Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

eSIM Digi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1089 replies to this topic

#217
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

View Postgigabiter, on 27 februarie 2022 - 14:37, said:

Io nu am iphone asa ca nu ma deranjeaza prea tare lipsa e-sim, cand voi da 3000 ron pe unul un iphone sigur imi va ramane bani si de un abonanent la ori/voda dar in niciun caz nu voi plinge pe acest forum de lipsa e-sim la digi

Nu m-am plans, a fost o intrebare indirecta ca sa imi confirme poate unul dintre forumisti care s-a lovit de aceasta situatie. Pentru cultura ta tehnica e-sim exista si pe multe modele de Samsung si pe alte telefoane. Iar nu toata lumea isi schimba abonamentul ca ciorapii sau poate politica de telefonie mobila la anumite firme nu accepta esim din motive de securitate.
Nu am crezut ca intalnesc pe acest topic raspunsuri complet inutile ca ca al tau. Dar vei mai creste si vei intelege cum sta treaba pe aici. Ar trebui sa se puna totusi un filtru de varsta pe softpedia...

#218
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Am testat si functioneaza optim combinatia sim fizic Digi si e-sim Vodafone.

#219
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Imi place ca multi comenteaza aici impotriva eSIM, fratilor daca nu va intereseaza de ce scrieti aici, nu aveti ce face...
eSIM este o thenologie benefica dar care in RO e cam prost implementata. Adica nu la orice abonament, nu pe prepay, nu la orice operator si tot asa.
Digi cel mai mare operator nu are asa ceva si nu stiu cand va avea...

#220
adrian8572

adrian8572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 28.04.2011

View Postxhermesx, on 02 martie 2022 - 19:37, said:

Am testat si functioneaza optim combinatia sim fizic Digi si e-sim Vodafone.
Salut, funcționează și number share, este disponbil la Vodafone?

#221
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

View Postadrian8572, on 26 martie 2022 - 11:02, said:

Salut, funcționează și number share, este disponbil la Vodafone?

Nu stiu daca functioneaza pe Vodafone si 13promax, nu cunosteam acest serviciu. Dar, cautand pe net am inteles ca este disponibil doar pe Orange.

#222
adrian8572

adrian8572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 28.04.2011

View Postxhermesx, on 26 martie 2022 - 14:45, said:



Nu stiu daca functioneaza pe Vodafone si 13promax, nu cunosteam acest serviciu. Dar, cautand pe net am inteles ca este disponibil doar pe Orange.
Bine, mersi frumos! Sper sa își certifice Digi rețeaua la Apple, sa adauge number share înaintea Vodafone.

#223
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@adrian8572 number share nu are legatura cu certificarea retelei de catre apple.

si denumirea corecta este "multi sim" si nu gaselnita de doi lei marca orange

View Postxhermesx, on 27 februarie 2022 - 13:07, said:

Din ce inteleg cu acest faimos e-sim, daca am 2 operatori care nu au aceasta facilitate de e-sim si un telefon ca Iphone 13pro max care nu suporta decat o cartela fizica, la revedere dual sim pe telefon. Cool.
trebuia sa pui accentul pe acest faimos iphone. in alte zone apple ofera si telefoane cu dual sim classic.
daca ar prelua acel model si ar mai adauga si support pentru esim ar fi mirabolant chiar!
poate peste 10 ani in clasicul stil apple...

#224
adrian8572

adrian8572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 28.04.2011

View Postcarmenclara1, on 29 martie 2022 - 16:27, said:

@adrian8572 number share nu are legatura cu certificarea retelei de catre apple.

si denumirea corecta este "multi sim" si nu gaselnita de doi lei marca orange


trebuia sa pui accentul pe acest faimos iphone. in alte zone apple ofera si telefoane cu dual sim classic.
daca ar prelua acel model si ar mai adauga si support pentru esim ar fi mirabolant chiar!
poate peste 10 ani in clasicul stil apple...
Și WIFI calling (cred ca pentru asta au nevoie sa își certifice Digi rețeaua la Apple)

#225
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca isi certifica reteaua ->  primesc un carrier bundle dedicat -> care poate afecta in functie de decizia digi volte/vowifi/5G/hotspot si alte astfel de aspecte

#226
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Mai degraba eu cred ca o sa vedem telefoane cu iSIM...,
https://www.qualcomm...irst-smartphone

#227
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 07.08.2003
Claaar, Digi vor trece direct la asta. Nu-și mai pierd timpul cu eSIM.

#228
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,710
  • Înscris: 28.02.2010
Android 13 v-a permite folosirea a 2 numere pe un sim.


Funcția este cunoscută drept Multiple Enabled Profiles (MEP), prin care gigantul motoarelor de căutare asociază doi operatori unui singur eSIM. Vei putea alterna cu ușurință între cei doi operatori atunci când ai nevoie de un număr sau celălalt. Google își bazează nouă funcție din Android 13 pe un brevet înregistrat în 2020, care descrie împărțirea unei interfețe SIM existente în două conexiuni digitale.
Google a mai încercat în trecut să testeze această soluție pe un prototip Google Pixel. Asta le-ar permite în viitor producătorilor de telefoane să scape de tot de slot SIM, lăsând loc pentru extra hardware și făcând designul ceva mai uniform. În acest moment se practică abordarea slot SIM fizic + eSIM, dar pe viitor am putea vedea doar un eSIM și atât, cu multipli operatori suportați.
Funcția ar putea ajunge și pe iOS, dar chiar și pe Windows. Când vine vorba despre cipuri eSIM, ele administrează doar un abonament la un moment dat și este greu să îi asociezi funcționalitate dual SIM. Google a găsit totuși soluția și asta la nivel software. Google a adăugat o nouă clasă API la Android Open Source Project, care le permite aplicațiilor operatorilor să preia informații despre interfețele logice și fizice, dar și profilurile SIM stocate.

Edited by K-Bobby, 03 April 2022 - 23:32.


#229
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
traduce deficitara a articolului original....
defapt e vorba de dual e-sim support

#230
adrian8572

adrian8572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 28.04.2011

View Postcarmenclara1, on 04 aprilie 2022 - 15:55, said:

traduce deficitara a articolului original....
defapt e vorba de dual e-sim support

Oricum s-ar numi tehnologia, ma interesează mai mult sa pot sa sun de pe Apple Watch, apel prin WIFI (in caz de urgente), se întâmpla sa nu ai semnal, sa nu ai in momentul respectiv telefonul cu tine)

#231
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu cum functioneaza la apple watch, dar de pe telefon nu merge sa suni la 112 de pe volte sau vowifi...

#232
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postaddelin, on 05 aprilie 2022 - 11:33, said:

Nu stiu cum functioneaza la apple watch, dar de pe telefon nu merge sa suni la 112 de pe volte sau vowifi...
De pe telefon să nu funcționeze 112 cu VoLTE activat? Presupun că despre iPhone e vorba, în cazul de față. Eu zic că dezinformezi.

Edited by Vlad_22, 05 April 2022 - 11:57.


#233
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lasa matale datul cu parerea si daca vrei sa demonstrezi ceva, fa o proba si apoi revino cu concluzii. Anul trecut am avut nevoie de multe ori sa sun si telefonul se deconecta automat de la vowifi/volte si ramanea in 2G/3G. Asta bine-inteles la digi. La vodafone vad ca spune ca nu merge vowifi, iar la orange n-am gasit nimic.

#234
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,667
  • Înscris: 06.03.2004
Pe Volte merge parca.Pe vowifi era restricționat din cauza faptului că nu se poate localiza  locația apelul.
Aberant după părerea mea..
Poate e cineva închis într-un subsol fără semnal și are doar wifi de la infractor. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate