Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Probleme Radiere Ipoteca

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
Pe la jumatatea lunii aprilie anul asta am terminat de platit ratele apartamentului meu luat cu un credit prima casa si am inceput procedura de radiere ipoteca. Am apelat la acelasi notar pe care l-am avut si cand am facut creditul si care a fost super ok atunci.
Notarul mi-a zis ca s-a intalnit cu cineva de la banca unde am avut creditul asa cum cere procedura. Problema e ultimul pas - notarul trebuie sa faca radierea ipotecii la ANCPI si ma amana nejustificat de mult.
Am sunat acum o luna, pe 1 iunie si mi-a zis ca dureaza mai mult decat de obicei din cauza pandemiei, am sunat si azi 1 iuLie si mi-a zis aceeasi poveste.
Apoi am scos extras de carte funciara de pe site-ul ANCPI si ipoteca este in continuare cu sarcini in favoarea bancii unde am avut credit si a statului.
Sa schimb notarul e cam greu ca asta ar presupune ca ar trebui sa ma duc la banca sa cer cuiva de acolo sa reia procedura si sa se intalneasca cu noul notar.
Intrebarea e ce altceva pot face eu in cazul asta? Exista vreo posibilitate sa fac radierea de ipoteca pe cont propriu fara notar?
Nu vreau sa fiu unul dintre acele cazuri care inca mai au ipoteca pe locuinta si la ani de zile de la achitarea creditului.
Astept sugestii. Multumesc anticipat.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
NU - nu poti face nimic fara notar
In mod normal, termenul de ridicare a ipotecii durează cam 3 luni dar, acum nu suntem intr-o situatie normala

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNaijax, on 01 iulie 2020 - 18:00, said:

NU - nu poti face nimic fara notar
In mod normal, termenul de ridicare a ipotecii durează cam 3 luni dar, acum nu suntem intr-o situatie normala

Gresit.Acum sunem in situatia normala.
Situatia anormala ar fi daca termenul ala ar fi vreo 10-14 zile.Dar atunci n-ar fi Romania la mijloc.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu intentionezi sa vinzi imobilul sau sa il ipotechezi pentru un nou credit, nu te stresa. Merge mai greu, dar o sa se ridice ipoteca. Odata achitat creditul, acea ipoteca valoreaza fix zero pentru banca, n-au ce face cu ea si n-au vreun interes sa o tina.

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Am  trecut si eu prin asta .
A durat cam o luna, nu era niciun covid.

Acum pe la stat toti puturosii dau vina pe covid ...ca n-au chef sa munceasca...de parca ar fi avut vreodata.

#6
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,404
  • Înscris: 15.11.2003
Poti cere bancii declaratia de radiere autentificata la ce notar vor ei si s-o duci tu la CF.
Este obligatia lor conform noului cod civil sa o dea cat mai repede. parca e si termen maxim de 30 zile prevazut.

https://lege5.ro/Gra...p=gu3dmnjwg44ds
https://lege5.ro/Gra...p=gu3dmnjwhazdi

https://notariat-tin...radiere-ipoteca

De asemenea cade in sarcina bancii sa plateasca aceasta declaratie de radiere si a ta costul notarii.

Edited by radu103, 01 July 2020 - 22:38.


#7
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postalexa32, on 01 iulie 2020 - 22:13, said:

Am  trecut si eu prin asta .
A durat cam o luna, nu era niciun covid.

Acum pe la stat toti puturosii dau vina pe covid ...ca n-au chef sa munceasca...de parca ar fi avut vreodata.
Dar nu uita ca acum s-a adunat inca 3 luni de covrig in plus...

#8
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Eu am vandut un apartament luat prin Prima Casa, la 3 ani de la achizitioare. Am cerut aprobarea de la Fondul de garantare si atat.. Dar vad ca la tine e putin diferita situatia.

#9
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Daca ai acordul bancii privind radierea in forma autentica poti depune peraonal, termen 5zile, 75 lei/CF

#10
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
Nu am acordul bancii privind radierea in forma autentica, banuiesc ca asta s-a facut cand s-a intalnit persoana de la banca cu notarul. Cand am terminat de platit ratele nu mi s-a dat nimic la mana in afara de formularul de inchidere a contului in care plateam ratele la credit si cel de transfer al celor 3 rate de dobanda in celalalt cont curent pe care il am. Si daca cer si totusi nu obtin  acest acord de la banca atunci ce pot face? Ca notarul ma amana la nasfarsit. Banuiala mea e ca nici nu a inceput procedura. Si nu inteleg de ce. Daca nu voia sa-mi preia solicitarea putea sa ma refuze.

Edited by Winc, 02 July 2020 - 14:21.


#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,404
  • Înscris: 15.11.2003

View PostWinc, on 02 iulie 2020 - 14:20, said:

Nu am acordul bancii privind radierea in forma autentica, banuiesc ca asta s-a facut cand s-a intalnit persoana de la banca cu notarul. Cand am terminat de platit ratele nu mi s-a dat nimic la mana in afara de formularul de inchidere a contului in care plateam ratele la credit si cel de transfer al celor 3 rate de dobanda in celalalt cont curent pe care il am. Si daca cer si totusi nu obtin  acest acord de la banca atunci ce pot face? Ca notarul ma amana la nasfarsit. Banuiala mea e ca nici nu a inceput procedura. Si nu inteleg de ce. Daca nu voia sa-mi preia solicitarea putea sa ma refuze.

E dreptul tau sa ceri bancii acea hartie. Ei sunt obligati sa ti-o dea !
In acest caz notarul este un fel de "secretara" inutila care o sa-ti mai ia si niste bani degeaba

Edited by radu103, 02 July 2020 - 16:33.


#12
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Adresa catre banca in care invoci art 2419 cod civil

Nu mai pot edita. ignora articolul (e de la garantiile Mobiliare). Ramane valabila optiunea cu adresa

#13
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
OP, cum a mers la mine: banca mi-a dat hartia in care era acceptul de radiere (sau cum se chema, ca s-a achitat creditul), mers la notar, iar apoi notarul a mers la banca sa faca hartia 'oficiala si autentificata' cu acordul de radiere, si restul cu ANCPI.  Durata: 1 luna, pe la inceputul anului.

BTW, e posibil sa fie si de la banca - hartia de la ei a durat vreo 2-3 saptamani, ca au trebuit sa caute prin arhive.

#14
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
Am reusit in sfarsit sa obtin radierea de ipoteca dupa aproape 4 luni de cand am terminat de platit creditul si de abia ieri m-a sunat notarul sa vin sa iau actele de radiere. Cand am fost la banca pe 4 august  sa cer declaratia de radiere autentificata mi-au zis ca ei de abia o primisera la semnat cu o zi in urma si ca o pot cere de la notar - care notar m-a lalait aproape 4 luni si mi-a zis in fiecare luna acelasi lucru: ca mai dureaza fara sa imi dea un motiv concret si la obiect. Eram gata sa contactez un avocat sa vad ce masuri legale se pot lua. Se pare ca nu exista o procedura clara in ceea ce priveste radierea de ipoteca, depinde de la banca la banca si de la notar la notar.

#15
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Eu am mai avut o experinte  similara dar in 2018 insa radierea ipotecii a durat cu tt cu banca si notar cam 2 saptamani insa,acum traiesc un cosmar.Am facut un antecontract pentru vanzarea unei case ,totul a decurs super,evaluare,banca iar acum cumparatorul asteapta radierea ipotecii de pe casa mea,cerere facuta de mine de acum 10 zile.Notartul atrimis la ANCPI actele ,sun cam in fieare zi,termenul era azi iar alea la telefon mi-au dat azi o veste care mi-a inmuiat picioarele;AVEM DOSARE SI DIN IUNIE,ADICA POATE DURA LUNI .Ma incrementi cand am auzit,daac stiam nu mai vindeam,acum antecontractul aia re o luna si expira iar cumparatorul cu siguranta va renunta.Ma asteptam la orice alta chestie sa ma dea inapoi ,gen ,banca cumparatorului,actele pe casa,etc dar in nicuun caz o radiere de ipoteca .Adiuca,tu te dai peste cap s achiti creditul iar statul,nenorocitii astia de la ANCPi,asia platiti din banii nostri stau acolo si se vaita de parca ar lucra pe santier.
Deci,sa astepti luni de zile daor sa bifeze o radiere intr-un sistem si sa dai vina mereu pe covid in contextul in care,ei oricum faceau totul remote,in sisteme si nu veeau cu topografi sa masoare sau drone,mi se pare o bataie de joc.

#16
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Saptmana asta,mai precis joi am reusit sa obtin radierea daor cu amenintari si cu reclamatii trimise catre OCPI Ilfov plus ca am cerut sa intru in audineta cu directorul pentru ca,nu se poate sa spui ca au dosare din iunie si nu avem ce face,ca motivare.Asat inseamna ca,timp de 3 luni ,nimeni sa nu mai poata vanda nimic pentru ca OCPI are treaba.O bataie de joc.Norocul meu ca am avut niste cunostinte'grele ' pe la CL Ilfov care au intervenit,daca nu,stateam cu radierea la ei 3 luni in loc de 3 zile.O mizerie de institutie comunista,bazata pe pile,primul sau ala care da spaga cea mai mare are actele in 2 zile restul poate si in 3 luni cu toate ca termenul legal este ed  maxim 5 zile lucratoare.

#17
biden

biden

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2020
Eu am aceiași problemă cu BCR. Am achitat creditul din aprilie 2018. De atunci efectiv ma rog de ei să-mi dea acea declarație prin care își dau acordul pt radierea ipotecii. Am ratat 3 clienți care doreau să cumpere apartamentul respectiv. Săptămâna trecută mi-au dat, în sfârșit,o declarație, semnată de reprezentantul băncii, pe care am trimis-o prin curier la OCPI împreună cu dovada plății taxei de 75 de lei, din păcate am fost sunat de la OCPI că declarația nu e autentificată la notariat(obligația este a BCR). Să fie clar: banca era obligată să solicite radierea ipotecii după ce eu mi-am respectat obligațiile din contract și am achitat creditul. OCPI acceptă și varianta ca proprietarul de drept să depună cerere de radiere, declarația autentificată pe care o primește de la banca și plata taxei de 75 de lei, fără să mai intervină un notar care trebuie plătit cu 200-300 de lei

#18
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,404
  • Înscris: 15.11.2003

 biden, on 10 noiembrie 2020 - 17:56, said:

Eu am aceiași problemă cu BCR. Am achitat creditul din aprilie 2018. De atunci efectiv ma rog de ei să-mi dea acea declarație prin care își dau acordul pt radierea ipotecii. Am ratat 3 clienți care doreau să cumpere apartamentul respectiv. Săptămâna trecută mi-au dat, în sfârșit,o declarație, semnată de reprezentantul băncii, pe care am trimis-o prin curier la OCPI împreună cu dovada plății taxei de 75 de lei, din păcate am fost sunat de la OCPI că declarația nu e autentificată la notariat(obligația este a BCR). Să fie clar: banca era obligată să solicite radierea ipotecii după ce eu mi-am respectat obligațiile din contract și am achitat creditul. OCPI acceptă și varianta ca proprietarul de drept să depună cerere de radiere, declarația autentificată pe care o primește de la banca și plata taxei de 75 de lei, fără să mai intervină un notar care trebuie plătit cu 200-300 de lei
Niste jeguri reprezentantii locali ai bancii
Plangere la centru poate ajuta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate