Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Minuni ?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#127
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 21 aprilie 2020 - 10:59, said:

Iti mai spun un lucru, ori ca esti ateu, ori budist ori crestin din pacate in nici una din ideologiile astea nu ai nici o dovada concreta, fizica despre existenta unei divinitati ci doar concepte, rationamente... sperante si ipoteze.

Ba da, exista nenumarate dovezi.
Problema este ca insasi ea, dovada, este o chestiune foarte personala si subiectiva.
Doi oameni diferiti cer tipuri diferite de dovezi, volume diferite de dovezi.
Unul dintre cei doi primeste o singura dovada foarte buna și este convins. Altul primeste zece dovezi foarte bune dar totusi respinge, spunand: "nu sunt dovezi suficiente".

In orice tribunal din lumea noastra verdictul se da pe baza unei preponderenta a dovezilor credibile. Nicaieri nu e posibil si nici nu se cere dovedirea 100%.
Daca s-ar cere dovedirea 100% pentru a se lua niste decizii corecte in justitie sau in oricare alt domeniu, viata ar ajunge in impas.

Cand spui ca nu ai o dovada concreta, de fapt ce soliciti tu este dovedire 100%.
Ceea ce nu este nici corect, nici rational, nici posibil pe acest pamant.

Insa dovezile in favoarea crestinismului sunt multe, sunt valide, sunt covarsitoare. Toate tipurile de dovezi. Inclusiv fizice, desigur.
Creatiunea, minunile, experientele extrasenzoriale sunt doar cateva dintre ele. Insa repet: ceea ce pentru cineva constituie o dovada extrem de puternica, pentru altcineva poate fi apa de ploaie.

De aceea tu ai nevoie de dovezi personalizate.
Si este sigur un fapt: Dumnezeu ti le va da daca-l vei cauta din toata inima.

Edited by penticostalul, 22 April 2020 - 22:39.


#128
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 22 aprilie 2020 - 22:15, said:

Da, cei care nu înțeleg creștinismul. Li se pare prea dificil, deși ei nu fac niciun efort ca să-l înțeleagă.


Nici nu ai avea cum să interacționezi cu alte dimensiuni. Științific este imposibil.
Da, se poate sa-l intelegi pana la un anumit punct dupa care ti se cere sa crezi tot felul lasandu-ti logica la o parte, lucru care  mi se pare ca e tocmai miezul problemei.

De unde ai dedus ca e vorba de alte dimensiuni si tocmai acele dimensiuni despre care fizica quantica vorbeste in ipoteze de exemplu ?

#129
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 22 aprilie 2020 - 23:09, said:

Da, se poate sa-l intelegi pana la un anumit punct dupa care ti se cere sa crezi tot felul lasandu-ti logica la o parte, lucru care  mi se pare ca e tocmai miezul problemei.
Nu, creștinismul este complet logic. Apologetica este modalitatea logică de argumentare care nu conține niciun fel de erori logice. Că pe dumneata te depășește înțelegerea creștinismului la un moment dat, pot înțelege. Însă, de ce nu admiți asta și nu ceri ajutor, asta  nu o mai pot înțelege.

View PostFluk3, on 22 aprilie 2020 - 23:09, said:

De unde ai dedus ca e vorba de alte dimensiuni si tocmai acele dimensiuni despre care fizica quantica vorbeste in ipoteze de exemplu ?
Din logică, desigur. :yes:

#130
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postpenticostalul, on 22 aprilie 2020 - 22:37, said:

Ba da, exista nenumarate dovezi.
Problema este ca insasi ea, dovada, este o chestiune foarte personala si subiectiva.
Doi oameni diferiti cer tipuri diferite de dovezi, volume diferite de dovezi.
Unul dintre cei doi primeste o singura dovada foarte buna și este convins. Altul primeste zece dovezi foarte bune dar totusi respinge, spunand: "nu sunt dovezi suficiente".

In orice tribunal din lumea noastra verdictul se da pe baza unei preponderenta a dovezilor credibile. Nicaieri nu e posibil si nici nu se cere dovedirea 100%.
Daca s-ar cere dovedirea 100% pentru a se lua niste decizii corecte in justitie sau in oricare alt domeniu, viata ar ajunge in impas.

Cand spui ca nu ai o dovada concreta, de fapt ce soliciti tu este dovedire 100%.
Ceea ce nu este nici corect, nici rational, nici posibil pe acest pamant.

Insa dovezile in favoarea crestinismului sunt multe, sunt valide, sunt covarsitoare. Toate tipurile de dovezi. Inclusiv fizice, desigur.
Creatiunea, minunile, experientele extrasenzoriale sunt doar cateva dintre ele. Insa repet: ceea ce pentru cineva constituie o dovada extrem de puternica, pentru altcineva poate fi apa de ploaie.

De aceea tu ai nevoie de dovezi personalizate.
Si este sigur un fapt: Dumnezeu ti le va da daca-l vei cauta din toata inima.

View Postpenticostalul, on 22 aprilie 2020 - 22:37, said:

Ba da, exista nenumarate dovezi.
Problema este ca insasi ea, dovada, este o chestiune foarte personala si subiectiva.
Doi oameni diferiti cer tipuri diferite de dovezi, volume diferite de dovezi.
Unul dintre cei doi primeste o singura dovada foarte buna și este convins. Altul primeste zece dovezi foarte bune dar totusi respinge, spunand: "nu sunt dovezi suficiente".

In orice tribunal din lumea noastra verdictul se da pe baza unei preponderenta a dovezilor credibile. Nicaieri nu e posibil si nici nu se cere dovedirea 100%.
Daca s-ar cere dovedirea 100% pentru a se lua niste decizii corecte in justitie sau in oricare alt domeniu, viata ar ajunge in impas.

Cand spui ca nu ai o dovada concreta, de fapt ce soliciti tu este dovedire 100%.
Ceea ce nu este nici corect, nici rational, nici posibil pe acest pamant.

Insa dovezile in favoarea crestinismului sunt multe, sunt valide, sunt covarsitoare. Toate tipurile de dovezi. Inclusiv fizice, desigur.
Creatiunea, minunile, experientele extrasenzoriale sunt doar cateva dintre ele. Insa repet: ceea ce pentru cineva constituie o dovada extrem de puternica, pentru altcineva poate fi apa de ploaie.

De aceea tu ai nevoie de dovezi personalizate.
Si este sigur un fapt: Dumnezeu ti le va da daca-l vei cauta din toata inima.
In orice tribunal dovezile trebuie sa fie nefalsificabile si palpabile nu doar ca am auzit ca a spus nu stiu care...
Dovezile astea difera faorte mult de dovezile crestinatatii sa stii, nu se pot compara pentru ca un judecator nu o sa accepte de exemplu ca si dovada spusele cuiva caruia dzeu i s-a aratat in vis sau pe care crede el ca l-a vindecat dar s-ar fi putut vindeca si fara...

Stai asa, explica-mi de ce nu este corect si rational sa ceri o dovada cand cineva face o afirmatie ? Si sa nu uitam... nu orice afirmatie ci una extraordinara.

Uita eu dovezi credibile inca nu am vaut si crede-ma ca m-a interesat extrem de mult asta la un moment dat dar m-am lasat pagubas pt ca nimeni nu o sa imi dea dvezi inregistrate filmate samd.... doar din experienta personala care pot fi falsificate.

Sa-ti spun ceva, un lucru de care sunt 100% convins, orice ai cauta o sa gasesti... orice tip de experienta, asta nu inseamna ca este reala si externa tie, poate foarte bine sa iti fie si interioara, adica acea experienta e provocata chiar de tine din dorinta de o avea.

View Postmario_bril, on 22 aprilie 2020 - 23:13, said:

Nu, creștinismul este complet logic. Apologetica este modalitatea logică de argumentare care nu conține niciun fel de erori logice. Că pe dumneata te depășește înțelegerea creștinismului la un moment dat, pot înțelege. Însă, de ce nu admiți asta și nu ceri ajutor, asta  nu o mai pot înțelege.


Din logică, desigur. Posted Image
Este logic ? Cu tot cu creatia cu potopul cu liberul arbitru, cu dzeu care se razgandeste de nu situ cate ori sa omoare omu pe urma il salveaza samd... mda.
Un exemplu doar, Dumnezeu este atotstiutor si cu toate astea se mira de fiecare data de alegerile gresite pe care le face omul in decursul timpului...


Pai si daca nu ai fi avut notiunea de dimensiuni provenita din fizica quantica care ar fi fost deductia ?

#131
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 22 aprilie 2020 - 23:21, said:

Este logic ? Cu tot cu creatia cu potopul cu liberul arbitru, cu dzeu care se razgandeste de nu situ cate ori sa omoare omu pe urma il salveaza samd... mda.
Dacă cu asta ai rămas dumneata, cu frământările astea, e clar că nu ai înțeles absolut deloc creștinismul.

View PostFluk3, on 22 aprilie 2020 - 23:21, said:

Un exemplu doar, Dumnezeu este atotstiutor si cu toate astea se mira de fiecare data de alegerile gresite pe care le face omul in decursul timpului...
Ibidem.

View PostFluk3, on 22 aprilie 2020 - 23:21, said:

Pai si daca nu ai fi avut notiunea de dimensiuni provenita din fizica quantica care ar fi fost deductia ?
Aceeași. Numai că în creștinism se numesc ceruri.

#132
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 22 aprilie 2020 - 23:21, said:

Sa-ti spun ceva, un lucru de care sunt 100% convins
Inseamna ca tu deja ai ajuns la 100% :lol:

#133
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 22 aprilie 2020 - 23:41, said:

Dacă cu asta ai rămas dumneata, cu frământările astea, e clar că nu ai înțeles absolut deloc creștinismul.


Ibidem.


Aceeași. Numai că în creștinism se numesc ceruri.
Nu domnu pt ca eu nu sunt de genu... trecem cu vederea peste niste chestii doar de dragu povestii... daca se leaga se leaga de la bun inceput daca nu doar o lungesti pe alta tema.


Omniprezent... fi bun si explica-mi ce legatura are cu faptul ca Dzeu se comporta ca si un om care spera altceva dar este dezamagit.


De unde stii ca acele ceruri sunt exact ce descrie fizica prin dimensiuni ? Corelatii se pot face destule, insa oare sunt ele si valide ?

View Postpenticostalul, on 22 aprilie 2020 - 23:50, said:

Inseamna ca tu deja ai ajuns la 100% Posted Image
100% din ce ? Reciteste de ce eram convins de fapt..

#134
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 22 aprilie 2020 - 23:59, said:

Nu domnu pt ca eu nu sunt de genu... trecem cu vederea peste niste chestii doar de dragu povestii... daca se leaga se leaga de la bun inceput daca nu doar o lungesti pe alta tema.
Aia e, dumneata refuzi să o înțelegi. Mă rog, e opțiunea dumitale.

View PostFluk3, on 22 aprilie 2020 - 23:59, said:

Omniprezent... fi bun si explica-mi ce legatura are cu faptul ca Dzeu se comporta ca si un om care spera altceva dar este dezamagit.
Unde?

View PostFluk3, on 22 aprilie 2020 - 23:59, said:

De unde stii ca acele ceruri sunt exact ce descrie fizica prin dimensiuni ? Corelatii se pot face destule, insa oare sunt ele si valide ?
Simplu, citim Biblia și folosim rațiunea.

#135
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Haha.,,stii be ca nu ine asa, doar ziceai ca ai fost si tu ateu... se pare ca te-ai iselat.. nu erai ateu.

In faptele ce se intampla prin biblie...

Pai ratiunea asta ti-ar sugera, eu te intreb doar daca ratiunea aia e potrivita si daca mai si coincide cu realitatea... pt ca altfel e doar imaginatie.

#136
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 23 aprilie 2020 - 00:13, said:

Haha.,,stii be ca nu ine asa, doar ziceai ca ai fost si tu ateu... se pare ca te-ai iselat.. nu erai ateu.
Am fost ateu pentru că nu cunoșteam Biblia.

View PostFluk3, on 23 aprilie 2020 - 00:13, said:

In faptele ce se intampla prin biblie...
Deci nu știi, dar așa îți închipui dumneata.

View PostFluk3, on 23 aprilie 2020 - 00:13, said:

Pai ratiunea asta ti-ar sugera, eu te intreb doar daca ratiunea aia e potrivita si daca mai si coincide cu realitatea... pt ca altfel e doar imaginatie.
Sigur că coincide. Orice om rațional ar înțelege perfect acest verset:

Şi El le zicea: Voi sunteţi din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteţi din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta.

#137
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Eu ma indoiesc ca nu o cunosteai, de obicei ateii cunosc mult mai bine biblia decat multi dintre crestini.

Ba stiu dar e trecut de unu si mi-e lene sa insirui lista de versete ca sa vezi concret unde... desi stii si tu despre ce vorbesc.


Bun dar cum poti sa tragi o concluzie ca ce nu e din lumea asta e direct dintr-o alta dimensiune ? De ce nu de pe alta planeta galaxie constelatie de ex ?
Unde e corelatia in fizica cu notiunile de jos si sus ?

#138
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 23 aprilie 2020 - 00:27, said:

Bun dar cum poti sa tragi o concluzie ca ce nu e din lumea asta e direct dintr-o alta dimensiune ? De ce nu de pe alta planeta galaxie constelatie de ex ?
Unde e corelatia in fizica cu notiunile de jos si sus ?
Poți, dacă citești cu atenție ÎNTREAGA Biblie. Nu stau acum să-ți scot zeci, sute de versete, care fac această corelație. Unul a fost de ajuns. Pentru cine vrea să priceapă, ajunge ăsta.

#139
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 23 aprilie 2020 - 00:27, said:

De obicei ateii cunosc mult mai bine biblia decat multi dintre crestini.
Mituri urbane.
Ateii isi cunosc folclorul, adica poantele ateiste despre Biblie.

#140
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
da, ai dreptate.. sunt suficient de multe poante in biblie ca sa le vada oricine le poate vedea...

View Postmario_bril, on 23 aprilie 2020 - 00:32, said:

Poți, dacă citești cu atenție ÎNTREAGA Biblie. Nu stau acum să-ți scot zeci, sute de versete, care fac această corelație. Unul a fost de ajuns. Pentru cine vrea să priceapă, ajunge ăsta.
Hmm... e interesant stii, pentru cine a vrut sa priceapa a priceput si invataturile lui Jhon Smith sau a lui L. Ron Hubbard... cu toate astea multi altii i-au contrazis in invataturile lor s pe buna dreptate.

#141
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Poantele ateiste nu-s in Biblie ci in saiturile de profil.

#142
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Nope... nu ma refeream la alea ateiste ca si din alea sunt destule... ma refeream la poantele din biblie.. peste care voi treceti cu vederea atata de usor pt ca ..."credinta"

#143
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 22 aprilie 2020 - 22:37, said:

Ba da, exista nenumarate dovezi.
Problema este ca insasi ea, dovada, este o chestiune foarte personala si subiectiva.
aia nu e dovadă ci o experiență personală.
Pentru dovezi obiective sunt niște standarde bine stabilite. Printre care ar fi repetabilitatea.

View Postmario_bril, on 23 aprilie 2020 - 00:32, said:

Poți, dacă citești cu atenție ÎNTREAGA Biblie. Nu stau acum să-ți scot zeci, sute de versete, care fac această corelație. Unul a fost de ajuns. Pentru cine vrea să priceapă, ajunge ăsta.
Întrebarea este de ce ar fi biblia relevantă pentru orice fel de discuție?

Edited by DaculScoril0, 23 April 2020 - 18:47.


#144
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDaculScoril0, on 23 aprilie 2020 - 18:49, said:

Întrebarea este de ce ar fi biblia relevantă pentru orice fel de discuție?
Nu te supăra, cine susține că în discuțiile profesionale dintre doi ingineri de pildă, ar fi relevantă Biblia?

View PostDaculScoril0, on 23 aprilie 2020 - 18:49, said:

Pentru dovezi obiective sunt niște standarde bine stabilite. Printre care ar fi repetabilitatea.
Aș, repetabilitatea este necesară pentru verificarea unor teorii elaborate. În rest, nu.

Edited by mario_bril, 24 April 2020 - 10:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate