Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

BRANSAMENTE ELECTRICE (2018 +)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
602 replies to this topic

#1
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Postarile din perioada 24 iunie 2009-8 noiembrie 2018 le puteti citi aici  https://forum.softpe...ente-electrice/

Din legislatia actuala,mai multe aici https://www.e-distri...-documente.aspx

Attached Files


Edited by anaki, 12 November 2018 - 14:51.


#2
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
Buna ziua.Suntem mai multi proprietari care am luat terenuri dintr-o parcela mare(aproximativ 24000 mp2 si sunt cam 40 loturi) si am vrea sa aducem curent.Exista linie de curent la soseaua principala,dar cica trebuie sa ne legam la un post de transformare care se afla la aproximativ 200 m lungime.Se poate trage doar un singur cablu si sa ne legam fiecare proprietar de acel cablu de curent?Daca nu,ce solutii ar fi?Multumesc

#3
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Depuneti toti cereri la e-distributie si vedeti raspunsul,parerea mea este ca solutia va fi o extindere de retea cu post de transformare,o discutie prealabila cu proiectantul si seful de zona nu strica.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,593
  • Înscris: 30.08.2017
Solicitarea de racordare cand se recomanda a fi facuta? In momentul asta suntem la rosu, mai avem de finalizat etajul si mansarda. Planul e ca pe perioada iernii sa lucram la instalatia electrica si termica. Lucrarile de racordare se fac dupa ce instalatia electrica e gata? Nu ma refer aici la punerea in functiune, ci la executia efectiva.

#5
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Poti sa o faci de acum,pentru ca va dura ceva timp in special daca solutia va impune obtinerea unei AC pt bransamentul electric.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,593
  • Înscris: 30.08.2017
La mine mai e o chestie, mansarda nu a fost autorizata deoarece cand am cerut planul de urbanism nu am cerut asta (omisiune arhitect...a considerat ca e pod). Primaria ne-a zis sa facem reautorizare dupa inceperea lucrarilor. Sa astept noul plan urbanistic + autorizatia de construire refacuta sau sa depun cererea pentru avizul tehnic de racordare cu ce am acum?

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Depune cererea .

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Acte necesare

Attached Files



#9
mm88nma

mm88nma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2018
De ce acte ai nevoie pentru dosarul instalatie?
Ce trebuie sa contina acest dosar si cine poate sa ti-l faca?

Edited by anaki, 25 November 2018 - 17:52.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,593
  • Înscris: 30.08.2017
Am angajat o firma sa se ocupe de obtinerea avizului de racordare, proiect etc. Din discutiile cu ei, am stabilit sa cerem trifazic putere 12kw...o putere mai mare aducand dupa sine riscul unei solutii costisitoare. Din pacate nici eu si nici firma respectiva nu putem afla ce avem in zona, asa ca voi merge pe 12kw.

Din experientele voastre, pentru o casa de 180mp utili, cu consumatori mai mari plita electrica si cuptor, fara aer conditionat, ar fi ok 12kw? Proiectantul spune ca binisor, dar ar fi vrut un 15 pentru siguranta. Pe viitor imi doresc statie incarcare electrica, dar ca putere ma gandesc ca nu ma va afecta avand in vedere ca va functiona noaptea.

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Esti la limita,pt o casa ca a ta 15-20kw erau suficienti,oricum trebuie sa ai grija ca la realizarea inst electrice distributia consumatorilor pe faze sa fie cat mai echilibrata.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As vrea sa trag o instalatie separata 380v in subsolul blocului in care locuiesc, aferenta locului meu de parcare. Are cineva idee care este procesul si cam care ar fi costurile de proiect pt a face asta?

Exista deja bransamente trifazice in subsol, folosite la usile electrice si pt diverse utilaje de curatat, insa as vrea sa am un traseu separat, sa platesc separat consumul, sa nu existe discutii privind costurile la comun. Este oare posibil?

Edited by MembruAnonim, 03 December 2018 - 19:48.


#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Trebuie sa ai act de proprietate pe acea parcare,acordul coproprietarilor partilor comune pentru a  trage cablul pana acolo,adica al asociatiei de locatari.
Cel mai simplu este sa depui o cerere, taxa e mica , http://www.e-distrib...-documente.aspx   iar ATR-ul e valabil 1 an.

Edited by anaki, 03 December 2018 - 20:43.


#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Periculoasa situatie , din ce inteleg cablurile sunt amplasate pe gardul unei scoli,iar din ce spune acest domn lucrarea e facuta de enel,nu prea imi vine sa cred  pt ca nu respecta anumite proceduri de executie.
Aia care nu au vrut sa scoata de sub tensiune acel bransament dupa dezafectarea bmpt-ului erau de la enel si puteau fi reclamati usor iar situatia era rezolvata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/36QN-TNdxpA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Locuiesc intr-un bloc de 4 etaje din Bucuresti si am obtinut un ATR nou (vezi atasament) pt. un spor de putere (de la 6kW la 10,285kW).

Din fisa de solutie din atasament, propunerea pt. racordul nou este, citez: "Cablu 3x10+6C, DC 4126 RO, din nisa sc.4 la un BMPTd 20A echipat conform FT 124 MAT, ed.3 care se va amplasa langa nisa, in exterior..."

Am cateva nelamuriri:

1. In fisa de calcul din atasament a componentei TR apare pozitia E00530 - Furnizare materiale masura - TL513 in cuantum de 1200 lei cu TVA.
(Nu mai mentionez faptul ca s-au bagat niste sume pt. care nu vad rostul, gen montare - inloc. BMP pe stalp extern - 2 buc. = 83,28 lei ??? care stalp extern?!? ... eu stau in bloc!!!)

Ce reprezinta in detaliu aceasta suma? Sumele din tabel sunt negoiabile cu firma autorizata care va executa lucrarea?

2. Cand mi s-a dat ATR-ul nou mi s-a spus PE FUGA sa iau acordul Asociatiei de locatari si impreuna cu cererea pt. contractul de racordare/proiectare si executie (care a fost dat impreuna cu ATR-ul, fisa de calcul si de solutie) sa merg la departamentul Patrimoniu din cadrul e-Distributie Muntenia S.A. ca sa le depun ... Acum sunt in cautarea unei firme autorizate ...

In ideea ca nu am inteles gresit, rog sa mi se precizeze in detaliu care sunt etapele care trebuiesc facute in continuare.

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
E bine de stiut acest ordin privind acordarea despagubirilor clientilor casnici pentru pagubele produse receptoarelor electrocasnice provocate de supratensiuni.

Attached Files


Edited by anaki, 22 December 2018 - 10:40.


#17
Promovare12

Promovare12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2018
Descriere problema: O casa la curte in sectorul 1, Bucuresti, 2 proprietari - sot si sotie, detin o autorizatie de constructie pentru extinderea (constructie P+ 1 + M)  unei anexe de tip garaj cu destinatie de locuinta familiala, garaj situat pe acelasi teren cu casa acestora in care locuiesc in prezent.
Mentionez ca parintii au 2 copii: X si Y, iar in acel imobil nou (anexa garaj P+1+M) construit fizic, locuieste X in acest moment, fara acte de proprietate, fara comodat, fara chirie iar parintii acestuia nu au semnat procesul verbal de receptie al imobilului p+1+M.
Din cauza unor neintelegeri cu parintii, X a montat la acel imobil P+1+M, un cablu electric de la un vecin - "dupa" contorul vecinului, (deci nu este furt de curent) pentru a avea curent electric (se intelege cu vecinul si ii plateste o cota parte din factura), deoarece parintii nu au fost de acord sa se conecteze la bransamentul lor initial al casei. (Enel).

INTREBARE: ce pot face parintii lui X pentru a indeparta/ deconecta acel cablu electric de la vecin?

(Parintii au incercat ruperea/taierea cablului de la vecin, dar fara succes, deoarece cand a sosit Politia acestia au primit amenda si au fost avertizati ca li se va deschide un dosar penal).

Astept raspunsul dvs.

#18
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
Am cumparat un teren si am tras curent 380 v pentru o pompa de apa( motivul a fost practicarea pomiculturii ). Intre timp am construit o casa si am alimentat-o la curentul de la acea pompa. Sunt in regula ? Trebuie sa anunt societatea de distributie ? Care ar fi eventualele costuri ? Multumesc mult daca a-ati avea amabilitatea de a-mi raspunde !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate