Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Acțiuni sau ETF-uri după această criză?

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7877 replies to this topic

#1
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 15.07.2007
Să zicem că acum avem 10000€ disponibili cash și vrem să investim la bursa din SUA în acțiuni/ETF-uri. Presupunând că ghicim când bursa începe că crească (după ce va fi ajuns la fund) și că alegem cele mai bune acțiuni/ETF-uri, în ce ar fi mai bună o investiție pe termen de 1 an / 5 ani, ce alegem: acțiuni punctuale ale unor companii sau ETF-uri?

Personal înclin să cred că acțiunile vor avea o accelerație mai mare în primul an, după care migrarea portofoliului spre ETF-uri ar fi o cale de urmat pentru a securiza câștigurile.
Concret, un ETF chiar condus de Warren Buffett (BRK.B) are în portofoliu și companii cu potențial de creștere mai mic decât acțiunile unor giganți cărora le-a scăzut valoarea la bursă doar ca efect colateral al acestei crize - gen Google sau Amazon.

Edited by bsam, 12 March 2020 - 22:01.


#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
ca sa faci bani de pe urma epidemiei nu mi se pare prea cusher... bad  karma, man! Posted Image Posted Image

#3
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Nu face el, fac altii.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
indiferent

#5
stefan222

stefan222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2020
Ne dai un exemplu de karama ? Toate crizele au adus bani baietilor destepti. Un exemplu ?

#6
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postbsam, on 12 martie 2020 - 21:59, said:

Să zicem că acum avem 10000€ disponibili cash și vrem să investim la bursa din SUA în acțiuni/ETF-uri. Presupunând că ghicim când bursa începe că crească (după ce va fi ajuns la fund) și că alegem cele mai bune acțiuni/ETF-uri, în ce ar fi mai bună o investiție pe termen de 1 an / 5 ani, ce alegem: acțiuni punctuale ale unor companii sau ETF-uri?

Personal înclin să cred că acțiunile vor avea o accelerație mai mare în primul an, după care migrarea portofoliului spre ETF-uri ar fi o cale de urmat pentru a securiza câștigurile.
Concret, un ETF chiar condus de Warren Buffett (BRK.B) are în portofoliu și companii cu potențial de creștere mai mic decât acțiunile unor giganți cărora le-a scăzut valoarea la bursă doar ca efect colateral al acestei crize - gen Google sau Amazon.

Daca ai zis cele mai bune actiuni, atunci cele mai bune actiuni. Un ETF nu intrece cele mai bune actiuni.

Doar ca, nu e deloc usor sa alegi cele mai bune actiuni (mai mult din noroc)... si atunci unii vor alege ETF.

Eu nici nu am disponibil ETF, deci actiuni.

Edited by AdiTwism, 12 March 2020 - 23:05.


#7
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019

View Postodastramosilor, on 12 martie 2020 - 22:08, said:

ca sa faci bani de pe urma epidemiei nu mi se pare prea cusher... bad  karma, man! Posted Image Posted Image

Nu "face bani", ci investeste, isi asuma un risc. Poate sa piarda, poate sa cistige.

Din contra, ce face el e pozitiv pentru firma in care investeste, chiar daca 10,000 e doar simbolic. Daca nu ar exista cumparatori, valorile firmelor ar scadea pina nu ar mai putea sa se imprumute si sa functioneze. Asta inseamna falimente, oameni dati afara, furnizori neplatiti.

Care este varianta ta? Nimeni nu mai cumpara actiuni? Toate companiile scad in valoare pina intra in faliment si toti angajatii sint concediati? Asta ar fi "cusher"?

#8
ariasi

ariasi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 25.07.2006
Pe termen de 1-5 ani probabil că ar fi recomandată o strategie activă și ar fi preferabile acțiunile. Pe termen mai lung de atât - ETF, cumpărat periodic și eventual reechilibrat portofoliul din când în când.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,140
  • Înscris: 30.08.2017
Întotdeauna e o idee bună sa cumperi când e jos. Doar ca nu știi când e cel mai jos. Etf-urile sunt pe termen lung, și dacă iei acum, peste câțiva ani vei fi sigur pe plus.

#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
mai bine iei rațe

#11
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 15.07.2007
Pentru cineva care acum începe să învețe despre bursă (cum sunt eu) e ca și cum ai vrea să te faci pompier și în timpul cursurilor ar veni și inundațiile și incendiile de pădure și un cutremur.

Adică acum s-au aliniat astrele într-un mod foarte "special":
- bursa e după cea mai lungă perioadă de creștere din istorie, cu acțiuni supraevaluate
- rușii și arabii au început războiul petrolului
- anul acesta sunt alegeri în SUA
- Europa deja se îndrepta spre stagnare economică
- turcii presează că nu mai țin imigranții de pe teritoriul lor și le dau drumul în Europa
- coronavirusul

În mod normal scopul unui ETF era tocmai acela de a te proteja în caz că un anumit domeniu/firmă are o cădere pe bursă. Dar în cazuri excepționale ca cel pe care-l trăim acum, prea multe domenii sunt/vor fi afectate și scade semnificativ și el.

Edited by bsam, 13 March 2020 - 09:27.


#12
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
Eu am cumparat ieri actiuni ale unor companii petroliere (Total, Shell si BP). Valoarea actiunilor lor a scazut cu 45% in ultimele saptamani asa ca ma astept ca  pe la inceputul anului urmator  sa ajunga la valoarea initiala. In general ETF_urile serioase au rezistat mai bine in ultimele zile.

#13
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 15.07.2007
Cam așa percep și eu lucrurile, că dacă ești nevoit să vinzi în momente de criză, prețurile ETF-urilor parcă scad mai puțin.
Dar dacă vrei să investești pe termen lung în acțiuni ar trebui să stai cu ochii pe evoluția firmelor din portofoliu + unele spre care să migrezi în caz că se întâmplă ceva cu cele pe care le deții.

Întrebare:
În ansamblu - ținând cont de broker, impozite, comisioane și alte taxe/cheltuieli financiare - dacă o companie e cotată și la New York și la Frankfurt, de unde e mai convenabil pentru cineva din RO să cumpere?

#14
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Eu zic ca unde sunt volume mai mari de tranzactionare.

#15
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdumida1, on 13 martie 2020 - 14:13, said:

Eu zic ca unde sunt volume mai mari de tranzactionare.

OK, dar dacă sunt la fel de volatile, contează de fapt doar brokerul?
Celelalte enumerate de mine nu diferă?

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Poststefan222, on 12 martie 2020 - 22:36, said:

Ne dai un exemplu de karama ? Toate crizele au adus bani baietilor destepti. Un exemplu ?
http://myths.e2bn.or...onkeys-paw.html

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deci care e lista de luat? Boeing e în top după mine.

#18
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 15.07.2007

View PostMembruAnonim, on 13 martie 2020 - 18:37, said:

Deci care e lista de luat? Boeing e în top după mine.
Acum câteva minute:
" Delta Airlines will reduce its flight capacity by 40% for the next four months due to the novel coronavirus pandemic, a dramatic increase from the original 15% reduction "
https://www.axios.co...104c180ef0.html

Deci știu ei ceva. Așa că eu cred că puțin probabil să aibă vreo companie aeriană bani de investit în curând în avioane noi.
Dar, bineînțeles că există un preț de nerefuzat la orice.

Pe ideea asta, Norwegian Cruise e interesant: de la 60 la 10$ în ultimul an.

Edited by bsam, 13 March 2020 - 19:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate