Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Acțiuni sau ETF-uri după această criză?

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7897 replies to this topic

#6517
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 BASenila, on 09 iunie 2022 - 08:23, said:

@Gbr_smt sigur este, si eu iau unitati lunar. il gasesti usor daca il cauti dupa "eunl"
de gasit l-am gasit. eram curios de partea cu comision,dar acolo m-a lamurit colegul Hybrid si de parerea altora despre acest ETF.

#6518
adymb

adymb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.12.2010
Sa nu deschid un thread..

Ce ETF recomandati care detine aur sau este corelat cu pretul aurului, TER cat mai mic.

Nu pot sa cumpar GLD pe IBKR

Edited by adymb, 11 June 2022 - 23:57.


#6519
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 adymb, on 11 iunie 2022 - 23:56, said:

Sa nu deschid un thread..

Ce ETF recomandati care detine aur sau este corelat cu pretul aurului, TER cat mai mic.

Nu pot sa cumpar GLD pe IBKR
Cauti un ETC nu un ETF. Eu folosesc WisdomTree Physical Swiss Gold - https://www.wisdomtr...ical-swiss-gold
Are dețineri de aproape 3 miliarde de euro și management fee de 0.15% anual.

#6520
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009

 1Maus, on 26 mai 2022 - 19:36, said:

Se cauta orice motiv pentru a se lichida. SNAP a fost un bun exemplu de cum se scalpeaza o piata intreaga.
Apoi mai vin zile ca astea in care scot piata din oversold pentru a reface lichiditatea, si o pregatesc pentru urmatoarea lovitura de topor.

Nimic neobisnuit, doar baietii mari la butoane.
Pana cand se iese din trendul descrescator, cumparati, dar nu uitati sa si vindeti.

Au avut nevoie de doar 3 sesiuni de tranzactionare pentru a duce piata la un nou minim pe futures.
Sa vedem daca se gasesc din nou cumparatori in aceasta zona.

Attached Files



#6521
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Toate publicațiile decprofil se întrec azi în a anunța intrarea oficială în Bear Market.
Judecând după lipsa de activitate din aceasta arie, putini au scăpat neafectati de aceasta scadere, din păcate.

Attached Files



#6522
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.01.2019
Am pierdut bine azi, dar petrolul, shorturile au mai atenuat. Aurul nu, din pacate, s-a dus cu piata.

Per total, sint pozitionat sa incep sa cumpar la SP in jur de 3000, dar nu stiu daca ajunge anul asta. In Ianuarie
am retras toate fondurile mele de pensie si sint de atunci cu ele 100% cash. Nu am voie sa le folosesc pentru 20 de ani, dar pot sa le investesc singur.

#6523
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 1Maus, on 13 iunie 2022 - 23:30, said:

Toate publicațiile decprofil se întrec azi în a anunța intrarea oficială în Bear Market.
Judecând după lipsa de activitate din aceasta arie, putini au scăpat neafectati de aceasta scadere, din păcate.

Nu neaparat, dar daca nu faci trading, de la un punct, nu mai ai foarte multe updates de impartasit (in plus, n-am cel mai grozav track record in ultimul an, deci mai bine imi tin parerile pt mine, sa pierd doar eu bani 😂 ).

Clar am subestimat ce amploare va avea drawdown-ul asta (pt actiunile din portofoliul meu, e mai pronuntat decat bear-marketul abia oficial al S&P-ului). Portofoliul meu e in bear market din ianuarie :)))

Pe scurt, am mai scris pe aici, am cam taiat de ceva vreme aproape orice companie neprofitabila, care n-are un path spre profitabilitate in max un an. Dar inca mai am cateva companii cu PE foarte high sau abia breakeven (e.g. Snowflake).

Cand iau salariul, de obicei in prima zi imi alimentez contul de IBKR, deci am mai cumparat pe ici colo. Chiar ieri de ex am luat NVDA, CRM, ASML si TEAM.

Dar in general, majoritatea timpului, sunt out of money.
Deschid portofoliul cam o data pe zi, mai dau o geana pe CNBC, la indici si treasury yields, cam atat.

Edited by pumbacu90, 14 June 2022 - 05:54.


#6524
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

 1Maus, on 13 iunie 2022 - 23:30, said:

Toate publicațiile decprofil se întrec azi în a anunța intrarea oficială în Bear Market.
Judecând după lipsa de activitate din aceasta arie, putini au scăpat neafectati de aceasta scadere, din păcate.

Asta cu afectatul depinde foarte mult de orizontul de timp avut in vedere pentru investitii si daca e nevoie de suma de bani bagata acolo in perioada urmatoare sau nu. Daca investitile sunt pe termen lung, caderea actuala cred ca va fi foarte profitabila pentru cei care raman in piata si continua sa cumpere pe drumul in jos. S-ar putea sa nu mai avem ocazia sa prindem un bear market in urmatorii 10-15 ani ca sa putem cumpara active la reducere.

#6525
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Eu am deschiz o poziție short pe încă un producător de EV: Tesla. Celelalte merg bine, sunt un pic peste inflație, deci își fac treaba.

#6526
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oh, nu, probleme in paradis! "Cryptocurrency exchange Coinbase Global Inc said on Tuesday it would slash 18% of its workforce, or about 1,100 jobs, to cut costs amid the financial market downturn."

“We appear to be entering a recession after a 10+ year economic boom. A recession could lead to another crypto winter, and could last for an extended period,” Chief Executive Officer Brian Armstrong said in a blogpost.


E putin amuzant cu, Coinbase ca acum vreo saptamana angajatii au facut o petitie ca nu erau multumiti cu leadership-ul si acum vreo 4 zile le-a zis CEO-ul: "quit and find a company you believe in".

Well, acum cu 18% dati afara, sa vedem cati mai au oo sa mearga mai departe cu petitia lor.

"We the employees at Coinbase believe that the executive team has recently been making decisions that are not in the best interests of the Company, its employees, and its shareholders,"
"the petition states that the company's Dot Collector initiative and performance review system have led to a toxic workplace culture and called the launch of the company's NFT platform a "failure.""

Edited by MembruAnonim, 14 June 2022 - 15:54.


#6527
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 MembruAnonim, on 14 iunie 2022 - 15:44, said:

Oh, nu, probleme in paradis! "Cryptocurrency exchange Coinbase Global Inc said on Tuesday it would slash 18% of its workforce, or about 1,100 jobs, to cut costs amid the financial market downturn."

“We appear to be entering a recession after a 10+ year economic boom. A recession could lead to another crypto winter, and could last for an extended period,” Chief Executive Officer Brian Armstrong said in a blogpost.
Screen Shot 2022-06-14 at 6.44.23 AM.png

E putin amuzant cu, Coinbase ca acum vreo saptamana angajatii au facut o petitie ca nu erau multumiti cu leadership-ul si acum vreo 4 zile le-a zis CEO-ul: "quit and find a company you believe in".

Well, acum cu 18% dati afara, sa vedem cati mai au oo sa mearga mai departe cu petitia lor.

"We the employees at Coinbase believe that the executive team has recently been making decisions that are not in the best interests of the Company, its employees, and its shareholders,"
"the petition states that the company's Dot Collector initiative and performance review system have led to a toxic workplace culture and called the launch of the company's NFT platform a "failure.""

Genul de angajati care se duc la o firma nu ca sa lucreze, ci ca sa militeze pentru ceva cauza (care nu e legat de misiunea companiei) pe timpul si resursele companiei.

E un silver lining in faptul ca pusca bula asta, o sa inceapa firmele de software sa aiba pretentia sa mai si lucrezi, nu doar sa organizezi meetinguri de awareness.

Edited by pumbacu90, 14 June 2022 - 16:35.


#6528
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

 figo1988, on 14 iunie 2022 - 08:07, said:

Eu am deschiz o poziție short pe încă un producător de EV: Tesla. Celelalte merg bine, sunt un pic peste inflație, deci își fac treaba.

Poate era mai bine să astepti  anunțul FED-ului. TSLA e picată 46% de la-nceputul anului.Mai poate pica, nu zic nu, încă vreo 10-15%, dar la fel de bine poate stagna o perioada la valoarea asta. Eu am făcut prostia să intru long Joi și Vineri pe MSFT și BA, în ideea că vor crește pînă la anunț. Mare greșeală Posted Image

L.E. Și portofoliu minunat, că doar nu postăm numai când ne merge bine :).

Attached Files

  • Attached File  tx.jpg   74.61K   97 downloads

Edited by hyp3rion, 14 June 2022 - 21:41.


#6529
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pana la sedinta FED sunt all cash, n-am chef sa risc, mi-am luat-o destul anul asta :lol:

#6530
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
eh, si de mai scade un pic... numa in sus o poate lua in cateva luni. Daca nu ai nevoie de bani in urmatorii 2 ani, n-ai cum sa pierzi (decat daca vine o calamitate care pune in cap planeta, caz in care banii oricum is ultima grija)

#6531
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 19 februarie 2022 - 15:59, said:

Dupa ureche, asta e parerea mea.
Eu incerc sa-mi inchipui S&P500 daca n-ar fi fost pandemia si cum ar fi evoluat; pandemia a adus foarte multi investitori noi prin platforme gen RobinHood, bani gratis de la guvern si s-a investit mult in tot felul de companii care nu avea neaparat cel mai de success business model (ca sa creasca in halul asta).
Pe masura ce pandemia pare sa treaca, chip shortage sa se rezolve, multe din companiile alea se vor trezi fara business modelul de "success" din 2020 si 2021 dar cu foarte multe cheltuieli cu angajati pe sute de mii de dolari.

Cine a intrat pe stock market la jumatatea anului 2020 si anul 2021, nasol si probabil va mai astepta vreo 5 ani sa-si recupereze banii investiti (asta daca poate astepta).
Ce nu mi-e clar e cati au investit bani imprumutati si nu pot astepta atat de mult; unii poate vor prefera sa-si recupereze 90% din ei, 80%, 70%... si atunci va mai fi o corectie.
spy.jpg
E posibil ca in 2030 vom mai ajunge la nivelul din anul 2021 (asta daca nu mai urmeaza inca vreun val de virus, se mai printeaza ceva bani, mai creste inflatia cu 10-15%, etc).
Am fost se pare cam pesimist prin februarie dar din ce se vede pana acum, destul de multe companii care au explodat in pandemie au inceput cu layoffs si stock-ul s-a cam dus la nivelul de inainte de pandemie.
Nu am fost chiar atat de departe.
Cam cum e situatia acum pe linia mea:

In continuare tind sa cred ca cine a intrat pe piata prin 2020-2021 pentru prima oara, va cam astepta pana prin 2028-2030 ca sa iasa pe zero.
Cei care investesc de minim 5 ani sunt tot pe plus, overall destul de bine.

Edited by MembruAnonim, 15 June 2022 - 15:07.


#6532
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

 RealThing, on 15 iunie 2022 - 11:55, said:

Pana la sedinta FED sunt all cash, n-am chef sa risc, mi-am luat-o destul anul asta Posted Image

Toată lumea stă pe cash acuma, dar ce te face să crezi că după ședință, nu riști nimic ? Posted Image

Edited by hyp3rion, 15 June 2022 - 15:29.


#6533
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Toti cei care am ales sa investim in bursa ne-am asumat implicit si un procent de risc :) Nu cred ca exista o varianta bullet-proof, daca exista eu n-o cunosc.

#6534
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă exista eram toți miliardari. Deci nu există...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate