Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Discrete event simulation software (DES)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Salutare.

Sunt printre noi colegi ce folosesc aplicatii DES pentru modelarea si simularea proceselor de productie?
Ma intereseaza informatii despre ExtendSim sau FlexSim folosite pentru simularea liniilor de packing.

#2
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Lucrez în principiu AnyLogic, dar am încercat și ExtendSim și Flex. De la un punct încolo devin complementare.

Neștiind specificațiile proiectului, deocamdată nu intru în detalii. FlexSim e mai bun la vizualizări, ExtendSim cred că îți va face munca de proiectare mai ușoară. Dacă aș fi la inceput eu aș alege ExtendSim.

#3
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Multumesc pentru raspuns.
In acest moment compania mea doreste sa isi automatizeze expertiza tehnica pe partea de optimizare a liniilor de packing achizitionand un soft DES.
Practic trecerea de la Excel catre un soft ce poate sa gestioneze mult mai bine multiplele scenarii de productie.
Aceste scenarii includ parametrii cunoscuti ca viteze, capacitati de acumulare, lungimi de conveioare cat si timpi de asteptare sau timpi pierduti prin opriri necontrolate ale liniilor.

Dupa ce m-am mai documentat putin despre cele doua softuri de mai sus cred si eu ca ExtendSim se pliaza mai bine pe ceea ce dorim noi.
Pasul urmator ar fi sa gasesc persoane care l-au folosit si ar putea sa imi arate un exemplu de implementare (animatii sau rapoarte).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate