia o analiza si comparatie intre cele doua oferte ramase V2/V3

Multumesc
Octa

Attached Files

  • Attached File  V2.pdf   679.87K   16 downloads
  • Attached File  V3.pdf   2.73MB   19 downloads


#1392
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, pe v3 in continuare apar armaturile de 1,5mm, in continuare la specificatia “cercevea” apare z57 la ferestre foarte mari.

Deci ramane v2 cu armaturi de 2mm si cercevele z84.

#1393
adrian9235

adrian9235

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.04.2010
@conu71 multumesc frumos pentru informatii si recomandari!
Multa sanatate !

Eu am ales, la sfatul sau, un geam tripan 44mm, LowE + Float + 4 Seasons [+AG], iar pt o suprafata de aprox 6,67 mp am platit 1674 euro.

#1394
icecold3008

icecold3008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.08.2007
Buna ziua. Vreau sa inchid un balcon (orientat S) si as opta pt Rehau. Am oferta pt 2 si 3 sticle, dar diferenta de coeficient mi se pare f mica (1,52 vs 1,64). E normal asa? In cazul asta merita sa dau 55€ in plus? Daca aveti vreo alta recomandare/sugestie as aprecia. Multumesc!

Attached Files



#1395
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Daca la trei sticle pachetul de geam ar fi de 40mm atunci da, ar merita. Altfel, pachetul de 32mm este doar sa te dai mare ca ai trei sticle.

#1396
ILIE31

ILIE31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.01.2008
salutare. se poate o parere despre acesta oferta ?

Attached Files



#1397
alfa33

alfa33

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.02.2022
Va salut,
as dori si eu o parere despre oferta atasata. Tehnic si financiar.
Doresc sa imi schimb geamul din living (12 ani, Salamander, 2 foi), in idea in care iarna se simte o pierdere f mare de caldura, iar vara e extrem de fierbinte si geamul si tocul.

rog pe cei experimentati, sa ma ajutati sa aleg solutia/configuratia cea mai eficienta termic.


merci

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 08 August 2022 - 18:18.


#1398
PEDIA76

PEDIA76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.06.2008
Salut tuturor,

Cum vi se pare oferta atasata? Este pentru un balcon de apartament la bloc.

Dupa ce oferte am vazut pe aici... imi pare ca lipsesc ceva elemente sau nu ma pricep eu sa citesc printre randuri.

Nu vreau top dar nici sa arunc cu banii pe tamplarie proasta din start.

Am oferta si pe Gealan S8000 si Veka Softline 70 AD , prima este evident cea mai ieftina iar ultima top la pret.

Cea pe care o atasez aici este la mijloc... Posted Image

Multumesc,

Attached Files



#1399
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Posteaza si gealan s 8000 sa vedem. Pentru ce ai tu acolo este absolut ok s8000, streamline 76 si veka 70 nu merita nici un leu in plus in cazul tau, ai pachet de geam termopan (cu doua sticle).

De lipsit nu lipsesc neaparat elemente, adica balconul va fi ok si asa. Poate mai multe deschideri ti-ar fi utile, dar cresc semnificativ costul, poate niste profile de compensare sus ar fi utile, dar si acestea cresc costul, solbancuri nu stiu (ai 8 profile de imbinare rotunde).

La astfel de balcoane important este cel care masoara, el este mai important decat denumirile de profile.

#1400
PEDIA76

PEDIA76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.06.2008
Atasez si oferta pe Gealan S8000 cu o mentiune totusi...

Oferta este cea initiala pe baza pozelor facute de mine, nu am reusit sa-i conving sa vina de la inceput sa masoare, au spus ca ma costa deplasarea 200 lei... Posted Image

Dupa ce am acceptat oferta estimativa, cea atasata, au venit la masuratori insa oferta a crescut la 1850 euro dar fara sa-mi dea ceva scris.... Posted Image

Nu prea mi-a placut de el, lasa impresia ca imi face o favoare cumva...

Pretul de lista de 2800 euro mi se pare un mare bulshit pentru tamplaria asta insa cu discount de 55% in luna august pretul se mai apropie de realitate, zic eu.....Posted Image

Ideea este ca, cu astfel de gogorite de marketing nu prea am incredere in calitatea lucrarii la final.

Attached Files



#1401
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Pai ti-a facut o favoare, nu “cumva” ci pe bune. A pierdut ceva timp cu masuratul, oferta initiala, plus costurile cu deplasarea. Pacat ca nu a fost suficient de inteligent incat sa duca favoarea pana la sfarsit si sa faca si oferta finala scrisa. Nu mai avea nimic de pierdut decat sa faca oferta finala scrisa, cateva minute, plus cateva minute sa explice diferentele de pret si sa-si promoveze idea de produs ofertat. Eu n-am tarif pentru deplasare la masuratori, doar daca sunt in alt judet sau alta tara. Nici nu am motive, am avut foarte putine situatii in care sa fac astfel de “favoruri” si sa pierd lucrarea. Dar ii inteleg pe cei care au tarif pentru timpul si banii lor, poate ca au pierdut mai mult timp si bani decat mine.

Intradevar discount-uri de 55% sunt utopie, nu exista, cei care fac astfel de discount-uri vor ca beneficiarii sa inteleaga ca ar cumpara un produs la comanda,nou, cu garantie, la mai putin de jumatate din valoarea produsului. Asa ceva nu exista in nici un domeniu, nu doar la termopane.

Un astfel de ofertant este intradevar de evitat (chiar daca produsul lui din punct de vedere al profilului poate fi ok), nu stii unde vrea sa te mai “joace”, poate la sticla, poate la feronerie, poate la montaj, configurare.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 11 August 2022 - 19:14.


#1402
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007
Problema cu discountul e din cauza bazei de date de Winarhi. Dacă ofertantul nu pune discountul, iese prețul astronomic. E nevoit să îl pună din cauza celor care au făcut baza de date. E o tâmpenie, dar de cele maI multe ori, nu e vina celui care ofertează.

#1403
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postalfa33, on 06 august 2022 - 23:29, said:

Va salut,
as dori si eu o parere despre oferta atasata. Tehnic si financiar.
Doresc sa imi schimb geamul din living (12 ani, Salamander, 2 foi), in idea in care iarna se simte o pierdere f mare de caldura, iar vara e extrem de fierbinte si geamul si tocul.

rog pe cei experimentati, sa ma ajutati sa aleg solutia/configuratia cea mai eficienta termic. eventual, cere pret si pentru bagheta calda intre sticle(warm edge).


merci


pare o oferta corecta. ce as cere in plus: sticla 4 sezoane pe exterior, eventual o sticla de 6 mm la mijloc pentru ca ai latimi si inaltimi destul de mari la sticla.

#1404
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2020
Bună ziua,
Am început să cerem oferte(am cerut 4 până în acest moment, dar nu le-am primit încă pe toate) pentru tâmplărie la o casă în construcție.
Suntem pe lângă în acest domeniu, mai ales că există atâtea variante de profile, configurări la sticlă și accesorii.
Am dori o părere despre oferta atașată, atât tehnic cât și financiar(dacă se poate).

Ce se poate schimba/îmbunătății pentru a obține o eficiență termică mai ok ?
La fereastra 1 și 2 noi am cerut o configurare cu 2 sticle ca să putem compara prețul/eficiența cu restul ferestrelor, dar la ce valori s-au obținut cel mai probabil vom merge tot pe o configurare de 3 sticle.
O altă nedumerire e legată de configurarea ușii principale de acces în casă (golul e de 150 pe 230) : va fi o parte fixă (pui) cu sticlă și ușa în sine. Pentru ușă cum e mai ok să alegem configurarea pentru a fi mai eficientă termic : cu sticlă sau panou plin?
Avem și o ofertă pentru ușa principală, doar că nu e trecut și coeficientul termic(i-am rugat să-l calculeze).
Următoarea nedumerire e referitoare la montaj : am cerut cu benzi de etanșare (cred că aceasta e denumirea), dar am dori să știm care sunt condițiile corecte de aplicare pentru a fi într-adevăr eficiente și mai ales la ce să avem grijă după montaj pentru a nu le deteriora :
1. trebuie protejate cumva ?
2. golul de geam trebuie pregătit anterior într-un anume fel? (noi vrem să bordăm golurile cu extrudat)
Dacă aveți recomandări de firme pe zona Cluj sunt binevenite.
Vă mulțumesc frumos!

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate