Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Probleme Radiere Ipoteca

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Csilla34

Csilla34

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2020
Buna ziua,
Am cumparat un apartament prin credit ipotecar de la Raiffeisen. Vanzatoarea avea apartamentul cumparat tot prin credit (ING).
Raiffeisen, banca noastra, ne-a cerut incheierea de radiere impreuna cu CF-le noi din care sa rezulte ca s-a radiat ipoteca ING.
Eu am solicitat online de pe site-ul OCPI (cadastru) CF-le pentru informare si le-am trimis la Raiffeisen, dar banca a spus ca are nevoie si de acea "incheiere". Problema este ca radierea a facut-o ING nu noi cumparatorii, in CF-uri nu mai apare oricum ING la sarcini doar Raiffeisen. Nu inteleg de ce trebuie acea "incheiere" si cum as putea sa fac eu rost de ea din moment ce nu eu am solicitat radierea? Trebuie sa ma adresez unui notar si daca da poate fi orice notar, sau trebuie sa fie acelasi care a facut si contractul de vz-cump? Aveti idee cat ar putea costa aceasta procedura? Multumesc!

#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Spui că ai cumpărat.
Asta înseamnă că Raif a virat deja banii.
La momentul cumpărării, apartamentul mai era sau nu ipotecat către ING?
Din ce înțeleg, pare că nu.

Cât despre acea încheiere, trebuia să o primești de la vânzător, împreună cu tot istoricul de acte de proprietate, dacă a avut mai mulți proprietari acel apartament.

Sunt curios cum de Raif a acordat creditul fără a avea acel act.

#21
Csilla34

Csilla34

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2020

 sfantu.dracu, on 13 noiembrie 2020 - 00:45, said:

Spui că ai cumpărat.
Asta înseamnă că Raif a virat deja banii.
La momentul cumpărării, apartamentul mai era sau nu ipotecat către ING?
Din ce înțeleg, pare că nu.

Cât despre acea încheiere, trebuia să o primești de la vânzător, împreună cu tot istoricul de acte de proprietate, dacă a avut mai mulți proprietari acel apartament.

Sunt curios cum de Raif a acordat creditul fără a avea acel act.


Deci, sa explic mai in detaliu: Vanzatoarea a cumparat apartamentul direct de la constructor prin credit ipotecar ING, iar dupa un an s-a hotarat sa il vanda.
Ea ne-a pus la dispozitie toate actele, nu a fost vreo problema cu creditul in sine. In CF s-au facut urmatoarele modificari: s-a intabulat pe numele nostru, s-a sters numele vanzatoarei; ING a ramas inca la sarcini si Raiffeisen aparea cu ipoteca de rang 2. Este perfect legal nu e nimic dubios in procedura.
Dupa ce vanzatoarea a inchis creditul ei, ING a trebuit sa radieze ipoteca lor. Toata procedura s-a facut de catre ei in 2 luni aprox.
In momentul de fata, conform extrasurilor de carte funciara pentru informare ING nu mai apare la sarcini. Teoretic totul e ok, doar ca Raiffeisen pe langa CF-le noi ne-a cerut si acea "incheiere de radiere" si nu stiu cum sa fac rost de ea din moment ce radierea s-a facut de catre ING.

#22
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

 Csilla34, on 13 noiembrie 2020 - 10:33, said:

Teoretic totul e ok, doar ca Raiffeisen pe langa CF-le noi ne-a cerut si acea "incheiere de radiere" si nu stiu cum sa fac rost de ea din moment ce radierea s-a facut de catre ING.

Adreseaza-te notarului care a facut actele.

Incheierea o da notarul, la sfarsit.
Am ridicat-o dupa 3 saptamani, dupa ce am facut actele. Se da cumparatorului.
Nu stiu pasii exacti la achizitia cu credit.
Dar sper sa fie suficient, ca sa iti clarifici nedumerirea.

#23
Csilla34

Csilla34

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2020

 stevetlangat, on 13 noiembrie 2020 - 11:24, said:


Adreseaza-te notarului care a facut actele.


Radierea dupa cum am spus a fost facuta de departamentul juridic al bancii ING, nu cred ca ei au apelat la notarul care a facut documentele noastre de vanzare-cumparare respectiv intabulare. De aceea am intrebat in primul meu mesaj daca putem apela la orice notar sau trebuie sa mergem la cel cu care am facut noi actele.
Am ales sa scriu aici si sa intreb inainte sa ma duc la vreun notar pentru ca in aceasta perioada cu COVID si restrictii,semi-carantina totul e super complicat, peste tot e aglomerat si ma gandeam ca a mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare si m-ar putea sfatui.
Mltumesc!

#24
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Ok.
Trebuie să iei legătură cu vânzătorul pentru a intra în posesia acelui act.


#25
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,478
  • Înscris: 15.11.2003
Si de la OCPI ar trebui sa poti cere copie !

#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
.

Edited by sfantu.dracu, 13 November 2020 - 23:21.


#27
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019

 biden, on 10 noiembrie 2020 - 17:56, said:

Eu am aceiași problemă cu BCR. Am achitat creditul din aprilie 2018. De atunci efectiv ma rog de ei să-mi dea acea declarație prin care își dau acordul pt radierea ipotecii. Am ratat 3 clienți care doreau să cumpere apartamentul respectiv. Săptămâna trecută mi-au dat, în sfârșit,o declarație, semnată de reprezentantul băncii, pe care am trimis-o prin curier la OCPI împreună cu dovada plății taxei de 75 de lei, din păcate am fost sunat de la OCPI că declarația nu e autentificată la notariat(obligația este a BCR). Să fie clar: banca era obligată să solicite radierea ipotecii după ce eu mi-am respectat obligațiile din contract și am achitat creditul. OCPI acceptă și varianta ca proprietarul de drept să depună cerere de radiere, declarația autentificată pe care o primește de la banca și plata taxei de 75 de lei, fără să mai intervină un notar care trebuie plătit cu 200-300 de lei
Pana la urmă poate confirma cineva, se poate rezolva de unul singur cu banca si OCPI sau trebuie sa apelezi totusi la un notar?
Banca mea, Alpha, mi-a spus ca trebuie sa fie un notar din acelasi oras, in cazul București nici macar Ilfov nu se acceptă.Cica la fel cum ipoteca a fost pusa de un notar, la fel si radierea se face tot de către un notar... In București vorbim totusi de un onorariu de aprox 700 lei din ce inteleg de la bancă :(

Edited by ValentinVali, 02 February 2021 - 16:53.


#28
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009

 radu103, on 02 iulie 2020 - 16:32, said:



E dreptul tau sa ceri bancii acea hartie. Ei sunt obligati sa ti-o dea !
In acest caz notarul este un fel de "secretara" inutila care o sa-ti mai ia si niste bani degeaba
apropo de taxe, am contactat un notar pentru operațiunea de radiere, care inițial mi a comunicat ca va costa în jur de 200 lei.
m a sunat ulterior și mi a spus ca sunt gata actele și ma costa 410lei.

a făcut cineva mai recent operațiunea aceasta și știe cat ar trebui sa coste? valoarea creditului a fost de 70k e. dacă are vreo relevanta.

#29
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Probabil ai avut de radiat mai multe :drumuri de acces, loc de parcare, boxe..

#30
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
e posibil din cauza drumurilor de acces. boxa nu dețin iar locul de parcare e pe contract separat. am ales niște incompetenti. I am sunat sa ii întreb de unde aceste costuri și îmi spuneau 140 onorariu notar, 75 de trei ori. pai ce înseamnă 75? pai nu știu.

#31
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Verifica la alt notar rugandu-i sa scoata un alt extras de carte funciara. Sa te asiguri ca acolo scrie ce trebuie.

Radierea trebuie sa o faca un notar.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate