Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Jurnalul unui dezvoltator - preturi, sfaturi, avertizari!

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#235
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 08.06.2005
Am cautat pe net si am aflat :)  Cateodata pe forum trebuie puse si intrebari ''simple'' pentru ca un viitor cititor sa afle cat mai multe informatii de aici nu de pe google :)

#236
vecim

vecim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 04.12.2023

 tifrazvan, on 06 ianuarie 2024 - 02:45, said:



O simpla cautare pe google v-ar fi oferit raspunsul..
Pe scurt, este un stadiu intermediar intre gri si la gata, in care clientul are optiunea de a isi alege o serie de finisaje.

Mai ai proiecte în derulare?

#237
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022
Salut Răzvan, respect pentru ceea ce faci, e foarte util sa vezi adevărul din partea unui dezvoltator. Având în vedere timpii mari de execuție și în consecință mana de lucru foarte scumpa la o casa clasica din bca/cărămidă , nu rentează mai mult o locuință din prefabricate, structura lemn/fier?

Sau și acolo costurile s-au mărit exponențial?

#238
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016

 thedude00009, on 06 ianuarie 2024 - 11:28, said:

Salut Răzvan, respect pentru ceea ce faci, e foarte util sa vezi adevărul din partea unui dezvoltator. Având în vedere timpii mari de execuție și în consecință mana de lucru foarte scumpa la o casa clasica din bca/cărămidă , nu rentează mai mult o locuință din prefabricate, structura lemn/fier?

Sau și acolo costurile s-au mărit exponențial?

Salut! Multumesc frumos! Nu am analizat deloc aceasta modalitate de constructie din simplul motiv ca eu nu as cumpara asa ceva. Nu pot construi/realiza un proiect in care nu am incredere si care nu imi place. Legat de costuri, cresterile sunt la fel ca la casele clasice, procentual vorbind.
Singura exceptie este legata de casele tip A frame care mi se par foarte faine, in special ca unitati de cazare in zonele turistice din tara.

 vecim, on 06 ianuarie 2024 - 08:45, said:

Mai ai proiecte în derulare?

Da, inca sunt in domeniu si am de gand sa mai raman o buna perioada. Atata timp cat realizezi un produs bun poti rezista mult si bine in imobiliare.

#239
brazil84

brazil84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.11.2022

 tifrazvan, on 22 septembrie 2023 - 18:01, said:

Salut! Nu am mai intrat activ pe forum, dar stiam ca am setat sa fiu notificat la postari pe acest topic..
@XtremePWN: ti-a raspuns partial colegul @subss, proiect individual la standard nZEB sub 1000e/mpc e imposibil momentan. Chiar am un proiect cu 4 astfel de case, iar costul meu pentru casa la alb este de cca 1450-1500euro + tva/mpc. Insemnand casa cu pompa de caldura aer-apa+centrala gaz+boiler+panouri fotovoltaice+panouri solare+fatada ventilata+sistem de ventilatie centralizat cu recuperare de caldura+incalzire pardoseala integral+AC multisplit+tamplarie aluminiu+izolatie peste placa parter 20cm+izolatie pod 30cm+termosistem 20cm vata si multe altele.
Problema cea mai mare este cu forta de munca, preturile la manopera au explodat, dar si la noile preturi tot nu gasesti echipe serioase disponibile. De necalificati nici nu se mai pune problema, fie aduci nepalezi, fie iti iei gandul.

Pentru o constructie noua, fara compromisuri, trebuie sa iti iei in calcul minim 1000e/mpc. Cine face mai ieftin face compromisuri, fie la materiale, fie la manopera la negru.
Zi faina tuturor!

Costul tau de 1400-1500 include si terenul sau e strict constructia?

#240
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
Doar constructia, nimic legat de teren+acte.

#241
vecim

vecim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 04.12.2023
Prin urmare, o casa modesta de circa 150 mpc (110-120 utili) ajungi pe la 270k euro la alb, fără teren, acte, proiect, utilități + uși, sanitare etc. sa ajungi la gata.
Undeva prin Ilfov cu un teren de 100k euro, depasesti lejer 400k euro la gata.


#242
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020
Exact.
Astea sunt costurile actuale ale materialelor, manoperei. + Locatia conteaza cel mai mult.

#243
brazil84

brazil84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.11.2022

 tifrazvan, on 09 ianuarie 2024 - 18:05, said:

Doar constructia, nimic legat de teren+acte.

Merci de raspuns! Mai am o intrebare ca sunt un pic nelamurit. Daca pui pompa de caldura de ce ti-ar mai trebui si centrala pe gaz? De asemenea nu s-ar putea face incalzirea si racirea cu panouri radiante folosind pompa de caldura? Ma refer la cele cu foraj nu la cele cu aer. Activezi in Buc-If?

Edited by brazil84, 10 January 2024 - 10:01.


#244
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016

 vecim, on 09 ianuarie 2024 - 20:35, said:

Prin urmare, o casa modesta de circa 150 mpc (110-120 utili) ajungi pe la 270k euro la alb, fără teren, acte, proiect, utilități + uși, sanitare etc. sa ajungi la gata.
Undeva prin Ilfov cu un teren de 100k euro, depasesti lejer 400k euro la gata.

Ce am descris eu nu e deloc o casa modesta, ba dimpotriva. Pentru o casa decenta te incadrazi in 1000e+tva/mpc, constructia. Prin decenta ma refer la finisaje medii, un nivel mediu de izolare samd.
Bineinteles ca se poate si mai ieftin, dar implica cu siguranta o serie de compromisuri, cum ar fi plata echipei de muncitori la negru, nerespectarea proiectului de structura, alegerea unor materiale de calitate inferioara, alegerea unui termosistem ineficient etc.

 brazil84, on 10 ianuarie 2024 - 10:01, said:

Merci de raspuns! Mai am o intrebare ca sunt un pic nelamurit. Daca pui pompa de caldura de ce ti-ar mai trebui si centrala pe gaz? De asemenea nu s-ar putea face incalzirea si racirea cu panouri radiante folosind pompa de caldura? Ma refer la cele cu foraj nu la cele cu aer. Activezi in Buc-If?

Este un sistem cu panou de automatizare, e gandit sa comute pe gaz atunci cand este mai rentabil economic. Efectiv pui preturile utilitatilor in panou si decide singur daca este mai ok sa mearga pe gaz sau pe curent (pompa). Pe langa asta, tinand cont de costul redus al centralei fata de restul sistemului, am decis ca este ok ca varianta de back-up in cazul unei defectiuni tehnice.
Solutia a fost propusa de proiectantul de instalatii, eu doar am solicitat adaugarea centralei, nu te pot ajuta cu mai multe informatii. Calculele sunt facute de el, iar aceasta solutie a fost implementata si la alte proiecte si s-a dovedit foarte buna.
Activez in B-IF dar doar la proiectele proprii.

Edited by tifrazvan, 10 January 2024 - 18:15.


#245
brazil84

brazil84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.11.2022

 tifrazvan, on 10 ianuarie 2024 - 18:05, said:


Solutia a fost propusa de proiectantul de instalatii, eu doar am solicitat adaugarea centralei, nu te pot ajuta cu mai multe informatii. Calculele sunt facute de el, iar aceasta solutie a fost implementata si la alte proiecte si s-a dovedit foarte buna.
Activez in B-IF dar doar la proiectele proprii.
Am inteles. Dar totusi de ce trebuie o varianta de back-up? Pompele de caldura nu fac fata in anumite conditii? Sau se defecteaza frecvent? Scuze ca te frec la melodie, doar incerc sa inteleg motivatia adaugarii unor astfel de redundante. Ca pana la urma n-ar fi doar costul centralei ci si al conectarii la reteaua de gaz, automatizare/integrare, mentenanta in plus...

Ce branduri de pompe de caldura au un raport pret/calitate bun sau care ar fi pretabile in climatul bucurestean, ce recomanzi bazandu-te pe experienta ta? E foarte mare efervescenta pe piata asta, si nu multa lume are experienta, iar cei care le vand evident ca iti vor spune ca ale lor sunt cele mai bune.

Edited by brazil84, 12 January 2024 - 13:16.


#246
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
In anumite conditii pompele nu sunt eficiente economic, asta e singurul argument. Deocamdata legislatia e favorabila si merita montate, e posibil ca pe viitor sa nu mai fie asa. Era prea complicat ulterior un bransament separat de gaz, asa scutesc viitori proprietari de orice batai de cap. Asta a fost logica mea.
Eu am ales tot sistemul de la Ariston, am lucrat cu ei si in trecut si am fost foarte multumit. Au service bun, piese de schimb, garantie extinsa, tot ce vrei. Toate brand urile de top sunt ok, conteaza mult si echipa cu care lucrezi si serviciile post-vanzare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate