Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Skoda Kamiq

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#37
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Vad ca si passatul se invarte acum pe la 22k fara automata si 24000 cu automata. Putin cam mare dar nu exagerat, poti sa il parchezi. Ma gandesc ca octavia nu o sa fie mai scumpa decat passat-ul.

Mai scumpa decat golf este normal sa fie ca e mai practica desi am senzatia ca in final iesi mai bine ca pret/dotari cu ea in final.
La kamiq daca au dat 1500 reducere de la dealer suna bine. Adica iti iese chiar ok din punct de vedere financiar.

#38
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017
Si eu eram interesat de Kamiq, insa m au speriat cu termenul de livrare. A fost mai bine insa, am ales Mazda 3 sedan automata.

#39
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.01.2010

 geopsi, on 21 ianuarie 2020 - 13:57, said:

Vad ca si passatul se invarte acum pe la 22k fara automata si 24000 cu automata. Putin cam mare dar nu exagerat, poti sa il parchezi. Ma gandesc ca octavia nu o sa fie mai scumpa decat passat-ul.

Mai scumpa decat golf este normal sa fie ca e mai practica desi am senzatia ca in final iesi mai bine ca pret/dotari cu ea in final.
La kamiq daca au dat 1500 reducere de la dealer suna bine. Adica iti iese chiar ok din punct de vedere financiar.

E mai ieftina decat un Golf echipat similar cu cateva mii bune de euro, dar e perfect normal fiind pe platforma de clasa mica.

#40
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

 geopsi, on 21 ianuarie 2020 - 13:57, said:

Vad ca si passatul se invarte acum pe la 22k fara automata si 24000 cu automata. Putin cam mare dar nu exagerat, poti sa il parchezi. Ma gandesc ca octavia nu o sa fie mai scumpa decat passat-ul.

Mai scumpa decat golf este normal sa fie ca e mai practica desi am senzatia ca in final iesi mai bine ca pret/dotari cu ea in final.
La kamiq daca au dat 1500 reducere de la dealer suna bine. Adica iti iese chiar ok din punct de vedere financiar.
Si cand te gandesti ca in toamna lui 2018 era 17 mii in rabla....te intrebi, unde este cresterea veniturilor care sa sustina cresterea preturilor !
On: partea de tunel central, cotiera este ramas in era...rapid. Frana de mana manuala si golul inutil de sub cotiera arata nasol. Altfel... bine ca au si pe rosu !

#41
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Ce era in 17k?

#42
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 geopsi, on 21 ianuarie 2020 - 20:58, said:

Ce era in 17k?
Probabil se refera la Passat. S-au vandut atunci cu 16200 + rabla. Au luat niste colegi de forum, s-a mai discutat treaba asta...

#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Garkan, on 21 ianuarie 2020 - 15:43, said:

Si eu eram interesat de Kamiq, insa m au speriat cu termenul de livrare. A fost mai bine insa, am ales Mazda 3 sedan automata.

Mult mai bine. Nu exista termeni de comparatie. S-o folosesti sanatos!

 mihalexmihalex, on 22 ianuarie 2020 - 07:21, said:


Probabil se refera la Passat. S-au vandut atunci cu 16200 + rabla. Au luat niste colegi de forum, s-a mai discutat treaba asta...

Aia a fost afacere. Si mai erau colegi care se indoiau ca merita, ca e motor de 1.4, cate si mai cate.

#44
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

 geopsi, on 21 ianuarie 2020 - 20:58, said:

Ce era in 17k?
Passatul !

#45
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017

 denky, on 22 ianuarie 2020 - 07:40, said:



Mult mai bine. Nu exista termeni de comparatie. S-o folosesti sanatos!



Aia a fost afacere. Si mai erau colegi care se indoiau ca merita, ca e motor de 1.4, cate si mai cate.

Multumesc.
A fost dragoste la prima vedere, insa prima data mi a facut dealer ul o oferta proasta.
A 2 a oara cand i am zis ca daca imi cauta o alta echipare si o lasa la un pret mai mic vin in 30 de min si o iau, ne am inteles. Ideea e ca eu o voiam si din stoc, nu sa astept 5 luni.

#46
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 Garkan, on 21 ianuarie 2020 - 15:43, said:

Si eu eram interesat de Kamiq, insa m au speriat cu termenul de livrare. A fost mai bine insa, am ales Mazda 3 sedan automata.

Cum ai trecut la mazda 3 sedan? Intreb pentru ca sunt total 2 masini diferite, destinate pentru moduri de folosire diferit. Daca nu ma insel exista si diferenta de pret.

#47
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017
Cautam la inceput un crossover, insa preturile si termenele m au facut sa ma razgandesc. T rock automat cu dotari decente 28k, Kamiq 6 luni livrare, etc.
Am fost la Mazda sa vad Cx 30, si la ea mi au dat termen mare de livrare, si dupa am vazut o si m am indragostit de 3 sedan.

Am dat 23.000, automata, skyactive G mild hybrid, echiparea plus, machine grey.

Edited by Garkan, 22 January 2020 - 10:23.


#48
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

 CryTeku, on 20 ianuarie 2020 - 08:20, said:

Felicitari pentru achizitie!

Ce optiuni ai ales?

Eu sunt in asteptare pentru versiunea 1.5 TSI DSG, termenul de livrare in acte este de 20-25 saptamani. (comanda facuta prin Porsche Bucuresti Nord) - comanda a fost data fix inainte de Craciun si ni s-a spus ca urma o perioada de vacanta la fabrica din Cehia.

Multumesc, la fel!
Noi am mers pe varianta 1.0 TSI DSG (115 CP), tot cu echipare Style, cu cateva optiuni extra:
- jante 17''
- inca un set de roti de iarna (atentie, masina vine cu anvelope de vara din fabrica)
- trapa electrica
- alarma pentru KESSY
- sistem de parcare automata
- sound system de top
- adaptive cruise control
- setul complet de airbaguri
- faruri top LED cu cornering si sistem de spalare
- side assist (fostul blind spot detection, cu raza mai mare de actiune)
- scaune fata / spate incalzite
- sistem de navigatie Amundsen 9.2
- full digital cluster ("virtual cockpit")
- sistem Skoda Connect + Infotainment Online
- cateva elemente decorative / de design in plus

Culoare: Titan Blue
Minus: am vrut parbriz incalzit, din pacate nu se poate in combinatie cu scaune spate incalzite (??!?). Sotia a ales scaune incalzite, cu gandul la copii.

 Garkan, on 22 ianuarie 2020 - 10:22, said:

... termenele m au facut sa ma razgandesc.
Ei cam exagereaza cu termenele astea, si am impresia ca pierd clienti din cauza asta. Mie mi-au dat estimare de 45 (!) de saptamani, si dupa 10 saptamani masina a ajuns la dealer. Daca ne-am fi grabit, am fi ales probabil si noi altceva..

#49
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017
Daca stiam ca vine asa repede, probabil o luam in considerare si ma mai gandeam. Anyway, e prea tarziu pentru mine.
Sa o stapanesti/iti santos/i si fara incidente.

Edited by Garkan, 22 January 2020 - 19:32.


#50
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

 _R_A_D_U, on 20 ianuarie 2020 - 19:58, said:

Mi se pare prea putin pentru o masina de 23k Euro... Eu am primit o reducere totala de 2110 euro la o Fabia III in ianuarie 2017 (350 euro de la dealer si 1760 de la fabricant - actiune smart).
...
Depinde foarte mult de momentul cand faci comanda. La un model nou, la care au termene de livrare de 20-50 de saptamani nu o sa-ti faca nimeni reduceri mai mari de atat. La un model cu vechime, sau care se apropie de sfarsit de drum (se apropie noul model sau facelift), posibilitatile de negociere sunt cu totul altele. La fel, conteaza si daca se cumpara pe persoana fizica sau juridica. Pe firma am obtinut reduceri mult mai mari (de ex. peste 8000 EUR la un Superb in 2018). Oricum, trebuie negociat cat mai mult, se pot cere mai multe oferte de la mai multi dealeri, orice banut conteaza pana la urma.

 Garkan, on 22 ianuarie 2020 - 19:31, said:

Sa o stapanesti/iti santos/i si fara incidente.

Multumim, la fel!!

#51
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

 mihalexmihalex, on 22 ianuarie 2020 - 07:21, said:

Probabil se refera la Passat. S-au vandut atunci cu 16200 + rabla. Au luat niste colegi de forum, s-a mai discutat treaba asta...
Asta chiar a fost pomana dar nu ma interesa  sa cumpar atunci, nu am stiut de oferta...

#52
laurct

laurct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.09.2008
Salut !
Sa o stăpânești sănătos și fără incidente!
Și eu am dat comanda de un kamiq aprox cu aceleași dotări că al tau, la care am adăugat piele, și într-adevăr termenul de livrare este de 40 de săptămâni ( că la femei însărcinate :)) ) și tot la PBN.
Apropo cat ai dat avans la mașină , poate asta este un motiv de livrare mai rapida , nu știu zic și eu ?
Apropo c

#53
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017
Nu as sta 40 sapt dupa Kamiq nici batut.

#54
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 Garkan, on 27 ianuarie 2020 - 14:27, said:

Nu as sta 40 sapt dupa Kamiq nici batut.

peter_k a specificat de 2 ori ca e doar un termen general.
Si noua ni s-a dat un terment de 20-25 saptamani cu specificatia ca nu se va ajunge la acest termen. Daca sunt intarzieri mari, clientul este sunat, i se specific ca e o problema cu parbrizul incalzit (un exemplu) si daca doreste sa mai astepte.

Edited by CryTeku, 27 January 2020 - 14:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate