Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Import din Coreea de Sud

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007

 Raulz0r, on 24 iunie 2020 - 06:14, said:

^ La partea cu garantia, e nema, la fel ca in cazul celor ce-si cumpara din Germania, ca nu se va duce nimeni cu masina pe platforma pana acolo sa o repare, legat de service presupun ca poti face la Hyundai de exemplu, iar cu piesele e cam complicat ca se plateste taxa vamala la importul din Moldova.
In cazul meu, de la Iasi la Chisinau nu e distanta mare si am dese drumuri pe acolo. Intamplarea e ca am rezidenta permanenta acolo nevasta fiind moldoveanca. Dar asta nu schimba mult problema.
Daca nu sunt piese mari sau ceva , nu bat la ochi. Dracii fac mizerii mari cu tigari si din alea, un capat de bara nu e o amenintare pentru nimeni. Cum spuneam , service-ul e extrem de ieftin acolo. Cel putin la manopera ma refer.

 mariovrs, on 24 iunie 2020 - 06:17, said:

Mi-as bate capul cu asa ceva, doar daca ar fi un model rar de pasionat. Asa..puii mei..pentru un amarat de Hyundai atata balamuc si combinatii cu moldoveni si coreeni.
Zici ca cine stie ce masina imi iau.
Mi-l si imaginez pe initiator laudandu-se la vecini cu masina lui facuta ''la mama ei'' in Korea..Posted Image
Prietene , nu e prima mea masina "made in korea". Chiar si Captiva care o am acum e din Korea. Cu 2 ani in urma am dat pe versiunea full dupa ce m-am tiganit cu dealerul , 25 mii de eur.  Da un ochi si aici .
https://chevrolet.gb.../1moCnpNFsQ.pdf
In Europa , cam asa masina costa la specificatiile tehnice cam 39 de mii.  

 marr, on 24 iunie 2020 - 07:56, said:

Ce ti-a ”scapat” e faptul ca, taxele vamale si TVA-ul sunt cea mai mica problema !
Ca sa o poti inmatricula in Romania o masina care nu se importa oficial in UE, ai nevoie de ... omologare individuala la RAR !
Asta dureaza si costa. MULT !
In plus, indiferent de ce crezi tu, nu stii in ce norma Euro ti-o plaseaza RAR-ul. Si daca nu ma insel, din 2019 NU mai pot fi inmatriculate masini ce nu respecta norma Euro 6 d !
Si aici ma refer la masini ce nu au fost deja inmatriculate in UE.
Asa ca, sfatul meu e sa stai potolit si sa-ti cauti o masina in Europa ...

La capitolul poluare nu as avea emotii deoarece e full GPL , si asa cum e adusa din SUA ar merge si de acolo. Eu de taxe eram curios.

 Klasse, on 24 iunie 2020 - 09:13, said:

Stai așa: Chevrolet captiva e coreeană??

Americanii au cumparat fostul Daewoo si asa a aparut Captiva. Capriva e sora directa cu Antara numai ca aia nu mai are trecere prin Europa acum.

#20
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Daca tot e mai la indemana sa fie inmatriculata in Moldova, nu vad rostul inmatricularii la noi in acest caz.
RAR, vama, etc. Bani aruncati, timp pierdut.

#21
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007

 uhu10uhu, on 24 iunie 2020 - 12:35, said:

Daca tot e mai la indemana sa fie inmatriculata in Moldova, nu vad rostul inmatricularii la noi in acest caz.
RAR, vama, etc. Bani aruncati, timp pierdut.

Tot 2000 eur costa si in MD .
https://www.calculatorauto.md/
Eu doar ma intreb daca nu ar fi probleme pe viitor cu circularea in RO. E drept ca achit taxa de drum, am carte verde etc
Zic asa in principiu ...
Aia cu numere bulgaresti s-au mai rarit.

#22
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Nu stiu care sunt prevederile legale actuale si daca nu cumva, poti circula in Romania cu o masina inmatriculata in alt stat doar pentru o perioada limitata de timp.
In alte tari din UE stiu ca exista astfel de prevederi. De exemplu, fiul meu care a fost student in Danemarca, ar fi vrut sa-si ia masina acolo dar dupa un termen destul de scurt (nu ai retin cat, ceva de genul o luna-doua), trebuai sa o inmatriculeze acolo. Si-l costau taxele de inmatrculare mai mult decat masina.
Nu-s sigur, dar parca s-a facut si la noi ceva de genul asta (sau, cel putin, s-a discutat). Asta si scoaterea taxei de mediu a dus la rarirea bulgaroaicelor de pe drumurile patriei.

#23
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007

 marr, on 24 iunie 2020 - 14:23, said:

Nu stiu care sunt prevederile legale actuale si daca nu cumva, poti circula in Romania cu o masina inmatriculata in alt stat doar pentru o perioada limitata de timp.
In alte tari din UE stiu ca exista astfel de prevederi. De exemplu, fiul meu care a fost student in Danemarca, ar fi vrut sa-si ia masina acolo dar dupa un termen destul de scurt (nu ai retin cat, ceva de genul o luna-doua), trebuai sa o inmatriculeze acolo. Si-l costau taxele de inmatrculare mai mult decat masina.
Nu-s sigur, dar parca s-a facut si la noi ceva de genul asta (sau, cel putin, s-a discutat). Asta si scoaterea taxei de mediu a dus la rarirea bulgaroaicelor de pe drumurile patriei.
Intamplarea face ca am locuit 10 ani in Danemarca. Confirm faza asta cu circulatia automobilelor straine acolo si spun si motivul. Acolo , taxa de inmatriculare (afgift) e deosebit de mare. Nu numai ca taxele sunt mari , dar cand vrei sa iti cumperi o masina platesti de te indoaie. Din cele stiute de mine , ultima data era 150% din pretul masinii.  Eu vad ca un fel de acciza la tigari si alcool si de acolo si interesul lor de a interzice automobilele straine.
Deci nu e vorba doar de taxa de drum si asigurare ci de taxa aia .
Acum ma invart intre Chisinau si Romania si poate mai merge asa. Daca pe viitor o sa stau mai mult in Ro , nu stiu cum o sa fie. Practic , pana in 2009 am mers si eu in Danemarca cu masina de Moldova.
https://www.bilbasen...scazut taxele .

#24
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Nu intelegem ce intrebi... masini coreene sunt in Romania: Hyundai, Kia, Ssangyong. Vrei sa aduci SH de acolo? Crezi ca merita?

Edited by Augustus1978, 25 June 2020 - 11:33.


#25
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007

 Augustus1978, on 25 iunie 2020 - 11:33, said:

Nu intelegem ce intrebi... masini coreene sunt in Romania: Hyundai, Kia, Ssangyong. Vrei sa aduci SH de acolo? Crezi ca merita?

Motoarele LPI care sunt pe GPL 100% , dotarile si pretul ar cam fi o motivatie.
E adevarat ca se vand si aici dar pentru piata EU. La nivel de automobile , europenii sunt cu ani in urma fata de asiatici.

#26
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Pai si pentru motoarele alea LPI - care NU se vand in Europa - crezi ca o sa gasesti un singur service care sa-ti faca si o reparatie simpla??
Si repet - nu te baza ca daca-i pe GPL vei obtine 100% omologarea individuala si ca va fi incadrata la Euro 6d (nu stiu daca de anul asta nu intra in vigoare o alta norma de poluare).
In plus, trebuie sa ai in vedere faptul ca este foarte posibil sa trebuiasca facute modificari la masina ca sa respecte normele EU (de exemplu la sistemul de lumini, este posibil sa trebuiasca schimbata cate ceva).
Daca iei in calcul transport, taxe vamale (nu ai cum sa obtii certificat EUR 1 pentru o masina importata si produsa in afara Europei), TVA, omologare individuala RAR ... ies niste mii bune de euro.
Nu-s convis ca iesi mai ieftin decat cu o masina similara cumparata de aici.
A mai spus cineva aici - importul unei masini din afara UE are sens dar pentru modele deosebite si/sau de colectie.
Pentru automobile ”de consum” ... e doar o bataie de cap si o cheltuiala inutila.
Dar, ma rog .... banii tai, placerea ta !

#27
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

 marr, on 24 iunie 2020 - 10:35, said:

Pai tocmai aia e !
Daca NU indeplinesc cerintele, nu pot fi inmatriculate.
BA INDEPLINESC CERINTELE, caci asa s-au inmatriculat si se mai inmatriculeaza in alte state UE!

O masina SH de pe alta piata trebuie sa indeplineasca fix aceleasi conditii ca o masina SH din UE! Altfel e golaneala si smechereala!

Masura este strict UN ARTIFICIU PROTECTIONIST aberant, care merge IMPOTRIVA INTERESELOR CONSUMATORILOR, in FAVOAREA PRODUCATORILOR LOCALI - de a percepe sume cat mai mari pe produsele vandute! Si asa platim mult mai mult pt. masinile germane aproape identic echipate, fata de sa zicem americani!

Nu multumim, NU avem nevoie de astfel de aberatii!

 marr, on 24 iunie 2020 - 10:35, said:

Normal ca o masina destinata unei piete unde ABS, ESP, centuri de siguranta pentru locurile din spate, air-baguri laterale, sistem de franare automata, etc nu sunt obligatorii, care nu am montate sisteme de depoluare & stuff este mult mai ieftina decat o masina dotata cu toate astea.
In majoritatea covarsitoare a cazurilor NU despre asta e vorba. Ci masini tot cu dotari moderne si de siguranta si de ce vrei, cu nivel similar daca nu identic de poluare, dar aduse de pe piete unde sunt mai ieftine chiar de noi(SUA e un exemplu relevant - de acolo se aduc in special modele de lux care au dotari mult peste medie, sau chestii gen muscle car care si alea sunt dotate ok)

cam asta e:
https://en.wikipedia...rriers_to_trade

#28
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 Failsafe, on 26 iunie 2020 - 18:04, said:

Masura este strict UN ARTIFICIU PROTECTIONIST aberant, care merge IMPOTRIVA INTERESELOR CONSUMATORILOR, in FAVOAREA PRODUCATORILOR LOCALI - de a percepe sume cat mai mari pe produsele vandute! Si asa platim mult mai mult pt. masinile germane aproape identic echipate, fata de sa zicem americani!

Nu multumim, NU avem nevoie de astfel de aberatii!

Ah, ce bine ca nu ai nevoie, dar trebuie sa inghiti in sec, asta e... :crybaby:

#29
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007
Salutare ...
Mi-a spus unu' ca bulgarii deja au dat de gustul masinilor coreene si le aduc si serviseaza nu numai pe cele clasice dar si pe alea cu LPI . Interesant e ca portul bulgaresc e mai simpatic la importuri decat cel romanesc. Am intrebat chiar si in Coreea si aia au spus ca e mai OK in Bulgaria.

De acolo incepusem sa ma gandesc. In fine ...
Daca dati o cautare pe cars.bg sau pe unu' care le aduce ( din multi altii ) carsbg11.com , o sa vedeti despre ce e vorba .

Sper sa apara si in Romania trendul asta.  De exemplu astiua de la carsbg11 s-au extins in Serbia si Muntenegru.

Noroace bune. Problema mea e aproape rezolvata.

#30
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Sa postezi si aici dupa ce rezolvi si cum ai rezolvat-o cu importul, ca sunt mai mult sau mai putin interesat.

#31
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007

View PostRaulz0r, on 03 septembrie 2020 - 09:50, said:

Sa postezi si aici dupa ce rezolvi si cum ai rezolvat-o cu importul, ca sunt mai mult sau mai putin interesat.
Pai nu e nici un import. Din Bulgaria in Romania se inmatriculeaza foarte usor. Daca e euro 6 e aproape moka. Acum caut sa imi vand masina sa am cu ce lua alta.  

https://www.carsbg11.com/

https://www.t7bulgaria.eu/

http://kj-auto.com/

Sunt surse de inspiratie. Sunt direct aduse din Corea si inmatriculate etc Trecerea pe Romania e doar o formalitate.

Daca oferta nu te multumeste , da un ochi si aici , unde aia cred ca iti aduc la comanda ce vrea muschiu' tau. Asa am inteles.

https://www.autowini...Cars/car-search

Am facut un calcul dupa o recenzie a unui tip din Ucraina la Sonata LPI. Nu stiu ce consum avea dar am calculat la pretul din Ro. Sub 20 de lei la 100 km ai consum.
In conditiile in care vorbim de o automata cu peste 150 CP.

#32
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007
Revin pentru a reveni cu lamuriri despre consum. Las si linkul acelui ucrainean care a facut testul de consum pe drumurile alea, cu A/C , cutie automata etc
https://youtu.be/JAEbXVhMiww?t=316

Consumul este de 7,8 l/100 .  La MOL in Iasi , un litru de GPL costa 2.57 lei.
Asta inseamna 20,04 lei la 100 km.

Oare ce diesel economic as gasi in acesti bani ? Motorina standard tot acolo la MOL costa 4.55 lei.
Am calculat si trebuie sa gasesc la un consum de 4.44 l/ 100 km .  Consum mixt ...

Revenind la fiabilitate , am avut Hyundai fix din Corea si de acolo a ramas obsesia mea.
Nu se compara cu nici o europeana.
Vedeti si aici :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PFzp1pVPDPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
cat de prost sa conduci de sa iti pui bull-bar pe sedan? Posted Image

#34
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007

View Post_-livio-_, on 03 septembrie 2020 - 10:39, said:

cat de prost sa conduci de sa iti pui bull-bar pe sedan? Posted Image
E femeie :) . E mai ieftin sa investesti in asta decat sa repari mereu la masina ... Posted Image

#35
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
In state e traditie... :)

#36
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View Postconstantin_padure, on 03 septembrie 2020 - 10:46, said:

E femeie Posted Image . E mai ieftin sa investesti in asta decat sa repari mereu la masina ... Posted Image
ze bumper iz to bump :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate