Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Minuni ?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#91
_Levis

_Levis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 08.04.2020

View PostzNick, on 18 aprilie 2020 - 13:39, said:

Sa inteleg ca e mai usor cu mosuletul magician?
Și eu gândeam la fel ca tine pâna am avut un vis care mi-a spulberat toate convingerile ateiste de până atunci. Iisus mi-a apărut în vis și mi-a vorbit, mi-a zis că încă nu este târziu să mă întorc cu fața către Domnul și să Îl slujesc. Mi-a zis să transmit mai departe că ateii vor arde în cele mai încinse și adânci cazane cu smoală din fundul iadului. Acolo vor cunoaște terorile cele mai cumplite. Izbăviți-vă până nu e prea târziu. Posted Image

Isaia 30:18 VDC
Totuși Domnul așteaptă să Se milostivească de voi și Se va scula să vă dea îndurare, căci Domnul este un Dumnezeu drept. Ferice de toţi cei ce nădăjduiesc în El!


#92
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Post_Levis, on 18 aprilie 2020 - 21:11, said:

Iisus mi-a apărut în vis și mi-a vorbit, mi-a zis că încă nu este târziu să mă întorc cu fața către Domnul și să Îl slujesc.
Poate ar cam trebui sa incepi s-o faci!
O ocazie minunata ar fi chiar aceasta noapte sfanta.
Hristos a inviat!

#93
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostzNick, on 18 aprilie 2020 - 13:20, said:

Imi spuneti si mie unde este dumnezeu cand in lume au locul tot felul de nenorociri? Unde este cand copiii mor de foame? Unde este cand oamenii mor bolnavi prin spitale? Unde este cand un bou se urca beat la volan si omoara oameni nevinovati? Sta pe norisor si sparge seminte?
Peste tot, întrucât Dumnezeu este ubicuu.

View PostzNick, on 18 aprilie 2020 - 19:47, said:

Originea speciilor, capitoul Variation under domestication de Charles Darwin. Este de ajuns sa te uiți la un documentar la tv/net ca să vezi și sa ți se explice cum speciile au evoluat pentru a se adapta la condițiile de viata. Sau uita-te într-un manual de biologie de clasa a 9-a la capitoul genetica, mai exact ADN și ARN și vei vedea influenta acestuia. Este nevoie de o simpla ruptura(catastrofa, migrare, etc) pentru ca o specie sa dea naștere la doua specii diferite, iar după o perioada variabila de timp sa aibă loc mutațiile genetice. Cu cât două specii sunt mai apropiate filogenetic, cu atât au o mai mare cantitate de ADN în comun. Aici îți dau exemplul cu cimpanzeu-om, nu cu broscuta, vad ca nu îți place de ea. Este vorba de codificare aminoacizilor(clasa a 9-a,biologie).
Dumneata ești convins că ai înțeles teoria evoluției, de vreme ce ne-o prezinți aici?

View PostzNick, on 18 aprilie 2020 - 20:44, said:

Haide sa îți explic cum e și cu praful asta: Pamantul a fost bombardat(sa te uiți la Luna puțin dacă nu crezi sau pe Terra, undeva în SUA ditamai craterul) cu meteoriti care contineau un tip de aminoacizi, ducand astfel la aparitia vieții. De mai sus știi deja ce sunt aminoacizii, asa ca trecem mai departe. Ei bine, aminoacizii sunt de doua feluri: ADN(stânga) și ARN(dreapta), ei bine, ADN sta la baza vieții pe Terra, cum asa? Pai toate vietățile de pe Terra sunt by default de stânga, acum, de unde dracu vine asta de stânga? Ei bine, NASA, prin 2000 și ceva, a publicat un studiu în care zicea ca în fragmentele unor asteroizi s-au găsit mai mulți aminoacizi, bun.. Ei bine, acești aminoacizi de stânga, se dezvolta în urma interacțiunii cu o cantitate foarte mare de carbon, acuma zici tu: de unde carbon? Pai meteoritii sunt alcătuiți în mare parte din carbon, altfel s-ar fi dezintegrat. Revenim la stânga: ei bine, asa cum pentru a da viata unui copil este nevoie de spermatozoizi și ovule, asa și stânga are o reacție în urma interacțiunii cu dreapta ARN. ARN care exista deja pe Terra.
Nimeni în vreun laborator nu a reușit să obțină o celulă, din toți aminoacizii existenți și inexistenți de pe Pământ. :nonobad:

#94
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Post_Levis, on 18 aprilie 2020 - 21:11, said:

Și eu gândeam la fel ca tine pâna am avut un vis care mi-a spulberat toate convingerile ateiste de până atunci. Iisus mi-a apărut în vis și mi-a vorbit, mi-a zis că încă nu este târziu să mă întorc cu fața către Domnul și să Îl slujesc. Mi-a zis să transmit mai departe că ateii vor arde în cele mai încinse și adânci cazane cu smoală din fundul iadului. Acolo vor cunoaște terorile cele mai cumplite. Izbăviți-vă până nu e prea târziu. Posted Image

Eu zic ca un dumnezeu inteligent nu ar discredita in asa hal nesiguranta ateilor si nici nu ar exploata-o, mai ales ca el este singurul care a creat aceasta nesiguranta.

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2020 - 21:45, said:

Peste tot, întrucât Dumnezeu este ubicuu.

Adica traim intr-un spatiu total supravegheat de parintele etern ca pe urma, nici chiar dupa ce murim sa nu scapam de aceasta forta care ne supravegheaza orice miscare ?
Cei din Corea de Nord au macar o sansa..

#95
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2020 - 21:45, said:

Nimeni în vreun laborator nu a reușit să obțină o celulă, din toți aminoacizii existenți și inexistenți de pe Pământ. Posted Image
Nu as fi atat de sigur. https://www.nature.c...586-018-07289-x

#96
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Deci sa înțeleg ca ii convine ca mor oameni nevinovați? Bun... Dacă consideri ca nu am explicat cum trebuie, te rog sa cauți pe google "Originea speciilor", vei fi "șocat".

Edited by zNick, 19 April 2020 - 09:08.


#97
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpenticostalul, on 18 aprilie 2020 - 09:37, said:



Iti spun imediat dupa ce spui tu.

Am mai auzit aceasta aiureala de la niste analfabeti in ce priveste Biblia.
Tu de unde o stii?
Nu stiu ce biblie hazlie ai citit tu dar daca e sa ne luam strict dupa Biblia crestina, e porunca sa ai relatii sexuale cu sotia ta.
Uite aici:

1 Corinteni: 7:3

Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ


Inseamna ca avortul nu prea e crima.

Am un singur fecior, Eric Mario.

1 Corinteni 6: 9-10
9. Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.

Geneza 38: 8-10
8. Atunci a zis Iuda către Onan: "Intră la femeia fratelui tău, însoară-te cu ea, în puterea leviratului, şi ridică urmaşi fratelui tău!"
9. Ştiind însă Onan că nu vor fi urmaşii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânţa jos, ca să nu ridice urmaşi fratelui său.
10. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu şi l-a omorât şi pe acesta.

Sincer mă mir că nu ai știut treaba asta.

#98
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postericmario, on 19 aprilie 2020 - 18:38, said:

Am un singur fecior, Eric Mario.
Felicitari, sa-ti traiasca si sa fie sanatos!
Eu sunt un pic mai "bogat": am patru copii naturali si am luat unul in ingrijire, in familia noastra.

View Postericmario, on 19 aprilie 2020 - 18:38, said:

1 Corinteni 6: 9-10
9. Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.
Nu vad aici nicio interdictie in a avea relatii sexuale cu sotia ta.

View Postericmario, on 19 aprilie 2020 - 18:38, said:

Geneza 38: 8-10
8. Atunci a zis Iuda către Onan: "Intră la femeia fratelui tău, însoară-te cu ea, în puterea leviratului, şi ridică urmaşi fratelui tău!"
9. Ştiind însă Onan că nu vor fi urmaşii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânţa jos, ca să nu ridice urmaşi fratelui său.
10. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu şi l-a omorât şi pe acesta.

Sincer mă mir că nu ai știut treaba asta.
Pacatul lui Onan NU era masturbarea.
Problema era banii, averea.

Onan era fiul lui Iuda. Iuda avea trei baieti: Er, Onan si Sela.
Hai sa presupunem, pentru exemplificare, ca Iuda avea pamanturi si avere in valoare de 30.000€. Desigur insa că erau in joc bogății mari.

Asadar, daca toate mergeau OK, Onan, la moartea lui Iuda, primea 10.000€.
S-a intamplat insa ceva: Dupa ce Er, fratele mai mare a lui Onan, s-a casatorit cu Tamar, acesta a murit fara mostenitori. In acele timpuri era practicata o asa numita "casatorie de levirat": fratele mai mic se casatorea cu vaduva si primul lor copil purta numele si primea mostenirea tatalui sau mort.

Asadar care au fost calculele lui Onan? " - Daca fac copii cu Tamar, primul copil nu-i al meu de drept si mosteneste averea lui Er. Daca nu fac un copil cu Tamar ci ma casatoresc și cu o alta nevasta, averea ramane in intregime a mea si a copiilor mei pe care-i voi avea cu cu nevasta pe care o voi alege eu."

Deci Onan ar fi putut intra in posesia nu a 10.000 ci a 15.000€ daca nu avea copii cu Tamar.
Si asa a si facut. Asta spune Biblia in propozitiile bolduite din postarea ta.

In concluzie: pacatul pentru care a fost pedepsit Onan NU a fost masturbarea masturbarea ci lacomia de avere.
Onania este in mod gresit inteleasa ca masturbare. Onan avea relatii sexuale cu Tamar dar folosea "coitus iterruptus" din motivul prezentat mai sus.

Edited by penticostalul, 19 April 2020 - 21:01.


#99
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDaculScoril0, on 18 aprilie 2020 - 12:56, said:

dacă, există
numai că nu s-a prea arătat Ă®n ultimile două mii de ani, așa că Ă®nclin să cred că nu există.

Când o să vină/să se arate, o să crezi?! :)

#100
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pun pariu ca daca iti raspunde o sa-i spui ca atunci o sa fie prea tarziu :))) Pierdere de vreme.

#101
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostFluk3, on 19 aprilie 2020 - 21:45, said:

Pun pariu ca daca iti raspunde o sa-i spui ca atunci o sa fie prea tarziu :))) Pierdere de vreme.

De unde știi tu ce-o să-i răspund d®acului?! Ești profet?! :)

Nu... exact pe dos de cum crezi tu...

Edited by heart_of_ice, 19 April 2020 - 22:07.


#102
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Exact pe dos ? Adica cum ii vei raspunde ?

#103
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostFluk3, on 19 aprilie 2020 - 22:11, said:

Exact pe dos ? Adica cum ii vei raspunde ?

Păi ceva la modul: - "bravo, dacă o să-L accepți, o să trăiești veșnic!" :)

#104
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai ideea era ca nu prea s-a aratat... tocmai asta e catch-ul cu credinta. Unde sa-ti mai exerciti credinta daca ti se arata ?
Totodata ne arati ca esti mai "flexibil" decat Dzeu.

Edited by Fluk3, 19 April 2020 - 22:25.


#105
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 18 aprilie 2020 - 22:19, said:

Adica traim intr-un spatiu total supravegheat de parintele etern ca pe urma, nici chiar dupa ce murim sa nu scapam de aceasta forta care ne supravegheaza orice miscare ?
Exact.

View PostFluk3, on 18 aprilie 2020 - 22:41, said:

S-au creat anumite părți, nu o celulă. Citește mai atent articolul. Viața nu înseamnă doar niște proteine, aranjate într-o anumită formă.

View PostzNick, on 19 aprilie 2020 - 09:08, said:

Deci sa înțeleg ca ii convine ca mor oameni nevinovați?
Acum, depinde din ce punct de vedere privești moartea.

#106
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
SI putem scapa de persistenta acestei entitati care ne supravegheaza doar in lipsa acesteia, lipsa pe care unii o definesc ca si.. iad ? Ciudat.


Am citit articolul, daca l-ai citit si tu, ai fi vazut ca acele celule se misca si se reproduc ca si oricare alte celule. Exact aia inseamna viata.

Quote

But that was enough to create a flotilla of bouncing, pulsating blobs — rudimentary cell-like structures with some of the machinery necessary to divide on their own.

Eu iti garantez ca si in momentul in care s-ar crea in laborator ca prin minune o fiinta asemanatoare cu cea umana o sa existe persoane care vor spune ca aceasta nu are suflet...
Experimentul ala e doar unul din multele si sunt niste inceputuri doar o tatonare a ceea ce unii numesc "a te juca de-a Dumnezeu".
Apropo, o clona identica cu a mea sau a ta ar avea suflet ?

Edited by Fluk3, 19 April 2020 - 22:58.


#107
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 19 aprilie 2020 - 22:56, said:

SI putem scapa de persistenta acestei entitati care ne supravegheaza doar in lipsa acesteia, lipsa pe care unii o definesc ca si.. iad ? Ciudat.
Dumnezeu este prezent și în iad, dacă vrei să știi. El este ubicuu, după cum am mai spus.

View PostFluk3, on 19 aprilie 2020 - 22:56, said:

Am citit articolul, daca l-ai citit si tu, ai fi vazut ca acele celule se misca si se reproduc ca si oricare alte celule. Exact aia inseamna viata.
L-ai citit, dar nu l-ai înțeles, se pare. Nu tot ce se reproduce este viu.

#108
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Adica Dzeu este in acelasi timp prezenta lui si lipsa lui...? Cel putin asa stiu ca e definit iadul de catre crestini, lipsa lui Dzeu. Daca e altfel definit inseamna ca exisa o contradictie majora.


Te contrazici in termeni. Care este definitia unui organism viu ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate