Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

LVT vs Parchet vs Gresie Bucatarie/Hol

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Hai că m-ai făcut să mă salt din canapea.
Am dus bucata în cadă să o spăl.
Din ce se vede, a mai fost și abuzată, am meșterit pe ea în trecut, de aia are găuri și spărturi, apoi a stat afară.
Putea prin tăieturile alea și prin găuri să absoarbă apă și să se umfle ca un lemn obișnuit.
Dar, nu este un lemn obișnuit, este din aglomerat cu rășini speciale, suprafață am înțeles că are o depunere ceramică.
Să pui linoleum, cînd minunea asta costă la fel, nu știu ce denotă!

Iote, tocmai îl spală :P

Attached Files



#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu am parchet triplustratificat in bucatarie (ca si in restul casei) cu mentiunea ca in bucatarie nu l-am lipit ci l-am pus pe folie speciala (am incalzire in pardoseala) in ideea in care daca va trebui schimbat sa nu ma chinui cu el... are "decat" un an si inafara de mici imperfectiuni cauza de diferite obiecte ce le-am scapat pe jos nu are nimic.... gresie doar pe hol la intrare si in bai...

#21
Pribeanu1505

Pribeanu1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.04.2014
Parchetul a evoluat mult și nu mai este asa sensibil la apa. Cel mai rău să pui gresie în bucătărie mai ales dacă nu ai încălzire în pardoseala. Asa mi au zis mulți ca se umfla, ca nu rezista dar nu are nimic și în caz de ceva este mult mai simplu de schimbat decât gresia. Sa nu credeți ca greșia este tanc, am văzut caz real în care a căzut un cuțit pe gresie și s a ciobit. Dacă nu ai încălzire în pardoseala în mod clar trebuie sa pui parchet altfel vei sta cu papucei sau covorașe, diferența de temperatura este mare

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Am avut și eu gresie ciobită în bucătărie, ce crezi, a sta așa pînă am pus parchet.
Am schimbat la un moment dat, dar pe hol.
Păi să schimbi gresia înseamnă să folosești flexul, ca să desolidarizezi placa ciobită de plăcile de lîngă, dacă dai cu ciocanul direct în centrul plăcii cu defect, riști să mai strici cel puțin încă patru plăci, cele din proximitate.

La parchet, hîț, ridic cîteva plăci, schimb placa cu defect, am rezerva, pun la loc, giugiuc.

 Pribeanu1505, on 20 mai 2020 - 14:40, said:

Parchetul a evoluat mult și nu mai este asa sensibil la apa. Cel mai rău să pui gresie în bucătărie mai ales dacă nu ai încălzire în pardoseala. Asa mi au zis mulți ca se umfla, ca nu rezista dar nu are nimic...

Ei zic despre ce au pus ei, coajă de 21 lei m.p.
Au dreptate ce spun, despre coaja lor.

#23
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Daca varsa copilul laptele pe parchet, nu intra in rosturi? Ai cum sa-l cureti bine?

#24
Pribeanu1505

Pribeanu1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.04.2014
Un parchet de la 50 lei mp rezista, chiar acum câteva zile am avut o bucata de parchet care am pus o sa fac colt drept la un stâlp exterior. Și nu a fost scumpa.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Ce să mai zic despre unul de 150 lei/mp?
Rezistent la foc și apă.

#26
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Imediat devin proaspat proprietar de apartament.

Ma bate gandul sa inlocuiesc parchetul laminat (35 lei/mp) si gresia (60 lei/mp) cu LVT. In total am 50 mp.
L-am gasit in catalogul Tarkett dar exista si alti producatori.

Mentionez faptul ca am incalzire prin pardoseala.

Uitandu-ma in catalog am vazut ca exista LVT cu click care nu necesita folie sub el iar montajul se realizeaza fara adeziv.

Am pus mana pe el doar in showroom.

As vrea niste pareri de la cineva care are deja sau a fost la cineva care are!
Cum se simte cand calci cu talpile?
Se simte diferit fata de gresie/parchet laminat?
Nu ma incanta feelingul de linoleum.

Pentru bucatarie (si/sau baie) caut ceva cu un model grafic care sa nu imite gresia / parchetul clasic.
Ceva in genul: https://www.tarkett....tro-black-white
Pe internet nu am gasit LVT in alte modele decat gresie / parchet.

Orice sfat este bine venit!

Multumesc!

#27
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Veau sa combin si eu in bucatarie parchetul cu gresia(in zona chiuvetei si cea de gatit) insa incerc sa ajung la acelasi nivel. Daca la parchet e usor de calculat, sa zicem parchet de 10 mm + izolatie de 5mm= 15mm, la gresie nu stiu la ce grosime ajunge adezivul ca sa pot face grosimea totala.
Daca are cineva informatia va rog.

#28
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Ma gandesc la:
1. a folosi gresie (care oricum are un coeficient de transfer termic mai mare decat al parchetului LVT) pe hol, baie si bucatarie. In felul acesta elimin problemele legate de:
--- zgarierea parchetului LVT pe hol cand intru incaltat cu noroi;
--- probleme cu stratul de panta la LVT pentru baie;
--- probleme la curatenie cu in bucatarie / baie;
2. a folosi LVT (pentru o clasa ridicata de trafic) in living si dormitor.
Am fost la LeroyMerlin si am pus mana pe LVT-ul lor. La atingere se simte exact ca un parchet laminat.
Tipul de la raion mi-a spus ca in general se monteaza cu foie (speciala pentru incalzirea prin pardoseala). Nu cred ca am sapa cu denivelare de 1 mm pentru a renunta la folie.
Inca o chestie care imi da de gandit: temperatura maxima de 28*C pentru LVT si folie.
Ce se intampla daca o depasesc? Se deterioriaza sau doar se dilata mai mult?

Cei de la Dedeman au o gama mai variata 3-4 producatori fata de 1-2 din LeroyMerlin.
Am o alta curiozitate. In baie, cum se face panta de scurge a apei folosind LVT?

#29
bj95

bj95

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.07.2020
As dotri sa spun ca am locuit 2 ani intr/un apartament unde intr/ una din bai pardoseala era cu ###asa avea 15 ani,parchetul era ca nou!
    PARCHETUL IN BAIE NU REZISTA PENTRU CA ESTE FOARTE REZISTENT CI PENTRU CA NU SE UDA!DACA AVEM GRESIE IN BAIE,CE? ARUNCAM APA ?se pot pastra ambrele uscate!

#30
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020

View Postcrisstonne, on 16 mai 2020 - 13:32, said:



Pot sa te intreb ce tip de parchet ai? Mi-as dori si eu unul atat de rezistent Posted Image

Eu am experienta doar cu Kronotex. Prima oara am avut unul care se numeste Mammut Everest Oak si a rezistat vreo 6 ani in conditii de stres major (fara griji de apa prea multa pe el si cu un caine de 40kg care n-a reusit sa-l zgarie, oricat a alergat pe el). Ce-i drept, la un moment dat am inceput sa observ niste "ciobituri" pe unde probabil mai scapasem lucruri pe el. Posted Image
Acum am tot un Kronotex, dar un model care a fost scos din productie. Am cumparat din vreo 3 magazine tot ce s-a putut, ca sa-mi acopar necesarul. Sunt foarte dezamagit de calitate.

Edited by Dany_Darke, 02 August 2020 - 06:44.


#31
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!
Dupa foarte multe cautari cred ca raman la Rocko, vinil+mineral: 93 lei /mp in Dedeman si rezistenta termica de 0.01 (mp*K)/W.
Mi se pare foooarte mica rezistenta termica, practic bate orice parchet. Sper sa nu fie gresita fisa tehnica!

https://ro.rocko-vin...urbon-cask.html
https://krono-shop.c...urbon-cask-r076

Conform producatorului se pare ca are inclusa izolarea fonica DAR necesita bariera de vapori.
Ma gandeam sa pun o folie pentru incalzirea prin pardoseala care este atat izolator fonic dar si bariera de vapori!

#32
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Revin cu un feed-back dupa mult timp!

Dupa ce m-am razgandit de multe ori am ales parchetul de mai jos:
https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

Este de tip SPC - compozit din plastic + mineral; la atingere este putin rugos fiind rezistent la alunecare! L-am montat doar in dormitor si living.

Are grosimea de 5 mm + 1 mm de folie lipita pe acesta si nu necesita folie suplimentara.

Pret 87 lei/mp.

Ceea ce ma ingrijoreaza este producatorul care este cam necunoscut: fabricat in China DAR are marcaj CE. Acest parchet este facut special pentru Dedeman.

Abia astept sa imi iau in primire apartamentul si sa vad cum se comporta in timp.

Astazi a fost montat partial (cam 70%) urmand a fi finalizat maine.

Pana acum pare ok; nu scartaie (desi in alte apartamente unde a fost montat parchet laminat sunt zone in care scartaie).

Am vorbit cu mesterii sa imi lase rost de dilatare de 15 mm in loc de 10 mm (minimul cerut de producator) pentru a se dilata in voie.

Mesterii mi-au spus ca se monteaza ceva mai greu decat cel laminat, in schimb, este mai greu si se aseaza mai bine pe sapa! Mi-au spus ca pare sa fie ceva de calitate superioara!

Am facut cateva poze pe fuga! Mai multe maine!

PS: Problema clasica: in showroom parea mai deschis la culoare datorita luminii albe puternice; la lumina normala pare mai inchis la culoare!

Attached Files


Edited by buha, 08 January 2021 - 19:37.


#33
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

View Postbuha, on 08 ianuarie 2021 - 19:37, said:

Va salut!
Mesterii mi-au spus ca se monteaza ceva mai greu decat cel laminat, in schimb, este mai greu si se aseaza mai bine pe sapa! Mi-au spus ca pare sa fie ceva de calitate
Pe site scrie ca se monteaza rand cu rand. Ceva asemanator mi-am pus si eu la o camera.
Ideea e ca au fost necesare 3 persoane la montaj. Completam un rand si il imbinam odata la randul montat. Nu placile pe rand.
Cred ca e acelasi sistem cu al tau.

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Azi curățenie generală, dezansamblat bradul, decongelat congelatorul, apă multă.
Nu îmi pasă  😋😉

Attached Files



#35
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Nu se infiltreaza apa pe la imbinarile placilor? Daca da, cum se mai evapora de sub placi?

#36
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
Cum faci trecerea de la spc la gresie, fiind o diferență de nivel acolo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate