Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Unde retrageti banii din crypto? cu ce banci?

  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#1
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017
Unde retrageti banii din crypto? Eu lucrez cu un exchange online romanesc, iar ulterior transfer intr-un cont bancar. Insa intampin dificultati cand incerc sa creez un cont la o banca si le spun ca vreau contul pentru retrageri crypto, bitcoin mai exact.
Problema e ca daca eu am cumparat 100 bitcoin acum 10 ani si acum vreau sa ii scot, bancile cer dovezi. Dovezi? wtf?

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006
Sigur ai 100 de bitcoini, dar nu stii cum sa deschizi un cont bancar :lol:

Inainte sa spui ca sunt prost de bubui, eu am vandut bitcoini si scos in banci fara probleme.
Adica mai mult de o banca.

#3
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostNenea Zap, on 19 iunie 2020 - 23:46, said:

Sigur ai 100 de bitcoini, dar nu stii cum sa deschizi un cont bancar Posted Image

Inainte sa spui ca sunt prost de bubui, eu am vandut bitcoini si scos in banci fara probleme.
Adica mai mult de o banca.
Era o ironie fina vizavi de afirmatia mea cu 100 de bitcoins, era doar un exemplu. Cu ce banca? Ca eu am incercat la 4 banci. Alpha, Patria bank, Uniredit si Otp. Nici nu accepta bani proveniti de la firma de exchange crypto.

Nu stiu de cand ai tu coturile, dar daca o faci des, cu siguranta iti vor fi blocate, iar daca vrei sa deschizi alte conturi si-o sa le zici de unde primesti banii, o sa ai ghinion.

Edited by guyroux, 20 June 2020 - 00:21.


#4
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Scuza-mi franchetea, dar iti dau cateva sfaturi:
1) Tu esti fraier. Cand deschizi un cont nu le spui "rulez bitcoini". Pentru multi bitcoini = frauda, precum ambulanta neagra din '90. Le spui placa standard "imprumuturi de la familie, donatii, prime, premii, burse, etc". Daca chiar vrei sa fi corect, le zici ca iti muti activele financiare la ei si maxim poti spune ceva de cfd, forex sau actiuni pe care le-ai vandut. Never bitcoin. In definitiv nu-i minti, ci doar ai fost evaziv.
2) Ai gresit bancile. Mergi la ceva mai ok si mai ... in ton cu vremurile. Un BT online, un George, un Libra online. Un ceva online, fara contact cu oamenii. Unele banci sunt mai incuiate la cap, dar asta nu inseamna ca toate sunt asa.
3) Schimbul valutar din bitcoin nu e o infractiune, asa ca nu e problema ta ce banca te accepta, ci e problema bancii ca nu vrea sa "pape si gura ei" cateva comisioane de pe urma ta. Nu ei iti fac un favor, ci tu lor. In definitiv, tu vei face tranzactii basic (incasare OP interbancar si apoi, probabil, retragere numerar). Vezi la ce banca are exchange-ul conturile si fa-ti contul acolo.

#5
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostThuraya_123, on 20 iunie 2020 - 00:34, said:

Scuza-mi franchetea, dar iti dau cateva sfaturi:
1) Tu esti fraier. Cand deschizi un cont nu le spui "rulez bitcoini". Pentru multi bitcoini = frauda, precum ambulanta neagra din '90. Le spui placa standard "imprumuturi de la familie, donatii, prime, premii, burse, etc". Daca chiar vrei sa fi corect, le zici ca iti muti activele financiare la ei si maxim poti spune ceva de cfd, forex sau actiuni pe care le-ai vandut. Never bitcoin. In definitiv nu-i minti, ci doar ai fost evaziv.
2) Ai gresit bancile. Mergi la ceva mai ok si mai ... in ton cu vremurile. Un BT online, un George, un Libra online. Un ceva online, fara contact cu oamenii. Unele banci sunt mai incuiate la cap, dar asta nu inseamna ca toate sunt asa.
3) Schimbul valutar din bitcoin nu e o infractiune, asa ca nu e problema ta ce banca te accepta, ci e problema bancii ca nu vrea sa "pape si gura ei" cateva comisioane de pe urma ta. Nu ei iti fac un favor, ci tu lor. In definitiv, tu vei face tranzactii basic (incasare OP interbancar si apoi, probabil, retragere numerar). Vezi la ce banca are exchange-ul conturile si fa-ti contul acolo.

Da! Eu am zis sa fiu sincer pentru ca stiu ca nu fac nimic ilegal. Dar ai dreptate, bitcoinul pentru banci e ca tamaia pentru dracu. Foarte bun comentariul tau! Intr-un final oricum voi ajunge cu contul blocat la orice banca. Asa am patit la ING dupa aproape 4-5 ani de colaborare cu ei. Mi-au blocat contul fara sa-mi zica motivul, desi am insistat sa cunosc motivul. La noi se face camatarie legala si bataie de joc. Macar spune-i omului de ce oo blochezi contul, ca ai papat comisioane la greu dupa urma lui.

Edited by guyroux, 20 June 2020 - 02:40.


#6
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Cand va scriam ca e tricky retragerea banilor din bitzi, unii ziceau ca vb prostii. Iata ca mai spune inca un forumist acelasi lucru. Toti care fac apologia bitilor pe aici sunt cei care vor sa ii vanda si nu au cum/cui.

Era o ironie fina vizavi de afirmatia mea cu 100 de bitcoins, era doar un exemplu. Cu ce banca? Ca eu am incercat la 4 banci. Alpha, Patria bank, Uniredit si Otp. Nici nu accepta bani proveniti de la firma de exchange crypto.

Edited by mediasick, 20 June 2020 - 05:41.


#7
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Oameni buni, OTP si Alpha au sisteme si gandiri invechite. La Otp, orice tranzactie mai ciudata sau peste limita de 5-10k ron catre pf sunt verificate.
In general, la OTP prefera clientii PJ cu 'state' vechi, pe care ii umplu de diverse produse accesori: asigurari, reasigurari, credite, depozite, etc.

View Postguyroux, on 20 iunie 2020 - 02:39, said:

Da! Eu am zis sa fiu sincer pentru ca stiu ca nu fac nimic ilegal. Dar ai dreptate, bitcoinul pentru banci e ca tamaia pentru dracu. Foarte bun comentariul tau! Intr-un final oricum voi ajunge cu contul blocat la orice banca. Asa am patit la ING dupa aproape 4-5 ani de colaborare cu ei. Mi-au blocat contul fara sa-mi zica motivul, desi am insistat sa cunosc motivul. La noi se face camatarie legala si bataie de joc. Macar spune-i omului de ce oo blochezi contul, ca ai papat comisioane la greu dupa urma lui.

Rar bancile spun motivul blocarii. In general invoca AML-ul si gata.
In fapt, ori ai tranzactii prea putine si nu le mai placi ca client, ori ai sume mari tranzactionate calup (adica transferuri de la 3-4 k in sus aproape zilnic), la care comisioanele sunt infime, ori nu pastrezi banii in banca si ii retragi imediat.
Nicio banca, indiferent de tara, nu va vrea un client care isi scoate (transfer altundeva sau retragere numerar la ATM) banii din cont.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostThuraya_123, on 20 iunie 2020 - 05:56, said:

Oameni buni, OTP si Alpha au sisteme si gandiri invechite. La Otp, orice tranzactie mai ciudata sau peste limita de 5-10k ron catre pf sunt verificate.

Este exact ce face dintr-o banca o institutie credibila si sigura. Sigur ca potlogarii isi doresc altceva.

#9
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postursamajor, on 20 iunie 2020 - 06:30, said:

Este exact ce face dintr-o banca o institutie credibila si sigura. Sigur ca potlogarii isi doresc altceva.

O tranzactie este vointa/contractul dintre doua parti. De ce banca are dreptul sa se comporte ca statul, sa verifice orice?
Atat timp cat fiecare parte este de acord cu tranzactia, ce treaba are banca? Banca in definitiv are obligatia sa administreze banii, plus alte cateva bulshit-uri ca KYC, dar nicidecum sa intervina in vointa partilor contractului. Banca nu e statul.

E problema ta ca tu ai accepta ca un functionar bancar sa aiba dreptul sa-ti verifice tie afacerile si sa-ti puna la indoiala legalitatea. Mai sunt si unii destupati la minte care inteleg ca asta nu intra in mod normal in atributiile unei banci.

Edited by Thuraya_123, 20 June 2020 - 06:38.


#10
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
De ceva vreme bancile sunt obligate de lege la deschiderea conturilor sa intrebe si sa raporteze sursa fondurilor ce vor circula prin acel cont. Raspunsurile la aceasta intrebare sunt standard datorita autoritatilor care le obliga sa raporteze doar anumite optiuni plus aplicatia de calculator pentru deschiderea contului care ofera doar anumite optiuni de bifat si nu un spatiu pt. completare (oarecum normal, altfel fiecare ar completa ce-i trece prin cap si s-ar crea o baza de date cu atatea optiuni cati clienti exista).
In multe sucursale de banci, "tanti" care se ocupa nu prea stie ce si cum, iar daca ce ii spui nu se incadreaza in acele optiuni, te trimite la plimbare, pentru ca nu stie ce sa faca si nici sa intrebe "mai sus". Daca ai noroc sa dai de cineva "mai destupat" respectiv mai tanar si pus pe rezolvat problema iti va sugera el/ea cateva optiuni din cele posibile care e cat mai aproape de optiunile standard pe care ei pot sa le bifeze in aplicatia din calculator.
Respectiv, pentru bitcoin/forex eu ti-as sugera urmatoarele variante sau mai bine chiar toate bifate:
- Vanzari;
- Dividende;
- Investitii;
- Venituri din activitati independente (asta nu inseamna ca ai obligatoriu PFA, ci doar ca mai faci cate "un ciubuc" din cand in cand).

Edited by Stecheru, 20 June 2020 - 07:09.


#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006

View Postguyroux, on 20 iunie 2020 - 00:21, said:


Era o ironie fina vizavi de afirmatia mea cu 100 de bitcoins, era doar un exemplu. Cu ce banca? Ca eu am incercat la 4 banci. Alpha, Patria bank, Uniredit si Otp. Nici nu accepta bani proveniti de la firma de exchange crypto.

Nu stiu de cand ai tu coturile, dar daca o faci des, cu siguranta iti vor fi blocate, iar daca vrei sa deschizi alte conturi si-o sa le zici de unde primesti banii, o sa ai ghinion.

ING, Raiffeisen, Unicredit.

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostThuraya_123, on 20 iunie 2020 - 06:36, said:

O tranzactie este vointa/contractul dintre doua parti. De ce banca are dreptul sa se comporte ca statul, sa verifice orice?

Muta-ti "afacerile" intr-un paradis fiscal, daca nu-ti convine. Pana una-alta in RO legislatia e mult prea permisiva cu gainarii si infractorii. Fiscul e ca inexistent. E evident ca bancile sufla si-n iaurt in astfel de conditii. Eu, care n-am nimic de ascuns, nu sufar din cauza conditiilor astora puse de banci. Evident ca gainarii sa fie deranjati de tupeul bancilor de a atenta la "libertatea" lor... prost inteleasa.

#13
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postursamajor, on 20 iunie 2020 - 08:29, said:

Muta-ti "afacerile" intr-un paradis fiscal, daca nu-ti convine. Pana una-alta in RO legislatia e mult prea permisiva cu gainarii si infractorii. Fiscul e ca inexistent. E evident ca bancile sufla si-n iaurt in astfel de conditii. Eu, care n-am nimic de ascuns, nu sufar din cauza conditiilor astora puse de banci. Evident ca gainarii sa fie deranjati de tupeul bancilor de a atenta la "libertatea" lor... prost inteleasa.

Faptul ca tu nu intelegi cum si ce lucreaza unii, asta nu inseamna ca sunt "gainari", ci doar ca esti tu limitat in gandire.
As putea sa te atac la persoana, asa cum ai facut si tu, folosindu-ma de situatia ta financiara subreda (stiu, e nasol sa mergi inca intr-un logan din 2005), dat fiind istoricul topic-urilor tale. Dar prefer sa ma abtin.
Poate daca nu ai mai sta sa scrii aiurea pe arii de forum cu care nu ai nicio tangenta, ai castiga mai bine si ai intelege cum functioneaza bancile.

#14
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Nu este treaba bancii sa blocheze tranzactii sau sa inchida conturi fara motiv, doar pentru ca au un sistem arhaic si angajatii lor nu inteleg noile tehnologii financiare. Atat timp cat banii sunt trimisi dintr-un cont real al unei companii reale catre un client real care are deja facute toate verificarile nu exista motive pentru a inchide/ bloca acel cont. Incet incet bancile se vor adapta sau vor pierde clientii, pentru ca e foarte usor in prezent sa treci la alta banca sau sa-ti faci carduri de debit emise de companii fintech/ neobanks care au inteles ca viitorul e digital si descentralizat. Eu pana acum am facut tranzactii cu BT prin 2017-18 si din 2019 cu ING, si n-am avut probleme, dar in cazul in care as avea tranzactii blocate as inchide contul/ cardul in secunda 2 si m-as muta la alta banca.

View Postursamajor, on 20 iunie 2020 - 08:29, said:

Eu, care n-am nimic de ascuns, nu sufar din cauza conditiilor astora puse de banci. Evident ca gainarii sa fie deranjati de tupeul bancilor de a atenta la "libertatea" lor... prost inteleasa.
"Arguing that you don't care about the right to privacy because you have nothing to hide is no different than saying you don't care about free speech because you have nothing to say." Edward Snowden

Edited by rola_ocb, 20 June 2020 - 11:34.


#15
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostThuraya_123, on 20 iunie 2020 - 05:56, said:

Oameni buni, OTP si Alpha au sisteme si gandiri invechite. La Otp, orice tranzactie mai ciudata sau peste limita de 5-10k ron catre pf sunt verificate.
In general, la OTP prefera clientii PJ cu 'state' vechi, pe care ii umplu de diverse produse accesori: asigurari, reasigurari, credite, depozite, etc.



Rar bancile spun motivul blocarii. In general invoca AML-ul si gata.
In fapt, ori ai tranzactii prea putine si nu le mai placi ca client, ori ai sume mari tranzactionate calup (adica transferuri de la 3-4 k in sus aproape zilnic), la care comisioanele sunt infime, ori nu pastrezi banii in banca si ii retragi imediat.
Nicio banca, indiferent de tara, nu va vrea un client care isi scoate (transfer altundeva sau retragere numerar la ATM) banii din cont.

De 4 ani fix asta fac la ING, scot mereu banii de la atm in euro. Nu am incredere in banci, dorm mai bine sa stiu ca am banii la saltea. Poate sunt eu mai paranoia. Dar avand in vedere ca banii provin din diverese activitati gen exchangeuri de crypto prefer sa ii tin la saltea sa nu am surprize.
Probabil din cauza asta mi-au blocat contul la ING. Nu eram bun pentru ei.

View Postursamajor, on 20 iunie 2020 - 06:30, said:

Este exact ce face dintr-o banca o institutie credibila si sigura. Sigur ca potlogarii isi doresc altceva.
Din ce stiu eu, noitunea de banca inseamna cu totul altceva. Banca se ocupa cu ingrijirea banilor clientilor si nu cu cercetarea lor, dar poate stii tu mai bine.

View PostStecheru, on 20 iunie 2020 - 07:09, said:

De ceva vreme bancile sunt obligate de lege la deschiderea conturilor sa intrebe si sa raporteze sursa fondurilor ce vor circula prin acel cont. Raspunsurile la aceasta intrebare sunt standard datorita autoritatilor care le obliga sa raporteze doar anumite optiuni plus aplicatia de calculator pentru deschiderea contului care ofera doar anumite optiuni de bifat si nu un spatiu pt. completare (oarecum normal, altfel fiecare ar completa ce-i trece prin cap si s-ar crea o baza de date cu atatea optiuni cati clienti exista).
In multe sucursale de banci, "tanti" care se ocupa nu prea stie ce si cum, iar daca ce ii spui nu se incadreaza in acele optiuni, te trimite la plimbare, pentru ca nu stie ce sa faca si nici sa intrebe "mai sus". Daca ai noroc sa dai de cineva "mai destupat" respectiv mai tanar si pus pe rezolvat problema iti va sugera el/ea cateva optiuni din cele posibile care e cat mai aproape de optiunile standard pe care ei pot sa le bifeze in aplicatia din calculator.
Respectiv, pentru bitcoin/forex eu ti-as sugera urmatoarele variante sau mai bine chiar toate bifate:
- Vanzari;
- Dividende;
- Investitii;
- Venituri din activitati independente (asta nu inseamna ca ai obligatoriu PFA, ci doar ca mai faci cate "un ciubuc" din cand in cand).

Bun sfat!!!

Edited by guyroux, 20 June 2020 - 14:23.


#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
anu trecut am platit cash o masina la banca,bagat formular si gata,am plecat cu masina

#17
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Lasa i sa joace la caritas. Pe banii lor o fac. In spatele bitilor nu e nimic


#18
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postrola_ocb, on 20 iunie 2020 - 11:31, said:

Nu este treaba bancii sa blocheze tranzactii sau sa inchida conturi fara motiv, doar pentru ca au un sistem arhaic si angajatii lor nu inteleg noile tehnologii financiare. Atat timp cat banii sunt trimisi dintr-un cont real al unei companii reale catre un client real care are deja facute toate verificarile nu exista motive pentru a inchide/ bloca acel cont. Incet incet bancile se vor adapta sau vor pierde clientii, pentru ca e foarte usor in prezent sa treci la alta banca sau sa-ti faci carduri de debit emise de companii fintech/ neobanks care au inteles ca viitorul e digital si descentralizat. Eu pana acum am facut tranzactii cu BT prin 2017-18 si din 2019 cu ING, si n-am avut probleme, dar in cazul in care as avea tranzactii blocate as inchide contul/ cardul in secunda 2 si m-as muta la alta banca.


"Arguing that you don't care about the right to privacy because you have nothing to hide is no different than saying you don't care about free speech because you have nothing to say." Edward Snowden

Problema este ca foarte multi oameni, obisnuiti cu ideea ca oricine are drept sa-i controleze li se pare normal, iar bancile adopta astfel de practici acceptate de majoritatea populatiei.
Si eu am avut astfel de blocari temporare/definitive. La unele banci care au facut-o in mod abuziv, adica au blocat complet contul (nu mai puteam primi/scoate nimic), evident ca mi-am inchis imediat contul. Nu este normal sa-mi blocheze banca banii, solicitandu-mi acte la care banca in mod normal nu are voie sa aiba acces sau sa le vada. In modul asta, secretul concurential sau comercial dispare fiindca trebuie sa explici tot unui functionar bancar, ceea ce nu este ok.
Am avut si situatii de blocari temporare de tranzactii la unele banci, inclusiv Revolut. M-au intrebat ce fac, de unde ii am si de ce. Le-am explicat in termeni vagi si au deblocat imediat. Acestor banci le-am mai dat o sansa, fiindca nu au fost abuzive si colaborarea a fost ok.

In general, blocarile sunt cauzate de sistemul informatic. Unele banci remediaza problema imediat, altele o agraveaza si pierd clientii.

Din punctul meu de vedere, BT este una din bancile cu cea mai ok abordare comerciala fata de client. Dar de prin 2017 parca s-au stricat si au devenit mai stricti si aberanti.


View Postguyroux, on 20 iunie 2020 - 14:23, said:

De 4 ani fix asta fac la ING, scot mereu banii de la atm in euro. Nu am incredere in banci, dorm mai bine sa stiu ca am banii la saltea. Poate sunt eu mai paranoia. Dar avand in vedere ca banii provin din diverese activitati gen exchangeuri de crypto prefer sa ii tin la saltea sa nu am surprize.
Probabil din cauza asta mi-au blocat contul la ING. Nu eram bun pentru ei.

La tine problema nu era sursa fondurilor, in sensul ca ei nu aveau o problema ca faceai exchange cu bitcoini. Adevarata problema era ca steai banii cash mereu si lasai contul gol.
Gandeste-te care a fost suma totala a tranzactiilor si care era procentul comisionului. Probabil 0.2% sau sub, nu? Crezi ca ING-ului i-a mai convenit? ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate