Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

BRANSAMENTE ELECTRICE (2018 +)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
602 replies to this topic

#37
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna seara,
Am gasit un teren pe care doresc sa il cumpar. Terenul fost abandonat si nu beneficiaza de curent/gaze.
Aveti idee unde pot merge sa ma interesez cat m-ar costa bransamentul la curent sau daca este posibil sa ma racordez la curent avand in vedere ca primul stalp este la o distanta de aproximativ 30 de metri fata de teren.
Atasez un desen facut la repezeala pe bordul masinii si poate vreun coleg s-a mai confruntat cu genul asta de problema.
Attached File  20190118_190255.jpg   152.34K   46 downloads
Terenul pe care eu doresc sa il cumpar este cel cu deschiderea de 11 metri.
Vecinul 1 are curent tras de la stalpul situat la o distanta de 30 metri fata de terenul pe care intentionez sa il cumpar dar firul lui trece pe deaspura unui alt teren de vanzare lucru care eu stiu ca numai este permis (cred ca trebuia ingropat)
Oare pe mine cat ma costa sa trag curent de la acel stalp? Este necesara montarea unui alt stalp sau totul se face pe sub pamant sau unde trebuie sa merg ca sa ma interesez despre eventualele costuri?
Multumesc.

#38
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Uite un extras din 141 si ordinul complet ,va fi subteran bransamentul.
In afara de asta vor fi si alte costuri.

Attached Files


Edited by anaki, 18 January 2019 - 20:56.


#39
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View PostY0samiteSam, on 18 ianuarie 2019 - 19:47, said:

Buna seara,
Am gasit un teren pe care doresc sa il cumpar. Terenul fost abandonat si nu beneficiaza de curent/gaze.
Aveti idee unde pot merge sa ma interesez cat m-ar costa bransamentul la curent sau daca este posibil sa ma racordez la curent avand in vedere ca primul stalp este la o distanta de aproximativ 30 de metri fata de teren.
Atasez un desen facut la repezeala pe bordul masinii si poate vreun coleg s-a mai confruntat cu genul asta de problema.
Attachment 20190118_190255.jpg
Terenul pe care eu doresc sa il cumpar este cel cu deschiderea de 11 metri.
Vecinul 1 are curent tras de la stalpul situat la o distanta de 30 metri fata de terenul pe care intentionez sa il cumpar dar firul lui trece pe deaspura unui alt teren de vanzare lucru care eu stiu ca numai este permis (cred ca trebuia ingropat)
Oare pe mine cat ma costa sa trag curent de la acel stalp? Este necesara montarea unui alt stalp sau totul se face pe sub pamant sau unde trebuie sa merg ca sa ma interesez despre eventualele costuri?
Multumesc.
Intereseaza-te la primarie daca poti construi pe teren, la mine deschiderea minima trebuie sa fie de 15 m, desigur variaza de la o primarie la alta. Fara autorizatie de constructie nu poti face cerere pentru bransament si implicit nu vei obtine un ATR unde specifica costul bransamentului.

#40
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postvafro, on 19 ianuarie 2019 - 07:05, said:

Intereseaza-te la primarie daca poti construi pe teren, la mine deschiderea minima trebuie sa fie de 15 m, desigur variaza de la o primarie la alta. Fara autorizatie de constructie nu poti face cerere pentru bransament si implicit nu vei obtine un ATR unde specifica costul bransamentului.
la primarie pot sa ma interesez inainte de a cumpara terenul? adica ma gandesc ca trebuie sa ma duc la ei cu niste acte sau cadastru.

#41
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View PostY0samiteSam, on 19 ianuarie 2019 - 10:41, said:

la primarie pot sa ma interesez inainte de a cumpara terenul? adica ma gandesc ca trebuie sa ma duc la ei cu niste acte sau cadastru.
Pai te duci la persoana de la urbanism si iti zice prin viu grai care e deschiderea minima, suprafata minima, plus ca pe actele terenului specifica daca e intravilan, extravilan, etc.

#42
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postvafro, on 19 ianuarie 2019 - 13:59, said:

Pai te duci la persoana de la urbanism si iti zice prin viu grai care e deschiderea minima, suprafata minima, plus ca pe actele terenului specifica daca e intravilan, extravilan, etc.
Mi-a aruncat un vecin din zona un zvon ca nu as avea voie sau ca nu pot sa construiesc pentru ca trece pe sub pamant nu stiu ce coloana (m-a pus pe ganduri)
Alaturi de locul unde locuiesc acum, la distanta de vreo 30 de metri trece o conducta care apartine de Oil Terminal si stiu ca intradevar nu se poate construii nimic acolo; poate doar parcare si ma gandesc eu: daca vecinu ala are dreptate.
Tot la urbanism pot sa aflu si daca pe sub pamant trece vreo teava/conducta de abur sau motorina?
Oare exista firme care se ocupa de toate verificarile astea? am ajuns la concuzia ca este o loterie si cu terenurile astea. Cumperi si dupa aia te trezesti ca nu poti sa faci nimic sau ca nu poti sa obti autorizatii.

Edited by Y0samiteSam, 19 January 2019 - 14:39.


#43
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Pt cei care vor sa devina prosumatori a aparut si ghidul tehnic complet al procedurii,mutumim @gry2000
http://www.mmediu.ro...20.08.2018 .pdf
si primul care a facut contract
https://www.facebook...NDU5MTcwMzMyNQ/

Edited by anaki, 08 February 2019 - 00:41.


#44
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Hai sa zgandaresc si eu niste neuroni Posted Image

Se da urmatoarea problema: terenul este la ~300m de ultimul stalp. 100m pana la drumul de servitute.
Casa gata, cu receptie cu tot. Gigel de la primarie imi zice sa vorbesc su SC X srl, ca ei sunt cei care fac bransamente in comuna. Sc X srl, imi zice ca 1m de bransament de 100lei.
Cum fac si eu sa nu platesc totusi un logan nou pentru 15kw amarati? Posted Image
Cica nu se mai fac bransamente aeriene, insa in ordinul ANRE pe care l-am gasit pe site, inca e cotata si "oferta" asta. Mai mult, la ~1km de noi, in toamna s-a executat o lucrare (extindere de retea) pe stalpi. Vecii mei (si eu binen-teles) vor sa punem stapli sa iluminam (chit ca platim noi factura). Exista vre-o portita sa putem face o extindere/bransament pe stalpi?
Sau alta modalitate prin care sa fie bransat pana la limita drumului de acess cum sunt vecinii mei? Sau oricare alta care nu ma costa 30000 lei Posted Image

Multumesc Posted Image

Edited by vromeo, 18 February 2019 - 00:11.


#45
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View Postvromeo, on 18 februarie 2019 - 00:11, said:

Hai sa zgandaresc si eu niste neuroni Posted Image

Se da urmatoarea problema: terenul este la ~300m de ultimul stalp. 100m pana la drumul de servitute.
Casa gata, cu receptie cu tot. Gigel de la primarie imi zice sa vorbesc su SC X srl, ca ei sunt cei care fac bransamente in comuna. Sc X srl, imi zice ca 1m de bransament de 100lei.
Cum fac si eu sa nu platesc totusi un logan nou pentru 15kw amarati? Posted Image
Cica nu se mai fac bransamente aeriene, insa in ordinul ANRE pe care l-am gasit pe site, inca e cotata si "oferta" asta. Mai mult, la ~1km de noi, in toamna s-a executat o lucrare (extindere de retea) pe stalpi. Vecii mei (si eu binen-teles) vor sa punem stapli sa iluminam (chit ca platim noi factura). Exista vre-o portita sa putem face o extindere/bransament pe stalpi?
Sau alta modalitate prin care sa fie bransat pana la limita drumului de acess cum sunt vecinii mei? Sau oricare alta care nu ma costa 30000 lei Posted Image

Multumesc Posted Image
Indiferent daca extinderea e aeriana sau ingropata costa in jur de 100 lei pe metru.

#46
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postvafro, on 18 februarie 2019 - 08:29, said:

Indiferent daca extinderea e aeriana sau ingropata costa in jur de 100 lei pe metru.
Vre-un motiv anume sau romanica? Adica si pretul ANRE de 60lei/m e umflat rau, dar hai sa zicem. Un cablu e 10 lei/m, un tub riflat 7-8 lei, ml sapatura tot 10lei. Deci 30 lei cu tot cu TVA si preturi retail. Restul pana la 100 unde e?..

In fine, idea e ca daca fac cumva aerian, stalpii ii vor suporta si vecinii deci nu platesc sapatura, etc. + ca oricum vrem iluminat.

#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Obtine ATR-ul prima data si dupa aia poti sa te gandesti la costuri,preturile nu sunt alea pe care le estimezi tu .
In prealabil ar trebui sa ai o discutie cu proiectantul pt ca nu-ti va da ca solutie un bransament indiviual de la 300 m, iti va da o extindere de retea.

#48
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postanaki, on 18 februarie 2019 - 14:00, said:

Obtine ATR-ul prima data si dupa aia poti sa te gandesti la costuri,preturile nu sunt alea pe care le estimezi tu .
In prealabil ar trebui sa ai o discutie cu proiectantul pt ca nu-ti va da ca solutie un bransament indiviual de la 300 m, iti va da o extindere de retea.
Am depus actele pt ATR, dar online. Intre timp am descoperit ca am punct enel langa munca, dar cine stie ce coada e...
Am inteles ca daca faci cererea pentru firma, iti aproba si peste 100m, sau cu cerere/negatie de la primarie si enel.

@Anaki ce stii de bransamentele pe stapli? Exista vre-o solutie/portita?

Merci!

#49
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Extinderea aia pe stalpi de care ai pomenit a fost posibila deoarece exista la acel moment LEA ,voi nu aveti pe drumul vostru asa ceva,eu zic sa discuti cu proiectantul de zona ,in mod normal daca ai lasat nr de contact te suna cand vine pe teren.

#50
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Nu nu, staplii aia, in vara lui 2018 nu existau. Au aparut in toamna. Vorbesc de extinderea pe drumul de servitute.

#51
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Daca in  momentul asta aveti stalpi pe drumul de servitute ai o sansa ca proiectantul sa dea o solutie mixta,100m subteran,200 aerian,iti repet discuta cu proiectantul,extinderea e o solutie scumpa dar ai posibilitatea sa-ti recuperezi din investitie de la viitorii beneficiari ai retelei.

#52
ionutpetrica70

ionutpetrica70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.02.2019
Salut,

Am cumparat un teren unde este o casa batraneasca alimentata la curent electric.Pe acelasi loc mi-am construit o casa noua cu proiect,avize,etc.
Contoarul electric care alimenteaza casa veche este amplasat in afara proprietatii pe stalp(asa este in toata localitatea)
Acum as vrea sa imi racordez casa noua la reteaua electrica,am proiect pentru instalatia electrica inclusiv ce cablu de alimentare trebuie folosit de la tabloul electric si pana la contoarul care se afla pe stalp.Cablul de alimentare din proiect este ptr 380V.
Ce ar trebui sa fac:
-pot trage cablul(subteran) cu un electrician iar cei de la Enel sa desfiinteze bransamentul vechi si sa il racordeze pe cel nou?
-trebuie sa depun vreo cerere pentru acest lucru

Multumesc,

#53
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Cred ca ai trecut contractul vechi pe numele tau,daca e asa faci o cerere pt un spor de putere pt a obtine trifazat 400V ,ti se va elibera un nou ATR.

#54
ionutpetrica70

ionutpetrica70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.02.2019
Contractul este pe numele meu,dupa racordarea casei noi la curent voi demola casa veche.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate