Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Bursa pentru începători

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019

View Postbusiness11, on 10 martie 2020 - 11:04, said:



colegu' are perfecta dreptate, momentan multe companii au pierdut 10-20-30% in comparatie cu acum o luna, sunt preturi foarte ok de cumparare. Cine investeste long term acum este o sansa foarte buna.
Fix asta ma gândeam și eu.
De asta întreb de o platforma ușor de folosit.
Voi ce platforme folosiți?

#20
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
Tradeville.

#21
Razvan11984

Razvan11984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2018
Are cineva experienta cu FXORO?
Am vazut ca sunt sponsori ai echipei AS ROMA deci la prima vedere lasa o urma de seriozitate.

Si inca o intrebare de incepator: Cum este posibil ca la tranzactionare CFD-uri sa vii cu bani de acasa?
Cel putin pe site-ul fxoro am citit ca au protectie la balanta negativa, deci nu poti pierde mai mult decat ai investit.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#22
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Am incercat eu Revolut si nu pot sa zic ca sunt foarte incantat ...
Tranzactia nu se face instant, se trimite la 3th party si nu poti sa cumperi actiuni de toti dolarii pe care ii ai transferati, trebuie sa mai ai aditional 5%, pe care ti blocheaza pana se finalizeaza tranzactia. Cei 5% sunt masura de precautie, in caz de creste pretul per actiune, pana 3th party reuseste sa finalizeze tranzactia.
Acuma na, Revolut nu este un Broker de tranzactionare, este doar o optiune ce o au activata, de aceea nu zic nimic de graficul rudimentar si alte informatii pe care nu le gasesti. ��

Dar daca ai o strategie sa investesti periodic si pe termen lung atunci este ok, dar nu stiu cum va fi cu dividendele.

#23
Andrey_16

Andrey_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.09.2005

View PostRazvan11984, on 10 martie 2020 - 23:39, said:

Are cineva experienta cu FXORO?
Am vazut ca sunt sponsori ai echipei AS ROMA deci la prima vedere lasa o urma de seriozitate.

Si inca o intrebare de incepator: Cum este posibil ca la tranzactionare CFD-uri sa vii cu bani de acasa?
Cel putin pe site-ul fxoro am citit ca au protectie la balanta negativa, deci nu poti pierde mai mult decat ai investit.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Subscriu la aceiasi intrebare. Daca ne poate lamuri cineva ar fi de apreciat.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
FXORO este CFD, nu bursa. Risc foarte ridicat si recomandat doar celor care stiu cu ce se mananca asa ceva.

#25
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 19.05.2008
In perioadele de mare volatilitate se pot forma gap-uri, iar stop-loss-urile nu se mai executa (sau se executa la pret diferit de cel setat). Deci pierderea poate fi mai mare decat marja => bani adusi de acasa.

#26
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 15.07.2007

View Postbusiness11, on 10 martie 2020 - 10:25, said:

nu cunosc brokerii din Romania, dar cel mai important este sa gasesti un broker (de preferat doar online pentru ca au conditii mai bune) cu urmatoarele conditii:
- depot-ul sa coste 0
- sa plateasca taxele singur si automat
- restul conditiilor (taxele de tranzactie si asa mai departe trebuiesc analizate separat).

View Postgeorge_alexandru, on 10 martie 2020 - 10:53, said:

Tradeville e o platforma ok.


Tradeville întrunește aceste condiții?

#27
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Eterna intrebare: Cum poți veni cu bani de acasă?

Simplu, fără complicații, vom lua un exemplu concret: Să presupunem că vrei să tranzacționezi X (dintr-o listă de instrumente precum indici, mărfuri, cripto, orice).
X este cotat la 100 (BUY).

Să zicem că vrei să cumperi 1000 de acțiuni la compania X.

1. Dacă tranzacționezi clasic, cumperi cele 1000 de acțiuni cu 1000 * 100$ = 100.000$. Cash, cu banii jos. Dacă vrei să le vinzi când X este cotat la 110$, atunci ești pe plus cu  110.000$ - 100.000$ = 10.000$ ( - comisioane ). Dacă brusc falimentează compania X, ai pierdut toți cei 100.000$. Și da, te poți numi acționar la X. Deții X in proportie de ... %. Nu poți pierde mai mult de 100.000$, dar trebuie să vii cu toți banii jos.

2. Dacă alegi varianta CFD-urilor, faci un contract pentru diferența (dintre cotația de cumpărare și cea de vânzare) care are la bază un instrument din piață. Nu deții propriu-zis... nimic. Efectul de levier îți permite să ,,cumperi” CFD-uri depozitând doar o parte din suma necesară (din 100.000$). Cu un efect de levier 1:500, în cazul de mai sus, trebuie să depui doar 200$ (margin) !!! (Față de 100.000$). Dar, tu ești răspunzător pentru toată suma.
În cazul favorabil (de mai sus), într-adevăr, ești pe plus cu ~10.000$ (depozitând doar 200$). Dar, și dacă - pușcând din degete - compania care stă la baza CFD-ului falimentează, ești dator brokerului cu numai 99.800$ .... vii cu banii de acasă. Degeaba ai depozitat doar 200$, chiar dacă ai pus stop-loss, chiar dacă broker-ul automat îți setează un stop-loss la 50%.

CFD este foarte periculos din perspectiva mirajului de mai sus: Cu doar 200$, poți face 10.000$. Dar tu ești răspunzător pentru întreaga sumă, respectiv (margin * levier). În cazul de mai sus 200$ * 500 = 100.000$.

Un alt pericol e acela că broker-ii pot mânări cotațiile. Chiar dacă, oficial, CFD-ul are la bază un instrument financiar, unii pot să modifice valorile afișate pe platforma lor ca să te scoată din joc. Eventual să mai vii și cu bani de acasă, chiar dacă activul X nu se află în defavoarea ta. Bine, vorbim de cazuri izolate, și rar la brokeri cunoscuți pe plan internațional.

CFD, părerea mea, este ok doar după ce ai ceva experiență în domeniu, doar intra-day (short-term position), în perioade de volatilitate relativ redusă (nicidecum în această perioadă), și care au la bază indici (deoarece aceștia sunt exponenți a sistemelor financiare a unor țări). Riscul nu este 0, dar e mult mai redus decât în cazul FOREX-ului (unde, cum s-a întâmplat, dacă de acum - pușcând din degete - rata EUR/CHF e 1.2, te-ai ars).

Edited by Rhesus, 12 March 2020 - 12:48.


#28
Razvan11984

Razvan11984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2018

View PostRhesus, on 12 martie 2020 - 12:34, said:

Eterna intrebare: Cum poți veni cu bani de acasă?

Simplu, fără complicații, vom lua un exemplu concret: Să presupunem că vrei să tranzacționezi X (dintr-o listă de instrumente precum indici, mărfuri, cripto, orice).
X este cotat la 100 (BUY).

Să zicem că vrei să cumperi 1000 de acțiuni la compania X.

1. Dacă tranzacționezi clasic, cumperi cele 1000 de acțiuni cu 1000 * 100$ = 100.000$. Cash, cu banii jos. Dacă vrei să le vinzi când X este cotat la 110$, atunci ești pe plus cu  110.000$ - 100.000$ = 10.000$ ( - comisioane ). Dacă brusc falimentează compania X, ai pierdut toți cei 100.000$. Și da, te poți numi acționar la X. Deții X in proportie de ... %. Nu poți pierde mai mult de 100.000$, dar trebuie să vii cu toți banii jos.

2. Dacă alegi varianta CFD-urilor, faci un contract pentru diferența (dintre cotația de cumpărare și cea de vânzare) care are la bază un instrument din piață. Nu deții propriu-zis... nimic. Efectul de levier Ă®ți permite să ,,cumperi” CFD-uri depozitând doar o parte din suma necesară (din 100.000$). Cu un efect de levier 1:500, Ă®n cazul de mai sus, trebuie să depui doar 200$ (margin) !!! (Față de 100.000$). Dar, tu ești răspunzător pentru toată suma.
ĂŽn cazul favorabil (de mai sus), Ă®ntr-adevăr, ești pe plus cu ~10.000$ (depozitând doar 200$). Dar, și dacă - pușcând din degete - compania care stă la baza CFD-ului falimentează, ești dator brokerului cu numai 99.800$ .... vii cu banii de acasă. Degeaba ai depozitat doar 200$, chiar dacă ai pus stop-loss, chiar dacă broker-ul automat Ă®ți setează un stop-loss la 50%.

CFD este foarte periculos din perspectiva mirajului de mai sus: Cu doar 200$, poți face 10.000$. Dar tu ești răspunzător pentru Ă®ntreaga sumă, respectiv (margin * levier). ĂŽn cazul de mai sus 200$ * 500 = 100.000$.

Un alt pericol e acela că broker-ii pot mânări cotațiile. Chiar dacă, oficial, CFD-ul are la bază un instrument financiar, unii pot să modifice valorile afișate pe platforma lor ca să te scoată din joc. Eventual să mai vii și cu bani de acasă, chiar dacă activul X nu se află Ă®n defavoarea ta. Bine, vorbim de cazuri izolate, și rar la brokeri cunoscuți pe plan internațional.

CFD, părerea mea, este ok doar după ce ai ceva experiență Ă®n domeniu, doar intra-day (short-term position), Ă®n perioade de volatilitate relativ redusă (nicidecum Ă®n această perioadă), și care au la bază indici (deoarece aceștia sunt exponenți a sistemelor financiare a unor țări). Riscul nu este 0, dar e mult mai redus decât Ă®n cazul FOREX-ului (unde, cum s-a Ă®ntâmplat, dacă de acum - pușcând din degete - rata EUR/CHF e 1.2, te-ai ars).

Foarte bun exemplul si usor de înțeles. Totusi pe site-ul celor de la Fxoro este specificat ca exista protectiea balanta negativă. Acest lucru mi l-au confirmat si telefonic ( ca nu pot pierde mai multi bani decat am in cont). Pana acum mi-au propus sa tranzactionez pe apple, tesla, gaz, indice bursier Italia, Germania. Sansele ca apple sau tesla sa dea faliment sunt cam zero in viitorul apropiat. Totusi, faptul ca promit castiguri imemse la o investitie de 400-500 euro m-au făcut sa am retineri si sa nu investesc. Ce părere aveți?

#29
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
1. Companiile nu ar avea voie sa dea indicatii despre cum sa ,,tranzactionezi". Totusi, pentru CFD as prefera termenul ,,speculezi". Cu atat mai mult daca sunt market makers nu ar avea voie....
2. ESMA a creat niste reguli mai stricte pentru toate entitatile care au sediu in Europa (si care se supun regulilor europene) - un fel de protectie pentru clientii retail:
- limitarea efectului de levier la maximum 1:30 (inainte brokerii ofereau chiar si pana la 1:500)
- balanta negativa. Aici i-a afectat enorm (pe brokeri). Prin aceasta regula impusa, indiferent de pierderea reala de pe piata, tu - ca ,,speculator" nu poti avea balanta cu -.
In cazul pesimist prezentat de mine, tu ai avea 0$ iar broker-ul are pierde 100.000$ ...

Faptul ca promit castiguri imense iarasi e o minciună. Nu poti - nu ai voie - sa promiti. De aici se vede din start ca vorbim de un scam broker. Da, poti avea profit exponential, dar si pierderea poate fi la fel. In cazul unui broker european, pierderea poate fi cel mult pana la 0$ - account balance.

Au limitat efectul de levier ca sa-l protejeze pe badea Ghiță ciobanul, care, dupa o transhumanta si un spot filmat pentru Telekom, se apuca sa faca specula.

Cand esti actionar la o companie, a la long, atunci faci tranzacții pe bursă. Tu deții efectiv acțiunile.
Cand cumperi/vinzi CFD-uri faci speculă. Nici măcar pe bursă nu-i poți zice. Un fel de pariuri sportive la un alt nivel ...

Edited by Rhesus, 12 March 2020 - 22:41.


#30
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am eu am pierdut 840 euro astăzi, voi cum stați?

#31
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 15.07.2007

View Postyndy, on 13 martie 2020 - 00:47, said:

Am eu am pierdut 840 euro astăzi, voi cum stați?
Poate ar fi mai relevant procentual decât în valoare absolută, și dacă pierderea e pe FOREX, CFD sau acțiuni.

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
Ieri am avut pierderi de 13%, astazi am plus 11%  fata de ieri. Pentru ca lumea cumpara dupa scaderiile de ieri.
Luni astept iarasi pierderi.

#33
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Ieri eram la -24% Posted Image
Azi, o-m vedea ... unde se incheie.

Edited by dumida1, 13 March 2020 - 14:10.


#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
cred ca o sa mai creasca dupa ce se deschid si bursele americane, ar fi interesant un long pe dow si nasdaq.

#35
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Hmmm la ce nebunie ii in piata, momentan n-as mai da nici un long, am dat unu pe TSLA sapt asta si is si pe ala pe minus ...

#36
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Momentan e de stat ... cred ca cel putin cateva luni. Si asta e o optiune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate