Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Succes in viata, boala, loterie genetica

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
373 replies to this topic

#37
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Într-o societate defecta e posibil ca "elitele" sa fie niste non-valori perfect adaptate social, care s-au cățărat intr-o ierarhie defecta, speculând diverse slăbiciuni umane.

Ex: Dragnea, Dancila, etc. sunt oameni cățărați într-o ierarhie socială printr-o conjunctură favorabilă.

Omul simplu spune: "sunt oameni deștepți, pentru că au știut să se descurce". Numai ca descurcatul asta presupune întotdeauna niste victime, niste pagube colaterale - morții de la Revoluție, cei de la Colectiv, cei 4 milioane de români plecați din țară, etc. Adică fix fraierii care n-au știut să se descurce sau care n-au avut norocul viață.

În privința sănătății, e infinit mai sănătos omul de la tara care mulge vaca și muncește pământul în aer liber și soare decât orice corporatist dar acest om simplu poate fi un ratat dpdv social, confirm criteriilor societății moderne..

Edited by Kres, 05 January 2020 - 08:49.


#38
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004

View PostKres, on 05 ianuarie 2020 - 08:42, said:

Într-o societate defecta e posibil ca "elitele" sa fie niste non-valori perfect adaptate social, care s-au cățărat intr-o ierarhie defecta, speculând diverse slăbiciuni umane.

Ex: Dragnea, Dancila, etc. sunt oameni cățărați într-o ierarhie socială printr-o conjunctură favorabilă.
...

Dar bilderbergii, gitensteinii și putiniștii, ce are?
Vorba Viorikii... Nu e și ei uoameni de succes?
Sau sunt doar vânători de cartier?
Părerea mea.

Edited by yagi, 05 January 2020 - 09:21.


#39
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 31.03.2015

View Postkarax, on 05 ianuarie 2020 - 07:53, said:

1.nu chiar.....sunt pline universitatile de top de persoane din astea inteligente insa incapabile social. de ce nu sunt toti la fel de bogati ca bill gates? pentru ca desi inteligenti ei nu au gasit o nisa sa o speculeze. si e din ce in ce mai greu de gasit o nisa pentru ca start-upuri apar peste tot.

2.in general inteligentii sunt oarecum inadaptati social.

3.ar mai fi o chestie.....daca apreciem atat de  mult frumusetea atunci pe lumea asta cum de se pot suporta animale urate ca naiba? spre exemplu liliecii....sunt urati ca dracul totusi ei sunt niste organisme subiective care simt atractie de partenere. deci e demonstrabil ca "iubirea" tine de felul in care suntem facuti.... exista un organism pentru orice fel de forme , care sa dea senzatia de "placut".
1. De ce ai vrea sa fii la fel de bogat ca Bill Gates? Nitel mai sarac nu merge?
2. Poate inteligentii care stau mult in casa si pe internet. :)
3. Dupa ce standarde sunt liliecii urati?

View PostQuantum, on 05 ianuarie 2020 - 08:30, said:

1.Eu stiu ca:  succes = sa ai realizari.

2.E bine sa folosim toti definitia cuvintelor din dictionar, altfel devine halucinant daca fiecare schimba sensul cuvantului cum i se nazare.

Aceste generalizari sunt tembele.
3.N-ar trebui legate: deficientele fizice/mentale, debilitatea, starea de boala  - de uratenie.
1. Ce fel de realizari? Tu te consideri realizat doar daca locuiesti intr-o casa cu 30 de camere si ai banii si faima lui Bill Gates? :o
2.Poftim definitia din dex: SUCCÉS, succese, s. n. Rezultat bun, pozitiv (al unei acțiuni); reușită, izbîndă. Orice rezultat bun produce placere. ;)
3.Pai cum sa nu le legam daca au o corelatie de +90%? :o

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostCristi_E, on 05 ianuarie 2020 - 09:39, said:


3. Dupa ce standarde sunt liliecii urati?



dupa standardul pentru care si tu consideri pe cineva cu fata asimetrica drept handicapat. daca vreunui baiat ii place o fata cu fata asimetrica , pentru ca pur si simplu asta place organismul lui, criteriile de selectie fiind altele la el?

#41
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostCristi_E, on 05 ianuarie 2020 - 09:39, said:

1. Ce fel de realizari? Tu te consideri realizat doar daca locuiesti intr-o casa cu 30 de camere si ai banii si faima lui Bill Gates? Posted Image
2.Poftim definitia din dex: SUCCÉS, succese, s. n. Rezultat bun, pozitiv (al unei acțiuni); reușită, izbîndă. Orice rezultat bun produce placere. Posted Image
3.Pai cum sa nu le legam daca au o corelatie de +90%? Posted Image
1- Orice fel de realizari: cand iei un examen, cand scrii o poezie buna, cand iti iese o mica afacere, cand iti iese o lucrare buna la timp, cand iti iese ce ti-ai planificat.
2- Urmarile realizarilor (placere, bucurie, orgasm, etc) sunt diverse si depind de fiecare in parte. Daca Gates castiga 1 milion intr-o luna, nu baga de seama, pe cand eu sunt foarte bucuros.
3-Eu nu-i consider urati pe bolnavi, pe handicapati, sau pe oamenii cu deficiente.

#42
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 31.03.2015

View Postkarax, on 05 ianuarie 2020 - 10:09, said:

dupa standardul pentru care si tu consideri pe cineva cu fata asimetrica drept handicapat. daca vreunui baiat ii place o fata cu fata asimetrica , pentru ca pur si simplu asta place organismul lui, criteriile de selectie fiind altele la el?
Nu intelegi. Tu nu poti impune standarde de frumusete decat in cazul speciei tale, celelalte specii avand alte standarde dupa care isi evalueaza sanatatea si viabilitatea. Eu nu ii consider nicicum. Doar ii descriu. Mai inainte sa placi tu o tipa cu mecla asimetrica, trebuie sa te accepte ea pe tine. Te accepta?

View PostQuantum, on 05 ianuarie 2020 - 10:13, said:

1- Orice fel de realizari:
3-Eu nu-i consider urati pe bolnavi, pe handicapati, sau pe oamenii cu deficiente.
Da, orice fel de realizari. Iar ca sa ai cat mai multe realizari care iti aduc satisfactie, trebuie sa fii sanatos.
Nu conteaza cum ii consideri tu. Conteaza cat de mult ii afecteaza in realitate boala de care sufera.

Edited by Cristi_E, 05 January 2020 - 11:54.


#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai tocmai d'aia.....de unde stii tu cum privesc uratii? poate pentru urati si urate ce vad unii la altii e frumos....

#44
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 31.03.2015
Din ce stiu eu, uratii isi doresc langa ei sanatosi. Si e explicabila treaba pe undeva, intrucat uratul ar dori ca viitorul său copil să nu iasa asa urat ca el. Ia pune o poza cu o urata care te atrage foarte mult.

#45
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Posted Image Posted Image Posted Imageintelegi odata ca nu mecla asimetrica arata ceva despre sistemul imunitar sau despre muschi? cati sportivi ai vazut urati ? destui...

si da poate mie imi plac alea cu fata simetrica , insa nu discut despre preferintele altora...

#46
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 31.03.2015

View Postkarax, on 05 ianuarie 2020 - 12:19, said:

Posted Image Posted Image Posted Imageintelegi odata ca nu mecla asimetrica arata ceva despre sistemul imunitar sau despre muschi? cati sportivi ai vazut urati ? destui...

si da poate mie imi plac alea cu fata simetrica , insa nu discut despre preferintele altora...
Nu te mai da cu capul de pereti ca te dai degeaba. Mecla asimetrica (cat de asimetrica?) poate fi indicatorul unei boli pe care ai avut-o in trecut, din cauza lipsei calciului, iodului, expunerii fătului in timpul sarcinii la substante toxice etc. Asimetria capului si a feţei poate fi produsa de microcefalie sau macrocefalie. Anumite asimetrii ale ochilor si feţei sunt cauzate de catre expunerea fatului la alcool in timpul sarcinii, astfel, copilul va suferi de sindromul alcool fetal.

Edited by Cristi_E, 05 January 2020 - 12:30.


#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
astea nu sunt naturale....n-au legatura cu "loteria genetica"...

#48
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018
Si down-i lucreaza, si orbii muncesc au viata, se insoara, nu e chiar asa Cristi. Au viata lor si astia multi din ei. Mai mult depresivii sunt ratati, ca la aia le pica tonusul, motivatiile, energia, dar in rest nu prea au treaba.

In plus MarianG a zis un lucru pe care l-am zis si eu si tu Cristi nu l-ai inteles, singuratatea apasa tare cand ai tendinta depresiva, pe multi nu, sunt solitari, adica isi vad de treaba lor, de pasiunile lor, preocuparile lor. Chiar se cam stie, cand te simti asa negru, abandonat s-ar cam numi depresie clinica.

#49
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Un alt contraexemplu:
https://alchetron.co...com/LuboĆĄ-Motl
Nu s-ar zice ca ameteste cu frumusetea, dar are un IQ bunicel.

Quote

Despite being an undergraduate at a Czech university where none of the faculty specialized in string theory, Motl came to the attention of a noted string theorist, Professor Thomas Banks, in 1996 when he "scooped" Banks with an arXiv posting on matrix string theory. "I was at first a little annoyed by [Motl's] paper, because it scooped me," said Banks. "This feeling turned to awe when I realized that Lubos was still an undergraduate."

Aici aveti mecla lui Perelman, cel care a rezolvat conjectura Poincare:
https://www.telegrap...-is-unfair.html

Nu foarte frumos. Nici nu e de succes, a refuzat premiul de un milion de dolari, spre deosebire de oamenii de succes precum Becali, care daca l-ar primi, l-ar inhata imediat. Eventual ar dona si bisericii din bani.

Problema cu pseudo teoriile astea psihopupologice e ca degeaba vii cu contra-exemple, ele nu permit falsificarea, totdeauna exista 'explain away'.

#50
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004

View Postparabellum, on 08 ianuarie 2020 - 00:10, said:

Un alt contraexemplu:
https://alchetron.co...m/LuboÄčĄ-Motl
Nu s-ar zice ca ameteste cu frumusetea, dar are un IQ bunicel.


Aici aveti mecla lui Perelman, cel care a rezolvat conjectura Poincare:
https://www.telegrap...-is-unfair.html

Nu foarte frumos. Nici nu e de succes, a refuzat premiul de un milion de dolari, spre deosebire de oamenii de succes precum Becali, care daca l-ar primi, l-ar inhata imediat. Eventual ar dona si bisericii din bani.

Problema cu pseudo teoriile astea psihopupologice e ca degeaba vii cu contra-exemple, ele nu permit falsificarea, totdeauna exista 'explain away'.

„Mie îmi este foarte greu să cred că omul se trage din maimuţă.”
Totusi, inclin sa cred ca unii din stra-stra-stra-mosii nostri si-au tras-o cu o maimuta.
O teorie geniala pe care am fost de acord s-o accept inca de la gradinita, cand scriam cuneiforme pe tabla de la Sinodul din Creta.
Maimutele sunt foarte inteligente. Si functioneaza cu banane pe care (nu care) le culeg cu manutele astea doua.
Cine nu ajunge la banana sa isi cumpere un manitou.
Parerea mea.

#51
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Si functioneaza cu banane pe care (nu care) le culeg cu manutele astea doua.
In cazul in care esti ca Becali si n-ai inteles faza cu 'care', 'care' se refera la Becali, nu la premiu. Asa ca ia un premiu.

#52
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004

View Postparabellum, on 08 ianuarie 2020 - 19:12, said:

In cazul in care esti ca Becali si n-ai inteles faza cu 'care', 'care' se refera la Becali, nu la premiu. Asa ca ia un premiu.

A rezolvat nea Jiji conjenctura Poincare și a umflat marele premiu?
Te pomenești că tot el o fi inventat și "yutubul" cu luminița de la capătul tunelului...
Stau și mă întreb cine a câștigat banana.
Bwuuuu-ha-ha-ha!
Voi realizați că stăm în zăpadă și ne dam pe derdeluș de 42 de ani?
Îmi plake!
Dar stau pe curul meu și nu mă dau în sambă.

Edited by yagi, 08 January 2020 - 21:21.


#53
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

View PostCristi_E, on 04 ianuarie 2020 - 22:33, said:


Exista o corelatie stransa intre sanatatea fizica ...

Buna.

#54
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

A rezolvat nea Jiji conjenctura Poincare și a umflat marele premiu?
Nu, el nu a trebuit s-o rezolve ca sa ia marele premiu, dupa cum nici tu nu a trebuit sa rezolvi nimic ca sa iei bananele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate