Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros
 

8700k in 80 grade celsius

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,673
  • Înscris: 15.12.2009
In screenshotul tau ai incarcare 100% pe toate 8 nucleele ceea ce ar trebui sa faca boost la 5GHz pe toate. Dar pentru asta trebuie sa permiti asta din BIOS.

LLC nu are treaba cu frecventa. LLC controleaza overvoltage in caz de incarcare a procesorului. La mine LLC este pe 6 daca tin bine minte ...

#38
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ba da, are in combinatie cu print-ul de pe BIOS-ul meu, pe care l-am incarcat
Deci, LLC = 6, are efect pe;

Target NON-AVX Auto Adaptive Voltage minimum stable Loadline Level
Target AVX Auto Adaptive Voltage minimum stable Loadline Level

Respectiv pe  P0 Frequency (5000 MHz) si P1 Frequency (4700 MHz) (Auto)

In parte dreapta la Prediction = Silicon Quality - Recire si Procesor, un quasi evaluare/rating, cat de calitativ va fi racire si procesolrul

Attached Files


Edited by WestPoint, 16 February 2020 - 17:50.


#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,673
  • Înscris: 15.12.2009
Aaaa ... ok .. pai alea sunt chestii automate de prezicere.
LLC nu are treaba cu frecventa si nu afecteaza limita de sus a frecventei. LLC ii spune controllerului de VCORE cat "overshoot" de voltaj sa faca in caz de trecere rapida intre idle si load. Dezavantajul este ca din cauza latentei, cu un LLC mare, cand treci din load 100% in idle, VCORE o sa fie ridicat pentru un moment, in lipsa consumului si iti poate praji procesorul, atat si nimic altceva.

Daca tu ai controllu LLC pe baza de AI tuner atunci el iti sugereaza ce valori sa pui (sau le pune singur daca il lasi pe auto) dar asta nu inseamna ca LLC si frecventa maxima sunt legate intre lee in mod direct.

#40
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Exact.
Daca eu am facut un LLC pentru safe Level 6 si restul pe AUTO, imi da aceste fregvente, dependent insa si o alta chestie interesanta,
ce am tot uitat sa o mentionaz.
Adica acel Prediction = Silicon Quality - Recire Rating

Biosul monitorizeaza racirea, si in functie de cat e de buna racirea de la un interval la altul depinde cum este setat: Cooler Efficiency Costumise.
Daca este pe; Kheep Training, monitorizarea se va face permanent cu optiune asta si in functie de cum se comporta temperaturile de racire, el va
urca sau scadea Prediction = Prediction = Silicon Quality - Recire si Procesor rating, tot odata va scadea si fregventa procesorului.

Deci ca la Prediction, la Cooling am un rating sa spunem de 180, Biosul nu va permite o fregventa de OC mai mare de 4.7GHz
Daca are un rating de peste 190pts abia atunci va ajunge la 5Ghz.

O alte chestie este, daca sistemul este nou, in circa 2 saptamani Prediction/Cooling rating se finalizeaza si ajunge la o anumita valoare de rating,
sa zicem 220pts, ceace inseamna ca procesorul poate fi OC la 5.2GHz.

Daca se intampla ceva schimbari mai mari; radiatoare prafuite, turatie de WP mai mica, etc...avand in vedere ca monitorizarea este pe Kheep Training,
aceasta va scadea ratingul la racire si automat ratingul la procesor, scazand fregventa maxima de OC si Stable, automat.

[ https://i.gyazo.com/c7daf6609c3ab57e24e42091bc9dce5e.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 16 February 2020 - 23:19.


#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,673
  • Înscris: 15.12.2009
Mie imi place sa ma joc singurel cu toate valorile respective, asadar e si firesc sa obtin valori diferite de ale tale.

Am trecut de curiozitate sistemul in auto (fara OC si s-au dus puterile la minim :) ... 0.8V tensiune de idle cu vreo 16W consum si temperatura de +2 grade peste apa (s-a stabilizat apa la 26 de grade si cpu la 28) cu 115W power draw in stress cu AVX si de abia 64 de grade maxim ...

Deci, da ... ramane sa ma mai joc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate