Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Skoda Kamiq

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#55
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

View Postlaurct, on 27 ianuarie 2020 - 00:13, said:

..
Apropo cat ai dat avans la mașină , poate asta este un motiv de livrare mai rapida , nu știu zic și eu ?
Salut! In cazul nostru nu cred ca a ajutat avansul foarte mult. Am platit 20%, dar mentiunea ca as putea plati totul cash nu a ajutat in negociere.. Poate depinde si de dealer, cum sta cu targeturile de vanzari, etc. Dimpotriva, mi-au oferit o reducere extra (4%) aplicabila pentru cei care finanteaza masina prin Porsche Bank. Nu stiu daca mai exista oferta, dar merita luata in calcul, chiar daca rambursati totul anticipat dupa o luna-doua. ;)

Apropos, ieri a sosit masinuta! :)
Voi reveni cu primele impresii + ceva poze. Abia in seara asta am avut timp sa dau o tura cu ea si s-o configuram, dar prima impresie este pozitiva! Copiii au votat: masina lui Mami este mai frumoasa decat cea a lui Tati! (eu avand un Superb Style full options din 2018... grrr). Pozitia la volan imi place, farurile top LED sunt peste xenon-ul de pe Superb, dinamica este surprinzator de buna pentru motorul de 1.0 (115CP). Vreau s-o testez in weekend (ca in rest nu prea mai pun mana pe ea...), si revin cu un review.

#56
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postpeter_k, on 30 ianuarie 2020 - 21:25, said:

Apropos, ieri a sosit masinuta! Posted Image
Voi reveni cu primele impresii + ceva poze. Abia in seara asta am avut timp sa dau o tura cu ea si s-o configuram, dar prima impresie este pozitiva! Copiii au votat: masina lui Mami este mai frumoasa decat cea a lui Tati! (eu avand un Superb Style full options din 2018... grrr). Pozitia la volan imi place, farurile top LED sunt peste xenon-ul de pe Superb, dinamica este surprinzator de buna pentru motorul de 1.0 (115CP). Vreau s-o testez in weekend (ca in rest nu prea mai pun mana pe ea...), si revin cu un review.
Felicitari si numai drumuri bun si frumoase sa aveti!

Astept cu nerabdare un feedback. Eu inca sunt in asteptare, dar parca e din ce in ce mai greu. :))

#57
skoda_kamiq

skoda_kamiq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2020

View PostCryTeku, on 31 ianuarie 2020 - 10:30, said:

Felicitari si numai drumuri bun si frumoase sa aveti!

Astept cu nerabdare un feedback. Eu inca sunt in asteptare, dar parca e din ce in ce mai greu. Posted Image)

Aceeasi situatie si la mine …. termenul de livrare initial fiind saptamana 21 … :(

#58
skoda_kamiq

skoda_kamiq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2020

View Postpeter_k, on 30 ianuarie 2020 - 21:25, said:

Salut! In cazul nostru nu cred ca a ajutat avansul foarte mult. Am platit 20%, dar mentiunea ca as putea plati totul cash nu a ajutat in negociere.. Poate depinde si de dealer, cum sta cu targeturile de vanzari, etc. Dimpotriva, mi-au oferit o reducere extra (4%) aplicabila pentru cei care finanteaza masina prin Porsche Bank. Nu stiu daca mai exista oferta, dar merita luata in calcul, chiar daca rambursati totul anticipat dupa o luna-doua. Posted Image

Apropos, ieri a sosit masinuta! Posted Image
Voi reveni cu primele impresii + ceva poze. Abia in seara asta am avut timp sa dau o tura cu ea si s-o configuram, dar prima impresie este pozitiva! Copiii au votat: masina lui Mami este mai frumoasa decat cea a lui Tati! (eu avand un Superb Style full options din 2018... grrr). Pozitia la volan imi place, farurile top LED sunt peste xenon-ul de pe Superb, dinamica este surprinzator de buna pentru motorul de 1.0 (115CP). Vreau s-o testez in weekend (ca in rest nu prea mai pun mana pe ea...), si revin cu un review.
Salutare Peter, inca asteptam impresii + poze :D :D

#59
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

View PostCryTeku, on 31 ianuarie 2020 - 10:30, said:

Felicitari si numai drumuri bun si frumoase sa aveti!
Multumim frumos, la fel! Posted Image

View Postskoda_kamiq, on 04 februarie 2020 - 09:02, said:

Salutare Peter, inca asteptam impresii + poze Posted Image Posted Image
Asa, asa, stiu cam am ramas dator! Posted Image
Cu pozele mai astept putin, ca de cand a sosit masina, inca nu am prins o zi in care sa nu ploua, si este super-murdara Posted Image
Personal am apucat s-o conduc aprox. 70-80km, numai prin oras, deocamdata.
Ce mi-a placut:
- dinamica aproape la fel de buna ca la Superb-ul meu, desi motorul e mai mic (1.0 / 115CP). As zice chiar suprinzator de buna, este perfect suficienta pentru oras. Am avut emotii cu aceasta alegere, dar nu e cazul: daca masina se conduce preponderent in oras (cred ca pentru asta e gandita, oricum), nu e nevoie de motorul de 1.5.
- interior spatios si confortabil: desi dimensiunile exterioare indica altceva, interiorul e suficient de spatios si pentru persoane mai inalte.
- despre DSG-ul cu 7 trepte nu prea am ce spune, isi face treaba exact cu ma asteptam. E reglat bine, deocamdata l-am testat doar in modul normal, si se comporta bine
- cockpit impresionant: noi avem combinatia de "virtual cockpit" (instrument de bord full digital) + navigatie Amundsen de 9.2''. Sincer, nu stiu daca isi merita banii, dar deocamdata este atractia principala a masinii. Posted Image  
- stiu ca am mai mentionat farurile, dar chiar sunt excelente! Noi am mers pe varianta TOP LED, care include si cornering light, si luminile de semnalizare dinamice. Nu am termen de comparatie fata de cele standard, dar aceasta varianta este mult mai buna decat tot ce am avut pana acum (incluzand Xenon de pe Superb 2018). Adaptive light functioneaza bine, cred ca e sistemul identic cu cel de pe Superb.
- lumini automate mai destepte decat ce am pe Superb: stie sa aprinda faza scurta si pe ploaie (are optiune undeva prin meniu)
- scaune confortabile si pozitie buna la volan: se simte ca este usor mai inalta decat Superbul, ai vizibilitate buna la volan

Ce nu imi place:
- frana de mana clasica, manuala: stiam ca asa este, nu exista optiune electrica (deocamdata) pentru acest model
- sistemul de navigatie nu mi se pare suficient de intuitiv, mi-a luat cateva minute bune (si cateva cuvinte mai putin reproductibile Posted Image ) sa obtin primul traseu cu ghidaj vocal. Da, stiu, uneori nu strica sa citesti manualul... Posted Image
- tot despre navigatie: daca v-ati obisnuit cu Android Auto + Waze, sistemul integrat in masina pare mai putin destept, sugereaza rute mai putin optime, si nici nu cred ca are date la fel de precise despre traficul live.
- nu ajusteaza automat oglinda in timpul manevrelor de parcare (sau n-am gasit eu inca optiunea..). Asta imi lipseste de fiecare cand dau cu spatele.
- nu se poate combina parbrizul incalzit cu scaune spate incalzite. Ori - ori. Posted Image Pacat. Noroc cu iarna blanda...
- da, stiu, ce am pus in aceasta lista sunt mai degraba mofturi, dar chiar nu am gasit inca alte motive de nemultumire

Per total, suntem foarte multumiti de masina! Promit ca revin cu poze, dupa ce o spal inca odata, si prind o zi uscata cu soare. Daca aveti orice fel de intrebari, incerc sa va raspuns cu drag.

#60
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Sa o stapaniti sanatosi!

Jurnal de bord! Simplu!

#61
skoda_kamiq

skoda_kamiq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2020

View Postpeter_k, on 04 februarie 2020 - 21:14, said:



Multumim pentru feedback .. abia astept masinua Posted Image Posted Image

Edited by Dany_Darke, 06 February 2020 - 15:02.
nu cita ziduri de text


#62
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017

View Postskoda_kamiq, on 06 februarie 2020 - 13:31, said:

Multumim pentru feedback .. abia astept masinua Posted Image Posted Image

Niciun update in legatura cu livrarea?

#63
skoda_kamiq

skoda_kamiq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2020

View PostGarkan, on 06 februarie 2020 - 18:55, said:

Niciun update in legatura cu livrarea?
Initial este programata in saptamana 21, dar nu se va ajunge pana aici (din spusele dealer-ului) … :( comanda am facut-o in 13 ianuarie, dar dealer-ul mi-a dat un termen, neoficial, de aproximativ 2 luni jumatate … deci in cele mai bune conditii, pe la finalul lui martie, inceput de aprilie ar ajunge :) … Partea buna, daca se vor lega toate….este ca voi prinde voucher-ul rabla in valoare de 6500 lei :) si ma va costa 2000 de lei la dealer. Valoarea msinii a fost de 21700 E, am obtinut un discount de 7 % (lucrand intr-o companie automotive) si inca un 2% de la finantator (daca optam si pentru CASCO de la porche mai aveam inca un 2% discount, dar am gasit la Omniasig cu 760 delei pentru 3 luni ,fata de 1250 de lei cat era la Porche), urmand ca pana la finalul anului sa il achit, daca toate vor merge struna :) , in total pretul a fost de 19700E - 950 E (programul rabla, tinand cont de cei 2000 de lei achiatati pentru el) = 18750 E. Am ales motorul de 1.0 cu DSG, echipare Style + unele optionale si anume: Trapa electrica, faruri Top Led, asistenta la parcare, podea protectie portbagaj cu 2 fete, oglinzi rabatabile electric si cu effect antiorbire si jante de 17" :D. Masina o va conduce si sotia mea si nu prea le are cu parcarile, din acest motiv am optat pentru asistenta la parcare si in + voi avea si senzori fata :D .
Imi placea foarte mult pachetul dynamic style si era pe lista, insa nu m-am simtit foarte confortabil in acele scaune, avand aprox 83 de kg :( …. desi regret :( poate era un motiv foarte bun de a slabi :D :D ...

#64
skoda_kamiq

skoda_kamiq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2020
App….ce pareri aveti de culoarea de baza, energy blue ? inca nu stiu daca am facut o alegere buna, pentru 260 / 370 E am preferat mai multe dotari decat o culoare…. Voi ce parere aveti ?

#65
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postskoda_kamiq, on 07 februarie 2020 - 11:57, said:

App….ce pareri aveti de culoarea de baza, energy blue ? inca nu stiu daca am facut o alegere buna, pentru 260 / 370 E am preferat mai multe dotari decat o culoare…. Voi ce parere aveti ?

Eu zic ca aceasta masina arata mult mai bine pe o culoare si nu o non-culoare. Cred ca asta e si motivul pentru care au ales un albastru ca si culoarea de baza.

Eu am ales Titan Blue, am vazut culoare pe o Scala in showroom si mi-a placut foarte mult. Diferentele intre cele 2 culoari (chiar 3 daca adaugam si Racing Blue), nu sunt foarte mari si cea de baza este o alegere foarte ok.

Eu am optat pentru interiorul dinamic, tinand cont ca am aprox. 92 kg, m-am simtit foarte bine pe scaunele alea cand am facut test drive-ul. Acum tine de fiecare, daca ai zis ca erau incomode pentru tine, atunci nu are de ce sa iti para rau.

Exceptand motorizarea de 1.5 si virtual cookpit, ai punctat tot ce merita ca si optiuni la un pret foarte bun. Citeam undeva ca Skoda se asteapta ca acest model sa fie unul de succes si sa devina un cap de serie in vanzarile lor. Sa dai aprox. 19000 euro pe el, aproape full, e de apreciat.

Si eu sunt inca in asteptare, comanda data cu o zi inainte de Craciun.

#66
skoda_kamiq

skoda_kamiq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2020

View PostCryTeku, on 07 februarie 2020 - 12:19, said:

Eu zic ca aceasta masina arata mult mai bine pe o culoare si nu o non-culoare. Cred ca asta e si motivul pentru care au ales un albastru ca si culoarea de baza.

Eu am ales Titan Blue, am vazut culoare pe o Scala in showroom si mi-a placut foarte mult. Diferentele intre cele 2 culoari (chiar 3 daca adaugam si Racing Blue), nu sunt foarte mari si cea de baza este o alegere foarte ok.

Eu am optat pentru interiorul dinamic, tinand cont ca am aprox. 92 kg, m-am simtit foarte bine pe scaunele alea cand am facut test drive-ul. Acum tine de fiecare, daca ai zis ca erau incomode pentru tine, atunci nu are de ce sa iti para rau.

Exceptand motorizarea de 1.5 si virtual cookpit, ai punctat tot ce merita ca si optiuni la un pret foarte bun. Citeam undeva ca Skoda se asteapta ca acest model sa fie unul de succes si sa devina un cap de serie in vanzarile lor. Sa dai aprox. 19000 euro pe el, aproape full, e de apreciat.

Si eu sunt inca in asteptare, comanda data cu o zi inainte de Craciun.
sa stii ca eu sunt un pic mai rotund :D fiindca am doar 1.7 m inaltime, iar cand m-am asezat in acele scauna simteam ca ma "tin" la coaste :( si nu era foarte comod nici urcatul si datul jos din masina,,,simteam ceva incomod la pulpa :(, cele standard sunt mai soft), desi imi placea foarte mult, extrem de mult cum arata interiorul cu acest pachet (plafon NEGRU, lumini ambintale, volan sport din piele + scaunele si tapiteria scaunelor + culoarea) dar asta e.... :(
Ce sa zic, asteptare usoara si cat mai scurta :D :D

#67
skoda_kamiq

skoda_kamiq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2020

View PostCryTeku, on 07 februarie 2020 - 12:19, said:

Eu zic ca aceasta masina arata mult mai bine pe o culoare si nu o non-culoare. Cred ca asta e si motivul pentru care au ales un albastru ca si culoarea de baza.

Eu am ales Titan Blue, am vazut culoare pe o Scala in showroom si mi-a placut foarte mult. Diferentele intre cele 2 culoari (chiar 3 daca adaugam si Racing Blue), nu sunt foarte mari si cea de baza este o alegere foarte ok.

Eu am optat pentru interiorul dinamic, tinand cont ca am aprox. 92 kg, m-am simtit foarte bine pe scaunele alea cand am facut test drive-ul. Acum tine de fiecare, daca ai zis ca erau incomode pentru tine, atunci nu are de ce sa iti para rau.

Exceptand motorizarea de 1.5 si virtual cookpit, ai punctat tot ce merita ca si optiuni la un pret foarte bun. Citeam undeva ca Skoda se asteapta ca acest model sa fie unul de succes si sa devina un cap de serie in vanzarile lor. Sa dai aprox. 19000 euro pe el, aproape full, e de apreciat.

Si eu sunt inca in asteptare, comanda data cu o zi inainte de Craciun.
De ce am ales acest motor,,,, stau in Timisoara...in afara localitatii foarte putin merg (in 1/2 luni bifez un drum de 600 km externi) … si un concediu pe an unde merg aproximativ 2500 km , doar 2 persoane + bagaje …. eu zic ca a fost cea mai buna alegere in aceste conditii.
Variante ar mai fii Toyota CH-r hybrid, iar cel mai bun pret obtinut pentru el a fost de aprox 22000 E (mentionez ca este mai slab dotata decat Kamiq), bineinteles sunt si avantaje si dezavantaje dar totusi de 3000 euro diferenta nu se justifica pentru idea de hybrid (cu aceasta diferenta nu amortizezi investitia cu alimentatul ( merg maxim 15000 km pe an, 12000 as putea spune) iar intretinerea este o idee mai scumpa decat la skoda) :)

#68
skoda_kamiq

skoda_kamiq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2020

View PostCryTeku, on 07 februarie 2020 - 12:19, said:

Eu zic ca aceasta masina arata mult mai bine pe o culoare si nu o non-culoare. Cred ca asta e si motivul pentru care au ales un albastru ca si culoarea de baza.

Eu am ales Titan Blue, am vazut culoare pe o Scala in showroom si mi-a placut foarte mult. Diferentele intre cele 2 culoari (chiar 3 daca adaugam si Racing Blue), nu sunt foarte mari si cea de baza este o alegere foarte ok.

Eu am optat pentru interiorul dinamic, tinand cont ca am aprox. 92 kg, m-am simtit foarte bine pe scaunele alea cand am facut test drive-ul. Acum tine de fiecare, daca ai zis ca erau incomode pentru tine, atunci nu are de ce sa iti para rau.

Exceptand motorizarea de 1.5 si virtual cookpit, ai punctat tot ce merita ca si optiuni la un pret foarte bun. Citeam undeva ca Skoda se asteapta ca acest model sa fie unul de succes si sa devina un cap de serie in vanzarile lor. Sa dai aprox. 19000 euro pe el, aproape full, e de apreciat.

Si eu sunt inca in asteptare, comanda data cu o zi inainte de Craciun.
O intrebare daca nu te superi, la ce suma ai reusit sa o scoti ? :)

#69
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postskoda_kamiq, on 07 februarie 2020 - 12:48, said:

O intrebare daca nu te superi, la ce suma ai reusit sa o scoti ? Posted Image
Pretul final a fost de 22800 Euro (dealerul mi-a oferit 1500 Euro reducere)

Am ales acelasi pachet de optiuni (Style), motorul de 1.5 si virtual cookpit in locul trapei.

Eu am mers pe 1.5 pentru ca in fiecare zi ies pe autostrada in drumul casa - munca - casa.

Edited by CryTeku, 07 February 2020 - 13:02.


#70
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RsKGa9-A5_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#71
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
In mare parte de acord cu Mat (cel din review-ul de mai sus).
Un singur lucru nu inteleg ce vrea sa zica prin chestii plictisitoare (asta patesc mai toate modelel de la VAG). Intradevar, nu au formele masinilor asiatice, dar eu prefer ceva simplu, in nuante de gri si negru la interior, fara forme rotunde, etc.

Nemultumirea unora poate fi placerea altora.

#72
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

View Postskoda_kamiq, on 04 februarie 2020 - 09:02, said:

Salutare Peter, inca asteptam impresii + poze Posted Image Posted Image
Am promis ca revin cu poze, dupa ce spal masina Posted Image

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate