Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

8700k in 80 grade celsius

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
calimera

calimera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.07.2009
Salut, folosesc un 8700k racit de un Cooler CPU Segotep Water Cooler Halo 240 Blue si in full load ajunge in 80 de grade fara Oc, vreo idee, tin sa mentionez ca pasta e schimbata recent

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
E tipic pentru seria 8 de la intel sa mearga firebinti la frecvente stoc. Cauza este TIM (pasta interna din package, dintre siliciu si IHS) care nu este de cea mai buna calitate.
Daca folosesti o placa de baza ASUS treaba se ingroasa si mai tare caci implicit asusurile actimea MCE (multi core enhancement) si aplica frecventa turbo pe toate nucleele deodata.

Oricum, 80 de grade e OK, nu e nici macar aproape de 100 de grade, cat e tj max. Singura metoda ca sa scazi consistent temperaturile este delid si inlocuit pasta interna cu ceva mai competent, eventual metal lichid (asta am facut eu la 6700K si am "pierdut" 20 de grade instantaneu).

Seria 9 are TIM-ul schimbat din pasta in cositor si temperaturile sunt mai jos un pic, dar tot fierbinte merge. Asta se intampla cand impingi un nod tehnologic la limita lui fizica.

Edited by ro_explorer, 24 January 2020 - 16:09.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Galiul face amalgam cu aluminiul (ca mercurul), si corodeaza electrochimic chiar si baza de cupru care e normala, deci nu prea e OK cu metal lichid.
Oricum delid la CPU e rezonabil, daca e facut cum trebuie, sunt scule dedicate pt. asta.
Daca puneau maioneza proaspata, si tot era diferenta mare.
E o situatie absurda cum au reusit sa puna ceva cu transfer termic asa de prost, de cartea recordurilor de prost...

Intre timp problema cu racirea e comuna acum si la placi de baza si placi grafice, inclusiv modele porcos de scumpe, si lz VRMuri, memorii grafice, chipset, GPU, etc.

Edited by loock, 24 January 2020 - 16:16.


#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
80 e ok in full load. nu o sa ajungi tu cu jocuri sau alte minunatii la temperatura aia oricum.

foloseste-l linistit si cam atat :)

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 loock, on 24 ianuarie 2020 - 16:15, said:

Galiul face amalgam cu aluminiul (ca mercurul), si corodeaza electrochimic chiar si baza de cupru care e normala, deci nu prea e OK cu metal lichid.
In interiorul package-ului nu corodeaza nimic. Am 6700K cu TIM-ul inlocuit cu Thermal Grizzly Conductonaut de foarte mult timp si nu s-a depreciat nici un pic. Am testat starea metalului lichid acum vreo 2 luni, la 2 ani dupa aplicare si era ca in prima zi: https://forum.softpe.../#entry21788098
In schimb la placa video, unde era in contact cu baza de cupru a unui AIO a interactionat cu cuprul aio-ului, intr-adevar .. dar la cuprul nichelat de la IHS a ramas neutru dpdv chimic.

Edited by ro_explorer, 24 January 2020 - 16:44.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Multi nu mai pun IHS-ul inapoi dupa delid, si ajunge in contact direct cu baza coolerului.

Exista si coolere cu baza de cupru nichelata, dar e strat subtire si nu m-as baza pe el.


#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Temperatura e OK
Sistemul acela de racire nu este stralucit.
Eu am mers la 90-95 de grade vreo 6 luni cu un i5 3470 (cooler plin de praf + randari video en gross)
Acum am un 7700k + Thermalright Macho Direct, sta pe la 75-80-85, nici nu am fost atent

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 loock, on 24 ianuarie 2020 - 16:56, said:

Multi nu mai pun IHS-ul inapoi dupa delid, si ajunge in contact direct cu baza coolerului.
Nu ai cum sa pui cooler direct pe siliciu de la intel pentru ca 1: siliciul este sub nivelul marginii soclului si 2: prinderea chipului in soclu se face cu presiune pe lateralele IHS-ului.
Din ce stiu exista un singur CPU bloc disponibil sa il cumperi pentru intel care permite contactul direct cu siliciul ... Solutii personalizate sunt cu duiumul dar nu face sens pentru utilizare de zi cu zi.

Cel mai bun rezultat ca eficienta si de durata este cu metal lichid intre pastila de siliciu si IHS si pasta siliconica intre IHS si cooler (fie el pe apa sau aer).

Oricum, revenind on-topic, pentru cazul de fata recomand cel putin delid si inlocuirea TIM chiar si cu un arctic silver ceva ... o sa fie o imbunatatire cam cu 10 grade ... pentru mai mult trebuie metal lichid.

Edited by ro_explorer, 24 January 2020 - 17:07.


#9
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
La mine, un 8700K in full load sta pe la 65C. Racire pe aer (Scythe Mugen 5 Rev.B)

Attached Files



#10
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019

 loock, on 24 ianuarie 2020 - 16:15, said:

E o situatie absurda cum au reusit sa puna ceva cu transfer termic asa de prost, de cartea recordurilor de prost...
Pasta aceea nu isi schimba proprietatile nici dupa 20 de ani functionare. Si raceste ok atat timp cat nu faci overclocking peste o limita si ai racitor de calitate, montat corect.
Pentru licurici, ti-au dat liber sa ii faci delid chiar si cu o lama de cater.

Edited by 26092019, 24 January 2020 - 20:40.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 TheUglyOne, on 24 ianuarie 2020 - 20:30, said:

La mine, un 8700K in full load sta pe la 65C. Racire pe aer (Scythe Mugen 5 Rev.B)
Trebuie sa mentionezi daca placa de baza are MCE activ sau nu (frecventa de turbo e pe toate nucleele in acelasi timp, cu putina supratensiune - comportament tipic placi ASUS)

Edited by ro_explorer, 24 January 2020 - 20:58.


#12
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
e pe auto la MCE.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

 TheUglyOne, on 24 ianuarie 2020 - 20:30, said:

La mine, un 8700K in full load sta pe la 65C. Racire pe aer (Scythe Mugen 5 Rev.B)
Asa si trebuie, 80° mi se pare mult orice ar fi. De remarcat ca trebuie atentie si la tensiunea core, unele bios-uri o dau aiurea prea sus si trebuie redusa manual. Tensiunea mare duce la incalziri aiurea in plus.

#14
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,256
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am 8086k si 80C la temperatura stock mi se pare prea mult. la 4,7ghz pe toate nucleele ating 78-80 doar in prime 95 in fazele cele mai grele.  
Verifica voltajul. S-ar putea sa fie supravoltat, cum fac unele placi default. De curiozitate verifica ce zice Hwinfo la Core VID sau CPU Z la core voltage.
Pot sa pun pariu ca e mai mult de 1,35 under load.

Eu il racesc cu Lucifer V2

Edited by andreyvsjoker, 24 January 2020 - 23:46.


#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 andreic, on 24 ianuarie 2020 - 23:12, said:

Asa si trebuie, 80° mi se pare mult orice ar fi. De remarcat ca trebuie atentie si la tensiunea core, unele bios-uri o dau aiurea prea sus si trebuie redusa manual. Tensiunea mare duce la incalziri aiurea in plus.
depinde ce inseamna full load.  daca e full load cu un joc mai prost (a se vedea ultimul assasin creed) atunci da, 80 e cam multicel.
daca full load inseamna prime95 sau alte stresuri artificiale, atunci e o temperatura normala.

deasemenea mai conteaza si temperatura ambientala. una e sa ai maxim 20 si alta e sa ai 25-30.

#16
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 TheUglyOne, on 24 ianuarie 2020 - 20:30, said:

La mine, un 8700K in full load sta pe la 65C. Racire pe aer (Scythe Mugen 5 Rev.B)

full load sta pe la 65C si 41C pe Idle? Ceva nu-i in ordine.
Pe Idle ar trebui sa ai atunci max. 35C.

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 WestPoint, on 02 februarie 2020 - 19:56, said:

full load sta pe la 65C si 41C pe Idle? Ceva nu-i in ordine.
Pe Idle ar trebui sa ai atunci max. 35C.
si daca are 25 grade in camera sa-i fie bine la copil?
si daca are in bios setat silent in loc de performance?
de unde scoti tu temperatura asta absoluta de 35?
daca full load la el inseamna stress test din AIDA64spre exemplu si la altcineva full load inseamna SmallFFTs test cu prime 95?
fa asa de curiozitate cele 2 teste de am pomenit (aida64 si prime 95) si ai sa vezi ce diferente sunt intre full load mai "chill" si full load max stress

temperaturile astea la pc nu sunt batute in cuie si depind de atat de multe variabile ca te doare capu (ca sa enumar cateva: temperatura ambientala, sistemul de racire, carcasa, viteza ventilatoarelor, setari bios/tunning software, setari oc, tipul de load, si altele)

in general daca temperatura in timp ce il folosesti (whatevar faci tu pe el) nu depaseste 85, E OK.
nu conteaza cat e in full load sau idle sau mai stiu eu ce. nu conteaza ca faci test cu prime95 si vezi acolo 80-90 daca apoi cand te joci ai 60...

fiti si voi mai relax ca e un procesor, nu e pielea voastra. pana in jur de 100 nici nu sughita... abia atunci incepe sa-si scada automat din frecventa si voltaj sa se mai raceasca.
e deshtept. nu te lasa sa-l arzi. deaia nici nu vezi procesoare busite prea des (eu nu am vazut nici unul si am "reparat" o gramada mare mare de pcuri si laptopuri).

Edited by shmu, 04 February 2020 - 13:07.


#18
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@shmu

Quote

si daca are 25 grade in camera sa-i fie bine la copil?
si daca are in bios setat silent in loc de performance?
de unde scoti tu temperatura asta absoluta de 35?

Despre ce vorbesti? Vorbim de popice sah sau bambilici?

Daca are 25 grade in camera, nu schimba nimic din ceace am spus, din contra imi sprijina afirmatia.
Astfel, cu o racire buna ar trebui sa aibe intre 30 si 35 grade maximum.
De unde scoti tu ca mex.35 grade ar fi o valoare absoluta?

Chiar si un procesor prost racit trebuie in idle sa coboare la sub 35 grade, chiar si pe setarea in bios a fanului de procesor la 800 rpm.
Faptul ca pe idle are 41 de grade m-i se pare suspect, pentru ca pe full load sau stres a avut la 4200 MHz si fanul la 1200 rpm, max. 65 grade, cea ce este o valoare excelenta.

Uite un exemplu de procesor prost racit, si totusi pe idle de 2000MHz, are max.35 grade

[ https://i.imgur.com/SmDX5Ynl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si uite cam cum ar fi trebuit sa arate

[ https://i.gyazo.com/ac7119e10bd3affe6b0f348492c41a08.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 10 February 2020 - 02:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate