Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

schimbare permis de conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005
iaca ce grija am eu in ultima vreme: in urma schimbarii domiciliului, trebuie sa-mi schimb permisul. pe CI apare adresa noua, pe permis cea veche. aveti idee cam cat dureaza procedura dupa ce las la ashtia dosarul cu acte? o saptamana mi-a zis neica ofitzerul de serviciu, da' parca poti sa te iei dupa politzai? a facut cineva operatiunea asta de curand? thx

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
si eu am aceeasi problema si o tot aman de vreo 4 luni numai pentru ca mi-e sila sa stau iar la cozi,sa fac iar vizita medicala si asa mai departe.

#3
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006
eu m-am mutat acum 5 ani si nu mi-am mai schimbat carnetul. de fapt in buletin am o adresa, in carnet alta, si acuma locuiesc la o adresa care nu coincide cu nici una din cele doua :)

#4
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005

 god_father, on Mar 20 2006, 18:00, said:

eu m-am mutat acum 5 ani si nu mi-am mai schimbat carnetul. de fapt in buletin am o adresa, in carnet alta, si acuma locuiesc la o adresa care nu coincide cu nici una din cele doua  :)
asa-i si la mine :D . anyway, maine ma duc sa depun dosarul (am facut ieri fisha detzinatorului de permis auto - 150.000 lei, am platit taxa de 450.000 la CEC, azi am rezolvat cu analizele medicale, iar sa fac o copie xerox dupa cartea de identitate nu e greu :)  ). asa ca o sa va dau eu de stire in cat timp imi dau astia permisul nou.

bafta tututor

Edited by coje79, 21 March 2006 - 15:25.


#5
ultimul samaritean

ultimul samaritean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.03.2006
eu mai am putin si fac doi ani. :) uitasem complet dar m-a oprit un militian zilele trecute (vorbeam la mobil) si era sa-mi iau amenda. dar cand ma gandsc la ce cozi trebuie sa stau ...
ps am scris pe site-ul IGP intreband ce legatura exista intre adresa si dreptul de a conduce un autovehicul (avand in vedere ca legatura intre permis si CI se face pe baza cnp nu pe baza adresei). si mi-au raspuns, foarte elocvent, ca nu sunt ei de vina ci asa e legea. no comment.

#6
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005

 ultimul samaritean, on Mar 22 2006, 13:44, said:

eu mai am putin si fac doi ani. :) uitasem complet dar m-a oprit un militian zilele trecute (vorbeam la mobil) si era sa-mi iau amenda. dar cand ma gandsc la ce cozi trebuie sa stau ...
ps am scris pe site-ul IGP intreband ce legatura exista intre adresa si dreptul de a conduce un autovehicul (avand in vedere ca legatura intre permis si CI se face pe baza cnp nu pe baza adresei). si mi-au raspuns, foarte elocvent, ca nu sunt ei de vina ci asa e legea. no comment.
vesti bune. tanti de la politia rutiera mi-a zis ca luni am permisul.

deci, pentru doritori, uite cum sta treaba si ce va trebuie ca sa va schimbati permisul de conducere in cazul in care v-ati schimbat adresa sau numele (mai ales in cazul doamnelor):

1. fisha detinatorului de permis de conducere - 150.000 lei (fisha + 2 poze digitale)
2. contravaloarea permisului (se plateste la CEC sau BCR) - 450.000 lei
3. fisha medicala - 400.000 lei (atat e la Policlinica pt Studenti si Elevi din Copou); nu mai trebuie examinarea prihologica ;-)
4. CI - copie xerox si original
5. permisul de conducere
6. proaspetele doamne au nevoie si de certif. de casatorie (copie si original)

asa e in Iasi. daca in alte orase sunt diferentze...well...nu e vina mea. dar ma bucur ca luni o sa am permisul nou si ca voi putea circula linistit.

bafta.

#7
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006

 coje79, on Mar 21 2006, 15:21, said:

(am facut ieri fisha detzinatorului de permis auto - 150.000 lei, am platit taxa de 450.000 la CEC, azi am rezolvat cu analizele medicale, iar sa fac o copie xerox dupa cartea de identitate nu e greu :)  
bafta tututor


Ce banditi! totusi pt ce e taxa aia de 450000 la cec? ca eu nu inteleg :cursing:

#8
ultimul samaritean

ultimul samaritean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.03.2006

 god_father, on Mar 22 2006, 18:37, said:

Ce banditi! totusi pt ce e taxa aia de 450000 la cec? ca eu nu inteleg :cursing:


atat costa "fabricarea" unui permis ... :P

#9
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005

 god_father, on Mar 22 2006, 18:37, said:

Ce banditi! totusi pt ce e taxa aia de 450000 la cec? ca eu nu inteleg :cursing:
pai ca sa-ti elibereze noul permis. vrem nu vrem, pt un permis nou o platim :puke: . oricum, am ajuns la concluzia ca decat sa dau mai stiu eu cate milioane pt o amenda, mai degraba sacrific 1 milion si ceva (cam 1.100.000 lei cu tot cu drumurile repetate la policlinica si la politia rutiera).

#10
andreimir

andreimir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.03.2004
Fisha detzinatorului de permis auto de unde se obtine ?

Andrei

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la ce policlinica se poat face analizele ? ieftin.. caci m-am dus pe undeva prin spate pe la Inter, pe batistei, la o policlinica (de stat) si mi-au cerut 4.5 mil !!!

#12
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Deci daca iti schimbi adresa din buletin trebuie sa-ti schimbi si permisul.
Dar certificatul de inmatriculare nu trebuie schimbat?
A 2-a intrebare. De 10 puncte.
Daca mie imi expira permisul in dec 2007 si eu imi schimb acum permisul pentru ca imi schimb adresa de domiciliu din buletin mai trebuie sa-mi schimb permisul in dec 2007?

#13
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004
nu mai trebuie sa til-l schimbi in 2007 fiindca noul permis este valabil 10 ani de la data eliberarii.

#14
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005

 andreimir, on Apr 13 2006, 11:13, said:

Fisha detzinatorului de permis auto de unde se obtine ?

Andrei

raspunsul pe care il voi da e relevant numai daca esti din Iasi: de la biroul specializat pe astfel de fise, vis-a-vis de Politia Municipala (langa cea Rutiera). costa 150.000 cu tot cu poze

 aeon, on Apr 13 2006, 11:20, said:

la ce policlinica se poat face analizele ? ieftin.. caci m-am dus pe undeva prin spate pe la Inter, pe batistei, la o policlinica (de stat) si mi-au cerut 4.5 mil !!!
:w00t:  :w00t:  :w00t:  :w00t:  :w00t:

mama draga! da' doar nu te cloneaza!!!! ce preturi practica aia de la policlinica? :death:

 crisstian, on Apr 17 2006, 14:08, said:

Deci daca iti schimbi adresa din buletin trebuie sa-ti schimbi si permisul.
Dar certificatul de inmatriculare nu trebuie schimbat?
A 2-a intrebare. De 10 puncte.
Daca mie imi expira permisul in dec 2007 si eu imi schimb acum permisul pentru ca imi schimb adresa de domiciliu din buletin mai trebuie sa-mi schimb permisul in dec 2007?

nu stiu exact ce date apar in certif. de inmatriculare. dar conform legii, daca iti schimbi domiciliul/numele trebuie sa-ti schimbi si celelalte documente care au legatura cu noua adresa/noul nume. da' de pilda la pasaport nu cred ca se aplica, pentru ca acolo nu mentioneaza adresa la care locuiesti...si cred ca mai sunt si alte documente de genul asta.

#15
ciobanasul

ciobanasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.04.2005
Am atasat actele necesare p t schimbare de permis... culese de mine de pe alte forumuri... inca nu am inceput procedura de schimabre de permis.

Attached Files



#16
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Ce dracu, acum am observat ca si mie imi expira in septembrie... de fapt in septembrie acum 5 ani, ca am avut din ala din primele serii... :) Acum voiam sa intreb de fisa medicala, trebuie facute toate alea din nou?

#17
beatricevoleste

beatricevoleste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2005
tu esti sanatos mai rupt in fund..ce tot faci reclama la banca aia de rahat

#18
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003

 akeem, on May 26 2006, 14:33, said:

Acum voiam sa intreb de fisa medicala, trebuie facute toate alea din nou?
Si eu trebuie sa imi schimb permisul (pentru ca mi-am schimbat buletinul) - si am o intrebare legata de vizita medicala: e vreo cale de a evita controlul la ochi?
Cand am luat prima data permisul (acum vreo 6 ani), la vizita medicala m-a pus sa citesc cifrele de pe o carticica cu bulinutze divers colorate, si nu prea le vedeam. Bine, pana la urma s-a rezolvat (oameni suntem :D), dar ma gandesc ca nu as mai vrea sa mai trec iar prin asta si sa imi zica aia ca sunt daltonist sau alte minuni... Deci, cum pot evita examenul medical?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate