Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Acțiuni sau ETF-uri după această criză?

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7897 replies to this topic

#6553
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Amundi ETF Global UCITS ETF are costuri foarte ok (0.24% p.a.) ISIN LU1437018838, WKN A2ATZC


https://www.justetf....018838#overview

Edited by Friend310, 07 July 2022 - 20:13.


#6554
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
N-am mai intrat de ceva vreme pe bursa romaneasca si acuma vad ca mi-a apărut in portofoliu chestia asta.

Ce e SNPR02 ??

Attached Files

  • Attached File  SNP.jpg   22.74K   62 downloads


#6555
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 26.01.2019
Ai primit asta pentru ca detii actiuni SNP.
Sunt drepturi de preferinta pentru SNP - ai posibilitatea sa cumperi un anumit numar de actiuni SNP la un pret diferit de cel de tranzactionare.
Pretul "diferit" si conditiile de cumprare le vom afla cand va aparea prospectul.

Edited by darkangel2, 12 July 2022 - 11:22.


#6556
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 19.05.2008
https://bvb.ro/infoc...-capital-so.pdf

9.6889 drepturi de preferinta pentru o actiune noua; pretul de subscriere 0.1 ron/actiune, perioada de subscriere va fi stabilita in prospect.

#6557
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
https://www.cnbc.com...-intensify.html oops

#6558
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai cam era de asteptat; pretul mediu la o masina noua in SUA a fost de $47k (maxim istoric).
$47k! mediu si multe SUV-uri mari si grele cand benzina s-a scumpit atat de mult si nu pare sa fie niciun indicator ca cineva a mers mai putin.
Inca se cheltuie enorm de mult pe orice; mi se pare ca oricat de mult ar creste astia acum pretul la benzina, restaurante, turism, tot va fi mega-plin.

Mare parte din inflatie e din pretul carburantului, cum zice si in articol: "Much of inflation rise came from gasoline prices, which increased 11.2% on the month and just shy of 60% for the 12-month period."

E posibil ca atunci cand se termina vara cu perioadele de concedii sa se mai aseze putin (dar apoi daca lumea cumpara mai putin, o sa aiba astia rezultatea proaste in Q3 si sa pice stock-ul si sa dea afara :D).

Edited by MembruAnonim, 13 July 2022 - 15:55.


#6559
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostMembruAnonim, on 13 iulie 2022 - 15:52, said:

E posibil ca atunci cand se termina vara cu perioadele de concedii sa se mai aseze putin (dar apoi daca lumea cumpara mai putin, o sa aiba astia rezultatea proaste in Q3 si sa pice stock-ul si sa dea afara Posted Image).

Lucrez (din Romania) la o companie din SV. Azi era un coleg foarte surprins, ca tocmai a fost respins un team barbeque care implica niste cheltuieli pe travel, cazare etc - echipa avand oameni din mai multe tari - . La cum vad situatia, eu ma bucur ca (momentan) nu sunt layoffs in companie, nu stiu ce vorbesc altii de teambuilding Posted Image))

Edited by pumbacu90, 13 July 2022 - 16:29.


#6560
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inca se angajeaza la greu pe tech in SUA; din punctul meu de vedere (ca angajat) problema majora ar fi daca toate companiile astea mari care acum au mii de pozitii deschise vor intra simultan atat in hiring-freeze cat si dat afara 30-35%, global. (si hiring freeze ala sa tina cativa ani)

Edited by MembruAnonim, 13 July 2022 - 16:30.


#6561
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostMembruAnonim, on 13 iulie 2022 - 16:29, said:

Inca se angajeaza la greu pe tech in SUA; din punctul meu de vedere (ca angajat) problema majora ar fi daca toate companiile astea mari care acum au mii de pozitii deschise vor intra simultan atat in hiring-freeze cat si dat afara 30-35%, global. (si hiring freeze ala sa tina cativa ani)

Pai trebuie doar sa te uiti unde sunt in lantul consumului. Dintre cele mari, Apple, Netflix, Amazon (partial) sunt in prima linie. Ei simt primii cand incepe sa scada robinetul cu bani al clientilor. Google, Meta, Microsoft si a  2-a parte din Amazon (singura care face bani) vor fi in liniile urmatoare, cand incep sa scada bugetele de advertising, de cloud, scade numarul de licente cumparate etc.

Q3 cred ca o sa inceapa sa arate rau pe retail, iar din Q4 si Q1 2023 o sa arate rau peste tot, dar corectiile in evaluari vor veni mai devreme si vor deschide noi bulltraps. Companii sanatoase care vor parea evaluate la multipli scazuti. Eu continui sa fac DCA pe short, nu mi se pare nimic de cumparat acum.

Edited by figo1988, 13 July 2022 - 16:33.


#6562
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View PostMembruAnonim, on 13 iulie 2022 - 15:52, said:

Inca se cheltuie enorm de mult pe orice; mi se pare ca oricat de mult ar creste astia acum pretul la benzina, restaurante, turism, tot va fi mega-plin.

Ai punctat extrem de bine aici, cu un mic amendament. Se cheltuie enorm de mult pe mărunțișuri ( restaurant, city break, benzină, mâncare, distracții ieftine în general). Nu se mai cheltuiesc sume imense pe lucruri de valori mari gen imobiliare sau automobile de lux. Și asta nu pentru că nu sunt bani, ci pentru că lumea așteaptă să vadă ce se-ntâmplă. După atîta p0rn în construcții, se cam stinge lumina din toamnă. Oricum singurul lucru care mai mișcă cât de cât, sunt terenurile dar nu pentru mult timp.

View Postfigo1988, on 13 iulie 2022 - 16:32, said:

Eu continui sa fac DCA pe short, nu mi se pare nimic de cumparat acum.

Eu cred că nu e nimic, nici de cumpărat dar nici de shortuit a la long. Singurul lucru care mi se pare normal în perioada asta e să speculezi pe termen foarte scurt.

#6563
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Pe bursa din Europa mai sunt cateva oportunitati, cu riscul aferent.

Astept sa vad daca Rusia isi va opri complet livrarile de gaze (dupa ce trece perioada in care fac mentenanta de 10 zile) ... sub diferite pretexte (tehnice, etc.). Daca nu se reiau livrarile de gaze ma astept la o scadere serioasa a burselor europene. Va fi o iarna interesanta.

Referitor la alte burse(US), dolarul e foarte sus acum. Cei ce vor sa cumpere dolari pentru a-i investi platesc mai mult. Pe langa curs mai e si piata destul de volatila cu scaderi considerabile de la inceputul anului.

#6564
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postin_the_soup, on 13 iulie 2022 - 21:32, said:

Pe bursa din Europa mai sunt cateva oportunitati, cu riscul aferent.

Astept sa vad daca Rusia isi va opri complet livrarile de gaze (dupa ce trece perioada in care fac mentenanta de 10 zile) ... sub diferite pretexte (tehnice, etc.). Daca nu se reiau livrarile de gaze ma astept la o scadere serioasa a burselor europene. Va fi o iarna interesanta.

Referitor la alte burse(US), dolarul e foarte sus acum. Cei ce vor sa cumpere dolari pentru a-i investi platesc mai mult. Pe langa curs mai e si piata destul de volatila cu scaderi considerabile de la inceputul anului.

Chiar sunt curios, ce oportunitati vezi?

#6565
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
As cumpara GLE daca mai scade cu 10-15% pretul actiunilor. Au un istoric bun in ceea ce priveste dividendele. Cred ca este una din cele mai subevaluate banci europene.
Stiu ca este un risc (tinand cont de situatia actuala cu razboiul, dobanzile, etc.).

https://ycharts.com/.../SCGLY/pe_ratio

Eu nu sunt motivat sa investesc in perioada asta in imobiliare. Pentru mine raman doar 2 optiuni: titluri de stat si actiuni.

Edited by in_the_soup, 14 July 2022 - 20:17.


#6566
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postin_the_soup, on 14 iulie 2022 - 20:15, said:

As cumpara GLE daca mai scade cu 10-15% pretul actiunilor. Au un istoric bun in ceea ce priveste dividendele. Cred ca este una din cele mai subevaluate banci europene.
Stiu ca este un risc (tinand cont de situatia actuala cu razboiul, dobanzile, etc.).

https://ycharts.com/.../SCGLY/pe_ratio

Eu nu sunt motivat sa investesc in perioada asta in imobiliare. Pentru mine raman doar 2 optiuni: titluri de stat si actiuni.

Romania plateste 7% in USD, mi se pare o investitie buna, dar trebuie DCA. Pe masura ce spatiul european scade, o sa creasca si yield-ul (scade pretul bondului). Dar e un deal foarte bun, Italia e la 3.5% fara posibilitatea sa jongleze din moneda.

Mi se pare ca bancile din Europa au un risc mare in perioada asta. Au dat o GRAMADA de credite cu dobanda fixa la 1.5% (sau pe acolo) pe  perioade uriase de timp. Cum o sa se sustina cand dobanda de referinta ajunge la 4-5% pe zona euro si oamenii o sa vrea fie dobanzi mai mari la depozite, fie banii inapoi? Asta nu e o intrebare retorica, chiar sunt curios ce mecanisme de protectie sunt.

Edited by figo1988, 15 July 2022 - 09:07.


#6567
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 15 iulie 2022 - 09:03, said:

Au dat o GRAMADA de credite cu dobanda fixa la 1.5% (sau pe acolo) pe  perioade uriase de timp. Cum o sa se sustina cand dobanda de referinta ajunge la 4-5% pe zona euro si oamenii o sa vrea fie dobanzi mai mari la depozite, fie banii inapoi? Asta nu e o intrebare retorica, chiar sunt curios ce mecanisme de protectie sunt.
Parca a fost o discutie cu credite cu dobanda fixa vs variabil nu? parca tu ziceai ca cei care iau cu dobanda fixa cred ca stiu mai bine ca banca sau ceva de genul asta.
Intr-un final banca va castiga (salvata de stat, etc) dar parca e mai ok sa fii in perioade de genul asta cu dobanda fixa (mai ales cand a fost pe la nivelul ala de 1.5-2%!).

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 14:23.


#6568
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020
Prietena mea a prins o dobânda fixa de 0,8% pt casa cumpărată pe o perioada de 15 ani😅 iese cum ieșea cu chiria, dar are ditamai casa acum, și e și in buricul unui orășel, care a la 5 km de Europa Park, deci zona turistică și cu potențial. Și ca ea sunt mulți așa care au prins sub 1% dobânda fixa și cu energie subvenționată de stat, plus câte 1000€/copil pe an pt ca au cumpărat propria casa/ propriul apartament. Timp de 10 ani și doar pt copiii minori… beat that!

#6569
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Eh, asa  da. :) As zice totusi ca cine a luat cu dobanzi de genul asta inainte de 2020 este si mai castigat.

#6570
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016

View Postfigo1988, on 15 iulie 2022 - 09:03, said:

Romania plateste 7% in USD, mi se pare o investitie buna, dar trebuie DCA. Pe masura ce spatiul european scade, o sa creasca si yield-ul (scade pretul bondului). Dar e un deal foarte bun, Italia e la 3.5% fara posibilitatea sa jongleze din moneda.

Mi se pare ca bancile din Europa au un risc mare in perioada asta. Au dat o GRAMADA de credite cu dobanda fixa la 1.5% (sau pe acolo) pe  perioade uriase de timp. Cum o sa se sustina cand dobanda de referinta ajunge la 4-5% pe zona euro si oamenii o sa vrea fie dobanzi mai mari la depozite, fie banii inapoi? Asta nu e o intrebare retorica, chiar sunt curios ce mecanisme de protectie sunt.

Poate rigmarole ne spune mai multe dar dincite stiu eu nu bancile dau creditele alea.
Tu daca ai avea o banca ai da credite la 1% pe zeci de ani cind statul poate sa te rupa cu inflatia si preturile la obligatiuni oricind? nu are nici un sens. Bancile fac numai undrewritting si serving, dar vind instantaneu imprumuturile ca bonds unor investitori (fonduri de pensii de multe ori) care au cu totul alte tinte decit o banca.
EU de cite ori am facut refinatare, imprumutul mi-a fost vindut de citeva ori, si d emulte ori prin bancile "de stat", genul Fanny Mae.
De fapt deconectarea bancilor de rezultatul invetrsitie a fost o problema majora in criza din 2008.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 July 2022 - 02:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate